www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 18, 2024 12:49 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONСре Jул 05, 2017 5:37 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Не е можно од како пратам лига овде на форум секоја година да се вртат исти муабети,обвинување и слично! Ама стварно. Се почнува полека и со ентузијазам.Па малку кавги околу стаза и календар.Па весело пред прво коло,па додека трае колото и така и така.По завршување на колата пак квичење,жалење... Некој задоволен некој не.. И се поминува и се заборава. Па ајде се почнува за светско пак весело.. Па за време на светско и по завршување квичење,обвинување и што ти знам.... Секоја година исто... Бев многу против да не се учествува на светско некоја година,а тие пари де се вложат во некоја вода-стаза. Ама очигледно потребно е тоа..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 06, 2017 8:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
daniel_veles НапишиCOLON
Predrag...javno te povikuvam da dades tvoe viduvanje na nastanite i da im objasnis na site ovde ,deka ne e samo Sargej krivecot za vakvite zbidnuvanja.
Mislam deka e krajno vreme da gi trgnete vasite valkani race od ovoj sport i da ostavite na spremni decki da ja vodat ovaa rabota i entizijasticki da se atakuva kon pogolem uspeh.

Не може моментално, пеца на Крушевско :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 06, 2017 7:28 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Boris НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
.. федерација не е крива попто не ни знаат шо праат.. ги заболе нив лево маде за лига.. туристи од прв до последен..
види што се случува со водите, со вреќи се тамани, и сакаш некој да ти порибува и да ти чува води, абе камења да може камењата ќе ги изедат.. боди за такмичење.. ајјј апсурд.. гомна да пливаат да може да ги јадат и гомната ќе ѓи соберат..

Ѓи заболе ташачето федерација, тоа ти е мрф дооел и секој си го гледа својот интерес таму..

врти-капа ја не сум, ти не читаш убаво и одма скокаш и пишуваш..
Малку каснам со коментариве ама ќе почнам со критика на овој на Мартин....мислам дека секој кој учествувал во крапските натпреварувања, учествува и сака добра иднина на крапскиот риболов, треба да се воздржи од вакви во најмала рака непромислени и незрели коментари. Поддржувам критики, но издржани, одмерени и пред се пласирани каде што треба внатре во Федерација. Најмалку мислам дека таму цветаат рози, но во никој случај не треба вака да се коментира, да се генерализира и да се става цела федерација на куп, сепак таму има луѓе кои се труделе или се трудат нешто да помрднат, а со вакви коментари само се серете и на нивниот труд. Во крапскиот натпреварувачки дел во изминатите години од аспект на поддршка се отиде многу чекори напред. Не зборам за тоа какви ни се езерата и дали може воопшто некаде да има добра вода. Зборувам за подршката од МРФ, која да се потсетиме во изминативе години се дигна на ниво да се праќаат луѓе во странски земји да збираат информации пред светските првенства, да се плаќа котизација, да се плаќа превоз на натпреварувачите на светско, да се платат дури и авионски карти, да се набавува опрема и прихрана, да се плаќа смештај, појачана логистика итн итн. Со вакви недозреани коментари како овој на Мартин само се турка работата да се вратат времињата кога федерација не мрдаше со прст за крапските натпреварувања, а луѓето на светско одеа со самоорганизирање и само ако собереа по неколку илјади евра од човек. Е тоа беа времиња кога “Ѓи заболе ташачето федерација“, а не би ме чудело да се вратат тие времиња
По се изгледа те трогна моето видување на досегашните случувања. Не знам дали гледаш на тоа како да ти го омаловажувам твоето залагање како дел на Рибар2011 од МРФ. Поддршка од МРФ има но експертиза нема. Под експертиза се мисли на некој кој ќе е достоен и рамен за да одбере вода или направи вода за натпревари како што доликува за да се извади една репрезентација. Од таму мојата констатација за ташакот. Недозреани коментари прават оние на кој им е дојдено преку глава. Мојот коментар е искрен затоа што директно сум бил инволвиран во које-каквите збиднувања и скоро секогаш оштетен.

Кажи ми каде се видело да во сред календар се менува стаза која е надвор од алтернатива? Каде се видело да тој што ја спремал стазата, има мапа од сонар? Само со МРФ се видело тоа. Извади ши сите работи на виделина и ќе оцениме кој и каков е и дали е потребен.

Ема еса са играње во вода до граден кош и оп рибата во мера.. Постојат многу работи кој ти сметаат но за сметка да не се расправаме не се вадат на виделина.

Двојни аршини секаде. Ако си со нас ок ако не тогаш ајт по водата...

Не се сеќирај не ти ги валкам твоите еполети ниту пак на Рибар 2011. Прогресивно друштво сте и доколку има повеќе како вас би било подобро.

Точно е дека МРФ сега покрива финансии, но со сегашната експертиза видовме колку може да се наштети на нешто што сите ние сме го граделе со години наназад. - и не го ставам тука Сергеј во овој кош.

Треба да искочиш малце и да пораговараш онака другарски со сите кој се во лига да дознаеш информации од сите страни па ќе ти стане јасно..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 06, 2017 11:29 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
Dimitar НапишиCOLON
Не е можно од како пратам лига овде на форум секоја година да се вртат исти муабети,обвинување и слично! Ама стварно. Се почнува полека и со ентузијазам.Па малку кавги околу стаза и календар.Па весело пред прво коло,па додека трае колото и така и така.По завршување на колата пак квичење,жалење... Некој задоволен некој не.. И се поминува и се заборава. Па ајде се почнува за светско пак весело.. Па за време на светско и по завршување квичење,обвинување и што ти знам.... Секоја година исто... Бев многу против да не се учествува на светско некоја година,а тие пари де се вложат во некоја вода-стаза. Ама очигледно потребно е тоа..

Да потребно е, ама потребно е и да се смени свеста да не се краде рибата и да се чува езерото/водите.. ВОДИ ИМА РИБА НЕМА.. ако сакаш дијаманти стај на удица ќе уловиш начмиш.. тоа е муабетот.. сите викаме има риба ахм.. да на слободен има.. на натпревар јок..

Незнам дали ти нема да квичиш после 72 саата без титка од 7 екипи.. како и да е не гледам дека некој квичи гледам дека се не задоволни од многу работи..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONЧет Jул 06, 2017 11:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jун 15, 2011 3:06 pm
МислењаCOLON1998
Немој Мартин така да збориш за Предраг и да му квариш рука на Крушевско, чоекот на Светско треба да се пласира.

Sent from my Redmi 3 using Tapatalk


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 07, 2017 9:12 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
martinMK НапишиCOLON
Незнам дали ти нема да квичиш после 72 саата без титка од 7 екипи.. како и да е не гледам дека некој квичи гледам дека се не задоволни од многу работи..
Нормално дека ќе квичам,а под квичење мислам на незадоволство. Нема да квичам ако од 7 екипи јас и уште една екипа немаме улов,тогаш значи до мене е не до стаза... На Црничани две кола бевме без риба,и збор не кажав нормално бидејќи сами си бевме криви,барем второ и трето коло,првото неќам да го коментирам..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 07, 2017 9:18 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Најубаво сите да си ја продадете опремата, можете да продолжите со спин или со мушица, како што налага еволуцијата :mrgreen:

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 07, 2017 11:24 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
martinMK НапишиCOLON
Boris НапишиCOLON
martinMK НапишиCOLON
.. федерација не е крива попто не ни знаат шо праат.. ги заболе нив лево маде за лига.. туристи од прв до последен..
види што се случува со водите, со вреќи се тамани, и сакаш некој да ти порибува и да ти чува води, абе камења да може камењата ќе ги изедат.. боди за такмичење.. ајјј апсурд.. гомна да пливаат да може да ги јадат и гомната ќе ѓи соберат..

Ѓи заболе ташачето федерација, тоа ти е мрф дооел и секој си го гледа својот интерес таму..

врти-капа ја не сум, ти не читаш убаво и одма скокаш и пишуваш..
Малку каснам со коментариве ама ќе почнам со критика на овој на Мартин....мислам дека секој кој учествувал во крапските натпреварувања, учествува и сака добра иднина на крапскиот риболов, треба да се воздржи од вакви во најмала рака непромислени и незрели коментари. Поддржувам критики, но издржани, одмерени и пред се пласирани каде што треба внатре во Федерација. Најмалку мислам дека таму цветаат рози, но во никој случај не треба вака да се коментира, да се генерализира и да се става цела федерација на куп, сепак таму има луѓе кои се труделе или се трудат нешто да помрднат, а со вакви коментари само се серете и на нивниот труд. Во крапскиот натпреварувачки дел во изминатите години од аспект на поддршка се отиде многу чекори напред. Не зборам за тоа какви ни се езерата и дали може воопшто некаде да има добра вода. Зборувам за подршката од МРФ, која да се потсетиме во изминативе години се дигна на ниво да се праќаат луѓе во странски земји да збираат информации пред светските првенства, да се плаќа котизација, да се плаќа превоз на натпреварувачите на светско, да се платат дури и авионски карти, да се набавува опрема и прихрана, да се плаќа смештај, појачана логистика итн итн. Со вакви недозреани коментари како овој на Мартин само се турка работата да се вратат времињата кога федерација не мрдаше со прст за крапските натпреварувања, а луѓето на светско одеа со самоорганизирање и само ако собереа по неколку илјади евра од човек. Е тоа беа времиња кога “Ѓи заболе ташачето федерација“, а не би ме чудело да се вратат тие времиња
По се изгледа те трогна моето видување на досегашните случувања. Не знам дали гледаш на тоа како да ти го омаловажувам твоето залагање како дел на Рибар2011 од МРФ. Поддршка од МРФ има но експертиза нема. Под експертиза се мисли на некој кој ќе е достоен и рамен за да одбере вода или направи вода за натпревари како што доликува за да се извади една репрезентација. Од таму мојата констатација за ташакот. Недозреани коментари прават оние на кој им е дојдено преку глава. Мојот коментар е искрен затоа што директно сум бил инволвиран во које-каквите збиднувања и скоро секогаш оштетен.

Кажи ми каде се видело да во сред календар се менува стаза која е надвор од алтернатива? Каде се видело да тој што ја спремал стазата, има мапа од сонар? Само со МРФ се видело тоа. Извади ши сите работи на виделина и ќе оцениме кој и каков е и дали е потребен.

Ема еса са играње во вода до граден кош и оп рибата во мера.. Постојат многу работи кој ти сметаат но за сметка да не се расправаме не се вадат на виделина.

Двојни аршини секаде. Ако си со нас ок ако не тогаш ајт по водата...

Не се сеќирај не ти ги валкам твоите еполети ниту пак на Рибар 2011. Прогресивно друштво сте и доколку има повеќе како вас би било подобро.

Точно е дека МРФ сега покрива финансии, но со сегашната експертиза видовме колку може да се наштети на нешто што сите ние сме го граделе со години наназад. - и не го ставам тука Сергеј во овој кош.

Треба да искочиш малце и да пораговараш онака другарски со сите кој се во лига да дознаеш информации од сите страни па ќе ти стане јасно..
Мартин воопшто не ме трогнало, напишав критика која и ти и секој друг може да си ја размисли па како сака да си ја свати. Критиката ми е затоа што и сакам добро на мојата земја Македонија на секое поле, па и на спортско, за секој спорт, па и за крапските натпреварувања, како што се радувам на успех на ракометна репрезентација, така се радувам и на успех на риболовна репрезентација и обратно ми е криво кога има лоши резултати. Инаку никогаш претходните години не сум имал амбиции да се натпреварувам, си го сакам крапскиот како слободен риболов, но без разлика што не сум се натпреварувал, тука сум постојано уз Вас, апсолутно сум сакал да Ви помогнам на сите Вас кои сте се натреварувале и кои сакате да се натреварувате, дури и лично сум вежбал со вас.

Во тој дух и Јас и Сашо и Филип (кои немале амбиции да се натпреваруваат) како и Крсте, Мишо, Тафта, Диме (кои почнаа да се натпреваруваат) и ред други луѓе кои подоцна се влучија кон Рибар 2011 инициравме, работевме, придонесувавме, собиравме и наши средства и помагавме да се затоплат односите помеѓу МРФ со крапџиите, да се прифатат некои предлози, да почне некаков дијалог, да се омасови лигата, да се поттикнат повеќе крапџии да се вклучат во натреварувањата, да се помогне на терен за езерата, за стазите, да се порибува на местата каде ќе има нетпреварувања, кога ќе заврши лигата да им се помогне финансиски и логистички што повеќе и навистина се направи по мене добар исчекор во сите овие полиња и за тоа сте свесни сите, без разлика дали се крапџии од Рибар или од други здруженија. Во таквиот напредок изминатите години неможе да се негира фактот дека тоа и немаше да биде така, или немаше да биде баш така, доколку немаше слух и разбирање и од Васил Костов, кој во меѓувреме навлезе и лично во крапските натпреварувања што по мое мислење доста влијаеше да ги свати потребите на крапските натпреварувачи. Во оваа смисла, ако генерализираме јас можам да ја критикувам МРФ на куп други полиња каде е катастрофа, ама мислам дека е крајно некоректно во делот на крапски натпреварувања така лесно да се фрлаат коментари од типот “ги заболе ташачињата во МРФ“.

Едно е да се критикува конкретно коло, однесување на поединци, некакви пропусти, резултати и сл. но кога се генерализира и кога се става се на куп како лошо, тогаш мислам дека навистина може да се уништи ентузијазмот на одредени поединци и целиот сегмент на крапски натпреварувања да се вратат повеќе (години) чекори наназат. Затоа беше мојата критика да размислувате како реагирате, тоа е мојот поглед од страна, а кога си од страна, кога немаш никакви амбиции, кога не си лично погоден како учесник на натреварувањата, но генерално ги имаш информациите од состојбите и натпреварувачите, тогаш малку поинаку и пошироко гледаш на работите. Затоа гледајте позитивно на таа критика, затоа што јас Ви мислам само добро на сите како потенцијални натпреварувачи за мојата земја и сакам да се радувам на успесите на Македонија.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 07, 2017 12:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Филип НапишиCOLON
Најубаво сите да си ја продадете опремата, можете да продолжите со спин или со мушица, како што налага еволуцијата :mrgreen:
Nemoj kolega taka ako se priavime vo musicari ke se zgolemi brojot vo reprezentacija i taka nema da vi bide zagarantkirano mesto.Vaka 4 ca ste mirni i sigurni.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Второ коло крапска лига 2017
ТемаИспратеноCOLONПет Jул 07, 2017 12:43 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
filip030682 НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Најубаво сите да си ја продадете опремата, можете да продолжите со спин или со мушица, како што налага еволуцијата :mrgreen:
Nemoj kolega taka ako se priavime vo musicari ke se zgolemi brojot vo reprezentacija i taka nema da vi bide zagarantkirano mesto.Vaka 4 ca ste mirni i sigurni.
Јас ќе бидам пресреќен ако има мушичарска лига со 20+ натпреварувачи, најискрено. Сум имал сугестии од страна од типот на “што ги каниш нив бе, кој ги е*е, ќе си одиме ние“, ама никогаш не сум ги прифаќал. Кога веќе се натпреварувам, сакам да е што поголема конкуренцијата, само така ќе дадам максимум.
Инаку, секоја година каниме и луѓе од други здруженија, дури на некои (како на пример на Матка), Пешиќ им праќа посебен е-маил со програмата за купот/лигата, со надеж дека ќе се пријават и дојдат да ги одмерат силите и знаењето.
Но, на некои им се проблем лекарски/спортски/котизации, а на некои нешто друго.
Како некој ќе може утре да каже дека е врвен мушичар, а бил во долна половина на табела. Има луѓе кои ради тоа не се пријавуваат, исто како кај крапџиите.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 13 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum