www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 25, 2024 12:41 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS91011121314»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 10:13 pm 
Отсутен
Wannabe Модератор

РегистриранCOLONСаб Ное 12, 2011 4:15 pm
МислењаCOLON327
ЛокацијаCOLONSkopje
Спуштај завеса :!: :!:

:~~ :~~ :~~

:NotWorthy:

_________________
Независен кандидат за модератор


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 10:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Fiksna НапишиCOLON
Спуштај завеса
Show must go on :jane:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 10:31 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
vasil НапишиCOLON
:seir:
Nikogas ne sum probal blgarski pukanki , mora da se ubavi cim od usta ne gi vadis ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 10:42 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
marks НапишиCOLON
Келтане душо мачна. Бесо те фатил. Со кој кредибилитет па ти маваш по децава. Да не беа тие, со меца у вукојебина ќе праеше муабет. Малку респект кон тие што се осмелиле. Не значи дека се начаталиле ти и filip и Јане и јас да тепаме по нив. Во спортот има една анатема. Сите се стручњаци.
А во овој "спорт" СЕ Е РЕЛАТИВНО".
Сакате докази и сите Ваши дискусии и стручни анализи да паднат во вода?
Затоа смирете тоа хормоните.
Се обидува Сергеј и МРФ да создадат атмосфера, се обидуваат да сменат нешто. Во спортската наука има утврдени правила за (ај сеа да не држам предавања, но очигледно не е јасно со пиво и кикирики да бидеш стручњак, е не иде) постигнување успех. Барем создавање на предуслови за тоа. Спортот е интересен зошто е неизвесен. Особено крапскиот.
Критериум за се е УСПЕХОТ. Во науката тоа е предикторски систем на поврзани зависни варијбли кон тој успех. Кои се тие варијабли.
ОВА СЕГА ГО ПИШУВАМ И НИКОГАШ ПОВЕЌЕ, да не испадне старецов гурабии јаде. Ова е утврдено во сите спортови во светот.
А Вие тепајте, без трунка контраего, без трунка срам и етика.
Предикторски систем е систем на варијабли кои ги сочинуваат две основи: БАЗИЧНИ И СПЕЦИФИЧНИ
БАЗИЧНИ, за секој спорт се :
Материјални фактори
Стручни кадри
Натпреварувачки потенцијал
Традиција
Општетствени односи.
За сето ова на првата работилница се пријавувам да го објаснам и на сите, од Селектор, Претсаедател, Натпреварувачка и натпреварувачи, да ни стане јасно што е што и што треба. Нормално, бесплатно. Редно е сите да сфатат кои сме, од што РЕАЛНО ЗАВИСИМЕ и најбитно од се ШТО ТРЕБА ДА ПРАВИМЕ. Во целата РЕЛАТИВНОСТ на приказнава.
Можеби ова Ви звучи пресмело во однос на моите крапски резултати (што рака на срце и не се за отфрлување), но сакам да понудам, НА СИТЕ ДА НИ СТАНЕ ЈАСНО, дека не е се така импровизирачко и ад хок возможно (барем за постигнување успех). На најдобар пат и најблиску до сето ова е Сергеј. Сфаќа и само искуствено му е јасно како и што треба.
За жал не е доволно тоа. Особено што се обрнува внимание само на некои СПЕЦИФИЧНИ ФАКТОРИ (далеку зафрлање, опрема, zig-rig .....)
Ова го работам цел живот и редно е на крајот од мојот пат да споделам. Па ако влијае или користи само ќе ми биде многу мило и сатисфакција, поголема од моите скромни спортски успеси.
Да не опадне вниманието ќе отворам нова тема и таму ќе го понудам она што според нашите истражувања и сознанија е потребно да избегаме од дното.
Најдобронамерно, без тенденција да бидеме умни и докажани, БИСТРО.
Najdobronamerno , mnogu pisuvas ama malku kazuvas :nono: Prasas so koj kredibilitet kritikuvam a go znaes odgovorot i sam ? Ili treba i ovdeka da stavime tabelite od poslednite pet svetski prvenstva i da vidime KOJ ja pretstavuval Makedonija na niv, KOLKU pati i sto postignal ?STO treba da imam kako kvalifikacija za da napisam ovdeka deka ocigledno ne gi biva ???? Doktor na nauki li ? Nema problem ako treba i ce doktoriram na nekoj faks :mrgreen: Ajde ti se molam , nemoj ................... :nono: Ako ti ne pametis jas pametam .Odi baraj gi nivnite postovi sto napisale koga se vratile ..... sami si kazuvaat deka mestoto ne im e tamu !! I od kade dojde sega ova vo ovaa tema se prasam ?

Ovde e tema so naslov . procitajte go pred da odgovarate !! Vie napisavte sto se razlikite , jas tie razliki gi gledam kako minorni za uspeh i deka eve ,mene licno ne mi pretstavuvaat nikakov problem da si ja probam srejcata ako sakam i tvrdam deka nasite gi nemaat onie osnovni krapski kvaliteti za lov i zatoa gubat ! Nemoj sega da me prasas koj se tie kvaliteti .....znaes ona ... mamec ....frlanje ...kondicija ...pa i koncentracija .......oprema........razni nacini na lov ........... OK ?

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 11:03 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Keltan,ti dadovme nekolku primeri od sloboden ribolov i natprevar

Vo dvata slucai MORA da znaes da lovis krap,Mnogu polesno ke pomines na natprevar ako vo Sloboden ribolov si naucil da lovis,ama nema vrska sloboden so takmicarski del.

Ti ako sakas da svatis mora da ucestvuvas za da SAM ja svatis razlikata,ona sto pali na sloboden ribolov nepali na takmicarski.Moze nekoj do tebe pojma da nema da se zafrkne i sam i tebe da te zafrkne.

Se dodeka nemame kvalitetni kupovi na kvalitetni vodi,dotogas ke imame kako gi vikas KVAZI natprevaruvaci :D

Ako nemame vodi toa ne e izgovor za idenje napred tuku treba da se odi NADVOR i da se praktikuva toj ribolov.

Go znaes vicot isto e ama ne e isto,E taka e i so natprevarot i sloboden ribolov

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 02, 2016 11:25 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dimitar НапишиCOLON
Ааа не,не си завршил со оваа тема мајсторе. .....кажи ми дали во секоја ситуација може да ловиш со една те иста боила,димензија,мирис итн итн исти систем или не... нели на слободен често одиме на сигурно и знаеме што не чека, ама на текма не е така.Викаш не се битни комшии,а се и тоа како,пратење од каде иде риба кога удира,далечина.лево или десно.итн итн. И најбитно не кажа што ако не ти тргне со твојот начин,стратегика или како сакаш ја кажи. Ќе се собереш и ке дојдеш нареден викенд или ќе смениш нешто моментално. Баш ме интересира како би играл оти се расфрлаш дека ќе фатиш риба било каде,макар една и во масло ќе извадиш или како беше. Дека сите со една рака итн... Баш ме интересира што имаш на ум онака заобиколено не детали..

Фала на разбирање :shake_hand:
Postavuvas hipoteticki prasanja i stvarno ne znam sto da ti odgovoram . Sto ako ......? Sto ako baba imase k ..... :D Za se sto ce napravis vo tekot na natprevarot edino mozes da znaes dali bilo dobro ili ne resenie e krajot od natprevarot .Taka da ako jas sega recam ce napravam vaka ..... ti ne mozes da tvrdis sprotivnoto zatoa sto nema nacin da znaes dali toa bi uspealo ili ne ? Od druga strana , velat ima iljada nacini da se odere macka .......razbiras li me ? Kade jas sum spomenal ista boila , dimenzii mirisi i sistemi ? Komsii ne se bitni ? Kade jas toa go napisav ?Jas ce te prasam konkretno prasanje ..i levo i desno od tebe lovat krap ama na 150 metri dalecina ? Sto ce napravis ti a znaes deka 130 metri ti se plafon ?
Ona sto sakam da go potenciram eve po stoti pat ......vestinite koj si gi donesol od sloboden ribolov na natprevar spored mene se NAJVAZNI za rezultat !! Dali se slozuvas so mene ili ne po ova prasanje ?

PS .Ok eve Dimitar ......... SE kladam so kogo saka na edno negovo evro deset moj .Neka bira voda vo MK koja saka .USLOV e edin da ima barem 5 krapa vo nea !! AKO za 72 sata ne ulovam barem 5 krapa gubam ,mesto biram sam !!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2016 10:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Keltan НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
Ааа не,не си завршил со оваа тема мајсторе. ..... :D кажи ми дали во секоја ситуација може да ловиш со една те иста боила,димензија,мирис итн итн исти систем или не... нели на слободен често одиме на сигурно и знаеме што не чека, ама на текма не е така.Викаш не се битни комшии,а се и тоа како,пратење од каде иде риба кога удира,далечина.лево или десно.итн итн. И најбитно не кажа што ако не ти тргне со твојот начин,стратегика или како сакаш ја кажи. Ќе се собереш и ке дојдеш нареден викенд или ќе смениш нешто моментално. Баш ме интересира како би играл оти се расфрлаш дека ќе фатиш риба било каде,макар една и во масло ќе извадиш или како беше. Дека сите со една рака итн... Баш ме интересира што имаш на ум онака заобиколено не детали..

Фала на разбирање :shake_hand:
Postavuvas hipoteticki prasanja i stvarno ne znam sto da ti odgovoram . Sto ako ......? Sto ako baba imase k ..... :D Za se sto ce napravis vo tekot na natprevarot edino mozes da znaes dali bilo dobro ili ne resenie e krajot od natprevarot .Taka da ako jas sega recam ce napravam vaka ..... ti ne mozes da tvrdis sprotivnoto zatoa sto nema nacin da znaes dali toa bi uspealo ili ne ? Od druga strana , velat ima iljada nacini da se odere macka .......razbiras li me ? Kade jas sum spomenal ista boila , dimenzii mirisi i sistemi ? Komsii ne se bitni ? Kade jas toa go napisav ?Jas ce te prasam konkretno prasanje ..i levo i desno od tebe lovat krap ama na 150 metri dalecina ? Sto ce napravis ti a znaes deka 130 metri ti se plafon ?
Ona sto sakam da go potenciram eve po stoti pat ......vestinite koj si gi donesol od sloboden ribolov na natprevar spored mene se NAJVAZNI za rezultat !! Dali se slozuvas so mene ili ne po ova prasanje ?

PS .Ok eve Dimitar ......... SE kladam so kogo saka na edno negovo evro deset moj .Neka bira voda vo MK koja saka .USLOV e edin da ima barem 5 krapa vo nea !! AKO za 72 sata ne ulovam barem 5 krapa gubam ,mesto biram sam !!
Зошто хипотетички прашања? Па на натпревар имаш милион ситуации. Ти ги посла сите овде натпреварувачи дека се дрва бидејќи не фаќале риба 72 саата. Еве згрешиле тактика со прихрана,не знаеле зиг,имаат удари на зиг но не ги реализираат.Претходно требало да излезат на 160м. кој можел кој неможел и пак утка.А знаеш ли зошто е тоа така? Така оти немаме води каде се тоа ќе се тренира,ама тренинг комплет.Вадење риба на зиг,разни техники со прихрана за зиг,ловење 150-160м. ама ловење комплет. И после лига на таква вода.Се додека не добиеме некоја таква во вода ќе тапкаме.Немој само да ме убедуваш дека имаме таква вода.До душа мислам и ти некаде кажа дека немаш намера да се такмичиш на Црничани и слични.

Ти не спомена никаде иста боила,но се смееш на мала боила нели?Се смееш на миризи,парфеми,балансирани боили,на миризот од венера? Се смееш на мало јадиче,на системи.Ќе си пецал со 1ца јадица и КД риг ли беше? Не требало да се замараш со кошии ќе си го гледал твојот двор. Или халуцинирам јас нешто?

Ако комшиите ми вадат риба на 150м. а јас можам најмногу 130м. :D Ќе изгубам најмногу време за да ја измаркирам целата моја позиција до тие максимум 130м метри. Ќе барам канал,ќе барам блиску место и ќе го работам за да вечерта извадам некоја риба.Да можам барем во линија да ловам со нив би ловел,ама овака ќе се прилагодам на моите можности и ќе гледам да извадам максимум. Ти како би играл? Баш ме интересира? И не избегнувај прашање во твој стил! :)

Вештините од слободен може да се 70% од успехот на натпревар.Но тие 30% може да те заебат некогаш.

Келтан,дојди еве на Гратче,моментално е како на натпревар,има многу рибари.Значи комоција немаш каква сакаш.Ограничен си со простор.Има повеќе од 5 крапа. Дојди бирај место и фани 5. На мои 5еу твои 10. Може ли.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2016 11:14 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Keltan НапишиCOLON
marks НапишиCOLON
Келтане душо мачна. Бесо те фатил. Со кој кредибилитет па ти маваш по децава. Да не беа тие, со меца у вукојебина ќе праеше муабет. Малку респект кон тие што се осмелиле. Не значи дека се начаталиле ти и filip и Јане и јас да тепаме по нив. Во спортот има една анатема. Сите се стручњаци.
А во овој "спорт" СЕ Е РЕЛАТИВНО".
Сакате докази и сите Ваши дискусии и стручни анализи да паднат во вода?
Затоа смирете тоа хормоните.
Се обидува Сергеј и МРФ да создадат атмосфера, се обидуваат да сменат нешто. Во спортската наука има утврдени правила за (ај сеа да не држам предавања, но очигледно не е јасно со пиво и кикирики да бидеш стручњак, е не иде) постигнување успех. Барем создавање на предуслови за тоа. Спортот е интересен зошто е неизвесен. Особено крапскиот.
Критериум за се е УСПЕХОТ. Во науката тоа е предикторски систем на поврзани зависни варијбли кон тој успех. Кои се тие варијабли.
ОВА СЕГА ГО ПИШУВАМ И НИКОГАШ ПОВЕЌЕ, да не испадне старецов гурабии јаде. Ова е утврдено во сите спортови во светот.
А Вие тепајте, без трунка контраего, без трунка срам и етика.
Предикторски систем е систем на варијабли кои ги сочинуваат две основи: БАЗИЧНИ И СПЕЦИФИЧНИ
БАЗИЧНИ, за секој спорт се :
Материјални фактори

Стручни кадри
Натпреварувачки потенцијал
Традиција
Општетствени односи.
За сето ова на првата работилница се пријавувам да го објаснам и на сите, од Селектор, Претсаедател, Натпреварувачка и натпреварувачи, да ни стане јасно што е што и што треба. Нормално, бесплатно. Редно е сите да сфатат кои сме, од што РЕАЛНО ЗАВИСИМЕ и најбитно од се ШТО ТРЕБА ДА ПРАВИМЕ. Во целата РЕЛАТИВНОСТ на приказнава.
Можеби ова Ви звучи пресмело во однос на моите крапски резултати (што рака на срце и не се за отфрлување), но сакам да понудам, НА СИТЕ ДА НИ СТАНЕ ЈАСНО, дека не е се така импровизирачко и ад хок возможно (барем за постигнување успех). На најдобар пат и најблиску до сето ова е Сергеј. Сфаќа и само искуствено му е јасно како и што треба.
За жал не е доволно тоа. Особено што се обрнува внимание само на некои СПЕЦИФИЧНИ ФАКТОРИ (далеку зафрлање, опрема, zig-rig .....)
Ова го работам цел живот и редно е на крајот од мојот пат да споделам. Па ако влијае или користи само ќе ми биде многу мило и сатисфакција, поголема од моите скромни спортски успеси.
Да не опадне вниманието ќе отворам нова тема и таму ќе го понудам она што според нашите истражувања и сознанија е потребно да избегаме од дното.
Најдобронамерно, без тенденција да бидеме умни и докажани, БИСТРО.
Najdobronamerno , mnogu pisuvas ama malku kazuvas :nono: Prasas so koj kredibilitet kritikuvam a go znaes odgovorot i sam ? Ili treba i ovdeka da stavime tabelite od poslednite pet svetski prvenstva i da vidime KOJ ja pretstavuval Makedonija na niv, KOLKU pati i sto postignal ?STO treba da imam kako kvalifikacija za da napisam ovdeka deka ocigledno ne gi biva ???? Doktor na nauki li ? Nema problem ako treba i ce doktoriram na nekoj faks :mrgreen: Ajde ti se molam , nemoj ................... :nono: Ako ti ne pametis jas pametam .Odi baraj gi nivnite postovi sto napisale koga se vratile ..... sami si kazuvaat deka mestoto ne im e tamu !! I od kade dojde sega ova vo ovaa tema se prasam ?

Ovde e tema so naslov . procitajte go pred da odgovarate !! Vie napisavte sto se razlikite , jas tie razliki gi gledam kako minorni za uspeh i deka eve ,mene licno ne mi pretstavuvaat nikakov problem da si ja probam srejcata ako sakam i tvrdam deka nasite gi nemaat onie osnovni krapski kvaliteti za lov i zatoa gubat ! Nemoj sega da me prasas koj se tie kvaliteti .....znaes ona ... mamec ....frlanje ...kondicija ...pa i koncentracija .......oprema........razni nacini na lov ........... OK ?
stavi gi tabelite zasto da ne,moze ke dobieme pokonstruktivna diskusija bazirana na podatoci
ama i ti smenisi go pristapot na komunikacija zasto del od lugjeto koi gi citiras i kritikuvas imaat postignato rezultati kakvi takvi ili ako ne poveke barem imale doblest i probale da si gi odmerat silite i znaenjeto,naucile nesto novo i steknale nekakvo iskustvo.

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2016 11:18 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Maр 07, 2011 11:21 pm
МислењаCOLON1581
Keltan НапишиCOLON
JaneMK НапишиCOLON
samo bez navredi ve molam,nie kolku tolku sme napravile,sme ja afirmirale drzavata,ete mladi momci,polni so zalet,oprema neka ne nasledat

neka gi pocituvaat nadvor od drzavava kako nekolku poedinci sto i den denes ne pocituvaat :D
Znaes li zosto ja otvoriv ovaa tema Jane ?Edno dve Vie demek takmicarive ne bockate site nas ostanatite koga nesto prokomentirame okolu natprevaruvanjava ....deka pojma nemame kako e .I nemame posto ne sme bile .I sega gledam i se uveriv /spored vasite iznesuvanja na tie razliki / deka razlikite se MINIMALNI , sekoj koj e dobar krapcija na sloboden ribolov ima solidni sansi da bide dobar natprevaruvac uste so prviot natap ! Se razbira ova e moje licno mislenje i ne mora nikoj da se slozi so toa ... :D Od se sto procitav vo ovaa tema edinstveno Spaiwa iznese eden mnogu biten fakt , mozebi i edninstvenata RAZLIKA vredna da se spomene vo ovaa tema .A toa e tremata od nastap pred javnost , stravot od neuspeh ..blabla .... SE NAUCIV ama koga izlegov pred komisija se zaboraviv...se slucuva toa i toa cesto kaj nekoj lujge ....... :D Ama toa e pak individulana rabota i kaj sekoj ziv covek se manifestira poinaku ..............Bistro na site , jas zavrsiv vo ovaa tema , odime ponataka .Blagodaram za vasiot trud da ni pojasnite razlikite :shake_hand:
keltan kako najde sporedba deka e isto koga ke gi probas i dvete togas ke dades mislenje,teorija i praksa ne e isto a tvoeto takmicarsko znaenje e bazirano na teorija pa i od skolska klupa da iskocis bez praksa nemas poznavanje na rabotata

_________________
koj si znae ke si vadi
sto e tvoe ke si dojde
sjashi kurto da uzjase murto


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Koja e razlikata medju natprevar i sloboden ribolov na k
ТемаИспратеноCOLONЧет Ное 03, 2016 11:30 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Dimitar НапишиCOLON
Keltan НапишиCOLON
Dimitar НапишиCOLON
Ааа не,не си завршил со оваа тема мајсторе. Не биди како Д.Спасов :D кажи ми дали во секоја ситуација може да ловиш со една те иста боила,димензија,мирис итн итн исти систем или не... нели на слободен често одиме на сигурно и знаеме што не чека, ама на текма не е така.Викаш не се битни комшии,а се и тоа како,пратење од каде иде риба кога удира,далечина.лево или десно.итн итн. И најбитно не кажа што ако не ти тргне со твојот начин,стратегика или како сакаш ја кажи. Ќе се собереш и ке дојдеш нареден викенд или ќе смениш нешто моментално. Баш ме интересира како би играл оти се расфрлаш дека ќе фатиш риба било каде,макар една и во масло ќе извадиш или како беше. Дека сите со една рака итн... Баш ме интересира што имаш на ум онака заобиколено не детали..

Фала на разбирање :shake_hand:
Postavuvas hipoteticki prasanja i stvarno ne znam sto da ti odgovoram . Sto ako ......? Sto ako baba imase k ..... :D Za se sto ce napravis vo tekot na natprevarot edino mozes da znaes dali bilo dobro ili ne resenie e krajot od natprevarot .Taka da ako jas sega recam ce napravam vaka ..... ti ne mozes da tvrdis sprotivnoto zatoa sto nema nacin da znaes dali toa bi uspealo ili ne ? Od druga strana , velat ima iljada nacini da se odere macka .......razbiras li me ? Kade jas sum spomenal ista boila , dimenzii mirisi i sistemi ? Komsii ne se bitni ? Kade jas toa go napisav ?Jas ce te prasam konkretno prasanje ..i levo i desno od tebe lovat krap ama na 150 metri dalecina ? Sto ce napravis ti a znaes deka 130 metri ti se plafon ?
Ona sto sakam da go potenciram eve po stoti pat ......vestinite koj si gi donesol od sloboden ribolov na natprevar spored mene se NAJVAZNI za rezultat !! Dali se slozuvas so mene ili ne po ova prasanje ?

PS .Ok eve Dimitar ......... SE kladam so kogo saka na edno negovo evro deset moj .Neka bira voda vo MK koja saka .USLOV e edin da ima barem 5 krapa vo nea !! AKO za 72 sata ne ulovam barem 5 krapa gubam ,mesto biram sam !!
Зошто хипотетички прашања? Па на натпревар имаш милион ситуации. Ти ги посла сите овде натпреварувачи дека се дрва бидејќи не фаќале риба 72 саата. Еве згрешиле тактика со прихрана,не знаеле зиг,имаат удари на зиг но не ги реализираат.Претходно требало да излезат на 160м. кој можел кој неможел и пак утка.А знаеш ли зошто е тоа така? Така оти немаме води каде се тоа ќе се тренира,ама тренинг комплет.Вадење риба на зиг,разни техники со прихрана за зиг,ловење 150-160м. ама ловење комплет. И после лига на таква вода.Се додека не добиеме некоја таква во вода ќе тапкаме.Немој само да ме убедуваш дека имаме таква вода.До душа мислам и ти некаде кажа дека немаш намера да се такмичиш на Црничани и слични.

Ти не спомена никаде иста боила,но се смееш на мала боила нели?Се смееш на миризи,парфеми,балансирани боили,на миризот од венера? Се смееш на мало јадиче,на системи.Ќе си пецал со 1ца јадица и КД риг ли беше? Не требало да се замараш со кошии ќе си го гледал твојот двор. Или халуцинирам јас нешто?

Ако комшиите ми вадат риба на 150м. а јас можам најмногу 130м. :D Ќе изгубам најмногу време за да ја измаркирам целата моја позиција до тие максимум 130м метри. Ќе барам канал,ќе барам блиску место и ќе го работам за да вечерта извадам некоја риба.Да можам барем во линија да ловам со нив би ловел,ама овака ќе се прилагодам на моите можности и ќе гледам да извадам максимум. Ти како би играл? Баш ме интересира? И не избегнувај прашање во твој стил! :)

Вештините од слободен може да се 70% од успехот на натпревар.Но тие 30% може да те заебат некогаш.

Келтан,дојди еве на Гратче,моментално е како на натпревар,има многу рибари.Значи комоција немаш каква сакаш.Ограничен си со простор.Има повеќе од 5 крапа. Дојди бирај место и фани 5. На мои 5еу твои 10. Може ли.
Pak si teras po svoe ? Ete ti boldiranoto sam si prasa sam si odgovori :D Tie milion situacii imaat uste deset miliona razlicni resenija i ti baras od mene da ti odgovoram ?? Ce baral kanal .......barem nojce da fatel edno krapce :lollol: A da ispotis gz..to i da naucis da frlasa kako siot ostanat svet ne e li podobro ?? Pa svajcas li deka TOA e bas toa sto ne pravi sekogas da bideme posledni ? Ne ja vlademee TEHNIKATA pred se ! Lizeme lizalce preku staklo kade i da pojdeme !!

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS91011121314»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 16 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum