www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 2:17 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS77»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:04 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Освен тоа ова од CC MOORE мораш да го купиш во поголеми опаковки, тие не продаваат на грамови.
Овој Младиов нешто не лизга ми се чини :roll:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:04 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dragan,nisto jas ne sum izmesal,ne baram jas pomos za sebe( ne deka bas se znam)ama znam dovolno za da gi ulovam koga sakam....kako sto pisuvas ima milion recepti na net da najdes.Ama ,ovde nema vo ovaa tema,na makedonski forum i jazik za makedonski ribari! Zosto na PP,gledas toa e toa sto sum protiv,nekoj otvoril tema ''miksevi i boili'' se napolnile sedum strani i nisto konkretno? Koga napisav deka bi go cekal i eden da e uste krap vo Crna,mislev na mene.deka toa mi pretstavuva zadovolstvo a ne da gi navredam onie koi lovat vo tie ribnici...Ne sasma umot na Vas tuku na onie koi tek pocnuvaat so pravenje boili,na niv umot sasma mu go napravija modernite....toa go mislev. Barem osnovnite raboti da im gi pojasni nekoj,na primer deka sojinoto brasno odlicno se rola i mesi za razlika od psenicnoto...deka grizot e dobar nositel na aromi...zosto ova zosto ona ,toa me prasuvaat barem mene.Koga ce gi znaat tie raboti lesno e posle sami da kombiniraat atraktori, aromi...prvo treba da naucat sto e sto,a toa ovde na ovie 7 strani go nema....Ima milion raboti (eftini i lesno dostapni) koi mozat da se iskoristat za dobra boila...A ako nekoj ne saka da napise nesto,togas i nema potreba da se javuva vo ovaa tema! Vasil me komentira deka onie moji dva recepti ne bi pominale na komercijala ili takmicenje?? Mozebi da mozebi obratno,ne bi tvrdel.A koga me komentira neka bar i argumentira ,zosto? Sto mu fali? Sto treba da se dodade,odzeme od tie recepti...da lovat ete i na tie vodi?Taka toa vodi kon dobra tema.a ne samo ne cini za nekade... bez obrazlozenie ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:05 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
edinstven problem mi e rolerot komsijata ima 14 roler i mnogu mali se ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Keltan НапишиCOLON
Ostavete gi ovie moderni krapcii so nivnata nauka i hemija za kompliciranje na edna sovrseno edonostavna rabota-ribolov na krap :D
Како да коментирам нешто кога уште на почеток иронично настапуваш. Мислам дека секој коментар на твоите рецепти би довело до излишни спорови, немам намера да навлегувам во било какви.
Лови си како преценуваш дека ти е најдобро и не го омаловажувај трудот на другите.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:18 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
ve zafrkavam be miksot go najdov net me interesiraa komentarite :D :D :D :D :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:22 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
:lol: :lol: :lol: ...добро е олекна ми.... :lol: :lol: :lol: ...Мало а за малку ке помислеев дека си забегало скроз... :lol: :lol: .....а и миксот мене лично не ме ќефи...премногу дупли работи и непотребни...прескап за мојот џеб....протеинска бомба дури и за комерцијална вода... :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Краповите има да станат мутанти за пола час со ова , ќе експлодират :lol: :lol: :lol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 3:40 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
vasil НапишиCOLON
Краповите има да станат мутанти за пола час со ова , ќе експлодират :lol: :lol: :lol:
..... :lol: :lol:
500g Whole Egg Powder (CC moore)
350g Egg Albumen (CC moore)
....доволни се овие две компоненти,со овие дозирања....краповите на Паљурци има до следното лето само да ги шмокаат боилите....

Овој микс е првенствено наменет за води каде што има премногу цверглан(америчко сомче) и други сметачки риби...барем тоа е мое мислење спрема структурата на копонентите застапени во миксот...!!!! ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 9:12 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
многу работи се изнакажаа на овие неколку страни а ништо конкретно.Келтан ако соиното брашно се рола убаво зошто не го употребуваш него користиш само пченкарно.Тој микс(твојов многу поедноставен со школки сум го користел уште пред десет години како на дива вода така и на комерцијали и неколку пати е пишуван и кажуван така да не е ништо ново.Она што не ти го кажале е дека дел од атракторите и најхранливите сосотјки(за неинформираните аминокиселините) при термичка обработка-вриење се губат и треба да се надополнат.Многу подобра варијанта од твојот микс може многу овде крапџии да ја напишат.Резултатите што ги имаш е заради тоа что фаќаш каде никој друг нефаќа иначе би имал само лоши резултати.Почекај додека дојде некој како Дацо на таа река,а кога тогаш ке дојде и крапот ке искуси некоја подобра боила па ке видиш што ке се случи.Ако гледаш така на работите и со добро дипувана царевка некој пуздер ке те направи каде ти факаш на твојот микс тоа им го докажав и на глобочица.
А тоа за манекените многу од тие што мислиш дека идат само на комерцијали фатиле големи крапови на многу диви води и таму се сликале.Каде ти си фатил освен на Црна па за да бидеш добар крапџија.По мене е добар што фатил најмалку на 10 диви води.А такви се ретки и многу од нив и ден денес се мајстори во риболовот и ако застанат до вас ке видите дека сето ова не е за џабе.

Еве ти мала преправка
КАј месниот микс
100 гр пценкарно
300 гр соино
100 гр рибино
200 гр школки
50 гр пивски квасец
50 гр пценицен гриз
50 гр пценицни никулци
200 гр храна за папагали(пола ситно пола крупно мелени)

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Миксеви за бојли
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 01, 2011 10:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Vidi Jane,i ti mi go potvrduvas istoto.Ne odam jas na ribolov da se takmicam so nikogo,Nemam ni potreba.ZNAM sto znaci boila i kakvi se gi ima.Znam deka moze sekoj mix da bide podobar,sekogas ima uste nesto...Soja ne koristam? Koristam kako ne ,zavisi sto ima vo dujcanceto koe mi e na 50 metri od doma.Ona sto sakam da go kazam e ova.Nema potreba da lupam pari bez veza.jas ne znam sto si koristel pred deset godini,ona sto jas napisav (ajde miksot) e moj eksperiment koj se dokazal kaj mene i sto da go tupam?A sum lovel i na zivi skolki,polzavcinja,na smokvi(tamu pokraj reka nabrani ) Znaes ,jas znam deka i ne moram da nosam mamci,ce ulovam lesno i so toa sto ima vo i okolu vodata, krap.no problemo Gledas pak i ti odis vo drugi krajnosti..ako dojde ovaj-onaj cuda ce napravi?? Si se prasal li bar ednas deka nekogo(a i mene) cuda ne ne interesiraat? Zadovolen sum od ova sto go postignuvam.Jas ti sum somdzija,koj dolgi godini go gledal krapot kako raste,ne kako se hrani ili ponasa vo reka,pa so 5 metri nulon vo race bi ulovil,ako e toa potrebno.Ne pisuvam jas ovde mix za tebe,da go napisam i najdobriot na svetot i ti i ja bi imale sto da dodademe ili odzememe se slozuvas li bar okolu toa? Pisuvam za deckite koi tek kupile trska i sakaat da ulovat krap i da skokaat do nebo od radost,a bar ovde ce se slozis.vidi go miksot od mlad ribolovec...se kladam deka on i 99 posto od obicnite ribolovci na balkanot ne znaat ni sto se tie sostojki :D Toa umot sasma im go pravi ,a i ovde ce se slozis so mene siguren sum.Mojot recept ne e fiksen,malku povejce ili pomalku od bilo sto ili zamena sepak ce bide lovna boila. A ako nekoj pogresi vo onaj skappp mix dzaba gi dal parite .taka li e?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Последна промена од 1 на Keltan, променето е 0 пати

Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS77»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 20 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum