www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 08, 2024 10:46 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 05, 2012 3:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Еве го мојот мал придонес во крапскиот свет.Незнам можеби ова тема е започната али со друг наслов не ги знам сите крапски називи :D Значи вака мене нешто што ме интересира е миризбата и како таа се шири има греамов закон за ширење на миризба али тоа е за во воздухот,а брзината на миризбата е 1/3 од молекулите :confused: сеа иди па разбери.Па на просто кажано по остриот мирис по прво се приметува за разалика од другите што обично се измешуваат со другите и треба да се обрне внимание за да се приметат секако има некоја врска со хемијата али јас тоа незнам бидејки имав 2 во основно :D
Тоа е за воздухот сега одиме на водата миризбата сама не оди никаде него со струењето на воздухот односно со мрдање,а сега ако ловиме на река секако дека миризбата надолу ќе стигне мошне брзо,а ако сме на езеро таму исто ќе се шири али многу по споро за разлика од во река или во воздухот.
Кога веќе тоа го заклучивме мене ова ме интересира каква улога има средината во која ловиме ? ? ?
Дали е чисто дното?
Има ли многу растенија ?
[ img ]
Камено е дното ?
[ img ]
Дали е песок ?
[ img ]
Односно каква е средината тоа многу би ни помогнало со разбирање каква миризба да се користи односно каков дим мип што ли ти знам.Јас барем вака мислам сега ако грешам исправете ме.
Секоја околина си има свои својста нели се е хемија епа растенијата би створувале друг мирис да има водата,калта исто така миљ исто,а каменото дно или обичниот песок не би требало да има присуство на други миризби и рибата би го пронашла хранилиштето многу брзо.
Во кратки црти што повеќе има присуство на други миризби да се користат по јаки и по остри миризби примами за рибата полесно да може да направи разлика да одкрие дека е јадење и да пали накај нашето хранилиште.
Ако е песок или камен тука нема некој филозофија не треба да се користат премногу јаки миризи бидејки све си има своја мерка,а за острината по желба бидејќи се што е ново ќе и направи разлика на рибата и ќе ја заинтересира.

Да надополнам ова го заклучив летово ловејки караш на Паљурци и на Селемлиската брана од една страна на Паљурци е чисто дното нема толку трева полигон е нема промашај,а од друга страна на Селемлиската брана има ненормално трева,миљ мислам дека има 1-2 чисти дела.На чистото место по лесни миризби мед,чоколада вршеа работата додека ан другото тие премногу лесно се прекриваа со останатите миризби и немав резултати чисто случајно обрнав на јагода и овошни и тогаш почна панаѓурот :D Јас по оваа логика почнав и сега за сега супер ме води.Очекувам критики позитивни негативни се е прифатено малку да се развие темата.Поздрав и БИСТРО !

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Последна промена од 1 на Илчо, променето е 0 пати

Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 05, 2012 3:24 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
kako patuva mirizbata neznam ama znam deka zavisi od sto e izrabotena aromata okolu nejzinoto pobrzo ili posporo sirenje vo okolinata najbrzo se sirat aromi na baza od alkohol a deka aromata ima vrska so dnoto ne bi rekol pobitno e od kakov mix e boilata ako e mulj togas izbegnuvaj mix so ribini brasno upotrebi 50/50 ili mix od semenki za gulabi hrana ili kanarinci

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 05, 2012 3:28 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Poentata mi beshe prisustvo na drugi mirisbi nivniot efekt vrz boiliata i so sto i kako da se istakne mirisbata na nashata boila pred mirisbata shto e veke prisutna tamu.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 05, 2012 3:30 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
pa ti odgovoriv do miksot e ne mi e jasno sto sakas da prasas aroma si e aroma nekoi miksovi polesno primaat mirizba za razlika od drugi miksovi

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 05, 2012 4:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Mnogu ubavo kazano od kladafora ama treba da gi procitash temite za aromi za da ti stane jasno.

primer ako upotrebis Uljna aroma vo mart i na cisto dno nema da imash efekt,ako upotrebish alkoholna aroma vo juli i avgust na cisto dno ke imas mal delumen efekt.Znaci dnoto najmalku e problem.Tuka veke imas i prezentacija razlicna

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 05, 2012 4:26 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Mene toa me buneshe dali ima i kakva uopste bi bila ulogata na dnoto i spored nekoi moi iskustva taka gi povrziv tockite izgleda do losh zaklucok sum doshol.Sepak blagodaram na odgovorite :D

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 05, 2012 4:33 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Има 3 основни бази на ароми, и тоа: Алкохолна база, Пропил Гликол/Глицерин, Масло.

Алкохолните ароми најчесто се користат за ладните месеци затоа што многу полесно се мешаат со ладната вода одколк другите бази. Со тоа и нај не трајни се во топла вода, но тоа незначи дека не се ефективни.

Пропил Гликол(ПГ) или Глицеринска база на ароми се користи најчесто во потоплите месеци но и моќе да се користи и во ладните месеци затоа што (ПГ) и Глицеринот се видови на алкохол кој потешко се раствораат во вода, и имаат поголема специфична тежина од водата па така во првите саати прави слој околу хранилиштето за потоа да почне да се издига во повисоките словеи на водата а и со тоа ширејки се.

Третата база на масло се користи во топлите месеци затоа што маслото не се раствара во водата туку почнува да се шири хоризонтално при тоа да се загрее и да почне да формира емулзија која тоне и се шета низ водата цело време.

Постојат и комбинации од овие бази кој се наменети да се дополнат во своите недостатоци, како на пример алкохол+масло формираат вид на арома која го покрива скоро секој слој од водата каде што е мамецот.

За аромите речици и нема правило која кога треба да се користи затоа што се се сведува на како е третирана водата со ароми и колку рибата таму е навикната на една или друга.

Имено постојат многу произведувачи на ароми, меѓу кој едни од најдобрите се Solar, Richworth, SBS, CCMoore, Nutrabaits, Rod Hutchinson ... Сите овие произведуваат (мешаат видови на ароми) кој се произведени од големите светски производители како Firmenich и Esarom.

Сум ги користел сите од горенаведените форми но најголем впечаток ми оставиле:
Solar:(Естерите се алкохолни)
Esterblend 12
Squid & Octopus
Caramel Toffee
Ester Cream

Nutrabaits:(Елит гамата скоро сите се ПГ)
Salmon Elitte

CCmoore: (скоро сите се ПГ)
Frankfurter
Squid
Smoked Herring

Rod Hutchinson: (ПГ)
Mulberry Florentine

Сум користел и ароми за кондиторски производи од Етол Словенија, и тоа Банана, Јагода, Путер, а од Есаром Валила Крем, и тоа во концентрација од 1:1000, и се дозира од 6-10мл на 10 јајца микс.
Обично кондиторските ароми се продаваат во големина од 1 литар т.е ако се густи 1кг, и во јачина од 1:1000.

Цените на етол се движат од 1000 ден литар до 2950 денари.

Од лично искуство за кондиторските ароми можам да кажам дека споредено со ароми на јагода, банана, путер, ванила, чоколадо итн. специјализирани за крап на комерцијални води не сум увидел разлики.

Исто имам користено и прашкасти ароми од еасром кој се наменети за сладолед, и функционирале ненормално добро во пролет и есен, Притоа се супер за прашкасти дипови, со додавање на шелатин 30% и 30% нишесте, перфектно се прави сув дип.

Притоа до ден денеска користам кондиторски ароми и исто така и специјализирани ароми од реномираните фирми.


Поздрав,
Мартин.

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 06, 2012 1:29 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Dali na sirenjeto na mirizbata vlijae dubinata na vodata,vo razgovor so drugi krapdzi imam cueno deka propil glikol ili uljnite aromi tesko prorabotuvaat na dlabini 7+ metri i deka treba da se primenuvaat ester aromi.
Na kakva baza e Squid & Octopus na solar :?:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 06, 2012 9:44 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ako bile iskusni ke ti kazele deka najdobro e kombinacija od dvete. :thumbdown:

Squid e na uljna baza

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Патување на миризбата
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 06, 2012 11:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Toa bese drugata strana od muabetot,dobiv sovet i koja aroma so koja da mesam i po kolku mililitri.No ova me interesiras so dubinata na vodata i efektot vrz aromite na uljna baza,dali stvarno takva boila tesko prorabotuva vo tie uslovi.Eve jas znam dvaica koi otido na kozjak forsiraa boila Squid & Octopus i se vratija so kusi rakavi.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна 12»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum