www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 10:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 04, 2011 10:22 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Браво за Јупи, ;) голем гест за сите познати и непознати форумџии.Ретко кој си издава добитна комбинација ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONНед Сеп 04, 2011 11:47 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСаб Maј 07, 2011 8:16 pm
МислењаCOLON1249
ЛокацијаCOLONБогданци
jupi НапишиCOLON
Ja ti jas so stavam u praskastata za da mi izleze eftina i vo poveke na kolicina da dobijam
13kg melena pcenka
6kg melena pcenica
5kg melen jacmen,oves,rz...
2kg mleko vo prav za telinja
4 kg melena soja
2 kg sojni troski
1 kg ovesni snegulki
5 kg pcenkarno brasno
3 kg pcenicno rasno
3 kg palenta
2 kg seker
1.5kg griz
7 kg prezla
2 kg CD

granulacijata ja pravam poedra da mi e na rabotite sto gi melam
kolicinite se tii so gi stavam jas pa delejte mnozejte vadejte na mene me mrzase da resavam ravenki a i matematika odih na polagane :)
do kolku sakas da ja napravas pokvalitetna i normalno poskapa ima plus eden kup drugi raboti koi moze da se stavat
aj da kazame tava e osnova koja jas ja koristam i mozete da ja menuvate dodavate,odzimate nekoj raboti,vo odredeni situacii i jas ja menuvam t.e dodavam nekoi raboti CD poveke,konop,betain,biskviti,kikiriki,corn flakes,soja brasno.... I ne mi teknuva so drugo bese,ak vi tekne podsetejte
tava u bure da ne go mesis


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 12:02 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Jул 21, 2011 1:14 am
МислењаCOLON18
:))
tesko i vo bure deka ke go sobere :) povekje od 50 kila se navedeni vo receptot :)

trebase da mu kaze i kako i kade da go kuva,mene zena mi bi me ubila da i vnesam vo kujna tolku zitarici :)

sala na strana ,i jas sum nosel za povekjednevno lovenje po 50-70kg krma ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 5:01 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Феб 17, 2011 4:33 pm
МислењаCOLON52
Mnogu raboti ima ovde ke probam da go napravam ama bez nekoj raboti i vo pomala kolicina.I da prasam dali moze med da dodadam vo nego i da fakam na pcenka dipuvano so aroma na med i cuk(med).Fala na receptot.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 6:06 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Браво за гестот Јупи. Добра комбинација за прихрана си напишал. Туку што тие е 2 kg CD :?:

Што не кажа Пакост дека сакаш поскапа варијанта за крмење. Џабе ти пишував на ПП ефтини опции.
Јас додавам отприлика по една супена лажица мед на 1кг смеса. А користам готов цук со вкус на мед. Ако баш сакаш на мед. Но мислам на Дорјан да ја рипниш таа опција. ТС зависи што ти е целта.
Додади слободно на ова конопно семе колку ти дозволува џеб и имаш топ прихрана за Крап.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 6:30 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Ное 01, 2010 6:28 pm
МислењаCOLON99
2 kg CD ti e stari filmovo sto ne gi cita veke dvdto sitno smeleni samo vo nikoj slucaj da ne se najde film so Cukh Noris :))
Druze CD ti e pticja hrana ja ima crvena i zolta,se korisri za kanarinci lici kako oboena prezla so po nekoe nigerce vnatre,ja ima refus i pakovanja od 250gr i kilo,najkvalitetna ti e na padovan
izgooglaj na padovan na stranicata bi trebalo da ja najdes i da vidis kako izgleda i postavi link posle za i drugi da vidat za sto stanuva zbor
cenata za kilo se dvizi od 2.5 do 4 evra zavisi od proizvoditelot i kvalitetot


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 6:55 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Najkvalitetna e na cc moore jupi(mala ispravka) samo shto e mnogu skapa za 50 kg prihrana,jas ja koristam super sweet od cc moore i odlicna e kako za boili taka i za prihrana.MUltiminoto i nutraminoto se odlicni atraktori polni so amino kiselini i kolku ida dozirate nemozete da go predozirate.
Uljana repica,metla,tigrov orev,leblebija,sekerac, se ushte nekolku sostojki bez koi ne se moze pogotovo pokrupna pcenka i tigrov orev.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 8:27 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
8-) ...и храна за голуби.... 8-)

:o ...метла...нееееее...семе од метла,тешко се меле дршката на цела метла(мала исправка Јане :lol: )......а мултимино и нутрамино,за у прашкаста е многу скапа опција,сем ако не одете на такмичење,ленот,конопот и семето од метла имаат доста аминокиселини, а многу од наведените продукти се природни атрактори.... ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 10:15 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONЧет Феб 17, 2011 4:33 pm
МислењаCOLON52
Saso ne deka sakam nekoja poskapa varijanta.Tuku imav namera mesecov da otidam do dojran isklucivo za krap,pocetnik sum vo krapskiot ribolov i dosega koga sum cekal krap sum krmel samo so pcenka(ponekad so aroma nal vanila no ne sekogas) i sum fakal na cuk(razni aromi).NO na forumov so tek na vreme procitav i svativ deka krapskiot ribolov e dosta slozen i ima mnogu za ucenje.Zatoa i prasav nekoj da mi kaze nekoja prosta kombinacija koja bi trebalo da bide uspesna vo dojran i bi mozel sam da ja napravam.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Krma za krap
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 05, 2011 11:20 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПон Ное 01, 2010 6:28 pm
МислењаCOLON99
Mene multiblendovite na ccmoore ne mi pravat kejf,padovanot e povlazen,a za ccmoore deka e pomrsen mozebi ne se sekavam,od poodamna koga go poracuvav od slovenia ne mi se dopadna i zatoa ne mi pravi kejf mene a i reper za cd mi e toj od padovan,jesda oni pravat pticji hrani a ne hrani za riba ama sepak cd e pticja hrana i mislam deka tie ja proizveduvat poodAma odkolku ccmoore koi neznam dali ja proizveduvaat ili samo ja preprodavaat a i ne samo ccmoore tuku i nogo drugi firmi go imaat istiot proizvod,samo sto pojma nemam kakov e kvalitetot a koj znae tocno sto stavaat i vo koi kolicini nekoj artikli stavaat vnatre pa da sme sigurni vo kvalitetot,ima mnogu izbor na pazarot pa taka da sekoj si ima svoj faforit


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 22 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum