www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 1:02 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS81»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 3:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Da be taka e ...veterot e kriv, ne znaat deckite kako se frla so spod 200 metri :D samo sto na nekoj od nas ovdeka i orkan da mu duva vo grb nema da frli ni 130 metra .. . rdjavom ku .. i dlake smetaju :lol:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 9:11 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Па на овој ветер кој им фука у грб.. едно 20м иде плус.. вака од моја гледна точка.. може грешам.. што мислиш ти?

На рџав к*р длака му смета само кога неможе да искористи опрема.. :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 9:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Se razbira deka vetar vo grb im pomaga malku .Mozebi 10 + mozebi 20 + .....Ama sigurno ne za 70 metra + :D
Da , ne znaeme kako pa udri po se ostanato .. . .vetar , nemame trski / sekoj den si se smem na ovaa izjava / nemame trski :lol: a decko so ALIVIO frla 165 metra ???????????? nemame ova nemame ona ...A ednostavno e ..ne sme se potrudile da naucime KAKO se frla 150+ . . . .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Лaф муaбет 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 9:43 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
solar НапишиCOLON
Ицо, а со какви трски фрлале дечкиве од постот на Васил? kako sto gledam SHIMANO e najdobar i vo trski i masini.
Mislis deka ce ti odgovori nekogas ? Nekoj lujge gledaat i citaat samo ona sto niv im odgovara . . . .najlesno e da reces ..abe ovaj ima AKN zatoa frla 200 metri i izmisluvas milon izgovori zosto ti ne mozes a istovremeno se pravis deka ne gledas deka i so eftini trski lujgeto postignuvaat dalecini koj mozes samo da gi sonuvas . .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 9:46 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Да не тупам многу разликата помеѓу аливио да го рскаш на 120% од моќта и некоја трска која е наменета за тоа е што аливиото за 200 фрлања ке има деламинација и ке рсне ко петарда.. а оваа другава ке ти збори има ли уште.. тоа е разликата со твоите и моите трски од центури

20 метри во грб се 20 метри пократки во лице.. 20 метри се 20..

пак се навраќаш на муабетот дека максимумот наш ни бил 120м.. таму е затоа што тој туракот има 20 аливио цвикнати позади него.. и со 21та на фрлањево со ветер 160м фрлил.. е ја и сите останату тука не мислиме да жртвуваме трски од еден тон пари за к*рч..

и не е дека немаме.. се имаме.. само тоа се што имаме е тешко и скапо стекнати и секој си ја штити опремата.. која е таа будала да си ја рска опремата на светско кога некој од тимовите не е спремен и ке потфрли.. навлегуваме во друга една сфера ама логиката е таа..

инаку како што некој имаше спомнато у темава.. аливио да само што којзнае колку цвикнал за да достигне толку.. така да ни твоево не е мродавно а ни метрите на турациве не им се меродавни.. Х 1.25 им е мерката.. :)

како што кажав се имаме но немаме средени тимови и води.. се понатаму е лесно.. ова е тешко..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 10:02 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Apsolutno ne se slagam so ni eden del do tvojot post .Ispajga deka ako iskrsis 20 trski ce frlas 200 metri ?? SILA li treba Martin za daleku zafrlanje ili OSET i tehnika ? Kako mozes edna trska da ja opteretis 120 % ? Nikako . . . se sto e nad maksiumot nosi krsenje , preoptovaruvanje . .E umetnost e da znaes , imas oset KOJ e maksiumot i da go iskoristis .... Prv pat ovde citam deka se uci tehnika na daleku zafrlanje so siluvanje na priborot i opteretuvanje na istiot preku negoviot maksium .Pratam mnogu distance temi na stranski forumi i retko ama stvarno retko citam deka nekoj skrsil trska dodeka vezbal .Trska se krsi ako ne ja rakuvas kako treba ..BILO koja trska i onaa od 50 evra i onaa od 1000 evra ce ja skrsis ako ne znaes sto pravis . . . Toa sto za trskite edvaj sum sobral pari da gi nabavam i deka mi e strav da gi opteretam ne e izgovor za nemozenjeto da frliam 200 metri .Ajde , zosto Maxim kupi togas Hi S ?? Ako nema namera da nauci da frla so niv kako treba i da iskoristi sekoj metar dalecina koja tie trski ja nudat neka gi prodade i neka lovi -takmici uziva so nekoj evtini trski bez strav deka ako gi skrsi izgubil eden kup pari ?
Jas ne mislam deka deckoto so Alivio koristi 120 % od trskata i zatoa frlal 165 metra .Nikoj nikogas ne moze da izvadi 120 % od trska ......AKo zememe deka 100 i e maksiumot se razbira . .. Naprotiv mislam deka deckoto ZNAE kako so niv da frla ....mozam samo da se prasam KOLKU bi frlil tek so AKN ili so Hi S :D

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 10:33 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Пошто има бааги прашања во постов твој..
Keltan НапишиCOLON
Apsolutno ne se slagam so ni eden del do tvojot post .Ispajga deka ako iskrsis 20 trski ce frlas 200 metri ?? SILA li treba Martin za daleku zafrlanje ili OSET i tehnika ?
Сила треба нормално не треба да си сивоња.. за да знаеш кој е максимумомот некогаш нешто ке крцне..
Keltan НапишиCOLON
Kako mozes edna trska da ja opteretis 120 % ? Nikako . . . se sto e nad maksiumot nosi krsenje
Мекушците параболици и 150% над преопрачаната оптовареност можеш да ги акаш.. проверено..
Keltan НапишиCOLON
Prv pat ovde citam deka se uci tehnika na daleku zafrlanje so siluvanje na priborot i opteretuvanje na istiot preku negoviot maksium .
95% кај нас фрлаат така.. останатите 5% се со осет ;)
Keltan НапишиCOLON
Ajde , zosto Maxim kupi togas Hi S ?? Ako nema namera da nauci da frla so niv kako treba i da iskoristi sekoj metar dalecina koja tie trski ja nudat neka gi prodade i neka lovi -takmici uziva so nekoj evtini trski bez strav deka ako gi skrsi izgubil eden kup pari ?
Од кај па овој муабет сеа?? каде ова си го прочитал.. мислиш дека ние како тим опремата ја купуваме од престиж :) хахахаха.. па за кој к*р ке ми се ФМЈ.. да се фалам дека ги имам ли или за да знам дека нема да ми се деламинира и испрска ко петарда на сред натрпевар од константо повторувачко оптоварување.. ;)

Keltan НапишиCOLON
Naprotiv mislam deka deckoto ZNAE kako so niv da frla ....mozam samo da se prasam KOLKU bi frlil tek so AKN ili so Hi S :D
Се кладам повеќе од 15м нема да фрли..

Сите мислат.. лелееее аууу ке земам фмј, хис 200/220, сп и дека ке маваат 500 метри.. не бе брат.. ке застанат на 130 140.. таа трска сака денови тренирање.. мускулна меморија и сила.. нејке таа да си спафло и 3 пати на ден да префрлиш и да шмукаш пивце.. јок.. таа сака работа..

За разлика оние аливио маливио сите тие простуваат грешки на фрлање пошто не се фаст тапери нели ова е твој заклучок а и мој.. и на пола свет..


Искрено не сфаќам што сакаш да кажеш или да поттикнеш овде на форумов..

- путки сме и незнаеме да фрламе?
- одите тренирајте и учете.. па после дојдете тука да дискутираме??
- купете скапаници трски и со нив ке фрлате?? во исто време контрадикторен настап.. купи ЦТС вапор или С8..
не сфаќам..

п.с.
HiS не е трска фрлачка His 'Ive е тоа е друг муабет..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 11:21 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
martinMK НапишиCOLON
Пошто има бааги прашања во постов твој..


Сила треба нормално не треба да си сивоња.. за да знаеш кој е максимумомот некогаш нешто ке крцне..
Мекушците параболици и 150% над преопрачаната оптовареност можеш да ги акаш.. проверено..
95% кај нас фрлаат така.. останатите 5% се со осет ;)
Од кај па овој муабет сеа?? каде ова си го прочитал.. мислиш дека ние како тим опремата ја купуваме од престиж :) хахахаха.. па за кој к*р ке ми се ФМЈ.. да се фалам дека ги имам ли или за да знам дека нема да ми се деламинира и испрска ко петарда на сред натрпевар од константо повторувачко оптоварување.. ;)
Се кладам повеќе од 15м нема да фрли..
Сите мислат.. лелееее аууу ке земам фмј, хис 200/220, сп и дека ке маваат 500 метри.. не бе брат.. ке застанат на 130 140.. таа трска сака денови тренирање.. мускулна меморија и сила.. нејке таа да си спафло и 3 пати на ден да префрлиш и да шмукаш пивце.. јок.. таа сака работа..

За разлика оние аливио маливио сите тие простуваат грешки на фрлање пошто не се фаст тапери нели ова е твој заклучок а и мој.. и на пола свет..


Искрено не сфаќам што сакаш да кажеш или да поттикнеш овде на форумов..

- путки сме и незнаеме да фрламе?
- одите тренирајте и учете.. па после дојдете тука да дискутираме??
- купете скапаници трски и со нив ке фрлате?? во исто време контрадикторен настап.. купи ЦТС вапор или С8..
не сфаќам..

п.с.
HiS не е трска фрлачка His 'Ive е тоа е друг муабет..
Ne sum jas ni malku kontradiktoren , naprotiv sum realen .Ne procitav deka nekoj napisa vo temava BRAVO bre na deckine vo Bugarija i Turcija ..gledajte bre so koj trski i masinki koj dalecini mavaat ?? Procitav samo izgovori ZOSTO jas ne mozam so Shimano trska da frlam 180-200 metri . .. Ajde kazi mi ako utre organizirame kasting natprevar na koj ce ucestvuvaat SITE koj imaat krapska trska ..kakva bila krapska trska od 20 do 1000 evra neka kosta . . . KOJA e nagolemata dalecina sto ce se postigne ?
Da , PUTKI sme i ne znaeme da frlame ..FAKT ! Isto FAKT e deka mnogumina pomislile deka ako kupat skapi frlacki trski i tie ce frlaat 200 metri ...Ama FAKT e isto i deka se zaebale . .. . ..
I ti kupi FMJ trski samo od strav deka ako koristis druga trska ce ti se delaminira od cesta upotreba ?? E svaka ti cast , uste ova go nemav procitano . .. .

Sto sakam jas da kazam ? Ima li potreba jas da kazam nesto ? Pa FAKT e deka nikoj ovdeka ne frla ni blisku do 150 metra . ... FAKT isto e deka se ima solidna oprema I fakt e deka ne znaeme da ja koristime . . . sega zasega ...se nadevam deka mnogumina svatija sto im fali i ce se potrudat okolu sebe . .. ..
Kako mozes da napises deka nekoj kupil i iskrsil 20 Alivio trski i potoa otisol na kasting natprevar , izvadil 150 % od trskata i frlil 165 metra ? Mislis deka ima takva budala ? Mene mi se cini deka deckoto mnogu ubavo znae sto saka i pravi ...i svaka mu cast za toa .. . .vlozil malku vo oprema ama VLOZIL mnogu povejce vo sebe .. .

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 11:42 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Keltan НапишиCOLON
Ne sum jas ni malku kontradiktoren , naprotiv sum realen .Ne procitav deka nekoj napisa vo temava BRAVO bre na deckine vo Bugarija i Turcija ..gledajte bre so koj trski i masinki koj dalecini mavaat ?? Procitav samo izgovori ZOSTO jas ne mozam so Shimano trska da frlam 180-200 metri . .. Ajde kazi mi ako utre organizirame kasting natprevar na koj ce ucestvuvaat SITE koj imaat krapska trska ..kakva bila krapska trska od 20 do 1000 evra neka kosta . . . KOJA e nagolemata dalecina sto ce se postigne ?
Da , PUTKI sme i ne znaeme da frlame ..FAKT ! Isto FAKT e deka mnogumina pomislile deka ako kupat skapi frlacki trski i tie ce frlaat 200 metri ...Ama FAKT e isto i deka se zaebale . .. . ..
I ti kupi FMJ trski samo od strav deka ako koristis druga trska ce ti se delaminira od cesta upotreba ?? E svaka ti cast , uste ova go nemav procitano . .. .

Sto sakam jas da kazam ? Ima li potreba jas da kazam nesto ? Pa FAKT e deka nikoj ovdeka ne frla ni blisku do 150 metra . ... FAKT isto e deka se ima solidna oprema I fakt e deka ne znaeme da ja koristime . . . sega zasega ...se nadevam deka mnogumina svatija sto im fali i ce se potrudat okolu sebe . .. ..
Kako mozes da napises deka nekoj kupil i iskrsil 20 Alivio trski i potoa otisol na kasting natprevar , izvadil 150 % od trskata i frlil 165 metra ? Mislis deka ima takva budala ? Mene mi se cini deka deckoto mnogu ubavo znae sto saka i pravi ...i svaka mu cast za toa .. . .vlozil malku vo oprema ama VLOZIL mnogu povejce vo sebe .. .
За Бугарскиот натпревар пловдив . карп.бг итн.. одлични се.. за турциве со ветерот јок.. не признавам ;)

Купив ФМЈ затоа што е аутоклав и е иста јачина кога искочила од фабрика како и денеска.. задруги трски тоа ЈОК.. знаеш и сам..

во МКД има мала група која фрла 150+ само не си информиран.. повлечени се луѓето не се фалат..

не 20.. 220 ке цвикне за да стигне.. и таму ке остане со должината.. тоа е максимумот на таа трска.. тоа сакам да ти кажам..

Reliability is Paramount.. затоа центури и фс и даива акн, харисон и сите останати кој се грдна пара чинат толку пара.. не затоа што којзнае што праат..

:D :D :) :)

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Кастинг
ТемаИспратеноCOLONПет Ное 21, 2014 11:43 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
И да браво за тој што знае таква лесна и фина трска да ја напрегне за да фрли.. се е школо и тренинг..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS81»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 37 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum