www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maј 24, 2024 4:40 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 25, 2012 4:18 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Jas imam fateno krap na boila na globocica.shto se odnesuva do drugoto filip-najgolem na slika ili video e na muarem 19kg na globocica i vraten.martin e vo pravo najbitna rabota e

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 25, 2012 5:25 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Muabetot mi e i deka i so koristenje na krapska hemija i boili moze da se ulovi....

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 25, 2012 7:21 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Па и немора хемија.. тој тест микс кој го пишав има се што треба за инстант риболов.. доколку сакаш подолга кампања на хранење ке треба да се дигне вредноста на протеини и малце да се среди со аминокиселини, кој ке бидат само чиста допуна на хранливоста..

Еве пример за користење на природна „хемија“.. купи 1кг свински џигер и стави го во блендер.. направи паста/каша од него и додај јајца.. имаш атракт и аминокиселини во едно.. едно време коа беше трудно да се набават аминокиселини и коа се такмичевме со Јане го применувавме ова на секоја вода.. и перфектно работеше.. ова ке го потврдат уште многу луге кој сум им кажал да пробаат...

пример 2

Кило белвица.. ред сол ред белвица.. во канта 24 дена на сонце.. од дигестивните сокови во белвицата сама по себе ке се „изеде“ од внатре на надвор.. добиваш нешто што старите еѓипќани го користеле за додаток во јадење поради големиот број на хранливи состојки..
мирисот не е одвратен како што може да си помислите туку мириса на рибино брашно..

пример 3

Белачан блок или ферментирани ракчиња се прават на начин на кој раковите односно шкампи се мелат во паста и се додава сол.. сето тоа се суши на сонце околу 40 дена секој дневно повеке пати се премесува смесата.. ова е познат додаток во секое филипинско јадење и секако неизбежен додаток во моите миксови..

за белачанот не мислам да се мачам толку многу.. затоа готов си купувам од пепи дам на ЦЦМур 1 блок е доволен да се стави на 5-7кг микс.. исти и дел во стик миксовите во пва.. :)


позз... :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 1:53 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 14, 2012 12:27 am
МислењаCOLON16
filip030682 НапишиCOLON
Jas kolku go sledam forumot Mrco lani posle natprevarot gi ulovi najgolemite krapovi koi gi imam videno na slika od glabocica,tvrdese deka site bile uloveni na negova boila,veruvam deka ja zboruvase vistinata

filip znam deka mrco doaga na globocica dva do tri pati godishno shto e malku, dali lovi na boila neznam ama edno znam sigurno
deka tie krapcinja sto gi fati mrco lani se nula so drugi ulovi ,zal mi e shto ne se razbiram mnogu od komjuteri inaku ce se potrudam da stavam nekoja slika dali vide kakvi se krapcinjata na slikata na mrco onie sto se staveni na zemja za takvi sliki ne zboruvam i da znam da zakacam slika takva slika nikogash ne bi stavil


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 2:08 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСре Maр 14, 2012 12:27 am
МислењаCOLON16
martinMK НапишиCOLON
Побарај под моето име ке најдеш еден куп рецепти.. одбери си рецепт и направи неколку кг.. храни со пченка + боили 3 пати неделно односно понеделник/среда/петок/ сабота и недела факај.. гарантирам дека ке ти даде резултат.. не дека се мои миксовите туку дека тактиката на хранење е проверена..

Како што имам видено од некој видеа.. таму го хранат со жива говедска пченка, што е многу лошо.. барем да е киснета..
навикнат е на таа храна.. епа како се навикнал на таа ке се навикне и на боили да јаде од одредено место..

пробај ми го последниот рецепт..
т.е.

200gr VDE Etang Brasem
200gr тип 1000
200gr млеко во прав за телиња
100gr пченичен гриз
150gr соино беашно полномасно
150gr пченкарно брашно

свари ги без арома, потоа дипувај ги во некоја кремаста како ванила или како скопекс..

позз..
Martin ,,,neznam sto e toa pobaraj pod moeto ime,,, A niti eden od krapskite ribolovci ne tura ziva pcenka zboruvam za globocica, mozno e toa da se slucilo so nekoj koj ne znae kolku vreme mu treba na krapot da ja svari taa hrana, ne se razbiram mnogu od taa hemija taka ja narekuva i Oliver od Ohrid i ne faca nisto na globocica, barem ne na boili, pozz


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 9:53 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Извини.. еве ги линковите

viewtopic.php?f=96&t=2353

viewtopic.php?f=96&t=2168

viewtopic.php?f=96&t=1229

viewtopic.php?f=96&t=2103&hilit=%D0%BC% ... 0%BA%D1%81

viewtopic.php?f=96&t=1383&p=57128&hilit ... %81#p57128

viewtopic.php?f=96&t=1884&p=48886&hilit ... %81#p48886

viewtopic.php?f=96&t=1483&hilit=%D0%BC% ... 0%BA%D1%81

а тоа за пченката го имам видено од видеа на јутуб.. не е битно..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 9:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Мартин-голем човек си и добар риболовец пред се, кој несебично ( ЗА РАЗЛИКА ОД ДРУГИ КОИ САМО МУДРУВААТ) споделува совети кои се доста практични и корисни.Сакам да прашам дали за дива вода хемијата би дала поголем резултат за инстант риболов?
Дали боилата билдана со хемија има некаква предност на диви води?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 10:39 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
Баџо,Ицо ми има кажана дека за на дива вода ако ти ја осеќаш хемијата на мирис не ти важи :)
Значи билдана боила не е потребна 8-)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 10:44 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Млад Риболовец НапишиCOLON
Баџо,Ицо ми има кажана дека за на дива вода ако ти ја осеќаш хемијата на мирис не ти важи :)
Значи билдана боила не е потребна 8-)
Ако го слушаш него до месечина ке те качи и назад со трамвај ке те врати.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: MESANJE NA KRAPSKA HEMIJA..tvoj proizvod.
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 26, 2012 11:19 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Za diva voda itekako treba da go slushash.Malku sme luge ovde na forumov koi go imame iskustvoto od diva voda so boila.
Potpolno e vo pravo za hemijata za diva voda.Zboram za prava diva voda.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum