www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:52 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 3:34 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
caparius НапишиCOLON
Едно прашање,кој црн бибер?
Дали врши работа обичен за домашна употреба или некој друг?
Ако домашниот во прашање нели е по добро во зрна па мелен поради својствата на истиот.
Дома го користам во зрна и можам слободно да кажам дека е многу по добар(по јак мирис,вкус,арома на зачинот) од мелениот.
Важи ли тоа истото и за употреба во микс за боили.
Од бибер користам комбинација на црвен, зелен, бел и црн.. не мелени ги мелам на камењача и тоа секој по 25% и се сосава сол во сооднос 40% бибер 60% сол..

Ова иде обавезно во миксови кој имаат рибини и месни компоненти 1 цела полна лажица супена на 10 јајца

За птичји/неутрал миксови ако има робин ред ок ако не од чичето увозен аргентински црвен пипер 30гр и меласа обавезно и засладувач..

зачински миксови - до 100гр робин ред / чиче пипер..
Чили пипер нај лут што може.. да штипе по нокти.. и ми работело турбо..

сол ставам во миксови кој се рибини а сум правел и неутралки солени р'тол солени.. ова од ицо р'тол сум го научил..

Инаку.. соларовиот сол и пипер.. е зелен и бел комбинација.. имаат специфична арома и имаат сол синтна..

со максим дојдовме до многу приближен вкус мирис итн.. и тој си го користиме.. инаку упоредено.. со солар и со мој.. немам некоја разлика...

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 3:41 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
kladofora НапишиCOLON
Keltan ne ti ja razbiram poentata vsusnost ti si protiv da se kupuvaat odnosno upotrebuvaat razni dodatoci od firmite za krapski ribolov ili pogresno te svativ?
Ne , ne sum protiv .Koj sto saka i misli deka e podobro toa neka koristi .Jas samo pokusavam ponekogas da kazam deka za se sto ni prodavaat tie firmi ima zamena , cesto mnogu pokvalitetna i poefikasna . . .. a vo najmala raka isto efikasna :D

Nego da se vratime na mirudiive od Risteto .Vaka decki , najverojatno site ne interesira krapot sto pobrgu da ja najde a potoa ja lapne nasata boila .I koga ja lapne da mu se bendisa ..a uste povejce da mu se bendisa koga stigne vo crevceto . Znaci prvo treba da ja najde a za da ja najde ni trebaat takvi INSTANT atraktori . Takvi mozat da bidat samo raboti rastvorlivi vo voda i za da ne skokne nekoj odma ..nivnata topivost PLUS poleka oslobodiva i tvrdi sostojki od miksot ..A koi se takvi sostojki spomenati vo ovaa tema .. zaklucete sami ! Ponataka , rekovme treba da mu bide vkusna ...Koj raboti od site ovde toa go pravat ne e ama ic tesko da se zakluci .nekoi gi imaat dvete osobini koi gi spomenav I ostanuva osetot vo crevceto ..e toa e druga prikazna vejce .I tuka imame INSTANT atraktori a toa ne e ribino brasno od nikoj vid tuku jaglenhidratite , secerite .. .. ENERGIJATA go dvizi ovaj svet pa i krapot .Meso krapot ima kolku saka vo prirodnata hrana ..ama blago ne . .A energija e sogoruvanje na seceri ..i ne e isto da salce i proteini pretvaras vo seceri ili direkt od crevce vo krvotok da gi koristis od hranata koja si ja krkal.Prejadi se svinsko , jas samo raka suvo grozje i ce udrime ugore po planina .. pa da vidime koj do kade ce stasa .Znaci jas sum pobornik na ekspresna energija ..ne od zalihi salce ili tek posle dva saata da osetam napliv na energija od svinskoto :D
Malku zabegav ama seta sustina so boilata e pretstavena , se razbira kako jas ja svajcam . Ostanuva na vasata imaginacija kako da na svoj nacin sklopi edna LOVNA boila . .a gi ima milioni-milijardi lovni ..dali soleni , luti , blagi ..kiseli ..ili U MAMU MU vas izbor ....samo nemojte da se razocaruvate prebrzo .Nema majstor sto lovi krap koga mu tekne . . . .carobna boila niti postoela niti ce postoi nekogas a ni caroben dodatok ili atraktor ..
Sum lovel i na solena i na luta i na blaga , ne sum primetil razlika , barem jas .Samo pazete koga pisuvame blaga -solena -luta pisuvame samo za VKUSOT ...nema nikakov problem da napravite mesna boila blaga ili polna seceri-jaglenhidrati a LUTA ili SOLENA da bide.Ova go napisav najpovejce za tie sto cesto na PP baraat sovet ili pojasnuvanja sto sakal nekoj nedoiskazan avtor da kaze :D

PS .Od blago koristam nerafinirani seceri , prekrasen vkus i aroma .. fructoza . . glukoza-grozdov secer http://hr.wikipedia.org/wiki/Glukoza . .. i se razbira od Vitalija :D http://www.vitalia.com.mk/prirodni-zasladuvaci.nspx

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 4:05 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
JaneMK НапишиCOLON
Odime ponataka, gledam go zaboravivte blagoto ili ne go upotrebuvate..talin priroden, sekernatrska, repa, tecen ili praskast.

jas vo upofrebuvam mnogu duri I vo mesni mixevi

crn biber odlicen, ovoj nasiov pakuvan nikogas nesum, na solar dosta, odlicen vo kombinacija so mesni mixevi, a I so pticji
Talin :thumbs_up:
I zavisi od mesto na lovenje lokacija moze i nekoi priroden zasladuvac.ali od ona za krapski firmi definitivno talin

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 4:59 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
salt end pepper na solar.odlicno mi raboti i dobiva prav smek mixot.Ne se zamaram so kolicina i experimentiranje.

Vo posledno vreme nego stavam zosto neidam na tolku napadnati vodi

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 6:31 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
A dali premnogu blago znaci podobro ili ne.premnogu luto podobro ili ne,premnogu soleno podobro ili ne

Doaga ili do zasitenost ili odbivnost.Nikogas ne idam so premnogu kolicina na nisto.Sekogas umereno i namaleno.

Domasen pticji mix i rr vo kolicina 30 gr na kilo so solar powder candy sweetener(mene mi e najdobro pokazan)

mantovo neznam koja godina ama pred da im se zeme koncesijata

[ img ]

P.S.Krapot ne e tolku golem kolku na slikata ,realno e 6,90 kg

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 6:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
gldam postot namenet za keltan izbrisan , pa da se nadovrzam do moderatorot sto go izbrisal.


ne mi e jsno edna rabota okolu site temi, koj nekoj uci i poducuva kako i sto treba da raboti za krap da fati , oj vo osnova nemaat vrska so relanosta, i sega prikazni za mali deca kolku sakas , vitalija vitaminka kras exspres itn , i sto koe i kako go zamenuva,, pa ne e isto eden blac peper za krapski ribolov i kupoeckiot od tinex sto go sporeduvate se mafare i muzika, eden zacin od drug e magare i muzika, drugoto i najbitno vkus i miris i vkus e ralika od magare i muzika,
a najbitno od se od ovie prikaZNI LUTO SOLENO KILELO na divi i nenapadnite vodi so hemija ne se ic potrebni za podobar uspex ova go garantiram,, nekoi od ovie raboti gore spomnati mixsot go pravat pogresiven poostar i domniniraaa vo boilata,,
eve vi najprost primer,, eden noktec obicen so 4 gr na 1 kg mix so stoenje od 1 den vrzan u kesa on e dominanten so sekoja sytavena aroma ili hemija, i najposleden ostanuva u boilata , pred nego se ke isdisi bez ralika dali e u voda ili presusena boilata...

jas korisataam vo mixsot i luto no samo kako signal da go ima i 20 pati pomalkju u propisanoto, taka i normalno soleno kolku isto i nego da go ima vo strukturata , iako i bez niv rezultatite se isti;;koi nema pravila,

e sega ima nekoj sto vcera napravi ne boili , po mene igracki topcinja , i kazuva o treba i sto treba da se koristi iako vo vukoebinata negova jade krap na 3 pati poobcni raboti koi treba da se probaaat,, no egoto e pogolemo, a najgolemo e kaj tie sto ne razbiiraaat od sto e boila , prav krapski ribolov i dobra hrana za krapot,,


zatoa ne brisete nekoj post koj u relanosta treba da se pociutuva, od takov post izbrisan nekoj sto ne razbira podobra pouka ke izvlece od nego , i ke se zaprasa, cekaj ovoj gore pisuvase za slivi smokvi luto i kiselo za da dojde do konreten odgovor,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 6:50 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Eve koj saka povejce i podetalno da cita za zablazuvacite ..skoro se na edno mesto pa sporeduvajte :D Od Talin do Stalin :D

http://www.sweetenerbook.com/index.html

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 6:51 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
mesen domasen mix(martin znae koj ;) ) so robin red 30gr,i salt and black peper 2 gr na kilo i multimino odnadvor

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 6:54 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
treta voda i tret mix.Ovojpat cist solarov bez nisto vnatre samo jaja

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Дек 10, 2013 7:55 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
mene pak mi begaat od race :D dali sto se mali ili divi nemam pojma .Sam se slikam i cirkus .. e :head_bang:
Ajde eve edna slika i od mene , posebno samo za Tapa da ne me jade . . . . ako saka uste samo na PP ili neka poveli na kafe do Prilepa grada :D

Inace Jane na Oves kasa od vitalija idat vakvi :D

[ img ]

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS56789»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum