www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 6:07 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS101112131415»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 12:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Предраг НапишиCOLON
......
Ти апарат немаш ли :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 1:10 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
vasil НапишиCOLON
Предраг НапишиCOLON
......
Ти апарат немаш ли :mrgreen:
Апарат имам и има слики ќе направам една репортажа деновиве само за жал многу малце сликав едноставно немав време од :fishing:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 1:20 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Предраг НапишиCOLON
Ајде и некој инфо за количини на храна и прихрана.
Од 30кг. боили потрошени 27кг. една кофа спод микс, еда кофа пелети, прашкаста храна, шекерац, неколку котури ПВА мрежа, шок лидер еден куп јадици......
Од опрема само 3,9м и 3,5либри трски носевме 6 (3 провес Апсолум и 3 трски -оние од Пепи) басиите (уф само кога ќе ми текне на толку префрлања да се прави со шимано ББЦ), 3- спода, и маркери.
Да ви доловам една ситуација од вчера сабајле
Позади нас стои Деки и не прашува како иде и што и каде има, во вода се фрлени 4 трски а две седат спремни надвор и имам удар на првата трска и почнувам да вадам и се гледа убава и крупна риба го витка Апсолумот после неколку секунди удар на четвртата трска и побре ја зема и само го чека да излезе од спрудот. Почнуваме да влечеме и ете удар на третата трска до побре, таман да ја фатаи и Деки му вика само је затегни на оршата и оставија. Така вадиме две риби а една полека си зима и тогаш почнува да титка и втората а воедно и последна трска во вода, овој не зима само ја затега. Јас успешно го црпам сам шарко од 9-10кг. и го вадам од вода кога и побре го црпе второит заедно на душек. Побре ги откачува и става во чуварка а јас веќе го вадам третиот крап и побре го зема и четвртиот. Одма двете спремни трски ги зафрлам во вода и се спремам да монтирам нови мамци на другите кога Деки ми вика па шта радиш бацај храну. Фрламе со кобра и пак ран на една трска ја земам и одма и на другата. тоа беа шест риби сите извадени и одлична килажа. Домаќините имаа кади високи и чим ја црпне со кепот ја става во кадат па продолжува да лови а отпосле ги вади во чуварка и не губат време
.
:thumbs_up: :thumbs_up:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 4:07 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON496
ЛокацијаCOLONBitola
:bravo: :bravo: Честитки за постигнатиот успех !!!! :bravo: :bravo:

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 5:39 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
[ img ]

[ img ]

[ img ]

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 6:14 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maр 15, 2012 10:56 am
МислењаCOLON716
Одлично!
Машки сте се изнаработиле,па така требит мор.
Уште еднаш честитки за настапот и резултатите и следно е да се видиме и да раскажете во живо.
Наспијте се и одморете се.

_________________
И нај лукавите риби гладта ги носи на јадица.

[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 6:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Браво, само машки. :~~


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 6:53 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 30, 2012 7:40 pm
МислењаCOLON583
ЛокацијаCOLONСкопје
Конечно најдов малку слободно време да пишам и јас збор,два за нашето гостување во Зрењанин...

Најнапред да знаете дека сето ова што го пишувам е извлечено од моите размислувања и сето ова е поткрепено со разговори,укажувања и советувања со најголемите познавачи на ова езеро,а богами кај нас во бокс поминаа сите.
Ако добро го читате текстов ќе извлечете многу интересни и поучни информации кои се надевам еден ден на некој од вас ќе му помогнат многу....
Но ајде со ред....оти гледам имате пишувано се и сешто..
На ова езеро доколку не ловиш на ЗИГ,немаш никакви шанси да влезеш меѓу првите места.....а еве и објаснување зошто..........

Езерото е забрането за спортски и за било каков риболов....... се одржуваат само такмичења и тоа по едно месечно или во два месеца еднаш....а храна никој никогаш ниту фрла ниту смее да фрли..ова посебно ни го потенцираше пријателот од Крушевац.... подоцна ни објасни зошто е тоа така (поради законите во Србија) но тоа за вас не е битно...важен е моментот што рибата е мртва гладна..
Самата борба за опстанок го тера крапот да се приспособи да јаде само од површина,бубачки,комарци,пајаци,мали риби и слично...затоа што на дното..нема апсолутно никаква храна,мртва природа,сето е тиња и песок (исто така кажано од познавачи на водата)....Дури имаше и коментар дека доколку би ловел на мушица,би ги здробил краповите
Сакам да кажам....идеално езеро за ЗИГ
ПОбедничкиот тим на Хрватска (и Србите секако )го знаеше ова и само што почна натпреварот тие веќе фрлиа ЗИГ и верувале или не после 5 минути извадија две риби.. :cray: ,ниту крмено ниту маркирано....фрлиа на околу 120-130 метри,абе како вчера да фаќеле на езерото...додека ние фрламе ракети,кобри,маркираме...Хрватите извадија 100 кг риба
Те фаќа нервоза,до тебе вадат мнооогу риба а кај тебе не пипа...гледаме што прават и неможеме да веруваме,подвез 4,5-5 метри :confused: :confused: :confused:
И само да знаете,хрватите првата вечер не ни ловеа...спиева и чекаа да се раздени и пак одново...тепаааајјјј

Фрламе храна и кој како дојде советуваат.....САМО РИГ ПРВИХ 24 САТИ...и навистина...додека рибата свати дека има храна и по дното отидоа 24 часа,а за тоа време РИГАШИТЕ веќе имаат 200 и кусур кила..е ај оди сега стигни ги ?
Колегите од другата страна (кои беа 2-ри) направија одлична стратегија и од 6-7 место отидоа на второ...првиот ден ловеа строго РИГ,но крмеа и место за вториот ден кога рибата ќе легне на дното...вториот ден дење ловеа 2 трски риг,две на дно,меѓутоа ноќе со сите 4 трски ловеа на дно и богами убаво поминуваа..а последниот ден веќе рибата работеше како луда на дно...како што напиша Предраг,сите трски свират и немаш време да ставиш друга боила..

Друг важен момент врзан со пишаното погоре....рибата е ГЛАДНА,сака многу храна и кога има храна ништо не ја плаши и не бега,ни ракети ни спомбови...камења да фрлаш ќе биде тука...и на корка леб да фрлиш ќе ти удри...
За тие што ловеа по дно најважно беше позицијата и длабочината и секако колку побрзо ќе успееш да ја симнеш рибата доле...нас ни падна позиција каде длабочината била 16 метри,а сега беше 10 (замислете другите 6 метра се претвориле во тиња)ќе зафрлиш со маркерот и неможеш оловото да го извадиш од тињата,баравме и баравме место (а колегите до нас вадеа и вадеа) и кога веќе направивме ново хранилиште каде беше поплитко и песокливо и успеавме некако да ја симнеме рибата...ни потенцираа дека на нашето место се задржуваат мнооогу големи риби и навистина беше така имавме откачувања на риби кои неможеше ни да се додржат,најголемата наша извадена риба беше 13,5 кг.

Е сега уште едно нешто важно... Хрватите и Србите до нас ловеа со нестандардни јадици за риг,обично нели треба помало јадиче..ама овие користеа гооолеми јадици...предвезите за риг им беа спремени во сите димензии..почнувајќи од 0,5 м па се до 7 метри...‘ 7 метри РИГ :crazy: :crazy: :crazy: а парадоксот да биде уште поголем,се натпреваруваме во лов на крап НА ДНО...циркуси
ееее тука ми текна и на една изјава на босанската екипа која ја дадоа за Новосадската телевизија...а гласеше овака... Јебо га зиг потрошили смо 500 евра за боиле,а сад треба да пецамо на комадич папуче...

Инаку езерото,дружењето и сето она што го видовме и научивме е одлично искуство,домаќините беа крајно коректни и нема некој од крапскиот крем во Србија кој не дојде на посета во бох...и сето она што го кажаа навистина беше така,дури и судиите,организаторот и соседните екипи ни делеа совети (Големо благодарам до екипата на карп рејсинг од Србија кои несебично споделија со мене мноооогу информации посебно околу ЗИГОТ)
И за крај ОПРЕМАТА....ни најмалце неможе да им парираме во опремата која ја имаат...за компарација една трска со машинка на колегите до нас....чинеше колку целата моја опрема :hit_head: :hit_head: :hit_head:

И кој и да каже дека на езерово работело ваква боила,онаква боила ќе излаже....рибата јаде НА СВЕ само да се симне по храната и да фрлаш мнооогу количина на храна,оти колку има риби во езерото нема толку вода...

_________________
[ img ]
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 7:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Секоја вода, своја приказна носи. Така и оваа.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Сеп 02, 2013 8:15 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
sasoj НапишиCOLON
Конечно најдов малку слободно време да пишам и јас збор,два за нашето гостување во Зрењанин...

Најнапред да знаете дека сето ова што го пишувам е извлечено од моите размислувања и сето ова е поткрепено со разговори,укажувања и советувања со најголемите познавачи на ова езеро,а богами кај нас во бокс поминаа сите.
Ако добро го читате текстов ќе извлечете многу интересни и поучни информации кои се надевам еден ден на некој од вас ќе му помогнат многу....
Но ајде со ред....оти гледам имате пишувано се и сешто..
На ова езеро доколку не ловиш на ЗИГ,немаш никакви шанси да влезеш меѓу првите места.....а еве и објаснување зошто..........

Езерото е забрането за спортски и за било каков риболов....... се одржуваат само такмичења и тоа по едно месечно или во два месеца еднаш....а храна никој никогаш ниту фрла ниту смее да фрли..ова посебно ни го потенцираше пријателот од Крушевац.... подоцна ни објасни зошто е тоа така (поради законите во Србија) но тоа за вас не е битно...важен е моментот што рибата е мртва гладна..
Самата борба за опстанок го тера крапот да се приспособи да јаде само од површина,бубачки,комарци,пајаци,мали риби и слично...затоа што на дното..нема апсолутно никаква храна,мртва природа,сето е тиња и песок (исто така кажано од познавачи на водата)....Дури имаше и коментар дека доколку би ловел на мушица,би ги здробил краповите
Сакам да кажам....идеално езеро за ЗИГ
ПОбедничкиот тим на Хрватска (и Србите секако )го знаеше ова и само што почна натпреварот тие веќе фрлиа ЗИГ и верувале или не после 5 минути извадија две риби.. :cray: ,ниту крмено ниту маркирано....фрлиа на околу 120-130 метри,абе како вчера да фаќеле на езерото...додека ние фрламе ракети,кобри,маркираме...Хрватите извадија 100 кг риба
Те фаќа нервоза,до тебе вадат мнооогу риба а кај тебе не пипа...гледаме што прават и неможеме да веруваме,подвез 4,5-5 метри :confused: :confused: :confused:
И само да знаете,хрватите првата вечер не ни ловеа...спиева и чекаа да се раздени и пак одново...тепаааајјјј

Фрламе храна и кој како дојде советуваат.....САМО РИГ ПРВИХ 24 САТИ...и навистина...додека рибата свати дека има храна и по дното отидоа 24 часа,а за тоа време РИГАШИТЕ веќе имаат 200 и кусур кила..е ај оди сега стигни ги ?
Колегите од другата страна (кои беа 2-ри) направија одлична стратегија и од 6-7 место отидоа на второ...првиот ден ловеа строго РИГ,но крмеа и место за вториот ден кога рибата ќе легне на дното...вториот ден дење ловеа 2 трски риг,две на дно,меѓутоа ноќе со сите 4 трски ловеа на дно и богами убаво поминуваа..а последниот ден веќе рибата работеше како луда на дно...како што напиша Предраг,сите трски свират и немаш време да ставиш друга боила..

Друг важен момент врзан со пишаното погоре....рибата е ГЛАДНА,сака многу храна и кога има храна ништо не ја плаши и не бега,ни ракети ни спомбови...камења да фрлаш ќе биде тука...и на корка леб да фрлиш ќе ти удри...
За тие што ловеа по дно најважно беше позицијата и длабочината и секако колку побрзо ќе успееш да ја симнеш рибата доле...нас ни падна позиција каде длабочината била 16 метри,а сега беше 10 (замислете другите 6 метра се претвориле во тиња)ќе зафрлиш со маркерот и неможеш оловото да го извадиш од тињата,баравме и баравме место (а колегите до нас вадеа и вадеа) и кога веќе направивме ново хранилиште каде беше поплитко и песокливо и успеавме некако да ја симнеме рибата...ни потенцираа дека на нашето место се задржуваат мнооогу големи риби и навистина беше така имавме откачувања на риби кои неможеше ни да се додржат,најголемата наша извадена риба беше 13,5 кг.

Е сега уште едно нешто важно... Хрватите и Србите до нас ловеа со нестандардни јадици за риг,обично нели треба помало јадиче..ама овие користеа гооолеми јадици...предвезите за риг им беа спремени во сите димензии..почнувајќи од 0,5 м па се до 7 метри...‘ 7 метри РИГ :crazy: :crazy: :crazy: а парадоксот да биде уште поголем,се натпреваруваме во лов на крап НА ДНО...циркуси
ееее тука ми текна и на една изјава на босанската екипа која ја дадоа за Новосадската телевизија...а гласеше овака... Јебо га зиг потрошили смо 500 евра за боиле,а сад треба да пецамо на комадич папуче...

Инаку езерото,дружењето и сето она што го видовме и научивме е одлично искуство,домаќините беа крајно коректни и нема некој од крапскиот крем во Србија кој не дојде на посета во бох...и сето она што го кажаа навистина беше така,дури и судиите,организаторот и соседните екипи ни делеа совети (Големо благодарам до екипата на карп рејсинг од Србија кои несебично споделија со мене мноооогу информации посебно околу ЗИГОТ)
И за крај ОПРЕМАТА....ни најмалце неможе да им парираме во опремата која ја имаат...за компарација една трска со машинка на колегите до нас....чинеше колку целата моја опрема :hit_head: :hit_head: :hit_head:

И кој и да каже дека на езерово работело ваква боила,онаква боила ќе излаже....рибата јаде НА СВЕ само да се симне по храната и да фрлаш мнооогу количина на храна,оти колку има риби во езерото нема толку вода...
Ubavo napisano i objasneto sasoj ... fala sto podeli ovie INFO so nas :ok_ok:

Ama sto mislite za ovaa moja nelogika :D

Ne znam tocno od koga e ova merenje ama nebitno e


saran nasice - 274 kg hrvatska
zvezdara - 183 kg srbija
reviri srbije - 126 kg srbija
carp racing team- 123kg srbija
bled 1 - 109 kg/slovenija
nasice 2 - 97 kg hrvatska
bled 3 - 57 kg slovenija
fog kiseljak - 25 kg bosna
gradacac - 23 kg bosna
best carp - 21 makedonija
golden carp - 20 makedonija

KONECEN PLASMAN

nasice 619 kg/hrvatska
carp racing 541 kg/srbija
reviri 462 kg/srbija
zvezdara 427 kg/srbija
bled 1 391 kg/slovenija
best carp 388 kg/makedonija
nasice 2 230 kg/hrvatska
bled 2 225 kg/slovenija
golden carp badar 146 kg/makedonija
kisenjak 102 kg/bosna
gradacac 29 kg/bosna

Mozebi gresam ama ajde . . . hrvatite 300 kg , Predrag 20 kg ..konecen plasman ..hrvatite 600kg . .. Predrag 400 kg ! dali toa kazuva deka zigot iako loven BARA povejce vreme .....znaci pripremanje-zafrlanje - zateganje - zamaranje na ribata i JOVO na NOVO povtorno . .. Dodeka na dno seto toa odi pobrgu , pomalku vreme se trosi na pripremanje , zafrlanje , zateganje na sistemot i zamaranje na ulovot ??
Moram da napomenam da ja zememe vo obzir i goleminata na ulovite za ZIG i goleminata na onie na dno ..... mozebi tuka e razlikata ??

Kako dojde do ovaa situacija da tolku mnogu gi stasa Predrag prvite .Poglednete gi i podolnite mesta kolku mnogu im begaat na Predrag a na kraj nekoi mozea i da slezat pod nego .

Samo porano da stisnese zabi Predrag i rizikuvase so lov na dno :D

I moram da te prasam Predrag , da moze se od pocetok , najverojatno ce lovese na dno ?..koja pozicija mislis deka bi bil na krajot ?? Ili barem 10 casa porano da isfrlefte toa zigot i lovevte na dno ??

Moja pretpostavka e 3-to :D

Vo sekoj slucaj , vi cestitam na site , posebno za :volku_golema: uste edno iskustvo plus . .. . za Portugalija se razbira :thumbs_up:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS101112131415»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 43 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum