www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Aпр 24, 2024 11:45 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 2:35 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
JaneMK НапишиCOLON
Ako veke odgovarate togas odgovarajte na site predlozi I zabeleski a ne na toa sto vi odgovara da pisete.

predlog.dokolku se prijavi ekipa nekompletna ili von termin, cela nat.komisija da se raspusti kako kazna I pod hiyno da se svika nova.ete saso predlog.
na den posle posleden termin javno da se istaknat uplatite I lekarskite I osiguruvanjata

Neka bide transparentni do kraj a ne samo navidum

Ako treba ke citiram I clenovi od pravilnikot I dokazi unazad deka imalo propusti.
zatoa ete neka se trgne od pravilnikot na natprevar I sudii

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 2:39 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Ја молам натпреварувачка комисија на МРФ веднаш да почне да го ажурира правилникот и согласи со сите промени на правилникот на ФИПС.

Ова ќе се нагласи во дописот, но нема потреба да се чека или да се усвојува. Ова треба да е добро утро!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 3:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Мавровица 3 кола,3 сектори.

Упорни се со Крушево,не ми е јасно зошто??

Преспанско ако може да се регулира со концесионерот е ОК,барем за куп.Нека се искомпензира со порибување.Котизацијата што се плаќа,каде одат тие средства не ми е јасно,ама мислам дека може да се одели од нив за дозволи,да се зголеми котизација.Спортски легитимации,редовни легитимации.. Од се да се издови сума за дозволи,кога веќе неможе да се компензира со риба.. Начин мора да има ако се сака!

Паљурци се игнорира.Исто и тоа не ми е јасно.Причина? Терен има пристапен,риба има.Зошто да не биде и таму едно коло.Добро е да има промена на езерата,да не биде се на едно место.. Или еве купот Рибар,нека биде таму.

Околу правилникот го подржувам тоа од Спаива.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 3:54 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Dimitar НапишиCOLON
Мавровица 3 кола,3 сектори.

Упорни се со Крушево,не ми е јасно зошто??

Преспанско ако може да се регулира со концесионерот е ОК,барем за куп.Нека се искомпензира со порибување.Котизацијата што се плаќа,каде одат тие средства не ми е јасно,ама мислам дека може да се одели од нив за дозволи,да се зголеми котизација.Спортски легитимации,редовни легитимации.. Од се да се издови сума за дозволи,кога веќе неможе да се компензира со риба.. Начин мора да има ако се сака!

Паљурци се игнорира.Исто и тоа не ми е јасно.Причина? Терен има пристапен,риба има.Зошто да не биде и таму едно коло.Добро е да има промена на езерата,да не биде се на едно место.. Или еве купот Рибар,нека биде таму.

Околу правилникот го подржувам тоа од Спаива.

:eatdrink: :eatdrink: :eatdrink:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 4:19 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
1. Стазата и боксовите да се проверат одредено време пред натпреварите од страна на 2 или повеќе натпреварувачи и 2 делегати/судии.. Со ова ќе се елиминираат работите како вкрстување на ловни површини, додавање и одземање на позиции пред почеток на натпревар, менување на стаза итн..
---
2. Доколику некое дуо не дојде, за него(нив) да се влече позиции ПРВО, за да се елиминира позиција(и).. и притоа да се распореди стазата според откажаните позиции, стазата треба да се адаптира а не да се створат фаворитски позиции каде никој немаш од лево/десно итн..
---
3. Како во пливка да има линиски судии кој ке ја пратат ситуацијата на стаза во потполност
---
4. Сите судии да ги знаат правилниците и можните адаптации, и да ги спроведуваат. За да не се случува при смена на судии да се менуваат правилниците.. едниот судел вака другиот онака..
---
5. Да се ажурира стариот правилник кој го имаме според новите измени на ФИПС

6. Планско распоредување на позициите со пристап за кола (позиции на сред пат да нема) како што оваа година имаше на Мавровица..
---
7. Пријавување и додавање на екипи после завршетокот на терминот за пријавување е забрането..
---
8. Доколку има план да се порибува, да се пориби со соодветна количина на риба, и да се пориби 1 месец пред почетокот на колото, за да нема групирање на риба и со тоа создавање на фаворитски позиции..
---
9. дополнивање и дефинирање на член/став
Член 8 Став 7 од правилникот за крап дефинира:

„По вториот сигнал, натпреварувачите започнуваат со прихранување и
ловење. Просторот за овие активности е ограничен во правец на поставеноста на
боксот према водата и несмеат да го преминуваат правецот кој го дава левата и
десната страна од боксот во рамки на обележен простор на физички необележани
води (во понатамошниот текст „правец на боксот“). На риболовни води на кои
површината е физички обележана (трака, жица, маркери и сл.) може да се користи
целата дозволена површина на одредената позиција.
По овој сигнал забранет е дотур
на опрема, прихрана и мамки во боксот, сондирање на дното надвор од правецот на
боксот и излегување на натпреварувачите од истиот. Поради потреба, боксот може да
се напушти исклучиво со претходно одобрение од страна на судијата и не подолго од
30 мин.“

подвлеченото да се дополни од каде смее да се храни, дали смее да се храни само од каде се лови или може да си заокружиш и да си храниш од другата страна.. Позицијата е цела твоја...??


----

10. дополнивање и дефинирање на член/став
Член 8 Став 9 од правилникот за крап дефинира:

„Во текот на натпреварот дозволено е поставување и вадење на маркери,
за прецизно означување на местото за риболов во рамките на површината обележана
за дуото и тоа исклучиво со рибиловна трска. Трските кои се користат за поставување
на маркертите мора да бидат обележени и несмеат да бидат поставени на ротпотовите
заедно со риболовните трски за ловење. Дозволена е употреба на две трски со
маркери истовремено.


Да се прошири на 3 трски со 3 маркери истовремено
----

11. Да се додаде правило паста на олово/хранилици е забрането (и во ФИПС е забрането, што правеле некој тимови на светско незнам ама кршеле правила)..



Околу водите:

- Мавровица 3 сектори 3 кола
или
- Мавровица/Преспа/Паљурци

Преспа и Паљурци дефинитивно не се за отфрлање.. Треба да се испитаат ама дека е за откажување дефинитивно не се..

На Велешко заборавете.. цверглан има повеке од вода..

Крушево како нај нај крајна опција..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 5:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Eden predlog od mene koj postoese ali nekoj ne go pocituvase .

Pravo na plasman vo reprezentacija koja ke ja pretstavuva Makedonija na svedsko ili balkansko prvenstvo ostvaruva duo koe se takmicelo vo liga i ostvarilo soodveten plasman.Dokolku eden od clenovite na duoto e sprecen poradi odredeni pricini da nastapuva na natprevarot toa duo go gubi pravoto da bide del od reprezentacijata i pravoto se prenesuva na narednoto duo po redosled.
t.s. ne e dozvoleno fuziranje na natprevaruvaci od dve razlicni dua.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 11:09 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Spaiva НапишиCOLON

Околу патеките...

Мое лично гледиште е дека Преспа и Младост не се воопшто спремни за натпревари.
Ниту имало лига натпревари досега, ниту знаеме како овие води ќе се покажат на натпревар.
Лигата не треба да биде повеќе експеримент. Секогаш има колатерални штети и тоа не смее да биде така.
После МРФ ќе биде крива и ќе има плукање...епа нормално, експерименти може да се прават на купови и дружби.
Никако за лига натпревари!!

Доста е со импровизации и штик проби!!
Prespa ne e spremna za liga ????????????? Odi lovi peprutki ako taka mislis :nono: Improvizaci i stik probi bese crnicnicani !!! Alo , lani svetskoto na kakva voda bese , slicna na crnicani i krusevsko ezero ?????????????????????? Ne si ti spremen kolega .I prespa i ohridsko se super vodi za liga ......samo STRAV vi e zatoa sto 90% od vas ce se zaginat koga zastanat na obala !! Deset krapski rabotilnici za deset godini ne te spremaat za takvi vodi cim unapred si se uplasil .......sega prodolzete da si se filmate kako obicno :D
A moj predlog za vodi se ovie .................. prespa -ohrid i dorjan .............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Дек 16, 2015 11:27 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Келтан , ова од искуство збориш за водиве или пак онака ... колку да се каже нешто ???

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 17, 2015 12:14 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
Преспa рибa имa,нo имa мнoгу мрежaри,немa стaзa зa сите екипи нa еднo местo,ќе требa или нa рaзлични плaжи или еднo кoлo нa двa пaти кo гoдинaвa...И зa тoј периoд oд гoдинaтa ќе пецaaт тие пoред шaвaр т.е. oтвaрaчи и зaтвaрaчи...тoa е мoе мислење.

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONЧет Дек 17, 2015 12:31 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Keltan НапишиCOLON
Prespa ne e spremna za liga ????????????? Odi lovi peprutki ako taka mislis :nono: Improvizaci i stik probi bese crnicnicani !!! Alo , lani svetskoto na kakva voda bese , slicna na crnicani i krusevsko ezero ?????????????????????? Ne si ti spremen kolega .I prespa i ohridsko se super vodi za liga ......samo STRAV vi e zatoa sto 90% od vas ce se zaginat koga zastanat na obala !! Deset krapski rabotilnici za deset godini ne te spremaat za takvi vodi cim unapred si se uplasil .......sega prodolzete da si se filmate kako obicno :D
A moj predlog za vodi se ovie .................. prespa -ohrid i dorjan .............
Јас спремен? - А има ли таков во МК?
Страв? -Да страв ми! Страв ми е да не ми се повтори она од лани!

Шо мислиш, лани лигата да се фаќаше на Преспа...дали нашиве ќе фатеа риба на Ебро?

Кај нас лигата е шаблон...ќе сфатиш ли еднаш?!

Дур не сфатат сите дека нас најнапред ни требаат правила, дисциплина и луѓе што ќе ги спроведат, па тек после води...никад нема да имаме напредок!

Не си бил на натпревар ниту еднаш и не си запознаен со проблемите...читаш и сам си вадиш заклучоци!

Искрено, дреме ми патка каде ќе се пеца лигата!

Не сфаќаш ли дека во лига веќе незнам од каде да се пазам???

Фала ти за предлозите за води, но водите не се главна тема...ПРАВИЛНИКОТ Е ГЛАВНА ТЕМА!!
Ако имаш нешто за правилата да кажеш, бујрум!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS7»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 19 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum