www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 3:17 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS15»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 27, 2017 10:50 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
solar НапишиCOLON
Moe mislenje Dule ako se smeni druga voda i kalendar treba da se odi od pocetok so prijavi,mozebi ke ima drugi timovi koi sakaat da takmicat na druga voda i drug period.Ne mozi tuku taka da menja voda,pa makar i Milco da go babunjosaat komarci a Tafta da go prska so Autan
Мое мислење е дека лига е лига. Или се такмичиш или не, без разлика каде се одржува.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 27, 2017 11:31 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Филип НапишиCOLON
Мое мислење е дека лига е лига. Или се такмичиш или не, без разлика каде се одржува.
Епа ако е без разлика каде се одржува, зошто да се менува Преспа??

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONВто Jун 27, 2017 11:31 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Мое мислење е дека треба да се фаќаат риби во лига.

Исто така мое мислење е дека убаво е некој треба да пише од одговорните, али не мора, се е јасно, утната работа.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 28, 2017 6:48 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Мое мислење е дека лига е лига. Или се такмичиш или не, без разлика каде се одржува.
Епа ако е без разлика каде се одржува, зошто да се менува Преспа??
Друго ми е поентата, фино ме разбра ти :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 28, 2017 8:02 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Sto e bitno kade ke se lovi i dali ke se ulovi i taka ovaa liga e tempirana da odi koj treba sega ili naredno kolo eden ke se rezboli od vrucina drug ke se otkaze petiot na balkansko 4 tima na svetsko i site srecni.....kako onaa prvata liga na crnicini 2014 site srecni

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 28, 2017 9:38 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
sasoj НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Епа нема друго објаснување освен дека имало мрежи на 150м. :D
Мада не верувам во тоа.

Ако е тоа и ако некој од организаториве знаел сигурно за истото, одма требал да го прекине натпреварот.

Незнам веќе што да кажам...греота се натпреварувачиве шо инвестираат и пари и време и нерви итн итн

уствари и они не се греота ако знаеле за такво нешто, а си ќутеле и си пецкале.

Среќа шо не ловев! :D


Nema mrezi Dimka,mrezarite ne mestat ovoj periiod na toa mesto mrezi....pricina....nema tuka KRAP
Bas gi cekam "ekspertite" za Prespansko da objasnat sto se sluci...i prikaznite za "svetskiot rekord"
Тука си во право ... сите што дојдоа од мештаните го кажаа истото па дури и концесионерот .
Мрежи местат Август и Септември бидејки тогаш имало движење на крап во овој дел на езерото .

Дефинитивно Јовчевски е во право :lepi:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 28, 2017 10:10 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Филип НапишиCOLON
Spaiva НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Мое мислење е дека лига е лига. Или се такмичиш или не, без разлика каде се одржува.
Епа ако е без разлика каде се одржува, зошто да се менува Преспа??
Друго ми е поентата, фино ме разбра ти :)
Да, но големата слика не ја гледаш овде.

Оваа лига се направи и се одбра токму Коњско само и единствено за една главна цел - ловење на далечина со Зиг-Риг техника.
Истово е брутално промашена работа, а исходот го знаеш.

Поради ова одреден број екипи не се пријавија и на цена на масовноста, за да се добие квалитет лигата остана со 7 екипи за првпат после 2012.

Ова за мене лично беше во ред и го поддржав.

Е сеа, се менува патека каде ќе се лови на 20/30/40 метри.

Мислам дека бев јасен.

Лигата е лига, ама лигата не е во приватна сопственост на федерација и да си праи што сака.
Лигата е на крапџиите, на сите крапџии!!
И тие што ловат далеку и тие што ловат блиску!

Во 2012год. Рибар 2011 се бореше да ја врати во живот, да донесе масовност и нова енергија.
Ти беше со мене присутен во Play кога чекавме вест од Сашо да нема ограничувања од здружение.

[ img ]

[ img ]

Со менување на патека, се признава грешката.
Жртвувана е масовност, на сметка на што??

Се надевам дека овој промашен проект нема да остави штета за во иднина, пошо други будали како нас во 2012 тешко ќе се најдат.

Зошто е промашен незнам, организаторите нека си направат анализа.

Јас не критикувам никого, само кажувам како стојат работите.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 28, 2017 10:48 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Mnoogu si vo pravo dime.se mesa poimot reprezentacija I drzavnaliga toest prvak.tocno deka reprezentacija proizleguva od liga.ama za zig I daleku kesitrenira reprezen.so kapitenot celo leto.a ligata e mesto za dokazuvanje I druzenje I natprevar na site krapdzii koi toa go sakaat.

sto ako nesakam da idam na svetsko a sakam vo liga za drzaven prvak

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 28, 2017 11:46 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Spaiva НапишиCOLON
Лигата е лига, ама лигата не е во приватна сопственост на федерација и да си праи што сака.
Лигата е на крапџиите, на сите крапџии!!
И тие што ловат далеку и тие што ловат блиску!
Се согласувам дека после ова коло, стана јасно дека патеката е промашена. Идејата беше одлична по мене, како и изборот на Преспа како езеро за лига, едино се направи грешка во периодот/патеката.

Но, пак ќе повторам, оние што навистина сакаат да се такмичат и кои навистински ја поддржуваат крапската лига, ќе се пријават и во лига на Преспа и во лига на Крушево. А не, ако случајно се одлучи трето коло да е Крушево, да се прави лига од почеток, да се пријават оние кои не сакале да ловат на Преспа. Тоа не може.
Тоа е исто како Пепи и Кременадла да не се пријавеа за купот на Радика, бидејќи повеќе знаат да ловат на Треска и повеќе ја сакаат и им е поблиску и и и.... Ама ние си го почитуваме купот и МРФ и ќе се пријавиме и да се одржува на Треска, Радика, Крива или Кадина... Кај и да е. Истото треба да го прават и крапџиите. Пепи викаше дека на Радика ќе фатиме по 2-3 риби, а на Треска многу повеќе, па тоа не беше причина да не се пријави на купот. Така да, Солар или било кој друг што сакале навистина да такмичат, требало да се пријават и за Преспа. Јас лично ќе гласам против било која одлука која ќе значи повторно пријавување, иако не верувам дека воопшто ќе дојде до тоа.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jун 28, 2017 12:07 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Ajde vaka za site dusegriznici i trujaci sto sedat doma se ladat i kazuvaat kako trebalo da bide.

Prvo, petekata e grizlivo odbrana so edna edinstvena namera da gi emitira ili ispolni uslovite so koi se srekavame sekoja godina na svetsko prvenstvo.

Da nema trska vo voda na lovna dlabocina, da se lovi aksijalno, da ima ramnopravni uslovi za site.

Pobogu mozebi mene sonarot mi e rasipan ama dlabocinata od dvojka do 7 mica na ista dalecina varirashe najmnogu do metar. Barem taka ni pokazuvashe, se razbira pak ke recam ako ne beshe rasipan a ne e.

Edinstvena poplitka pozicija so srt na levata strana beshe edinica.

Nekoj prasashe dali e provereno, izmarkirano.

Ne samo da eprovereno tuku i pokraj toa sto e mineto so sonar i e nurkano na dve dalecini, od 40 do 60 metri i od 100 do 140 metri.

Sonarot pokazuva edni dlabocini, kaj eden del od takmicarite kartite pokazuvaa sosema nesto drugo, od koja pricina neka si procenat samite.

12 metra na 120 metra dlabocina nema na cel poteg od plazata na Konjsko, toa mozam da go potvrdam a moze i da se proveri, nisto ne e tesko.

Ako sakavme da lovime na pateka kade lovi do drvoto odma na 20 metra so catel i sekerac, ke napravevme pateka na tolku spomnuvaniot i falen Sirhan.

Da, krap ima tamu vo izbilstvo definitvno, no ne e ponetata da se lovi na 20 metra do treva i da se hrani od raka.

Ako beshe za taka ene ni go Gogomond, ke go podelevme ezeroto na 7 dela i lovete, iznalovete se.

Ne procitav nekoj da spomene deka dodeka natprevaruvacite se mestea krap ripashe na dostapna dalecina od 80 do 120 metri i toa na minuta po dva skoka.

Kako pocna da se hrani pocna da skoka se podaleku i podaleku, za na kraj da se povlece na na dalecina od 180 do 250 metri i prodolzi periodicno da si skoka i ponatamu.

Skokovite bea i do metar nad voda, ne sme koravi se gleda.

Kako odminuvashe natprevarot taka skokovite se proretcuvaa za posledniot den da gi snema skorz.

Zosto se sluci taka, procenete sami.

Ovde nikoj nema platena funkcija, zrtvuva slobodno vreme, rabota, familija bez nikakov nadomestok, sakajki nesto da pridonese i napravi, no sutetite ni se tolku golemi sto ne mozeme da bideme luge i da si ja podelime odgovornosta za toa sto se sluci.

Sepak, kako Kapiten vo korist na atmosferata i reprezentacija ja prezemam celata odgovornost na svoi pleki za slucenoto i soglasno toa pred pola cas si podnesov ostavka na pozicijata Kapiten Na Krapska Reprezentacija.

Voedno ova e i moj posleden post napishan na ovoj forum kade osven erozija, truenje i negativnost ne procitav nisto poveke (cest na nekolku isklucoci)

Im pozeluvam uspeh na reprezentativcite na prestojnoto svetsko prvenstvo vo Ungarija.

Bistro !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS910111213ELLIPSIS15»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 16 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum