www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 12:33 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS192021222324»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 3:24 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
така бе максим - мора да се има неколку опции и која ке е нај поволна или нај добра таа да се одбере и да се истера до крај и пак ке има подобри и полоши позиции и пак некој ке го крка со влечењето ама ако се има услов за да се направат сектори тогаш нема 2 пати иста позиција влечење

мислам дека се има волја и дека ке се работи на подобрување на се она што беше констатирано како недостаток од оваа год

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 4:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
spiro_jas НапишиCOLON
така бе максим - мора да се има неколку опции и која ке е нај поволна или нај добра таа да се одбере и да се истера до крај и пак ке има подобри и полоши позиции и пак некој ке го крка со влечењето ама ако се има услов за да се направат сектори тогаш нема 2 пати иста позиција влечење

мислам дека се има волја и дека ке се работи на подобрување на се она што беше констатирано како недостаток од оваа год
ete taka spiro, se razbravme jas i ti... Znaci ne barame nie wooow neznam lac de courton da se naprai od crnicani, baramd raboti koi sto se za site dobredojdeni, site gi zasegaat i ke bide golem + za ezeroto i ke ima mnogu po kvalitetna liga, faktorot sreka znacgitelno ke se namali...

za:

1. Da se iscistat tie 15tina metri od kapini i podvodni krsovi
2. Da se napravi normalna ribolovna pateka na ezeroto ( bager za 2 dena ja pravi )
3. Pristiganje so kola do sekoja pozicija, a ne prefrlanje so camci, mnogu lesno ostvarlivo.
4. Ezeroto da se poribi so dovolna kolicina riba, od 3 do 5kg parcinja, da ima konstantna rabota, a ne nekoj ekipi da spijat nekoj ne, tuka ne go prifakam muabetot ti sedese, nie rabotevme i zatoa izvadivme, toa se gacki prikaski za mali deca.. sto Jane ne rabotese na 3to kolo ? Pa 30 saati tit nemase... I posle toa mu se posreki i konecno mu vleze riba vo spot i zavrsi rabota za 2 saati..
niedna od ekipite ne bese LAICKA vo ligava, da imase debitanti ama ne i tokmaci ! Site znaat da rabotat i toa kvalitetno, ali faktorot deka ezeroto NE E SPREMNO SO KOLICINA NA RIBA ZA LIGA, NE E SPREMNO, i nemoze nikoj da go ospori toa!
5. Ako e vozmozno nekako da se napravat sektori bi bilo golem plus, ako ne e vozmozno sektori, togas rotacii sekoe kolo ( nisto strasno )
6. Vo slucaj da ne se sredat tie 15 metri krshovi, togas da se dozvoli vadenje riba so malo gumeno camce bez motorna mehanizacija, sekoe pominuvanje manila makar i 5 cm = zut karton

protiv:

1. Delenje na ekipite na 2 grupi, zasto ezeroto ne e voopsto konstantno, kako raboti
2. Saatnicata spored mene mislam deka si e ok, 3 kola 52 saati, ako resi mrf da menuva togas toa e druga rabota, ke barame site resenija za poslobodno vreme, no brojot na ekipi so garancija avtomatski ke se namali vo slucaj da se prodolzi saatnicata ili se dodadat + kola

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:20 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
sasoj НапишиCOLON
Ајде со ред,не го разбирам ова...сите сами спонзорираат,опрема,припреми ова,она.... никој не ги тера да фрлат пари,меракот се плаќа,кој може да си дозволи ќе такмичи,кој не нема...или нека си бара спонзор...колку и да звучи сурово ова е реалност
кој сака,сака....кој не,немора...и јас сакам да такмичам кајак на брзи води,ама немам паре за кајак и затоа не такмичам..
Значи според тебе секој што има мерак мора по секоја цена да се такмичи :?: :?: :?:

А што е битно ако две кола промашиш ??? мислиш дека е спортски третото коло да не дојдеш ? па така е во сите спортови..мора да се игра до крај,па макар бил и последен...што би било во другите спортови ако вака се откажуваат ?
по првенства,олимпијади,натпревари ?
доколку некој се откаже пред завршување на сите кола треба да сноси санкции,забрани за такмичења....мора да има ред
Значи според тебе „Кој сака и може нека дојде - за другите ми е гајле“.

Епа си ја погрешил максимата наша овде на форум, Рибар беше помагател на многу екипи во лигава за твоја информација и ако со тој твој ноншалантен став беа сите ќе бевте пак неколку екипи и ќе се бркавте низ езеро како лани.

Такви „гледање само за себе“ се типично балкански, туку се помага кај ќе се стигне, многу од екипите до последен момент не беа сигурни поради финансиски проблеми. А со нив лигата беше совршена, па дури освоија и пласман за на Светско.

А за рамноправност во спорт немој да ми објаснуваш, спортист сум многу одамна, вистински, ама вакви огромни фактори на среќа како што имаше на Црничани и со влечење на позициите не е спортски. Не е спортски ни рибата да се пердаши како што се правеше тоа поради тревите.

Во никој спорт не е толку базирана среќата како во крапскиот и никој спортист кој се занимава професионално не рекол „Немавме среќа“.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:29 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
sasoj НапишиCOLON
Ајде со ред,не го разбирам ова...сите сами спонзорираат,опрема,припреми ова,она.... никој не ги тера да фрлат пари,меракот се плаќа,кој може да си дозволи ќе такмичи,кој не нема...или нека си бара спонзор...колку и да звучи сурово ова е реалност
кој сака,сака....кој не,немора...и јас сакам да такмичам кајак на брзи води,ама немам паре за кајак и затоа не такмичам..
Значи според тебе секој што има мерак мора по секоја цена да се такмичи :?: :?: :?:

А што е битно ако две кола промашиш ??? мислиш дека е спортски третото коло да не дојдеш ? па така е во сите спортови..мора да се игра до крај,па макар бил и последен...што би било во другите спортови ако вака се откажуваат ?
по првенства,олимпијади,натпревари ?
доколку некој се откаже пред завршување на сите кола треба да сноси санкции,забрани за такмичења....мора да има ред
Значи според тебе „Кој сака и може нека дојде - за другите ми е гајле“.

Епа си ја погрешил максимата наша овде на форум, Рибар беше помагател на многу екипи во лигава за твоја информација и ако со тој твој ноншалантен став беа сите ќе бевте пак неколку екипи и ќе се бркавте низ езеро како лани.

Такви „гледање само за себе“ се типично балкански, туку се помага кај ќе се стигне, многу од екипите до последен момент не беа сигурно поради финансиски проблеми. А со нив лигата беше совршена, па дури освоија и пласман за на Светско.

А за рамноправност во спорт немој да ми објаснуваш, спортист сум многу одамна, вистински, ама вакви огромни фактори на среќа како што имаше на Црничани и со влечење на позициите не е спортски. Не е спортски ни рибата да се пердаши како што се правеше тоа поради тревите.

Во никој спорт не е толку базирана среќата како во крапскиот и никој спортист кој се занимава професионално не рекол „Немавме среќа“.[/quote

Здраве не си разбрал очигледно за што пишувам...и кои тоа "сите бевте ? " и се бркавте низ езеро ? јас прва година сум на такмичење,незнам што зборуваш и за кого зборуваш....
А и што е тоа "гледање само за себе ? ".... a што според тебе треба ? јас да им најдам средства и опрема и котизација за тие што немаат можности ? тебе кој ти ја купуваше опремата ?
Во погрешна насока го тераш муабетот и немој мене да ми солиш памет...
никаде не напишав „Кој сака и може нека дојде - за другите ми е гајле“...(внимавај како обвинуваш)
Врати се назад и читај....паметно
Некој се пожали дека трошеле пари бадијала...

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:41 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Ова.
sasoj НапишиCOLON
Никој не ги тера да фрлат пари,меракот се плаќа,кој може да си дозволи ќе такмичи,кој не нема...или нека си бара спонзор...колку и да звучи сурово ова е реалност кој сака,сака....кој не,немора
Квалитетна екипа ако нема финансии да го поднесе трошокот, Лигата губи и репрезентацијата. Разговорот беше за 4 кола, и сеуште тврдам дека се многу, и пари и време и енергија ... па дури и за најентузијастите.

Не ме сфаќај погрешно ама тоа се 4 кола е лудост.

Плус сите сакаат да ловат во Лига со толку екипи, забавно е и го збогатува спортот, затоа се излегува во пресрет на сите екипи ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:48 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Ова.
sasoj НапишиCOLON
Никој не ги тера да фрлат пари,меракот се плаќа,кој може да си дозволи ќе такмичи,кој не нема...или нека си бара спонзор...колку и да звучи сурово ова е реалност кој сака,сака....кој не,немора
Квалитетна екипа ако нема финансии да го поднесе трошокот, Лигата губи и репрезентацијата. Разговорот беше за 4 кола, и сеуште тврдам дека се многу, и пари и време и енергија ... па дури и за најентузијастите.

Не ме сфаќај погрешно ама тоа се 4 кола е лудост.

Плус сите сакаат да ловат во Лига со толку екипи, забавно е и го збогатува спортот, затоа се излегува во пресрет на сите екипи ;)
Епа тоа....затоа пишав читај паметно...реалноста е тоа (за жал)
Еве ти еден пример...на еден пријател синот сака да игра тенис,аматерски игра и ај да кажеме можеби го бива...знаеш што му кажува тренерот ? за спремење на добар тенисер потребни се 100 000 евра а не само талент :head_bang: :head_bang:
и сега ? што да му каже ? "абе репрезентацијата ќе изгуби ако не игра" ?

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:51 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Лоша споредба.

Спремање на тенисер, или било кој друг „захтевен“ и врвен спорт е процес, долгогодишен, како физички така и психички, потребни се многу жртви не само пари туку и напорни тренинзи по 2 пати во денот.

Кај крапскиот, потребно е само опрема и цепај на вода. И нормално малку пари ;)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 5:52 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Jул 17, 2011 10:37 pm
МислењаCOLON1136
ЛокацијаCOLONСкопје
howitz НапишиCOLON
Ова.
sasoj НапишиCOLON
Никој не ги тера да фрлат пари,меракот се плаќа,кој може да си дозволи ќе такмичи,кој не нема...или нека си бара спонзор...колку и да звучи сурово ова е реалност кој сака,сака....кој не,немора
Квалитетна екипа ако нема финансии да го поднесе трошокот, Лигата губи и репрезентацијата. Разговорот беше за 4 кола, и сеуште тврдам дека се многу, и пари и време и енергија ... па дури и за најентузијастите.

Не ме сфаќај погрешно ама тоа се 4 кола е лудост.

Плус сите сакаат да ловат во Лига со толку екипи, забавно е и го збогатува спортот, затоа се излегува во пресрет на сите екипи ;)
:~~

samo da dodadam uste nesto...

Sasoj znaes kolku od ekipite sto takmicea, ke takmicea ako ne bese ribar ? Najverovatno tie 4 ekipi ke si ostanea od lanska godina... Samo ribar pretstavi 6 ekipi, ico i daniel dojdoa poradi ribar, pepi i miki poradi ribar, jane poradi ribar, ohrigani poradi ribar, mak dam 2 poradi ribar, flore poradi ribar....
epa druze slobodno mozam da kazam deka ako ne bese ribar ligava ke bese malce polosa duri i od lanska godina...
Mislam deka e dovolno ova sto pisav, ke razberes nekoj raboti.
a za 4 kola i takvi saatnici i ludnicavi predlozi nesakam ni da gi komentiram veke...

_________________
ZSRRK "VARDAR"


Кој си знае, си вади риба и преку манила.

Pozdrav do site fanovi, Ve sakam site ! :D


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 6:11 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИИ АМАН!!!!

Се што е надвор од споменатата тема ќе биде префрлен или избришан, си постојат теми каде што можете да полемизирате :evil:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: СЕКТОРИ И ПОЗИЦИИ
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 26, 2013 6:13 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
MaximJaki НапишиCOLON
howitz НапишиCOLON
Ова.
sasoj НапишиCOLON
Никој не ги тера да фрлат пари,меракот се плаќа,кој може да си дозволи ќе такмичи,кој не нема...или нека си бара спонзор...колку и да звучи сурово ова е реалност кој сака,сака....кој не,немора
Квалитетна екипа ако нема финансии да го поднесе трошокот, Лигата губи и репрезентацијата. Разговорот беше за 4 кола, и сеуште тврдам дека се многу, и пари и време и енергија ... па дури и за најентузијастите.

Не ме сфаќај погрешно ама тоа се 4 кола е лудост.

Плус сите сакаат да ловат во Лига со толку екипи, забавно е и го збогатува спортот, затоа се излегува во пресрет на сите екипи ;)
:~~

samo da dodadam uste nesto...

Sasoj znaes kolku od ekipite sto takmicea, ke takmicea ako ne bese ribar ? Najverovatno tie 4 ekipi ke si ostanea od lanska godina... Samo ribar pretstavi 6 ekipi, ico i daniel dojdoa poradi ribar, pepi i miki poradi ribar, jane poradi ribar, ohrigani poradi ribar, mak dam 2 poradi ribar, flore poradi ribar....
epa druze slobodno mozam da kazam deka ako ne bese ribar ligava ke bese malce polosa duri i od lanska godina...
Mislam deka e dovolno ova sto pisav, ke razberes nekoj raboti.
a za 4 kola i takvi saatnici i ludnicavi predlozi nesakam ni da gi komentiram veke...
Ти тоа мене ми се обраќаш ?
Не ти го разбирам муабетов...... каде тоа јас воопшто го споменав рибар ?
И јас се сложувам дека сето ова што го напиша е точно,никаде не го спорам тоа дека во најголем дел придонесот за добра крапска лига е токму Рибар...
Баш ме интересира на каде го водиш пишувањево...
Незнам што сакаш да ти реплицирам ?
А за 4 кола,саатници и лудничави предлози..не одлучуваме јас и ти

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS192021222324»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 41 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum