www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 4:39 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS25»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 12, 2017 6:57 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
Филип НапишиCOLON
Мене не ми е јасно и зошто Ицо го меша УО на МРФ со лигата, си има таму натпреварувачка комисија, таму нека се обрати за се околу натпреварите :D
Upravniot odbor e dolzen da napravi liga kvalitetna so organiAcija I slicno..tamu ne gledam upraven odbor koj znae da sredi I.organiIra nesto kako.sto tteba, branko janusev od velws za upraven odbor li e u mrf de molimte ..
Mene ne.mi.e.jasno zbor da ne sw pise poveke zosto ova god imase slaba liga a do.pred edna god bese podobra,,
Jasno.e da e do mrf I.organiAcija na seto ova koja ocigledno im odgovara da nema konkurencija za plasman za sampionat..
Ova go pisuvam opsto za u idnina,iako.ne pecam.no.ke.bidam aktiviran od strana.so ke bide mislam.podobro za poveketo..
I zavrswte veke so.toa mrf plaka pat hrani.kotizacija itn..mora da plaka I.ke gi.pojaca srestvata ako.treba da bide podobro

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Сеп 12, 2017 11:34 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Напротив, ќе бараме мораториум за учество на светски едно 2-3 години :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 12:28 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Филип НапишиCOLON
Напротив, ќе бараме мораториум за учество на светски едно 2-3 години :)
Ne 2-3 , deset !

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 12:39 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 16, 2012 11:59 pm
МислењаCOLON487
Najdobro edno 20 god :lollol:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 1:18 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da, i ova e za smeenje.
Kapiten i ucesnik na nekolku svetski krapski prvenstva ima samo toa da go kaze.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 1:38 am 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
А што ќе се постогне ако не одиме на светско? Што со тоа?

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 8:32 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Аке не одиме на светско може само криво да ни биде за пропуштената шанса
Секој натпревар е приказна за себе , секој натпревар е искуство плус .
Со неодење на светско може само да си дремеме и да кажуваме приказни како би било кога би биле таму .

Лошото кај нас е што секогаш се критикуваат другите , самокритиката е заборавена .
Најлесно е да кажеш ЈАС ДА БЕВ ТАМУ или ДА ИМАВМЕ ОВА ПАРТАЛ КЕ НАПРАЕВМЕ .
Лесно е од пред компјутер .... и лесно им е и на оние што само критикуваат .
Влези у бокс , па да видам дали ке биде истиот муабет ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 8:48 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON3008
Учествата на Светски Првенства е обврска и неопходност. Не е само прашање на пласман или успех. Како и во секој спорт.
Ние не сме спорт во класична смисла. Ние не сме професионалени спортисти и ова не е професионален спорт.
Во нормален спорт си има ред диктиран од меѓународните правила и организации. Си имаат воспоставени системи на натпреварувања, правила на игра и многу други работи. Тие правила се почитуваат.
Во крапската приказна, меѓународните правила, барем кај нас се мешаат со личните амбиции и програми за успешни репрезентативни настапи. Па така лигата ја оптоваривме со кастинзи и ограничувања на дебелини на конци, избор на ревири слични на оние на СП и многу други работи (заради потребите на Репрезентацијата).
Репрезентација е Репрезентација. Изберете Селектор и нека си ги најде и избере екипите и луѓето кои ги поседуваат квалитетите за што поуспешен настап (што во нашиот спорт е релативно и зависи од многу надворешни фактори). Може токму на ова СП да се деси добар жреб и со по 4-5 риби у секој сектор ете не во први 10. Може да се деси и подобро. А може и медал да земеме.
Оставете ја лигата да си се соберат крапџиите што сакаат да натпреваруваат (според меѓународни правила) и не ги оптоварувајте со далечини конци ревири (очигледно ги немаме) и слични работи кои ни ЦИПС не ги побарува. Организирајте ја во временски периоди (Април, Мај, Јуни) кога масовноста нема да биде загрозена заради Јули месец. Аматери сме, имаме семејства и одиме на годишни одмори. Ќе си платиме котизации и одвојте ја конечно лигата од Репрезентацијата зошто сите проблеми настанаа кога сакавме и лигата да ни биде како Светско првенство (дури и построго). Од Јуни до Септември Репрезентативците нека вежбаат, нека се подготвуваат нека одат на пробни натпревари.
Овој спорт е толку релативен и рекреативен како никој друг. Способностите и знаењето не ни вредат (нека ми прости Нико, само за пример е и секој респект) кога двете кола на Крушевско лови на 1 и 2-ка, а Милчо и Тафта ловат на 5-ка двете кола. Затоа мора да прифатиме дека дури и на СП многу зависи од релативноста на спортот, т.е. позиција. Тоа важи и за лига натпреварите.
Од тука произлегува една сува логика. Конечно, да се одвои Лигата од Репрезентацијата (што за мене е неприфатливо според горенаведената релативност за факторот среќа) и да се пеца за Државен првак.
Најголем проблем беше мотивот да пецаш лига. Примарно е да бидеш во првите 3 и да се пласираш за Репрезентација. Релативноста дојде до израз кога Дуката и Атанасов во Италија, Ицо и Јонче во Франција и Пепи и Мики во Португалија направија најдобри успеси како дуа во сите досегашните наши настапи. Никој од нив не ловеше ни на 100 м. а камо ли над 140м.
И до кога ќе се повторуваме?
Ако е тренд и основните предуслови за успех (според нечии мислења) да бидат зиг-риг и над 140 м., Селекторот нека си бира цел состав, а лигата нека си биде одвоена од автоматизмот 1,2 или трет у Репрезентација.
И сега овде ќе се распрааме.
И најважното.
Правото да одлучува за сето ова го има токму Управниот одбор на МРФ (преку Натпреварувачка). НО И ОДГОВОРНОСТА.
Малку останавме, се помалку не има. Полни сме со критики и револти, а 10 дена пред СП атмосферата е ...

Жалосно е. Доаѓа Велијан кај Пепи да купи нешто и веднаш си оди, малтене бега. Кога прашав зошто (обично човекот мерак за муабети имаше) експертиве у кафана ми викаат имаат договор да не кажуваат што се прави у Репрезентација.
Абе иди бегај.

Јас пак ќе следам, ќе навивам и ако побара некој ќе помогнам што можам.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 9:16 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
ТафТабиТ НапишиCOLON
Аке не одиме на светско може само криво да ни биде за пропуштената шанса
Подобро пропуштена шанса отколку да се брукаме секоја година. Едно те исто,било што било се менуваат позиции а нашата редовно доле. И Бугарија паузираше некоја година па што има фали,се реорганизираа и сеа имат подобри резултати.

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Сеп 13, 2017 9:29 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Dimitar НапишиCOLON
ТафТабиТ НапишиCOLON
Аке не одиме на светско може само криво да ни биде за пропуштената шанса
Подобро пропуштена шанса отколку да се брукаме секоја година. Едно те исто,било што било се менуваат позиции а нашата редовно доле. И Бугарија паузираше некоја година па што има фали,се реорганизираа и сеа имат подобри резултати.

Може да си во право Димитар ... може и не , незнам .
Дека ке паузираме и ке се реорганизираме , не верувам . За разлика од нас , Бугарија има води , комерцијали , каде што можат да тренираат и да пробуваат ... ние каде ??? нема везе , секој со свое мислење :thumbs_up:

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS25»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum