www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 9:44 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4243444546»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 8:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
6 bese mnogu plitka nekoj 3-5metri dubina do 70 metri ako frlas a 5 taka taka 1.5 do 2.5metri na nekoj 30 metri od obala, 1 imase preku 10 metri odma samo na 5 metri od breg.. drugite da ne ti kazuvam..

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 9:03 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Ne e ubavo da se laze :mrgreen:

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 9:05 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Pa ne e ubavo ama i ti loso si markiral ako ti kazam pravedno ke se cudis..

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 9:13 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
filip030682 НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
1,2,3 i 4 na ovoj vodostoj na nekoi 60-70m ima dubina od preku 7-8m,na 5,6,7 malce poplitko do 6m
I sto izleze sega taka li e kako sto pisav ili ne e,ova kako kletva ti dojde se padna bas tamu na tie pozicii no pak sreca sto bas do zalivot se padna :D[/quote]
1 nekoj 25-30 metra dubina 2.5-3 metri, poz 2 ke ti pise Aki, poz 3 na 4 metri od o ala 10 metri dub..poz 4 ubava ke ti pise Martin kolku si greska, poz 5 na 7 metri od obala 11 metei dun.. Poz 6 dlaboka mnoguuu na 15metri od obala preu 10 metri dub., poz 7 plitka milina dubina prosek 2-4 metri.. Gledas kolku se dlaboki pa sega sporedi..

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 9:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
pozicija 2 na 5m e 4m na 10m od obala e 12m i posle ide 15 pa veke na nekoi 30m od obala e 20m dlabina :crazy:
riba beshe razdvizhena i navaka skokovi imashe ama nekeshe da sleze na hrana :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 9:43 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
filip030682 НапишиCOLON
,na 5,6,7 malce poplitko do 6m
Ако сакаш да се лажеме - во право си!
Зошто не навративте да се видиме, не ви е далеку


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 10:00 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
filip030682 НапишиCOLON
1,2,3 i 4 na ovoj vodostoj na nekoi 60-70m ima dubina od preku 7-8m,na 5,6,7 malce poplitko do 6m
martinMK НапишиCOLON
Мал осврт:

Организацијата беше на ниво.. дружбата беше одлична..

4ка позиција добро испланирана.. но сепак за овој период длабока, рибата беше мал дел од првиот ден присутна, во првите 3 саати имавме 2 риби, вечерта уште една маломерна и првпат во мојот живот школки ми го дрпкаа мамецот, извадиме 2 школки комплетно јадица и боилата ја имаа лапната.. вториот ден не уби север па малце јузгозапад и не дотепа времето.. општо тој дел е проблематичен за ловење овој период.. заливот беше 6-8м.. преоравме со маркери се.. најдовме два гребени на тие ловевме и за 3 саати имавме 2 удари..

Ѓи прошетав сите позиции, дел добри дел тук тек.. дел ќори.. нормално е тоа.. затоа и сектори во лига..

Рибата вториот ден на улив правеше клокотници.. вториот ден рипаше на 80-110м.. каде имавме дубина од 10-14м.. подалеку не ни фрлавме маркери пошто немаше сврха..

I sto izleze sega taka li e kako sto pisav ili ne e,ova kako kletva ti dojde se padna bas tamu na tie pozicii no pak sreca sto bas do zalivot se padna :D
ете ја македонштината :) 15 позиции се наоѓаат кај дупките.. така да исто е.. секогаш ќе си во право кога викаш дека од 2-15м имало длабина.. исто као да кажам ја два-триста-песто-милион..
Лесно е да кажеш таму е длабоко ваму е плитко.. :)

Клетва не ми е.. ниту па ке ми биде.. кој и да ме колне ќе му се врати пута десет.. :)

прв пар:
10м: 2.2 - 2.5м
15м: 3.2м
20м: 4.5м
30м: 4.8м
40м: 5.5м
50м: 7м
60м: 8м
70м: 8.5м
80м: 9м
90м: 10м
100: 12м
110м: 12м

втор пар:
10м: 2 - 2,30м
15м: 30м
20м: 4м
30м: 4.30м (лево према заливот)
40м: 5.5м
50м: 3,2м (кјошот од заливот - 5м пред брег дијагонала)
60м: 8м
70м: 8.5м
80м: 9м
90м: 10м
100: 12м
110м: 12м

не ти е точен сонарот колега филип со бројките..

има уште два гребени (по народски кажано спрудови).. ама тоа за друго време е..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 10:01 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
daniel_veles НапишиCOLON
Boris НапишиCOLON
Поздрав и од мене до сите учесници, а пред се до луѓето кои се откажаа од комодитетот и беа и во улога на организатори, се акаа по езерото да мерат и сл...Мишо-Кременадла, Крсте, Диме и Гоце....Поздрав до сите учесници...Дружба како дружба релаксирано....убаво време да се очеша крастата како некој што пиша, да се проба нешто ново, да се усоврши техника на ловење, готвење, дружење и спиење :D

Езерото е прекрасно, позициите генерално ОК, ние бевме на 2-ка, и во наша околина ги следевме 1, 3 и 4-ка....од 1-3 немаше улов, а со оглед на тоа што и од другата страна од страна на браната повеке екипи немаа улов јасно укажува дека рибата не беше кон браната и од она што беше малку од скокови беа пред се во средина езеро...фактори за тоа се куп...

Од мене исто голем минус до концесионерот...но во една друга насока, а тоа е што не видов интерес од нив за ваквата дружба, за крапџиите како клиенти, да дојдат да пооздрават на отварањето, да поминат по боксовите, да ги прашаат луѓето да не им треба нешто, да чујат од луѓето забелешки и пофалби, да купат некоја идеја или совет за подобро концесионирање, конечно да дојдат на крај во ресторанот да ги поздрават учесниците и победниците. Од финансиски аспект инкасираа скоро 400 евра за еден куп неделни дозволи што беше уште еден голем аргумент зошто треба да бидат присутни меѓу клиентите. Тоа што им се шуњаа по некој кинез и локалец на тапа и тоа што од време на време им зимаат крапови за мене не е најстрашно, ако се има во предвид дека нема езеро и концесионер во МК кај кој не постојат вакви проблемчиња. Но гостопримството и интересот за дружбата и крапџиите од мене голем минус, можат да одат кај Тасим на неколкудневен семинар на таа тема. Се надевам дека ќе стигнат до нив овие критики и ќе се подобруваат во иднина, а во исто време не мислам дека е во ред одма некои радикални изјави да се даваат, сепак луѓето држат убаво езеро и треба да им се помага за да станат подобри.
Za ova pocrvenetovo..debatiravme so zajakot vcera.Da imaa barem 10% entuzijazam i gostoprimlivost kako pogore navedeniot....ezerovo ke bese br.! na balkanov.
Vaka ostanuva samo da kazeme: Prekrasna druzba,so prekrasni luge okolu i gospod da ni e napomos vo liga 2016.(ke umreme od dosada)
Се видовме на почеток.. и никад више :D :D :D :cray: :cray: :cray:

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 10:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Јан 20, 2012 1:45 am
МислењаCOLON1507
martinMK НапишиCOLON
daniel_veles НапишиCOLON
Boris НапишиCOLON
Поздрав и од мене до сите учесници, а пред се до луѓето кои се откажаа од комодитетот и беа и во улога на организатори, се акаа по езерото да мерат и сл...Мишо-Кременадла, Крсте, Диме и Гоце....Поздрав до сите учесници...Дружба како дружба релаксирано....убаво време да се очеша крастата како некој што пиша, да се проба нешто ново, да се усоврши техника на ловење, готвење, дружење и спиење :D

Езерото е прекрасно, позициите генерално ОК, ние бевме на 2-ка, и во наша околина ги следевме 1, 3 и 4-ка....од 1-3 немаше улов, а со оглед на тоа што и од другата страна од страна на браната повеке екипи немаа улов јасно укажува дека рибата не беше кон браната и од она што беше малку од скокови беа пред се во средина езеро...фактори за тоа се куп...

Од мене исто голем минус до концесионерот...но во една друга насока, а тоа е што не видов интерес од нив за ваквата дружба, за крапџиите како клиенти, да дојдат да пооздрават на отварањето, да поминат по боксовите, да ги прашаат луѓето да не им треба нешто, да чујат од луѓето забелешки и пофалби, да купат некоја идеја или совет за подобро концесионирање, конечно да дојдат на крај во ресторанот да ги поздрават учесниците и победниците. Од финансиски аспект инкасираа скоро 400 евра за еден куп неделни дозволи што беше уште еден голем аргумент зошто треба да бидат присутни меѓу клиентите. Тоа што им се шуњаа по некој кинез и локалец на тапа и тоа што од време на време им зимаат крапови за мене не е најстрашно, ако се има во предвид дека нема езеро и концесионер во МК кај кој не постојат вакви проблемчиња. Но гостопримството и интересот за дружбата и крапџиите од мене голем минус, можат да одат кај Тасим на неколкудневен семинар на таа тема. Се надевам дека ќе стигнат до нив овие критики и ќе се подобруваат во иднина, а во исто време не мислам дека е во ред одма некои радикални изјави да се даваат, сепак луѓето држат убаво езеро и треба да им се помага за да станат подобри.
Za ova pocrvenetovo..debatiravme so zajakot vcera.Da imaa barem 10% entuzijazam i gostoprimlivost kako pogore navedeniot....ezerovo ke bese br.! na balkanov.
Vaka ostanuva samo da kazeme: Prekrasna druzba,so prekrasni luge okolu i gospod da ni e napomos vo liga 2016.(ke umreme od dosada)
Се видовме на почеток.. и никад више :D :D :D :cray: :cray: :cray:
???????????/

_________________
[ img ]
www.octopus.rs


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Aпр 25, 2016 10:09 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
абе шо прашалници.. на почеток додека ни даат дозволите.. и после дим да ме њама.. не се видовме со никој од мрена..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4243444546»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 30 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum