www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 01, 2024 8:15 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 10:59 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Морам да се вмешам во муабетов.. во далечната 2007ма кога сеуште бев пилиштарец и зависев од пари од мама и тато.. и кога одев на аквариум.. 80% од времето правев боили кој немаа грам јајца во нив..

Таквиот тип на боили сегде го користам.. не е битно дали е 2 хектари или 200, битното е што работи..

Правилното тестирање на мамци треба да е и статистички поддржано на една вода.. се планира кампања од 15+ одења, се храни, па се проверува инстант риболов итн итн... па кога ке се заврши таму се оди на следна вода.. полесно е со комерцијали да почнете.. и да пратите како се движи резултатот..

Многу пати сум давал готов микс на мој дружиња да го тестираат на некоја нивна вода што они ја знаат и да кажат како е и што е.. исто и рецепти.. не кријам ја нема тајни кај мене.. ке ти кажам 90% ама тие 10 ке ти скријам.. контрапродуктивно е за мене лично тоа..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 12:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
martinMK НапишиCOLON
Правилното тестирање на мамци треба да е и статистички поддржано на една вода.. се планира кампања од 15+ одења, се храни, па се проверува инстант риболов итн итн... па кога ке се заврши таму се оди на следна вода.. полесно е со комерцијали да почнете.. и да пратите како се движи резултатот..
-секоја чест мартин за кажаното :ok_ok:

е ристе сега тука застанва трудот со боилата. каде ке ја тестираш во битолскиот дел :(
на кое езеро??? :( за да видиш што си направил па ако функционира да ја пробаш и негде надвор на некоја друга вода

- мое мислење е дека треба да работи оваа твоја боила само уште овај погорниот дел треба да се поклопи :(

пс- затоа јас сакав да направиме една дружба и затоа повикував многу пати овде на форумот, и пак ке повикам на една дружба за скоро време па да се преброиме колку сме и дали сакаме нешто да направиме. Се надевам дека ке успееме овој пат да се собереме. Ако има заинтересирани секако :confused:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 1:22 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
Сега пишував нешто слично но на сред пишување ме фати нервоза и не го пратив постот , тоа е жалното за нашиот регион ама да не ја расипваме темата Спирка, иначе оваа бојла не ми е пробана ама сигурен сум дека добро би работела на секоја "нормална" вода, ако добро го разгледавте видеото убаво се гледа како испушта партикли нагоре и надолу и прави убаво облаче , што мислам дека се битни фактори за една бојла да работи добро

пс- за дружба сум стално IN :D

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 1:34 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
risteto НапишиCOLON
Сега пишував нешто слично но на сред пишување ме фати нервоза и не го пратив постот , тоа е жалното за нашиот регион ама да не ја расипваме темата Спирка, иначе оваа бојла не ми е пробана ама сигурен сум дека добро би работела на секоја "нормална" вода, ако добро го разгледавте видеото убаво се гледа како испушта партикли нагоре и надолу и прави убаво облаче , што мислам дека се битни фактори за една бојла да работи добро
boilata pravi ja so jajca, strukturata na mixsot da ti bide po gruba za da moze da se raspadga..pticja hrana cela..samo pr
koristi imas ti tamu u bitola melasa, 15 % u zamena za voda i jajca i taka ke dobies nekoj vid na nesusena peleta.. boila koja potesko ke se rastura u voda i podobro ke vrzata sostojkite u nea.. max rasturanje na ovaa boila od 24mm e 3 casa,, samo pr da imas orentacija kako ke se rastura,

drug nacin i najefikasen, so poveke trud, napravi 10mm boili od istiot mix sto ke ti ostane ke stavis duplo xemija od se u zameseniot mix, ..pasta.. popoleka ke sednes ke pravis obvivka okolu 10kite i ke gi pravis najmlku 18mm ,,, e sega rabota treba sto isto u mixsot ke ja pojacas pticjata hrana koja pravis obvivka..
za da se topat i rasturaat po tvoja zelba...
ako sakas najbrgo odma pokri gi so pasta i u frizider..
ako sakas na 1 cas da pocnat da rabotat, samo 3 saata susenje..

ako sakas pastata da trae poveke od 20-3casa, ke ja zagrees vodata pr u friteza otkoga ke pocne da vrie samo potopi gi 5-6 sekundi i susi gi najmalku 8 casa, ke gi vidis razlicnite efekti na topenje kaj site vrsti na ovie boili..
da se vratam nazad,,zosto 10mm obvitkana u pasta..toa e struktura sto ostanuva i lovi ponatamu, drugo tesko ja zima sekoja riba i imas mamec na jadica sigoren, zatoa sto taa e jaka tvrda i varena boila... ;) ;)
ubav exsperiment si probal no ne e za sekade, najveke ne e za dolgi kampanji zatoa sto tie boili imaat brz efekt i treba da ocekuvas pobrzi rezultati.. vrstata na ribata e najbitna za taa boila , ne ona samata.. ;)

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 1:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
risteto НапишиCOLON
Сега пишував нешто слично но на сред пишување ме фати нервоза и не го пратив постот , тоа е жалното за нашиот регион ама да не ја расипваме темата Спирка, иначе оваа бојла не ми е пробана ама сигурен сум дека добро би работела на секоја "нормална" вода, ако добро го разгледавте видеото убаво се гледа како испушта партикли нагоре и надолу и прави убаво облаче , што мислам дека се битни фактори за една бојла да работи добро
Batali sto nekoj drug ti pametuva deka ne e za nasa voda.nebare vo nasive vodi varikina ima ili plivaat fakultetli krapovi ...funkcionira i toa kako ,kade god da probas ! A nekoj neka poveli da mi pojasni od koi pricini ne bi funkcionirala frlena HRANA na hraniliste :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 1:47 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
sekoja frlena hrana funkcionira na hraniliste, i tikva i dinja da preseces ke funkcionira ke donesat riba, nego kaj e efektot na lovenje riba, toa e razlikata,, :D :D aj odi u lav muasbet :papa:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 1:51 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
uste ova risteto.edna tura vari 20 sekundi druga 30 sekundi treta minuta..Vo zavisnost kolku jajce imas ce dobies boili za prihrana so razlicno vreme na topenje .Barem jas taka pravam ..
Sto bre petel te maci .Kako kade e efektot ?kaj e efektot _ Pa za mamaec stavas normalna boila bre zajko sto ce mi vakva na vlakno... Za sto sluzi prihranata ? DA ribata dojde i kolku tolku ja zadrzi na hraniliste.I sto ponatamu ne ti e jasno,aman so filozofii .Pogodi go denot i na dinja ce lovis se razbira.koga ne e denot i zlatna boila da imas ne ti pomaga.Premnogu ja komplicirate i gi secete vo koren decata..ja pravis raketna nauka ovaa rabota,samo se prasam od koj pricini :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 1:55 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
ico baits НапишиCOLON
risteto НапишиCOLON
Сега пишував нешто слично но на сред пишување ме фати нервоза и не го пратив постот , тоа е жалното за нашиот регион ама да не ја расипваме темата Спирка, иначе оваа бојла не ми е пробана ама сигурен сум дека добро би работела на секоја "нормална" вода, ако добро го разгледавте видеото убаво се гледа како испушта партикли нагоре и надолу и прави убаво облаче , што мислам дека се битни фактори за една бојла да работи добро
boilata pravi ja so jajca, strukturata na mixsot da ti bide po gruba za da moze da se raspadga..pticja hrana cela..samo pr
koristi imas ti tamu u bitola melasa, 15 % u zamena za voda i jajca i taka ke dobies nekoj vid na nesusena peleta.. boila koja potesko ke se rastura u voda i podobro ke vrzata sostojkite u nea.. max rasturanje na ovaa boila od 24mm e 3 casa,, samo pr da imas orentacija kako ke se rastura,

drug nacin i najefikasen, so poveke trud, napravi 10mm boili od istiot mix sto ke ti ostane ke stavis duplo xemija od se u zameseniot mix, ..pasta.. popoleka ke sednes ke pravis obvivka okolu 10kite i ke gi pravis najmlku 18mm ,,, e sega rabota treba sto isto u mixsot ke ja pojacas pticjata hrana koja pravis obvivka..
za da se topat i rasturaat po tvoja zelba...
ako sakas najbrgo odma pokri gi so pasta i u frizider..
ako sakas na 1 cas da pocnat da rabotat, samo 3 saata susenje..

ako sakas pastata da trae poveke od 20-3casa, ke ja zagrees vodata pr u friteza otkoga ke pocne da vrie samo potopi gi 5-6 sekundi i susi gi najmalku 8 casa, ke gi vidis razlicnite efekti na topenje kaj site vrsti na ovie boili..
da se vratam nazad,,zosto 10mm obvitkana u pasta..toa e struktura sto ostanuva i lovi ponatamu, drugo tesko ja zima sekoja riba i imas mamec na jadica sigoren, zatoa sto taa e jaka tvrda i varena boila... ;) ;)
ubav exsperiment si probal no ne e za sekade, najveke ne e za dolgi kampanji zatoa sto tie boili imaat brz efekt i treba da ocekuvas pobrzi rezultati.. vrstata na ribata e najbitna za taa boila , ne ona samata.. ;)

Во некоја друга тема имав напишано дека сум нов "moderen" а не дека сум од вчера крапчија , моите први бојли ги направив уште во далечната 96-97 ама поради немање пари и од каде да се купат некој работи па и непознавав искусни крапчии тогаш во бт се вратив пак на најуспешната варијанта за стрежево со хранилка и пченка, а иначе се е тоа добро што си го напишал посебно тоа последното, на последниот риболов на глобочица со слична бојла како оваа имав удар после 20мин од фрлањето на прачките за жал се откачи

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 1:59 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
riste temava sto si ja otvoril e so razlicna diskusija i mislenje.. e sega edno moe iskustvo ..dodeka se natprevaruvav i bev poaktiven sekogas ja imav taa boila ,ali vo vrsta na peleta susena,,mnogu imam napraveno veruj od sekakvi boili i exsperimenti,,nikogas nema pravilo i sovrseno, mojot post e samo dobro nameren za nekoj ako saka da proba i da pravi da izvlece del od nego..
sega lovam na cisti hranilista so tvrdi boili i servirani samo za pogolemi ribi so pogolemi dimenziii,,drugoto se mi e selektirano..

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Брзо растворлива бојла
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 30, 2012 2:01 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
:howitz: :howitz: si probal pasta za zabi da stavis na lovna boila petel ili ne :howitz: Jas da :filip: me luti sto odma pocuvate so abe znaes ... abe kaj nas ...abe aman so toa abe ....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 2 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum