www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 08, 2024 8:24 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Колку храна е потребно за добар улов
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 26, 2011 7:55 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Ова прашање зависи од многу други подпрашања, од типот кое и какво е езерото, време од годината, богатство со природна храна во водата, дали одиме ретко, или често на местото, т.е дали е разработено хранилиште, или не и многу други подпрашања ?

Но еве да земеме пример. Сега е лето, доаѓа и есен, пример треба да се оди 4 дена на чекање. Колку храна треба да понесеме ? Јас сум имал ситуации кога сме носеле 30 кг стара пченка, плус пченица 1-2 кила и уште толку коноп. Скоро пола од храната сме ја истурале на прво хранење да се направи таканаречен тепих доле, а после постепено фрлање по малце. Дали е ова многу храна, или малку ? Дали е паметно да се истури на прво крмење многу храна, или постојано да се фрла да му паѓа и “клокотка“ во водата. Секако тука битна улога игра храната. Дали одиме на варијанта пченка, пченка со други семки, или пак бојли ? Какви се искуствата?


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 26, 2011 8:30 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:11 pm
МислењаCOLON819
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
jas koga odam eve da receme na 4 dena za prihrana ne nosam poveke od 2kg pcenka , no zatoa nosam 3-4 kg boili i prvoto krmenje mi e kombinacija pcenka i boili a ponatamu prihranuvam samo so boili ,ama sepak se zavisi na koja i kakva voda fakas avo poslednive dve godini nosam i tigrov orev i mi se pokazal kako mnogu dobitna kombinacija za na KOZJAK

_________________
www.ribar.com.mk


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Jул 26, 2011 11:46 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Најдобро е ако имаш добри информации за водата на која планираш да ловиш,или пак си ја посетувал и порано...да знаеш која сметачка риба преовладува.....На води каде што имаш многу караш,клен,крупна црвеноперка,деверика или пак амур, малку е и 200 кг пченка за 3-4 дена...Во принцип пченката не ја многу преферирам ама неопходна е за правење на соодветен спод...Значи почнувам со поголема количина пченка10-15 кг,ситен спод3-4 кг и 3-4 кг боили...вториот ден веќе пченката и ситниот спод ми е преполовен, а зголема дозата на боили дури и повеќе од дупло,ако крапот веќе работи добро,поминувам само на боила,константно кобрирање после секој ран,насабајле малку покасно поголема доза и пред стемнување обавезно....релативни се тактиките на прихранување,во зависност од количината на риба во езерото,големината на самите примероци,навиките од автохтоните риболовци....во секој случај,ако по соодветно хранење имаш удари на клен и караш,знај дека од твојот спод нема ни трага......!!!!
Предимство давам на боилата во однос на пченката,ако пак и сам си го изработуваш миксот,тогаш тактика "удри машки",со поголема количина и не се плаши,со боила никогаш не можеш да го прехраниш местото,како на пример со пченка...! ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 27, 2011 2:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Dragan.S НапишиCOLON
Најдобро е ако имаш добри информации за водата на која планираш да ловиш,или пак си ја посетувал и порано...да знаеш која сметачка риба преовладува.....На води каде што имаш многу караш,клен,крупна црвеноперка,деверика или пак амур, малку е и 200 кг пченка за 3-4 дена...Во принцип пченката не ја многу преферирам ама неопходна е за правење на соодветен спод...Значи почнувам со поголема количина пченка10-15 кг,ситен спод3-4 кг и 3-4 кг боили...вториот ден веќе пченката и ситниот спод ми е преполовен, а зголема дозата на боили дури и повеќе од дупло,ако крапот веќе работи добро,поминувам само на боила,константно кобрирање после секој ран,насабајле малку покасно поголема доза и пред стемнување обавезно....релативни се тактиките на прихранување,во зависност од количината на риба во езерото,големината на самите примероци,навиките од автохтоните риболовци....во секој случај,ако по соодветно хранење имаш удари на клен и караш,знај дека од твојот спод нема ни трага......!!!!
Предимство давам на боилата во однос на пченката,ако пак и сам си го изработуваш миксот,тогаш тактика "удри машки",со поголема количина и не се плаши,со боила никогаш не можеш да го прехраниш местото,како на пример со пченка...! ;)
Со овој пост Дацо кажа се...горе-доле и јас работам на овој начин

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 07, 2011 12:03 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONНед Aвг 07, 2011 8:13 pm
МислењаCOLON245
Ne znam kolku sum dobar posto sega pred malce pocnav da se bava so lov na krap no sepak po kazuvanje na nekoi preporaki od prijateli koi se bavat podolg period jas go koristam nivniot metod za edna vecer koristam okolu 1.5kg pcenka koja ja mesam so sitna prihrana i malce pcenkarno brasno za povece miris i do sega sum dosta zadovolen-no sepak ne ja frlam celata odednas tuku del po del i stavam po nekolku boile (vredi da se proba)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum