www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 2:04 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pravilnik za sportski ribolov vo R.Makedonija
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 02, 2013 6:37 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
krste1978 НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Golemina , tip na jadice ima li nekoe ogranicuvanje ? dolzina i materijal za podvez ima li nekoi ogranicuvanja ? tezina na olovo , minium ima dali ima nekoi ogranicuvanja i na maksimalna tezina ? debelina na najlon koj se koristi , ima li ogranicuvanja ? Kako se postavuvaat trskite , catal ili rod pod ili ne znam kako , ima li ogranicuvanja ? nacin na signalizacija na udar na riba ima li ogranicuvanje ?

I , dali ovaj pravilnik ce vazi i za slednata godina?
Keltan ti bi vaka dogodina vo liga...
[ img ]
:lollol: :lollol: :lollol:
Замисли сега да му скине? Отиде 20 метри наназад, ничкум, преку глава.
Ова е или сом или човеков закачил некоја топола.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 02, 2013 6:45 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Som e , tie oranz trski se Sportex ...Volga mi se cini se vikaat .. jok karbon . . . :D

A za cevkite , nemam komentar . . :ok_ok: A vie krapciite razmislete uste ednas sto e podobro :filip:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 26, 2013 10:43 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Член 49
17. За секој натпревар одделно се формира жири комисија која се состои од 5 (пет) члена. Во жири комисијата влегуваат 3 (тројца) судии делегирани за напреварот и 2 (двајца) членови од редот на капитените на екипите. Членовите на комисијата од редот на екипите се одредуваат со жрепка.

Ме интересира кога се формира оваа комисија. Пред или после извлекување на натпреварувачки позиции.

Исто така ме интересира кој ги потпишува резултатите од мерењата и крајниот резултат.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 26, 2013 2:08 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
saso НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
Тоа ќе треба да си го мислат кога ке пријавуваат тим за во лига ...
Замисли да ти влезе во бокс човек со кој никогаш не си ловел заедно или практично човек кој ниту знаеш како работи ниту он знае како ти работиш ... која тактика ке ја применува , кој начин на риболов , какви предвези користи , какви јадици ... не ми се свиѓа како му е врзана јадицата , неможе да фрли 100 + или слично ... едноставно влегува во бокс човек во кој немаш 100 % доверба . Затоа јас сум за трет човек во тимот , сепак за трет ке си одбереш некој со кого си ловел и имаш искуство со него и знаеш како работи ;) . Тоа е пак само мое мислење ( да не се навреди некој ) 8-)
Bas zaradi gorenavedenite pricini treba da se menuva cel tim so nov tim.
Timot se menuva zaradi losite rezultati, nepocituvanje na taktiki, zamor ...
Sto ke naravi ako vleze nivniot tret clen ?
Ke ja prodolzi nivnata losa taktika, los rezultat, loso odbrano mesto za ribolov .....
I krajniot rezultat ke bide isti.
So vleguvanjeto na 4 tiot rezerven tim ima sansa nesto da se promeni. Nova pozicija, nova taktika pa I mamci ili predvezi ....
Ideata na zamena e da se opravi rabotata ne da se prodolzi so istata.
1. замор
2. тактика
3. искуство
4. психа

сево ова се заменува со 4-от тим које резерва..
4-от тим треба да е дел од репрезентацијата но не да е содржаен во трите први тимови..

Поентата е да тој четврт тим заедно со сите резерви да може да смени доколку некој од тимовите потфрлува во некој од секторите..

И тоа што треба да се прави од кога ке се одлучат тимовите кој ке се во репрезентација е да се оди на тренинзи сите заедно.. и да се смешаат малку дуата.. за едни на други да се навикнат.. да го измерат егото малце ;) да почнат да работат на иста фреквенција во размислувањата..

Лигата и светското првенство не е само 3-4 кола и после чекаме 2 месеци си пецкаме си се зезаме.. туку според мене треба секој можен ден кој може да се искористи да се оди на вода и да се работи.. да се тренира..

Некој од вас ке кажат тоа е многу време, пари итн.. јас ке кажам само така може да има резултати.. и тренингот да симулира услови како што би имале на езерото каде ке се лови.. па макар и на рибник да се прави тренинг..

Секој кој што ке се пријави во лига треба да размислува дека баш може тој ке не претставува.. и треба сериозност.. и максимална посветеност не само да се натпреварува туку како што кажав да е спремен да жртвува многу време пари и обврски..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 4:42 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Што се замарате. Правилникот е ОК. Е сега, колку се спроведува. До сега се беше во границите на коректното спроведување и примена. Има ситници кои ако се корегираат се ќе оди напред.
комисијата Боби се избира пред натпреварот со влечење. Проблемот е до совеста на судиите да ги спроведуваат одредбите подеднакво за сите . Проблемот е во Нас такмичарите кои во недостиг на резултат прибегнуваме кон некои сомнителни акции и постапки. Но, пак ќе кажам, се е коректно и оди напред.
Мартине, според правилникот на ЦИПС нема замена заради тактички причини. Има замена само од медицински причини, но во ови причини влегуваат сите тактички варијанти. На СП, може да се смени и само еден такмичар, или цела екипа. Не е проблем. Хрватите одат со 4 екипи и Цапан одредува (како селектор-капитен) кои ќе почнат и кои ќе настапат. Ете ги со медал.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 5:10 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 24, 2012 11:03 am
МислењаCOLON2236
ЛокацијаCOLONСкопје
Маркс благодарам за инфо.
Како сватив редоследот е следен.

1. Прозивка на екипи
2. Избор на жири комисија
3. Извлекување на броеви (2 пати)
4. . . .

Кажи ми само кој потпишува документи-записници и кои


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 6:15 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Дек 10, 2010 1:43 am
МислењаCOLON258
dule capan i beograd mu bese trener na rusite pa go popusija a hrvatite gi znajme koi se sekoja vtora godina si zemamat medalji.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 7:29 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Судиите Боби, кој друг. Комисијата работи по жалби и приговори. Не знам која е таа жири комисија. :D
Мрчо, стара кајло. Цапан у Београд го суспендираа зошто беше пријавен како тренер на Русите, бидејќи не можеш да настапуваш за две репрезентации. Сега откако си заминаа Манолев и компани пак се врати у хрватска репрезентација и цепаат многу успешно. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONНед Oкт 27, 2013 8:05 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Abe zamarajte se so spremanje za takmicenje za naredna sezona.Za pravilnik ima koj da se zamara.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 58 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum