www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Maј 06, 2024 6:59 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4445464748ELLIPSIS51»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 12:01 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Maј 17, 2015 10:37 pm
МислењаCOLON33
ЛокацијаCOLONUsa
Одлично замислено од страна на организаторите на овој прекрасен куп и до крај реализирано на највисоко ниво од секоја гледна точка.Задволството беше големо да се учествува на оваа прекрасна дружба на која учествуваа најдобрите во крапскиот риболов.Иако беше пред се дружба сепак е од натпреварувачки карактер постоеше тензичнос и напнатост до последен момент.Ние како најмлади членови кој учествуваа на дружбата сето тоа го доживеавме со посебно чувство и емоции...
Голема е честа да бидеш прв меѓу такви врвни професионалци,овој пат јас и Кико ја имавме таа чест...ви благодареме на сите за подршката и честитките БИСТРО до некоја наредна дружба.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 1:29 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 12, 2013 5:17 pm
МислењаCOLON222
ЛокацијаCOLONСкопје
Честитки за Организаторите,честитки за победниците,честитки за сите учесници и за сите кои допринесоа за еден убаво поминат викенд,штета што немаше некоја риба повеќе.Воедно честитки до Милчо Иванов за новиот партнер-Писле Јуниор.
Знаејќи колку се мерактисувавте,уживав во сликите кои ги споделувавте.
Бистро нека ви е на следните дружења и такмичења.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 2:00 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Јас ќе бидам малку подиректен и ќе си кажам сопствено мислење без да правам лице на никого,

Прекрасно езеро кое со малку повеќе ангажман од страна на сопственикот би можело да стане престижна вода за крапски риболов и пред се уживање.

Велам уживање затоа што Берсин каков што е сега дефинитивно не е вода за натпреварувачки риболов,

Без разлика што нашето дружење траеше само 52 часа и времето не ни беше баш наклонето како ни периодот од годината поради евентуалните припреми за мрест, Берсин дефинитивно не е вода за натпревар туку само за уживање.

Натпревар каде ќе потрошиш 750 грама боили за да уловиш 3 риби и за да победиш не е натпревар во вистинска мсила на зборот, тоа е баш дружење, каде можеш слатко да се изнаспиеш и да се одмориш како човек.

Не се бара од натпреварувачите ама баш ништо, нити работа, нити прецизност, нити издржливост, нити тренинг, ниту еден кавлитет на натпреварувачки тим не доаѓа до израз на ваква вода.

Аналогно на тоа не може да се нарече натпреварувачка вода туку вода за ужување, каде на 35 метри од обала близу до тревата на тврдото ке ги пласираш своите мамци со ПВА и ќе чекаш еднаш во 3 или 4 часа да префрлиш, чисто да си сигурен дека каракудите не симнале некоја боила и ќе се надеваш дека некоја од рибите во езерото кои се движат по парови или сами ќе налета и ќе го земе твојот мамец.

Дефинитивно не е вода за натпревар,

Уште малку со забелешките,

Не е тешко да се постави Буре за отпадоци до секоја позиција и не кошта скоро ништо, да не го вее ветарот гјубрето што го пикаме по кеси и кутии и да го разнесува по полето и ја загадува преубавата околина, па мораме да го ставаме во коли во текот на натпреварот.

Не е тешко да се спреми позиција, кога веќе има обележани позиции за риболов на езерото, барем да се набие малку земјата да не газиш кал до колена кога ке заврне, ако веќе не се става чакал или друг материјал за да се запази прородниот изглед на диво езеро.

Сето ова од беше мое видување од гледна точка на натпреварувачиот риболов.


За рекреација и ужување, преубаво езеро.

Да си седиш цел викенд релаксирано, со малку напор и храна да си уживаш во убавините на езерото и природата, да си праиш гезме со пријатели и да се надеваш на некој удар на покрупна риба, нема поубаво.

Патем сакам да им се заблагодарам на Организаторите за прекрасната Организација, дефинитивно треба да организирате повеќе натпревари на малку поинтересни езера, каде освен уживањето во природата и дружбата ќе се разгори малку адреналин и ќе се поткрене натпрерварувачкиот дух кај учесниците.

Со ваква организација местата секогаш ќе бидат пополнети пред време,

Честитки до победниците на ова Дружење и благодарност до сите Учесници од мое име,

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 2:25 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Sportex НапишиCOLON
Натпревар каде ќе потрошиш 750 грама боили за да уловиш 3 риби и за да победиш не е натпревар во вистинска мсила на зборот, тоа е баш дружење, каде можеш слатко да се изнаспиеш и да се одмориш како човек.

Не се бара од натпреварувачите ама баш ништо, нити работа, нити прецизност, нити издржливост, нити тренинг, ниту еден кавлитет на натпреварувачки тим не доаѓа до израз на ваква вода.
Во најмала рака некоректна изјава и потценување на победниците (моја забелешка), посебно не доликува да ја каже капитенот. Демек победиле оти ова било заебанција, а мајсториштата на се замарале, па затоа немале успех. Ќе поверував ако не се остревте за двобои пред почетокот на дружбата. Сите сте имале можност да го направите тоа...дечките успеале и крај. Кога го прочитав ова ми текна на една изрека на Милорад Павиќ: "Оние што те сакале пред да успееш, после успехот нема да те сакаат. Славата и успехот не се простуваат"

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 2:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Nikoj ne ja osporuva pobedata, deckite si pobedija i toa si e niven uspeh koj nikoj ne moze da go ospori.

Bas mi e milo deka mladi decki pobedija, toa za niv ke bide uste pogolem pottik,

Patem ako citash podobro ke vidis deka im cestitav na pobednicite.

A ti kako sakash da si go tumacis i da izvlekuvash od konetkst toa e tovj problem, ne e moj.

Jas tvoeto bravo na primer mozam da go svatam kako zaebancija ili kako cestitka vo vistinska smisla na zborot,

Pisanoto e sekogas dovsmisleno, nema intonacija i face language, pa sekoj si tumaci taka kako sto mu sece umot,

Jas dadov moe viduvanje za Bersin kako natprevaruvacka voda, od sosema drugi pricini a tokmu kako kapiten, zatoa sto Imashe predlozi duri tamu da ja odrzime iligata, kako izborot na Prespansko ezero bil pogresen i slicno, a uste ne nepocnata liga.

A ako se vratis nazad da gi citas moite postovi ke vidis deka uste pred pocetokot na Kupot rekov deka ke pobedi najsrekniot ne najdobriot i najspremniot !

Togas ne znaev jas dali ke bide toa nekoj od Mjastorite kao sto ti gi narekuvash ili nekoj drug pa da imam namera nekoogo da omalovazuvam ili slicno, mozeshe da bide sekoj, taka ?!

Samo koj cita selektivno takvi zaklucoci donesuva, najcesto pogresni !


Sportex НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Се спремаат професоре јако, се рола нешто свежо. :D

Ќе има јака борба, сигурен сум дека ќе има јаки дуели кој ќе останат запамтени.

пс. во куќарката и околу неа има Wi-Fi. ;)

пс пс. Имајте во предвид дека бугарските екипи се на домашен терен. ;)

Na 50 casa ribolov tesko . Daj boze da ima dueli no Na vakov ribolov i vakvo rzero ke pobedi najsrekniot ne najspremniot i najiskusniot. Nema vreme za nisto. Se ke zavisi od rakata.
Kamoli da beshe avetskoto na Bersin, gosinava.
Site uslovi odgovaraat za nas :lol:

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 2:52 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Поздрав и од мене до сите учесници, посебен поздрав до организаторите и оние кои се грижеа околу организацијата, Диме, Гоце, Крсте. Поздрав и до победниците, победа си е победа, добро е тоа што не е со една риба па да тоа изгледа случајно. Што се однесува до нас ние имавме три крапа (помали и затоа со мала вкупна килажа) што во ситуација кога половина екипи немаа улов, а добар дел од оние кои имаа тоа беше една риба, јас сум задоволен, иако секогаш може да биде подобро. Сепак би се согласил дека водата треба уште доста да се порибува за да стане "понатпреварувачка" и без оглед на време, мрест (пред или потоа) и други причини да понуди повеќе акција и поголеми бројки со килажа до имињата на екипите.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 3:26 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Jул 31, 2012 1:28 pm
МислењаCOLON276
Сергеј не очекував дека ќе се иритираш до овој степен...олабави малку, смени реторика. Можеби бурно реагирав, ама ми падна некако криво за третманот на Кико и ортакот. Да победеше некое самопрогласено мајсториште ќе ижмаше десет страни фалби и кревање во облаци...а за младинава има прескромни признанија...некако како само на среќа да победиле...па и да е тоа, победа си е победа. Мислам дека ветар во грб ќе им значи многу, посебно ако е даден од некој кој е релевантен и реномиран. Кој разбра - разбра. Фала и пријатно

_________________
Иф ју континју ту рајт маседониан јуит латин лет`рс, ај вил рајт инглиш јуит сирилик, то шоу ју хау стјупид ит ис!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 3:59 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Mislam ako go procitashe porano mojot post (VIDI PODOLU SO CRVENO) pred pocetokot na kupot nemashe da iskomentirash taka !?

A sto se odnesuva do retorikata i olabavuvanjeto, mislam deka ti prv treba da si ja popravish retorikata i da olabavish, posto posto direktno me prozviash a ne bese nigde spomnat apsolutno nikoj, a najmalku ti.

Jas sum samo realen, na mnogu toa im smeta, ama takov sum,

Samoproglaseni Majstori kako sto i samiot mozes da vidis od moite postovi ovde ne gi registriram, nitu pak ke pisuvav nesto za niv, niti sum pisuval.

Jas kazav koj ke pobedi pred pocetokot bez da znam koj ke bide toa, mozeshe da bide sekoj eden od ucesnicite, za mene ke bese povtorno najsrekniot od ednostavna gledna tocka na uslovite, vremetraenjeto i site drugi faktori na natprevaruvacki ribolov.
Sportex НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Се спремаат професоре јако, се рола нешто свежо. :D

Ќе има јака борба, сигурен сум дека ќе има јаки дуели кој ќе останат запамтени.

пс. во куќарката и околу неа има Wi-Fi. ;)

пс пс. Имајте во предвид дека бугарските екипи се на домашен терен. ;)

Na 50 casa ribolov tesko . Daj boze da ima dueli no Na vakov ribolov i vakvo rzero ke pobedi najsrekniot ne najspremniot i najiskusniot. Nema vreme za nisto. Se ke zavisi od rakata.
Kamoli da beshe avetskoto na Bersin, gosinava.
Site uslovi odgovaraat za nas :lol:

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 5:38 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Znaci najsrekniot e I na zablja bara zosto na 25 tona krap.pet ekipi pecaat a drugite gledaat emisii.
najsrekniot e I na pelagicevo kade e isto.najsrekniot e I na peskara I na mika alas.kadi so kafena boja da ti se zgadi.

sekade srekata na mesto e 50% od natprevarot.ostatokot e znaenje I prilagoduvanje.
na betsin golemite ribi nese od ribnik tuku starosedelci.treba da se prilagodish.

za mene bilo koja voda so brpjnost na riba e natprevaruvacka.a ti si toj sto treba da se prilagodi prema nea.nekade e 200kg hrana.nekade e 5.nekade e zig a nekade e dno.nekade golemi boili nekade mali.

jaka rabota I svakanje deka natprevatuvacka e istovaranje hrana 100 kg precizno I vo kada kade ribata nema kade da bega.zatoa se ubivame od lovenje na svetsko.....

bash treba pred trevata precizno da frlish.bash pred trevata treba da znaes da izvadish riba.
zabegavte so teskite komercijali kade za vikend vadish 50 ribi na bilo sto.

vodata si e super.fali riba da ja podtikne starata.za mene mislam za taa voda deka 5-10 tona plus e idealno


Toa sto jas nefativ riba e moj I samo moj problem.nefobra pozicija.nestaviv snaglider I ja izgubiv efinstvenata sto mi udri.ama zatoa bev skoro vo site boxovi I gledav koj kade I sto

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Maј 22, 2017 5:47 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Uste nesto.dlabokite pozicii kako mojata se sega hendikep ama vo avgust I septemvri se favoriti.koj peca znae.so tri kola liga ke znae samo na mika kade I kako.duri I tami mamecot znaci mnogu kako I taktikata.

rabotava ispadna dati e...m vodata kade krapot neznae sto e zig :lollol:

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS4445464748ELLIPSIS51»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 15 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum