www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jун 03, 2024 6:14 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 123456»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 25, 2012 8:02 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 8:10 pm
МислењаCOLON25
sakam da pocnam da go koristam ova god pa ne sum zapoznat po kolku ml se dozira i dali mozam da go mesam so druga aroma pa sakam nekolku mislejna od po iskusnite krapdzi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONПет Maј 25, 2012 8:16 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
za nego mozam da ti kazam samo moe iskustvo,,.koga raboti raboti, koga ne raboti da se okozis, dgabe e se,, ako na nego prvo dobies riba, se drugo otpadga, se e vo spremanjeto i odlucuuvaat mali nijansi okolu toa,,,,ako pomognav :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 26, 2012 10:57 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Прашуваш за Арома или з амикс или двете?

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONСаб Maј 26, 2012 6:02 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Дек 08, 2010 8:10 pm
МислењаCOLON25
za aromata po kolku ml se dozira na 8 jajca toa mi bese prasajneto i dali mozam da ja mesam so drugi aromi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 27, 2012 2:13 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Секако дека можеш даја мешаш. Јас секогаш ја зимам долната граница на препорачаното што пишува на производот. Акоп добро памтам 2-4мл на 500 грама микс е солар сквид октопус.

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 27, 2012 3:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
So mnogu ludze sto imam praveno site velat deka esterblend 12 i Squid&Octopus se mnogu zaebani aromi i deka so niv treba da se znae da se raboti.Mozda Ico ili Sportex ako se voljni za pisuvanje da pisat po nekoja finta........

Sportex ili nekoj drug moze da ja prebaci temata vo krapskiot sektor

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONНед Maј 27, 2012 3:42 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Заебани се ако не го почитуваш напишаното на шишето.. со секоја арома е така.. ако претераш нема назад..
затоа секгаш го пратам најниското пропишано, во овој случаj 2мл на 500гр микс.
А инаку дозата која ја пишува е 2-10мл на 6 јајца.

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 28, 2012 9:50 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Искрено толку многу ја имам користено оваа Арома што се осеќам просто одговорен да одговорам на прашањево иако е малку оф топик.

Squid & Octopus, е арома во која што сум можел да се заколнам, и за натпревари и за слободен риболов.

Да, тешка е за работа, но како што рече и Мартин само ако утнеш во дозирањето.

Многу луѓе се жалат дека е многу чудна и дека знае понекгаш да затаи. Тоа и мене ми се има случено но само кога сум одстапил од прошишаните рецепти и начини на дозирање, значи грешката не е во самата Арома туку во тој што ја спремил. Така да тие што се жалат дека често им утиња тоа е само поради тоа што направиле грешка во дозирањето или претерале со некој друг адитив кој што не се трпи со оваа арома.

Миксот на основа од птичја храна многу добро ја врзува за себе оваа арома па така да и да ставите малку повеќе на пример до границата од прошишаната доза, нема да претерате. Секој друг микс различно ја прима и грешки се и те како можни ако немате претходно искуство.

Збор два повеќе за дозирањето:

Идеална основа за оваа арома е Bird Food mix, иако добро се врзува и прима на ксоро сите видови миксови. всушност идеалната комбинација е мешавина од Sguid & Octopus микс и Red Herring, но тоа се готови миксови, се малку поскапи, но кој сака може а проба комбинацијата работи страшно.

Да земеме микс на база на птичја храна на пример.

За 10 јајца сум ја употребувал следнава хемија.... 8 мл S & O арома, 1 рамна лажичка Salt & Black Pepper, 45 ml Stimulin Amino, 7 ml liquid candy sweetener, 25 ml maslinovo maslo.

За натпревар на 5 кг готови боили ставав плус по еден Pot Shot (Squid $ Octopus, Salt & Black Pepper) но за жал тоа веќе не се просиведува и тешко може да се најде, едино некаде ако има заостанато по продавници што не верувам.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 28, 2012 10:56 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
se sklozuvam, iako ne sum go rabotel kako sergej , znam samo deka znaae i da zatai, i na dobro napravena boila.. nemav nikakvo poverenje u nego, ako udri 1va riba na nego, e togas vtoro ne postoi,, samo moj zaklucok..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Squid/Octopus SOLAR
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 28, 2012 11:26 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Грешки се прават, и јас мислев дека сум ја спремил по ПС па излезе да не ми работи воопшто. Тоа ми се случи на еден натпревар на Аквариум кога 12 часа немавме удар во почетокот. На истото место само со друга боила рибата работеше супер до самиот крај на натпреварот.

Во што беше проблемот? Боилите за натпревар ги правевме вечерта пред самиот натпревар. Во недостаток на повеќе време, после само два часа ги собравме во канта и им ставивме пот шот. КОга ги отворивме на натпревар не беа воопшто исушени и мирисаа многу појако од обично иако дозирањето на аромата беше исто како и секогаш. 100 пати се преслушав да не сум направил некоја грешка во сета таа брзаница ноќта, но не.

Едноставно беше прејака боилата и не прифатлива за него со таа концетрација.

После натпревар ги истурив на мрежите и ги оставив да се исушат убаво, скоро 48 часа. Доста се стврднаа но си ја добија онаа препознатлива нота на мирис. Истите боили ги искористивме за неколку кампањи кај нас на велешко и поминавме супер.

Само пример како едно мало невнимание може да ви го уништи цел труд и цела верба во една боила која ја спремате толку долго време.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum