www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:56 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS312»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 01, 2014 11:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
комшијата има њух како до риба да стигне, башка и тој го држи ланскиот рекорд на сите крапари во македонија во килажа

слуашјте го чикото за да фатите некоја риба оти, ке се молите на господ или на чикото во авионот да пушти летки(крапче во мера) пак

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONСре Oкт 01, 2014 11:39 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Cekaj te sega malce znaci barate sega novo ezero Crnicini ne go biva vece.Pa zosto togas Vasil Kostov se macese da napise Ribolovna osnova za Crnicini,za da go sredat ezeroto za takmicenje ili da mu napravat ribnik za krap na Istatov.
Nesto ne stima tuka.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 12:19 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Crnicani i ne taka loso....Edinstveno sto treba e da sredi ezeroto i boksovite pa ke mozes da lovis dalek...
Normalno da ima potrebna kolicina ribi...
Ili pak bilo koe drugo ezero...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 1:21 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Ное 13, 2013 10:23 pm
МислењаCOLON300
Gi pratam muabetive i se cudam kako edno vestcko ezero "BARA DA NE RECAM :dragon: " poribeno so mali krapcina pred natprevar bilo podobro od Prespansko Ohridsko i Dojransko.
Moe mislejne toj sto nejki ili e protif organiziranje na natprevar na diva voda ne e siguren vo svoite sposobnosti kako krapski natprevaruvac ili se plasi da ne ulovi ni edna riba pa drugite majtap da mu igraat :mrgreen: ili saakate da otidete na SP so 3 uloveni ribi od po 1kg
Krap ima vo izobilie a toa sto velite deka div krap ke se uplasi od galama i slapajne po vodata so tie raketi ova ona krapot na PE e itu kako e otrpnat na galama istoto da mu se slucuvase na KRAPCINATA OD CRNICANI sigurno na suvo od srav ke izlezat
eve i vo prodolzenie sto preba da prelazite vo PE
[ img ]
[ img ]
[ img ]
spiro_jas НапишиCOLON
водите имаат крап, нема рибари за тие води, оние кои ги ловат се типчина со трски составени од 20 делови различни, машинки од на дедоное времето, немаат појма за интернет и форуми, си пецаат си куат дури и мамецот им е тајна
EVE JA OPREMATA NA LOKALNITE RIBARI
[ img ]

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 3:29 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Колега станува збор за натпреварувања во крапски риболов а не за сарвајвер !


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 8:05 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Колеги кога разговараме за крапска лига се мисли на натпревари (три, четири па макар и пет кола) кој треба да се одржат на вода каде што (горе- доле) ќе се има рамноправен терен за сите екипи подеднакво. Вода на која ќе има рибен фонд да првопласираната екипа од едно коло има улов од 50-100кг риба а последниот 10-тина килограми. Вода на која ќе има натпревар, натпревар на надмудрувања, вода на тактика околу презентација на мамец, вода на која рибата ќе одлучи да го земе твојот или мамецот на комшијата, вода која ќе има и далечина и длабочина каде што може да се проба зиг-ригот.
Потсетете се на водата на која требаше да се одржи последното коло од оваа година Жабјани каде за сите екипи ќе имавме иста длабочина и иста далечина, вода каде ќе пливаа 3,5,7 тона крап, вода каде што другиот брег е 470метри и натпревар каде што ќе требаше да се пеца 72 саати. Одма почнаа моабетите од типот еј за таму треба многу храна и прихрана, треба да се убиеме од работа, треба да не идам на работа 2-3 дена, ќе не изедат комарци,....

Идеално нема но неможе да една екипа фати во просек по 2 крапа по натпревар и биде прва без разлика дали станува збор за дива или комерцијална вода. Оној кој што ќе победи треба да биде вистински победник како што тоа го сторија Хрватите на светското, како што тоа го сторија Сергеј и Ицо на третото коло на Крушевско езеро кога излегоа понапред од другите и си направија резулат. Победникот не треба да победи со фактор среќа (иако секогаш постои) туку со тактика, опрема, работа, храна, мамци,...
Поради овие ситуации се одеше да натпреварите во лигата бидат на една вода, да се има опција на секторски влечења СЕ со цел да се избегне факторот среќа или мени ми се падна трипати 6-ка.
Се работи на тоа да се надмината сите овие проблеми и недостатоци НО Ве молам нема потреба од ставање сопки и прпреки кога нешто сакаме да го направиме подобро. Никој ама баш никој не се мести или се спрема за фаворит туку МРФ сака оние кој ќе победат да бидат вистински победници и да ја претстават Македонија во вистинско светло.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 8:43 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
A krusevsko nema li favoritski pozicii??

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 8:45 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Decki nepostoi voda vo svetot sto e ramnopravna,sektorite za toa se izmisleni

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 8:59 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
Предраг НапишиCOLON
Колеги кога разговараме за крапска лига се мисли на натпревари (три, четири па макар и пет кола) кој треба да се одржат на вода каде што (горе- доле) ќе се има рамноправен терен за сите екипи подеднакво. Вода на која ќе има рибен фонд да првопласираната екипа од едно коло има улов од 50-100кг риба а последниот 10-тина килограми. Вода на која ќе има натпревар, натпревар на надмудрувања, вода на тактика околу презентација на мамец, вода на која рибата ќе одлучи да го земе твојот или мамецот на комшијата, вода која ќе има и далечина и длабочина каде што може да се проба зиг-ригот.
Потсетете се на водата на која требаше да се одржи последното коло од оваа година Жабјани каде за сите екипи ќе имавме иста длабочина и иста далечина, вода каде ќе пливаа 3,5,7 тона крап, вода каде што другиот брег е 470метри и натпревар каде што ќе требаше да се пеца 72 саати. Одма почнаа моабетите од типот еј за таму треба многу храна и прихрана, треба да се убиеме од работа, треба да не идам на работа 2-3 дена, ќе не изедат комарци,....

Идеално нема но неможе да една екипа фати во просек по 2 крапа по натпревар и биде прва без разлика дали станува збор за дива или комерцијална вода. Оној кој што ќе победи треба да биде вистински победник како што тоа го сторија Хрватите на светското, како што тоа го сторија Сергеј и Ицо на третото коло на Крушевско езеро кога излегоа понапред од другите и си направија резулат. Победникот не треба да победи со фактор среќа (иако секогаш постои) туку со тактика, опрема, работа, храна, мамци,...
Поради овие ситуации се одеше да натпреварите во лигата бидат на една вода, да се има опција на секторски влечења СЕ со цел да се избегне факторот среќа или мени ми се падна трипати 6-ка.
Се работи на тоа да се надмината сите овие проблеми и недостатоци НО Ве молам нема потреба од ставање сопки и прпреки кога нешто сакаме да го направиме подобро. Никој ама баш никој не се мести или се спрема за фаворит туку МРФ сака оние кој ќе победат да бидат вистински победници и да ја претстават Македонија во вистинско светло.
се дур МРФ сака а прави стаза со порибени крапчина за да избере такмичар за на светско --ке се претставуваме таму во вистинско светло (како наназад)
Ни треба стаза која такмичарите нема да ја гледаат со потсмев, риба во неа никако од рибник да има, да го уклучат малку мозокот за да стигнат до риба за оние од рибникот нема многу мозгање
-- барем две кола да бидат на езеро кое нема и никогаш неможе да биде заситено од тии хемии
- едно коло направете го во рибникот жабени - па да се и тука некој издвои

предраг зиг риг на преспанско неможи да се фрла ??

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Крапска лига 2015....
ТемаИспратеноCOLONЧет Oкт 02, 2014 9:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Епа ај да се направи натрпевар и да си идеме таму на тој олд скул,хардкор риболов со црвци,леб итн...И што потоа кога ке се иде на светско.Луѓе овде ако не читате се збори за Крапска лига 2015,друга тема е тој муабет која како ловел,модерен или не.Значи прво пласираните треба да идат на светско,каде се знае кој како лови и со каква опрема.
Тоа тупење што се повторува со години веке овде на форум е за друга тема,тоа дека некој чиче со крпени трски кој ловел на леб факал многу крапови,а оној модерниот му гледал во раце.Стара приказна која ме подсеќа на онаа американска пропаганда од филмовите,каде амерот е секогаш појак од русинот,виетнамецот или некој друг комунист.
Има и една друга приказна која јас ја знам и која во последно време се раскажува многу често,кога тој модерниот фака убави риби,а оној хардкор-олдскул или гледа кино или пак се задоволува со крапчиња од 700гр. до 1,5кг и се тешат или сами се лажат и викат дека и јаде „КРАПОТ„ и ти се смеат на опремата демек џабе купуваш скапа опрема и дремеш по три дена на езеро за два-три крапа од по 7-8-10кг кога и на нив и јаде на качамак,црв или леб,ти се смеат а им се плаче..Примерите се од Гратче(да не биде фали ме усто),Калиманци каде поголемиот дел од краповите ама стварно крапови ги факаат „модерните„ дечки од Виница,еве Ицо на Велешко не лови со гермини и на леб итн,па гледате какви риби си вади..И не ми е јасно зошто овде споредувата кој како ловел на слободен!

Опремата која ја сликал колегата од ПЕ е ок за слободен риболов и кога ловиш на 20-30метри од обала,што правиме ако се иде со таа опрема на светско и каде треба да се лови на 100+,па и не мора на толку ај да речеме на 50+..
Што правиме кога ке идеме на светско со пченка и леб?

Преспанско е ок,убаво езеро,има риба здравје да среди концесија сакам и да го посетам..Но реално дали има кој да ја контролира таа стаза пред натпревар,за некој од вечерта да не постави мрежи,или за време на натрпевар да мине некој со пента над конци,или да ти се усидри некој на 10м. од маркер да пеца па да има ука-бука,борби на натрпевар.Ако има кој тоа да го среди ок..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS312»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 23 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum