www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Aпр 24, 2024 9:08 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS11»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 1:08 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
Лигате не е издвоена во никој случај од светско (барем за сега) без разлика каде ќе се одржи, затоа што од оваа иста лига ќе бидат избрани репрезентативците за светско ( двете првопласирани екипи со дирекно учество и + четворица други натпреварувачи)

Во УО на МРФ уште пред година време се разговараше и се размислуваше на идеата како кај пливка да има
1. Лига за масовност и со не толку строги критериуми за опрема и се останато, и
2. Супер лига каде ќе биде се на повисоко и построго ниво.

идеата беше дека овака ќе бидат задоволени сите страни и оние кој имаат желба да се натпреваруваат онака лабаво и оние кој имаат амбиции за нешто повисоко.
Е сега проблемот е во тоа што кај пливка учество во супер лига имаат право на учество оние кој учествувале во лигата а тоа значи дека за секој оној кој има желба да учествува во супер лигата треба да има 3+3 кола што е премногу (зборам за време кое треба да си го дозволиме со неодење на работа) не верувам дека и Мики Лапласт може да си дозволи волкаво отсуство. Од друга страна ако немаат поврзаност овие две лиги тогаш може да се случи да нема доволен број на екипи во едната или другата лига.

Еве и конкретно како стојат засега работите околу размислувањето кај екипите засега (нека ми извинат оние ако има некаде грешка)

1. Красте и кременадла,
2. Предраг и Васко,
3. Милчо и Мартин,
4. Дуки со .....
5. Тафта и Диме
6. Пепи и Мики,
7. Свети и Мац,
8. Велијан и Саше паланка,
9. Аце и брат му,
10. Раде , Мики и преспанчанец,
11. Докторот од Кочани,
12. Роби и Дени,
13. Сашој и Аце,
14. Нико со .....
15. Богданчани

е сега оние екипи што се болдирани ќе учествуваат и на Суки и на Паљурци или Мавровица, останатите доколку е на Суки нема да учесвуваат.
п.с. Роби и Дени не се сигурни и дека ќе учесвуваат и на Паљурци како и Аце со брат му, но се гледа на поделеност на екипи во две групи.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 2:10 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Voopsto ne mora da ima povrzanost megju dvete ligi kako vo plivka. Onie koi se zainteresiani za svetsko ke si se prijavat vo "super" liga kade site kriteriumi ke bidat i postrogi, kotizacija povisoka, zahtevnost na kompletna liiga vo pogled na lovenje, hrana i tn.
Onie koi nemaat ambicii za svetsko a sakaat da pecaat ke si se prijavat vo drugata liga.

Problemot kaj nas e sto nie sakame liga kade ke se spie minimum 30 saata, ke se frlat 25 raketi se na se i ke se pomine so max 100 evra vklucuvajki i gorivo, a pri toa sakame od taa liga da odelime ucesnici za svetsko.

Ligata kako sto kaza Predrag voopsto ne e podelena od svetskoto.

Ako se sakase da se podeli zosto ne se prifati predlogot na Mecho da bide discreciono pravo na kapitenot da si bira reprezentacija ili vo najlos slucaj samo sampionot da obezbedi pravo na ucestvo na svetsko, tuku se bunea i za toa sto samo dve ke obezbedat direktno ucestvo?

Em sakame labava liga, em sakame svetsko. Dvete raboti zaedno ne odat.

Kompromis koga se pravi sekogas na kraj rezultaott e za vo wc solja.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 4:21 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
[ img ]


mislam so slikava deka sve e kazano koj e merodaven za mislenje. nekoi netreba voopsto da se bunat zosto izgubile sekakov integritet za toa. da sednat vo kos i da ostavat tie sto imale rezultati da kazat

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 4:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
JaneMK НапишиCOLON
...[/url]


mislam so slikava deka sve e kazano koj e merodaven za mislenje. nekoi netreba voopsto da se bunat zosto izgubile sekakov integritet za toa. da sednat vo kos i da ostavat tie sto imale rezultati da kazat
На мене од сликата ништо не ми е јасно.. Кој е и кој не е меродавен?

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 4:55 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Според ова, хрватите се најмеродавни, а бидејќи тие бараат не 200, туку 400 кг улов, значи дека Јане ја поддржува идејата за лига на Суки каде што ќе има многу повеќе улов отколку во МК. Се други би било контрадикторно со табелата :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 5:11 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
spored ova nekoi netreba uopste da imaat vlez na svetsko a kamoli da kazuvaat za liga.
a hrvatite pecaat na golemi vodi ne na baricki kako suki

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 5:23 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 7:16 pm
МислењаCOLON47
JaneMK НапишиCOLON
spored ova nekoi netreba uopste da imaat vlez na svetsko a kamoli da kazuvaat za liga.
a hrvatite pecaat na golemi vodi ne na baricki kako suki
Jas mislam deka mnogu ke zgresat od FIPS ako ne te zemat za sovetnik.

A od ova spisokov na Predrag ne vidov deka si se prijavil za liga.
Sto ne se prijavis ?
Pa davaj pamet posle.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 5:32 pm 
Отсутен
Модератор

РегистриранCOLONВто Aвг 02, 2011 7:02 pm
МислењаCOLON3043
ЛокацијаCOLONСкопје
ico baits НапишиCOLON
Abe na edna mavrovica imase po 200kg ulov,,
400кг во коло а не у цела лига :)
JaneMK НапишиCOLON
a hrvatite pecaat na golemi vodi ne na baricki kako suki
Пецаат на води 3 пати поголеми од Суки и комерцијали, тоа што Хрватите го имаат за проблем сега е, каде да сместат 23 тимови а да е по фипс..
И кај нив има поделба дали треба да е на дива или вртич, па одлучија дека треба да е на вртич..

Ние ако идиме по таква претпоставка, треба да имаме вртич вода која е пола Велешко езеро.. Ама немаме, па следна алтернатива за малцинство е некоја вода надвор, пошто и онаа која ја имавме ја поебавме од такви кој се пукаа у груди дека се чува па искочи дека е празна.

На крај краева, математиката е проста, ако сите сакаме да е Паљурци, сите пријавете сѐ и дубење многу нема :)
За да има подобар крапски натпревар и риболов во Македонија, треба да има што помалце такви кој ќе ја изнесат рибата за пишливи паричиња или софри..

_________________
ЗСРРК Мак Дам
ico baits НапишиCOLON
Dodeka se fakate za glupi raboti okolu ribolovot, koj kolkav ribar e, koja e voda komercijala i jezovir, svatete deka kompletno toneme u ovoj sport


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 8:08 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
JaneMK НапишиCOLON
[ img ]


mislam so slikava deka sve e kazano koj e merodaven za mislenje. nekoi netreba voopsto da se bunat zosto izgubile sekakov integritet za toa. da sednat vo kos i da ostavat tie sto imale rezultati da kazat
Koi se tie sto imale rezultati?

Jas od tabelava gledam deka hrvtive se merodavni?

Ako mislis na MK ucesnici i ako odime po taa logikas, Sase Atanasov kako najuspesen zaedno so Toni Dukov teba da se najmerodavni, posto lugeto imaat srebren medal od svetsko.

Patem, tabelava e od novo vreme, od staro vreme ima mnooooogu podobr rezultati koi ne se zemeni vo obzir vo ova rangiranje.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЛИГА 2018 - ПРОПОЗИЦИИ И КАЛЕНДАР
ТемаИспратеноCOLONСаб Феб 10, 2018 8:42 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
prvo hrvatite ne pecaat komercijali. edno kolo e na komercijala ali golema.

vtoro. sergej tie sto odat vo ponovo vreme treba da se sramat kako mene i da batalat svetsko. na dve do tri svetski bile bez riba.

treto. nikoj na listata ne e prijaven toa predrag si pravi bajram na pamet.
ete jas znam deka doktorot nema da peca liga.
znam i deka pola od boldiranite nesakaat suki lake.

znaci poradi 4 ekipi liga nema veke da se pravi. tie treba kako mene da si pecaat liga i da zaboravat svetski i mesanje.

si ima selektor koj ke si ja rece poslednata.
Sergej mene ako me prasas jas sum za site ti da gi biras. ama kako znam deka ke go biras predrag nebidal nieden da biras. covek na pet svetski bez rezultat. na 3 svetski bez riba netreba da odi.

dali jas kese prijavam u liga ke vidime na 31.03 ako e paljurci

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS11»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 24 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum