www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 26, 2024 5:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS14»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na krap
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 6:59 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Sto e razlikata ? Godini po red povtoruvate , ne e isto , ne e isto .Ajde da vidime sto ne e ISTO ?
Na sloboden ribolov mi treba oprema .Na sloboden ribolov mi treba poznavanje za spremanje na kvalitetna prihrana i mamec .Na sloboden ribolov mi treba poznavanje na krapot , mi treba poznavanje da ja citam vodata so nadez da odberam najdobro mesto . Na sloboden ribolov mi treba poznavanje na razni montazi i nacini na lov na krap .Na sloboden ribolov mi treba solidno znaenje na rakuvanje so opremata .Najverojatno nesto ispustiv ama dovolno e .
Ajde sto PLUS treba od ova na natprevari ? ILI koja e razlikata ? Samo nemojte .TAMU se 50 ekipi ..ete toa e razlikata ? Zatoa sto site ucesnisi se vo ista situacija ? Znaci za tebe ima +49 ekipi ...AMA istoto e i za ostanatite , taka ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 9:07 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Dojdi na bilo koj kup I ke vidis.
na sloboden nemas zivo pile ni levo ni desno.na sloboden mislis deka imas dobra prihrana ili taa sto treba.zosto nema nikoj drug g sto da ponudi.
na sloboden mislis deka imas prezentací ja zosto nema koj do tebe druga prezentacija da prikaze.
na sloboden mislus deka imas najdobra taktika zosto nemas do tebe drug druga taktika da prikaze.
na sloboden ribata ti ide od tri sto ani zosto nema koj da ja spreci od druga strana.
na slobodn pecash kaj sakas zosto e sve tvoe na pozicija nesi ogranucen na 20m sto ti se padnale

na sliboden ke pecam so obicna oprema.so pcenka I dno I ke fatam.na istata voda na takmicenje ke bleam ko ovca

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 10:07 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
JaneMK НапишиCOLON
Dojdi na bilo koj kup I ke vidis.
na sloboden nemas zivo pile ni levo ni desno.na sloboden mislis deka imas dobra prihrana ili taa sto treba.zosto nema nikoj drug g sto da ponudi.
na sloboden mislis deka imas prezentací ja zosto nema koj do tebe druga prezentacija da prikaze.
na sloboden mislus deka imas najdobra taktika zosto nemas do tebe drug druga taktika da prikaze.
na sloboden ribata ti ide od tri sto ani zosto nema koj da ja spreci od druga strana.
na slobodn pecash kaj sakas zosto e sve tvoe na pozicija nesi ogranucen na 20m sto ti se padnale

na sliboden ke pecam so obicna oprema.so pcenka I dno I ke fatam.na istata voda na takmicenje ke bleam ko ovca
I seto ova ti go narekuvas-posocuvas kako RAZLIKA medju natprevar i sloboden :shock: Mama mia .............Jas pak mislev nekoe posebno znaenje trebalo za natprevar :fishing:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 10:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Treba.

od kaj doaga ribata sprema udarite levo I desno od tebe.na koja trska mu udira prvo.sledis nekolku ekipi istovremeno.koj sto I kako.kolku hranat I kako hranat.nesmees da dozvolis da ti ja zemat ribata
znaci mnogu poznavanje na prezentacii I mamci koi vo sloboden ribolov neti trebaat.

vo sloboden ribolov se takmicis ti so krapot I tolku.ovde se takmicis ti so krapot I 49 kako tebe.na voda koja prv pat ja gledas.so mamci koi prv pat gi probuvas.so taktika I prezentacija koi nesi gi sretnal

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 10:36 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Ax Jane ..... Jane :D OVA li se razliki pak te prasam ? Ova li e toa sto ne go znam ????????????? Znaci stvarno sum bil truba !! Izvinete decki , stvarno bil kompliciran krapskiot natprevar ..trebalo da znam na sto lovat komsiite , kakva prezentacija koristat ................pa da pocnam i jas da fajcam ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 10:39 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
I mislam deka nema smisla da povtoruvate povejce deka se takmicis i so krapot i so 49 drugi takmicari ......dosadno e ! Sekoj od tie 49 takmicari se takmici so krapot i so 49 drugi takmicari , taka da izednaceni sme tuka ..........

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 11:33 pm 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Keltan НапишиCOLON
I mislam deka nema smisla da povtoruvate povejce deka se takmicis i so krapot i so 49 drugi takmicari ......dosadno e ! Sekoj od tie 49 takmicari se takmici so krapot i so 49 drugi takmicari , taka da izednaceni sme tuka ..........
Не сме.
Никогаш не дошол некој у вукојебина, макар и да нема други, те фатил за уши и ти рекол е овде ќе пецаш, не таму кај што им викаш на краповите ти, ти, ти и ти надвор. :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONПет Oкт 21, 2016 11:46 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Stvarno imalo razlika ..............raceto sto mesto ce izvleci :D Abe beso ve fatil Vas ne mene ...............

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСаб Oкт 22, 2016 7:37 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Dojdi I ke vidis.drugacie nema

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 25, 2016 1:16 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Ubavo ti e objasneto.

Ako ribata ti doagja od desno a tie do tebe desno mlatat spomb ko nezdravi po cel den, znaes koga ke ti ja pustat ribata da pomine ? Nikogas..... a mozda ni togas.

Moze i uspeesh da ulovis ribce dve na kradenje navecer ako ti dozvolat da frlas vo niven sektor ako ne so zdravje gledanje direkten prenos.

Sto mozes da napravis po toa rpasanje? Nekogas mozes a nekogas ne mozes nisto.

Zosto?

Ako se tie do tebe drva pa ne mozat da ja zadrzat ribata, ne hranat dovolno, ne hranata taka kako treba i tamu kade sto treba, imas sanasa da im ja ukrades ribata so plasiranje na kvalitena prihrana precizno na baranata dalecina.

A posto sega od tie sto odat po natprevari (Zboram za nadvor ne za ovde) 99% lovat so kvalitetni i dovolno mamci i prihrana i se sposobni i znaat da go sprovedat ona sto gore go navedov, mozes samo da se slikas za tablo!

Toa e samo eden primer,

Jane ti navede poveke od koi site do eden se tocni a eve ke ti kazam uste eden koj e mnogu cest, pogotovo na vodi kade od ednata do drugata strana ima dovolno dalecina (400 m plus) i kade na natprervar e polna sekoja pozicija, to est ima golem pritisok.

Vo 95% od slucaevite na vakvi uslovi na ezerata po pocetokot na natprevarot pod vlijanie na galamata i pritisokot sto go pravat site so slapanjeto po po voda, ribata obicno bega nadvor od domet. Tamu kade sto e sigurna deka nikoj ne pljaska so spomb i kade nikoj ne moze da banja sistemi, vo slucajoiv na nasevo ezero od primerot toa e na nekoj 200 m od obala.

Tuka si se brcka, si skoka, ti ja gledas i ti tecat ligi, ama samo ti tecat.

Si velis, ima vreme ke mora da trgne kon hrana kako i da e, ako ne denes utre.

Pravis edno hraniliste na nekoj spot sto si go nasol pobisku so nadez deka nokno vreme ke se pribere malku riba pa ke imas sansa da ulovis edna dve onaka, i pravis edno hraniliste dalecno kade probuvas da hranis na 120 a da lovis na 130 metri preku hrana obiduvajki se da gi precekuvash ribite sto eventualno ke trgnat po mirisniot signal na hranata psole nekoe vreme.

I posle?

Posle 48 casa gledas deka od bliskoto hraniliste samo deveriki i sitnez ti ja demolira hranata ili po nekoj cverglan a od krap nema ni K,

Dalecnoto hraniliste ti e edinstvena nadez ama samo dokolku komsiite desno i levo od od tebe od Hrvatska i Srbija nemaat zabiceno makrker na 140 do 150 kade hranaat a lovat na 150 i 160 i toa na zig, ja sobrale seta riba van tvoj domet i ne davaat ribce da pomine.

Ti ostanuva da sedis i da se obiduvas da prelazes nekoj krap zalutan, koj e buntovnik i se oddelil od mnozinstvoto pa da zapises, ili ti ostanuva da sedis vo sator i da places.

Ova go nemas prijatele na sloboden, biras kaj ke pecas, na sto ke pecas, mikro lokacija kade ke pecas, i duri i da gresis ako ima dovolno riba ke uspees da ulovis.

Na natprevar greskite ne se dozvoleni.

Lovis na Ezero na sloboden, popara gi pravis, si mislis toa e toa.

odis na natprevar ti se pagja istata pozicija i nemas ulov????

So e problemot?

Problemot e deka na voda ima minimum 150 trski zafrleni vo voda a ne se samo tvoite 4 kako na lsoboden i plus edno dva tona hrana a ne samo tvojata.

Problem e mesoto koe za sloboden bilo ok oti ribata seta i mine nesmetano niz tvojata pozicija a sega ne moze poradi sto dodeka da dojde do tebe treba da pomine preku 10 drugi, ako pomine?!

Taka da tie sto e prvi ja precekuvaat ribata od nekoj pravec zaradi mestopolozbata na pozicijata ili zaradi sposobnosta da izlezat podaleku ako e ribat vo sredina lovat, drugite gledaat direkten prenos.

Da ne zboram za razliki vo prihrana, mamci, sistemi, prezentacii, spremnost na site mozni situacii i sl.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS14»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum