www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Aпр 30, 2024 11:13 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONПет Сеп 07, 2012 11:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
So pravish ako stavish 12 ml aroma i 30 ml aktivator i 20 ml ulje i taa li ke lovi

mnogu raboti nelovat keltan i ne sekoja boila lovi.Nekoi boili duri i vo akvarium nema da gi pomirisaat

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 12:00 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Cekaj ,toa hemijata mi izgleda kako premnogu ,na toa li mislis ? ne znam ne bi se slozil ,ako pazis sto pravis nema boila sto nema da bide izedena....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 12:05 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
PA toa mi bese poentata,sakash da kazesh nema miks shto nema da bide izeden-i tuka ne se slagam.Znaci od da gi nareceme prosti mixovi bez aromi sigurno ke bidat izedeni.Od slozenite mixovi shto stavaat sve i seshto i ne prata koe vo koi kolicini go stavaat moze da ima kontra efeket.E sega kaj gotovata boila veke imash i ponekoja hemija,aroma,ulje,atraktor,amino dodatoci i red,drugi raboti koi ako se pretera itekako nema da bide izedena.AL shto nema da bide nema da ima riba vo krug od 50 metri ;) ;) ;)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 12:07 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dimitar НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Ce zabegame od temata ama ajde ce napisam .Ne postoi boila sto ne lovi ,nema takva osim ako ne e so nafta dipovana :D Ima boili sto cesto lovat,ima boili sto retko lovat.Ama zavisi na koja kolku pati si i daval sansa i minutaza . . . a ako e taka togas ispajga deka site lovat koga im dojde denot ,vsusnost koga ce se poklopat site drugi kocki :D togas lovi i onaa griz-soja-secer :D
Ловат сите боила ама само ако околу тебе нема никој да лови на боила.Што правиме кога ловиш со боила од гриз,пречнакрно,соја,шекер,а некој околу тебе лови со здраво избалансирана боила?
Pa sto ? Na kolku dena odis ovaa tura? Sto ce mi e takva boila za trodnevem ribolov ? Koj veli deka onaa griz-soja-secer ne e hranliva za sarko ? I koj mi brani da ja napukam so hemija ili nekoj praskasti atraktori i da bide poatraktivna ? Toa ne se mnogu pari plus..Kako li ja vikaat takva boila hrvatite suv petok li bese :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 12:10 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
PA toa mi bese poentata,sakash da kazesh nema miks shto nema da bide izeden-i tuka ne se slagam.Znaci od da gi nareceme prosti mixovi bez aromi sigurno ke bidat izedeni.Od slozenite mixovi shto stavaat sve i seshto i ne prata koe vo koi kolicini go stavaat moze da ima kontra efeket.E sega kaj gotovata boila veke imash i ponekoja hemija,aroma,ulje,atraktor,amino dodatoci i red,drugi raboti koi ako se pretera itekako nema da bide izedena.AL shto nema da bide nema da ima riba vo krug od 50 metri ;) ;) ;)
Dobro taka e ,ama ne pisuvame za defektni boili i miksevi :D pretpostavka e deka se napraveni so nekoe znaenje ,bez takvi krupni greski.. so akal sto bi rekle :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 12:12 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
bash tuka se site greshki shto gi pravat site.Pod uslov da pravat site dobra boila ili mix

Zajko da beshe ke kazeshe dobro izbalansirana boila ama i ushte podobro izbalansirana hemija

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 12:18 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
За диви води (бидејки кај нас ионака нема комерцијали) ;
Дали предност би имала скапа боила набилдана со хемија или боила од микс од неколку брашна?
-пример-вода каде крапот досега незнае што е боила!?


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 12:22 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Od moe iskustvo sekogash vtoroto,iako znae i gotov mix bez nikakva hemija da dade rezultati

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONСаб Сеп 08, 2012 7:26 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Keltan НапишиCOLON
Na primer za ova ne mozam da recam deka e eftina boila

250grm 90 Mesh Acid Casein
250grm 90 Mesh Rennet Casein
50grm Lacalbumen
50grm Calcium Caseinate
50grm Soya Isolate
150grm Vanilla Extract meal
50grm Wheygel
50grm Egg Albumen
90grm Moore's C.L.O
10grm Cyprivit
4ml/kg Ultra Condensed Milk essence
30ml/kg Liquid Yeas


A ni ovaa . . . .. . . ..

300grm LT 94 Fish meal
100grm pre digested Fish meal
50grm Antarctic Krill meal
50grm 90 Mesh Rennet Casein
50grm Vitamealo Milk powder
150grm Moore's C.L.O
90grm Robin Red
50grm 90 Mesh Acid Casein
30grm Soluble Fish Protein
20grm Squid powder
50grm Purified Blood powder
50grm Egg Albumen
10grm Cyprivit
80ml/kg Marine Amino Compound
2ml/kg Talin


Ili pak ovaa . . . . . .. .

300grm Purified Meat meal
50grm Concentrated Yeast powder
200grm Soya flour
50grm Betaine
100grm Purified Blood powder
150grm Meggablend Red
40grm Pure Liver powder
100grm Moore's C.L.O
10grm Cyprivit
10ml/kg Meat Amino compound
15ml/kg Liquid Liver extract
30ml/kg Corn Steep Liquor
3ml/kg Ultra Frankfurter essence
ccc.. neli ne koristis hemija bre petel :D :D :D neli rabotis so prirodno voce, i ni prodavas gacki prikazni,za nie sto koristime hemija :D :D
ps. pa otkaj znaes ti sto e skapo evtino za hemija ,znaeme deka site na marmalad fakas :D i evtina skapa boila komentiras,, aj sega da se vratis na site temi, i da se demantiiras,i izvinis apcinja sto pievme od tebe :D :D da ni bide polesno ;)
naslovov treba da ti bide,,, skapa ili evtina boila, vo zavisnost od sezona zajko :D ,,,znaci ,praski jagodi u fbruar ne ti se ista cena, nego u sezona :D :D so vakov naslov jas prv ke se uklucev vo temava, zatoa sto si ti protiv hemija :D :D

pred se site ispadnaa so svoi argumenti, i tocno e deka ima i poskapa boila od obicna i sekojdnevna boila, samo problemot e drug,, so skapo nabildano se seces, a so evtino i slabo nema dolgi uspesni kampanji,,
krpot e riba sto saka dobro da se izbal;ansira hranata za da se oslobodi na mestoto i pocesto da go posetuva radi nea,, nekoj vikaaat kaj sto ke najde dobra hrana zaborava na setilata, moze ima vistina koj mislam i jas deka ima nesto i vo toa,,
nasava malecka zemja so ubavi vodi i ne mnogu bogati so riba, raspolaga so krap koj ima dosta hrana vo vodite i za toa i toj sto go ima e po pasiven,ne ceka ico i keltan da muu frlat boili.. :D ,sto znaci prirodna hrana,, sekoja riba vo tekot na denot e po potraga ili ceka prirodna hrana, vo sekoja voda nema ista ima slicna hrana, koj vo nekoja i ja nema golem procent od hranata sto treba da ja ima.
prejaka i preslaba hrana vo vodata ne postoi, toa prirodata go izbalansirla i zatoa treba i nie da se balansirame po nea,,, skapata hrana ne e reper na edna voda za uspesen ribolov, nego i vo skapata hrana postoi nesto dobro sto moze da izleze evtina i lovna,,pr,, na keltan receptite gore, jas se bi smalil se za 70% ZA DA BIDE LOVNA taa hrana, sasmo za diva voda,,
problemot e balansiranjetio za nesto sto ne si raboitel i za nego treba vreme,, nikogas prejako preblago preostro, i najvazno vestacko i najloso,sto vo vodata siri negativen znak uste na strtot otkoga ke dojde ribata i stvara ne sigornost kaj nea,, najuspesno vo krpaskiot ribolov e hranata da ti bide balansirna, za na startot ribata koga ke ja najde da stekne poverenje vo nea, i da pocne da se hrani ona koga saka,, .
poevtinata boila e podobar mamec za divi vodi i za ribolov so podolga kampanja,,,pa dilema,,koja poevtina :?: po lesna so pomalce hemija i pone napadna za nego, samo ne da se svati deka so poskapa hemija ne se pravi obicna boila i da so nea nema rezultati,znaci se e vo doziranjeto, boilata e mix, koj site gore dole gi znaat negovite sostojki i ne e nisto posebno e sega mixsot so hemijata se dve ralicni ostrici koj mora da se izbalansiraat,, eve eden pr,, mix so 20% ribino brasno a ti koristis hemija od riba ili dgiger...dodavas.... i odmna izleguvas od kontrola, pravis skapo i nefunkcionalno za diva voda, sto za komercijali ne e loso,samo steta sto gi nemame,,
moja preporaka za site,,osven za keltan,, sekoja skapa hemija e najevtina ,i se pravi so nea najevtina boila za diva voda nego za sekoj onoj sto misli deka ke zastedi i ke napravi poevtina boila,. se ukluciv u temava samo radi edna pricina,

po moe nema za nasive vodi skapa boila sto ke ocekuva rezultati,, se se sveduva na balansiranje i ke svatite deka najskapoto za da lovi kaj nas izleguva najevtino,,
a ti prilepski stik, prepravi si go naslovot,. :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Skapa ili eftina boila
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 09, 2012 9:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
ico baits НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Na primer za ova ne mozam da recam deka e eftina boila



ccc.. neli ne koristis hemija bre petel :D :D :D neli rabotis so prirodno voce, i ni prodavas gacki prikazni,za nie sto koristime hemija :D :D
ps. pa otkaj znaes ti sto e skapo evtino za hemija ,znaeme deka site na marmalad fakas :D i evtina skapa boila komentiras,, aj sega da se vratis na site temi, i da se demantiiras,i izvinis apcinja sto pievme od tebe :D :D da ni bide polesno ;)
naslovov treba da ti bide,,, skapa ili evtina boila, vo zavisnost od sezona zajko :D ,,,znaci ,praski jagodi u fbruar ne ti se ista cena, nego u sezona :D :D so vakov naslov jas prv ke se uklucev vo temava, zatoa sto si ti protiv hemija :D :D

pred se site ispadnaa so svoi argumenti, i tocno e deka ima i poskapa boila od obicna i sekojdnevna boila, samo problemot e drug,, so skapo nabildano se seces, a so evtino i slabo nema dolgi uspesni kampanji,,
krpot e riba sto saka dobro da se izbal;ansira hranata za da se oslobodi na mestoto i pocesto da go posetuva radi nea,, nekoj vikaaat kaj sto ke najde dobra hrana zaborava na setilata, moze ima vistina koj mislam i jas deka ima nesto i vo toa,,
nasava malecka zemja so ubavi vodi i ne mnogu bogati so riba, raspolaga so krap koj ima dosta hrana vo vodite i za toa i toj sto go ima e po pasiven,ne ceka ico i keltan da muu frlat boili.. :D ,sto znaci prirodna hrana,, sekoja riba vo tekot na denot e po potraga ili ceka prirodna hrana, vo sekoja voda nema ista ima slicna hrana, koj vo nekoja i ja nema golem procent od hranata sto treba da ja ima.
prejaka i preslaba hrana vo vodata ne postoi, toa prirodata go izbalansirla i zatoa treba i nie da se balansirame po nea,,, skapata hrana ne e reper na edna voda za uspesen ribolov, nego i vo skapata hrana postoi nesto dobro sto moze da izleze evtina i lovna,,pr,, na keltan receptite gore, jas se bi smalil se za 70% ZA DA BIDE LOVNA taa hrana, sasmo za diva voda,,
problemot e balansiranjetio za nesto sto ne si raboitel i za nego treba vreme,, nikogas prejako preblago preostro, i najvazno vestacko i najloso,sto vo vodata siri negativen znak uste na strtot otkoga ke dojde ribata i stvara ne sigornost kaj nea,, najuspesno vo krpaskiot ribolov e hranata da ti bide balansirna, za na startot ribata koga ke ja najde da stekne poverenje vo nea, i da pocne da se hrani ona koga saka,, .
poevtinata boila e podobar mamec za divi vodi i za ribolov so podolga kampanja,,,pa dilema,,koja poevtina :?: po lesna so pomalce hemija i pone napadna za nego, samo ne da se svati deka so poskapa hemija ne se pravi obicna boila i da so nea nema rezultati,znaci se e vo doziranjeto, boilata e mix, koj site gore dole gi znaat negovite sostojki i ne e nisto posebno e sega mixsot so hemijata se dve ralicni ostrici koj mora da se izbalansiraat,, eve eden pr,, mix so 20% ribino brasno a ti koristis hemija od riba ili dgiger...dodavas.... i odmna izleguvas od kontrola, pravis skapo i nefunkcionalno za diva voda, sto za komercijali ne e loso,samo steta sto gi nemame,,
moja preporaka za site,,osven za keltan,, sekoja skapa hemija e najevtina ,i se pravi so nea najevtina boila za diva voda nego za sekoj onoj sto misli deka ke zastedi i ke napravi poevtina boila,. se ukluciv u temava samo radi edna pricina,

po moe nema za nasive vodi skapa boila sto ke ocekuva rezultati,, se se sveduva na balansiranje i ke svatite deka najskapoto za da lovi kaj nas izleguva najevtino,,
a ti prilepski stik, prepravi si go naslovot,. :D :D
Pak ne si vo pravo bre petel.Si slusnal ti za sezonsko ovosje :D zima ima banani,mandarini ,kiwi sto ce mi se jagotki be petel eden ..Kako moze da ne znam kolku kostaat hemiite ,pa bas deka znam ne gi koristam i imam alternativa ...luk ,kromid piper ...cimet ,etericni masla i uste eden kup imama izbor koi se sto pati poeftina i posigurna opcija za mene , toa mi se aromi , atraktori bre petel i znaes sto , kakov god miks da pravam MORA dai ima barem 20 % -25% topivi raboti vo nego ..nesto treba i da raboti za mene vo taa boila . .. .
I ne rekov deka hemijata drasticno ja kreva cenata,barem onaa sto e neizostavna ...Miksevite gi staviv poradi sostojkite ne poradi hemijata.
So se sto podebeliv ne se slagam i cudo edno so drugoto se slagam :D
I sto da menuvam naslov bre petel ,ne e ova tema za mene samo za site nas e ,sekoj da si kaze svoeto...
PS . Se slagam i so ona sto e podvleceno :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum