www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 01, 2024 12:02 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 10:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ЦитатCOLON
Zlatarska vaga do 100 grama za finite raboti od miksot
Koristis zlatarska vaga,a vamu tvrdis deka balansiranje na brasnata vo mix i ne e taka bitno

Martin i koga ke zemes so taa pipeta od 10ml aroma pa iste ako e na baza na ulje 1ml i povece ke ostane zalepen na zidovite,i edna druga rabota kako so pipeta dolga 20cm ke zemes aroma do vrv od sisence od 7-8cm pa uste ako si ja istrosil i e na dno ostanale primer 100ml ili pomalce.....toa tie e rudarska rabota za mene,i na kraj istite treba da gi izmies,a ovie krapski hemii mnogo lesno se perat :D

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 11:11 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Aj sto si neverni Toma :D pa ubavo napisav za finite raboti kako . .. srebro vo prav,zlato vo prav,pa malku dijamantska prasina , ubavo da svetat boilite ... 8-) gledas deka brasnata gi meram so kiselo mleko 8-) A i nema vrska so balansiranjeto , kako go povrza toa :D Moram da pazam sto kolku stavam ,treba na kraj da se rola seto toa kako treba 8-)
Idejata od Martin i ne e losa ,mozebi ne e bas za se ...ama koga se setam kolku pati znael spricot da me isprska koga trgajci iskokne ,a nekogas nesto e pogusto ,znae da treba malku sila i opaa iskokne nadvor :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 11:19 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Edinstveno menzurata moze da bide prakticna ako se sprema golema kolicina na boili pa da meris po povece mililitri na ednas

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 31, 2012 11:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
I so 50 stepeni domasna rakija ja isplaknes i turis vo miksot . . .dipot alkoholen .neka tancuvaat posle ribite :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 7:48 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Дечки.. како што кажав предходно.. постојат дропер пипети.. и трансфер пипети.. ако купувате.. купете трансфер пипети пошто се за трансфер за течности и вискозни материи.. да мензурата е по практична за големи количини, но имам ароми кој се 1:25000.. да на 25000мл 1 мл.. епа сеа кажи ми ти како ке избројам 16 капки на 10 јајца.. само со пипета така? Имав пластични пипети но базата на аромите ја затнува пошто е дропер, па малце се информирав од мој пријател хемичар и ми посочи какви видови има..

Има цуцла на пипетата која е како носот на кловн.. така да филип.. ствараш вакуум и со тоа се полни пипетата..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Последна промена од 1 на martinMK, променето е 0 пати

Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 7:51 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
filip030682 НапишиCOLON
ЦитатCOLON
a ovie krapski hemii mnogo lesno se perat :D
Има нешто во инструментите кои Мартин ги користи а на кое нешто изгледа не обрнуваш внимание - од стакло се !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 3:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
ЦитатCOLON
епа сеа кажи ми ти како ке избројам 16 капки на 10 јајца.
Momentalno imam mali spricevi od 2ml so crti na 0,5ml,znaci ne 16 nego 6 kapki ke izmeram,taka da go postigam istoto sto i ti........da se razbereme nevikam deka si vo greska ili si se zaebal,toa tvoe razmisluvame,imam i jas moe.
A imam i jas menzura nabavena za isti potrebi ne deka nema 25ml :mrgreen:
[ img ]

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 3:50 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Што ви е поентата неможам да ве разберам , да се самодокажувате ли , да се зајадувате ли !
Па можеш да измериш ОК , секој како му е најлесно така постапува !
martinMK НапишиCOLON
По долго размислување на колку сум дал пари за шприцеви кој се расипуваат одкако ке ги брцнете во пропил гликол или во алкохолни ароми гумиците се стврднуваат и се заглавуваат.. решив да си купам две мензури од 50мл и 100мл и милилитарска пипета..
Мислам дека на секој кој си прави боили ке му користат вакви точни лабораториски инструменти..
Еве го првиот пост , негледам дека со искажувањето Мартин некого задолжува дека мора така да прави , единствено си дал свое мислење !
И одеднаш , абе ајде што знаеш ти , вака треба , така треба , како да неможе никој тука да си даде свое мислење без некој да ти каже , Ти што знаеш !
Не претерувајте


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 4:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Jas vsusnostgo kazav isto sto i ti,imam ama ne ja koristam.....iznesov moe mislenje,neveruvam deka martin otvoril tema za da stoi samo negoviot post vo nea.osven vo tvojot post drugde i ne primetiv zajaduvanje,nego samo mislenja citam

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 01, 2012 4:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Кое мислеље си го изнесол кога копираш дел од постот на Мартин а потоа паметуваш колку капки можеш да изброиш.
Ајде не ми се прави многу паметен , имаш ли свое мислење кажи си го , тоа што ти си го напишал некаде го нарекуваат реплика !
И не ми расправај дека дека сакам да се зајадувам , затоа што ако почнам дури тогаш нема да знаеш што те снашло.
Па секој втори пост ти е негативен коментар кон сите колеги од форумов човече, изгледа само ти неможаш или несакаш да го видиш тоа.
ПС. уште ја чекам твојата репортажа, па макар и од Гого монд !


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum