www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 11:35 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 1:53 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Значи и двете се топат.Едната се топи скроз,пепел,а другата постепено се топи и губи од дијаметарот. :) Разбрав.

И сега знаеме ли зошто е тоа така,која е разликата во изработката.Мојата се топеше скроз,таа за мамец и таа стоеше на влакното,но само малку ако ја стиснеш се рони цела.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 2:33 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Точно е дека се распаѓа, бидејќи е топива. Онаа за прихрана. Онаа ловната, не се распаѓа така како што се мисли, башка, обвиена е со паста. Дајте ваши состави и примери. Тоа е едеукација, а кој сака да проба бујрум, па ќе праиме муабет.
Целта на топива бојла е лесен пласман на прихрана со скоро идентичен состав со ловната бојла и брза реакција на хемијата и особено миксот кој е лесен и брзо разградлив. Не можете да мешате zig-rig со топива бојла. Зигот е посебна, мошне тешка приказна и нема врска со ловење на дно. Други се мамците, прихраната, работата е далеку потешка. За Франција и двете солуции се неопходни, барем така кажуваат информациите.
Да повторам, има топива за прихрана (многу е блиска до прашкастите топки на Зоки-Пакунг :D :D :D ) и има состав кој треба да биде брзо разградлив и нормално ловна, со малку, повторувам, малку поразлична од онаа за прихрана. Разликата е во поспората топивост и колку толку сочувување на формата на ловната бојла. Затоа служи и пастата која се обвиткува околу бојлата. И хемиски, двете бојли, не се исти. Малку "потенка" е онаа за прихрана. Романците користат два вида, Еден е со Јагода и скопекс, а другиот им е со squid, E12 i sicret agent. Непроверено и врз основ на искази на нивни крапџии.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 4:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Za vakvi postovi sekogas ke imas moj duboki naklon :~~

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 8:38 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Благодарам filip. Со ваков однос секогаш ќе имаш и мој наклон. Во тоа е суштината на живеењето, а не во мерење .....
Да надополнам. Во една полемика со Чича од Хрватска, мислам дека Предраг знае за кого зборувам, баш во Франција 2010 беше мислам (не сум сигурен) сега ми доаѓаат неговите зборови за неговата борба и залагање во Хрватската репка да праат т.н. топиви бојли. Чича беше легенда во Хрватска (некои го посочуваат како учител на Цапан, Болдин, Мокри ....). Во тој период, а и понаваму, Хрватите отсекогаш биле склони на месни смрдежи и комбинации со некакви тенки овошја. Тој ми велеше: " Профо, јебалате академија, ово је занат. Кад такмичиш, најбитније ти је да први доџеш до рибе, да је пронаџеш, задржиш. Они што лове фидер, растурају на ниховим текмама и то не само беле рибе, него и шарана, јеботе. А фидер је у основи пласирати растворену масу прихране близу мамаца. Ови моји (мисли Хрвативе), нече да схвате да треба цепати на том принципу. Први је Мокри покушао у Италији и постао светски првак. На жалост убрзо после тога дошао је овај проклети zig-rig и сјебао цели шарански риболов.
Поентата ми е-Романците тоа го сватија многу одамна. Вака ловат уште многу пред Корбу. Секогаш се во врвот. Во ЈАР, на СП, Романците не фрлаа како сите топки прашкаста на хранилиште, а имавме сите по 80 пакети такви топки и има видео снимки). Ставаа како PVA од истите топки,иако за да задржиш риба мораше нон-стоп да храниш, но со оваа полесна тактика пак беа во врвот. Секогаш се меѓу први 5. Од тогаш па наваму, никаде не одат со друга тактика. Топиви бојли, прецизно хранилиште и задолжително со јаки PVA потпори. Сите знаете дека прихраната треба да биде блиска со мамците. Не можеш да ловиш на едно, а да храниш со нешто сосема 10-то.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 8:52 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Ajde kazete kaj imavte rezultati ili I ponata ke pisuvame gacki I prikaski.
znaci poentata e lovna topiva boila.znam eden kup sto pokusavaat da hranat I lovat so topivi boili sma niefna godina so dobri rezultati za mene znaci seuste neznaat.

toa e nadvrzuvanje na muabetot mnogu pravat boili sma malkumina znaat da napravat boila.
I sega jas treba da pisuvam tekstovi sto sum cital ili slusal ili doma sto sum experimentiral bez nikakvi rezultati?

Sporedbata so zigot nema vrska so hranenjeto.duduci sme.dokazavme deka pojma nemame.ne e vrzuvanjeto na predvez I mala jadicka I stiroporce zig.taka I topivata boila .jas napraviv.
ke napravis koga ke gi tepas site na kup ili liga.togas si napravil
toa e za mene dokaz.ostanatoto e prazni muabeti.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 8:58 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
ico baits НапишиCOLON
Iva boila ne e topiva nego se rapadga kopletno i omeknuva, tooivata e sosena drugo.postepeno go gubi slojot nadvoresen istanuva kompaktna i tvrda u natresnite delovi,i pisteoeno se namaluva id svojot dijametar..sosena e druga izrabotkata od ova pogore napisano koe nema vrska so topiva boila..

Da si mi ziv za tekstov.
so ico zaedno na velesko gi testiravme rumunskite topivi boili.cela edna nauka kako se napraveni.
se sto kaza e do detal tocno napisano.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива бијла
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 9:09 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
JaneMK НапишиCOLON
Ajde kazete kaj imavte rezultati ili I ponata ke pisuvame gacki I prikaski.
znaci poentata e lovna topiva boila.znam eden kup sto pokusavaat da hranat I lovat so topivi boili sma niefna godina so dobri rezultati za mene znaci seuste neznaat.

toa e nadvrzuvanje na muabetot mnogu pravat boili sma malkumina znaat da napravat boila.
I sega jas treba da pisuvam tekstovi sto sum cital ili slusal ili doma sto sum experimentiral bez nikakvi rezultati?

Sporedbata so zigot nema vrska so hranenjeto.duduci sme.dokazavme deka pojma nemame.ne e vrzuvanjeto na predvez I mala jadicka I stiroporce zig.taka I topivata boila .jas napraviv.
ke napravis koga ke gi tepas site na kup ili liga.togas si napravil
toa e za mene dokaz.ostanatoto e prazni muabeti.
Тебе ни Ицо не те оправа.
Ловна топива бојла, Јагода-скопекс, Аквариум-2008 г. ???, прво место 149 кгр. Второ место Серџо 50 кгр. :D
Баш ме интересира како поминавте на Велешко со ова тестирање. :lollol:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива боила
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 9:22 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Се распаѓа она за прихрана, НО НЕ И ЛОВНАТА БОЈЛА. Абе анатеми, се живо напишано на Форумов го сјебавте. дајте бе ваши миксови, хемии, топиви бојли (ете на велешко сте тестирале висока наука), доста само критики. Преку онаквото си ми Јанко со негативниот приод. Ај начаталете се со Ваши решенија (зад кои ете стојат успеси), дајте споделете нешто од Вашиот виспериозен квалитет. Поучете почетници, доста само критикувате се живо и диво што како искуство се пласира овде. Можеби грешиме, дајте како треба, кој микс, која хемија, топиви, zig-rig, како, како како?????????????
Вака, по дефиниција се вика критицизам. Јадење трици, без основа. Дечкиве од вас, шампиони и искусни крапџии чекаат миксови, хемиии, доста со мавање по туѓи предлози.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива боила
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 9:43 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Niti sum pozitiven niti sum negativen.jas sum realen.realnosta e taa to za edukacija treba da pises od iskustvo.ovde neostana iskustvo za zal.

ednas se zafrknav i pisuvav za zig za da svatam na potezok nacin deka ustvari sum nemal pojma za zig.nekoi seuste mislat deka imaat i nepriznavaat ama jas si priznavam.
istoto e so topivata boila za koja mislime deka e samo praskasta hrana koja brzo se topi.
sto ke mi e takva boila ako imam slicna peleta???

topivata boila kako rumunskata Ico mnogu ubavo objasni kako raboti.znaci kako da se dve boili vo edna napraveni.20mm se topi do 12-10mm i tuka zastanuva procesot.ili mnooogu popoleka ostatokot se topi.toa e nauka i tesko se pravi.

edukacija i mixevi??? kade toa dule vo svetot nekoj gi kazuva svoite mixevi ili aromi ili bilo sto????

znaci mnoogu ubavo ima tekstovi za mixevi sto i kako,nekoj treba ubavo da svati i procita i sam da experimentira,koja aroma zasto,kako raboti,koga raboti,sostojkite od mixot koja za sto e kako go menuva mixot.a be edno mleko vo prav itekako go menuva rabotenjeto na mixot kako i samata atraktivnost i aroma na mixot.se e ucenje na voda

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Топива боила
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 13, 2016 10:24 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
JaneMK НапишиCOLON
Niti sum pozitiven niti sum negativen.jas sum realen.realnosta e taa to za edukacija treba da pises od iskustvo.ovde neostana iskustvo za zal.

ednas se zafrknav i pisuvav za zig za da svatam na potezok nacin deka ustvari sum nemal pojma za zig.nekoi seuste mislat deka imaat i nepriznavaat ama jas si priznavam.
istoto e so topivata boila za koja mislime deka e samo praskasta hrana koja brzo se topi.
sto ke mi e takva boila ako imam slicna peleta???

topivata boila kako rumunskata Ico mnogu ubavo objasni kako raboti.znaci kako da se dve boili vo edna napraveni.20mm se topi do 12-10mm i tuka zastanuva procesot.ili mnooogu popoleka ostatokot se topi.toa e nauka i tesko se pravi.

edukacija i mixevi??? kade toa dule vo svetot nekoj gi kazuva svoite mixevi ili aromi ili bilo sto????

znaci mnoogu ubavo ima tekstovi za mixevi sto i kako,nekoj treba ubavo da svati i procita i sam da experimentira,koja aroma zasto,kako raboti,koga raboti,sostojkite od mixot koja za sto e kako go menuva mixot.a be edno mleko vo prav itekako go menuva rabotenjeto na mixot kako i samata atraktivnost i aroma na mixot.se e ucenje na voda
:?: :?: :?: :?: :?: Мислев и се надевав дека твојот проблем е помал, ама ............???

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum