www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 01, 2022 1:28 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 21, 2018 10:26 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON 6059
ЛокацијаCOLON Скопје - Кисела Вода
ico baits НапишиCOLON
Abe so ima vrska kupot si mesas raboti,,znaeme od kaj potikna ,I nema vrska toj so drugovo sto se slucuva,druzenja ke ima I drugo ne samo ova, ili ne me razbiras ili nesakas, zboruvam za dobra kliima za liiiga nekoj treba da ja napravi,normalno ako saka.. samo se mesa svesko so liga, nesto nesigirno, ako ima 10je odime vamu ,dali me razbiras... se nekoi prepreki se nesto nesigurno ne transparenntnost itn..pola se za bg,pola za doma medgusebe gacki prikazni,totalno ludilo..
Povekw ne se mesam.I ne pisuuvam..ovde na forum okolu liga..

Ти сам збориш ама не се разбираш ... која позитивна клима ??? Водата тебе ти прави позитивна клима ???
Позитивна клима е каде ке пецаме ??? Жити све ... нема ни П од позитивна клима водата .
И кога некој ке оддреме 72 саата како лани ке те видам за која позитивна клима ке зборуваме.
Тогаш цацко ке биде крив или старата песна "не знате да пецате дива вода"

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 21, 2018 11:10 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Ова Ицо што го организира на Паљурци е за поздравување. Нема муабет за тоа и ќе добие поддршка за истото!
Добро е да има купови што повеќе.

Се регрутираат нови деца што утре ќе почнат да размислуваат поинаку.
Јас и Тафта сме ти пример за тоа. Почнавме на Глобочица со натпревари и Ицо е еден кој ни пружи поддршка тогашната 2011/2012.
Тоа треба и ќе го направи и со овој куп на Паљурци за помладите.

Само напред! :~~


Но зајко, за на светско треба повеќе. Треба пари пред се!!
Лигата е квалификација за едно од најголемите крапски случки на планатева. И треба да се пристапува поинаку.
Мора да си даде шанса и на оние кој се спремни да инвестираат време, знаење, енергија и најбитно ПАРИ!
За да одиме напред, ОВА НЕ СМЕЕ ДА СЕ ИГНОРИРА!

Ниедна вода, па ни Суки нема да не научи да фаќаме како што треба..НО, ќе ги натера екипите да вложат СЕ погоре.

3 кола 150кг храна.
1-во место ќе биде со 200 кг улов. Тоа е колку 3 кола кај нас.
Притосок од екипи, улов, бркање, 300 ракети дневно.....

Па имаш...Болка, издржливост, работа на мин 80-90 и млатење со голем спомб, фрлање на зиг, префрлање, барање длабочина, оса, топче, флуоро, прашок, чорба, каша, пелети...на 20 мин по 20-30 ракети...
Се спие по 2-3 саата ноќе.

Тоа е риболов кој треба да даде квалитет и пред се ОДЛУЧНОСТ на една екипа за да е компетентна да биде на еден голем шампионат!
Не мрдаме од дното бе зајак!

Суки секако беше во игра. 3-то коло секако беше договорено да влезе у календар.
Поентата е што вака со услов над 10+ се дава шанса на масовноста и натпреварувачите да одлучат!

Просто е - Останува се на натпреврувачите...или пецаш или не пецаш. Нема трето!

Така да овде сме сите за истото, само да научиме да се разбираме и поддржуваме. Никој нема интерес од ова.
Сите си ги трошиме паричките, никој не заработува ништо!


Здравје од догодина, ќе мора да се одвои лигава некако. Имаме голем проблем.
Тонеме, тонеме и само тонеме...

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Сре Феб 21, 2018 11:54 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 7:16 pm
МислењаCOLON 47
Лигата е квалификација за едно од најголемите крапски случки на планатева. И треба да се пристапува поинаку.
Мора да си даде шанса и на оние кој се спремни да инвестираат време, знаење, енергија и најбитно ПАРИ!
За да одиме напред, ОВА НЕ СМЕЕ ДА СЕ ИГНОРИРА!

Ниедна вода, па ни Суки нема да не научи да фаќаме како што треба..НО, ќе ги натера екипите да вложат СЕ погоре.

3 кола 150кг храна.
1-во место ќе биде со 200 кг улов. Тоа е колку 3 кола кај нас.
Притосок од екипи, улов, бркање, 300 ракети дневно.....

Па имаш...Болка, издржливост, работа на мин 80-90 и млатење со голем спомб, фрлање на зиг, префрлање, барање длабочина, оса, топче, флуоро, прашок, чорба, каша, пелети...на 20 мин по 20-30 ракети...
Се спие по 2-3 саата ноќе.

Тоа е риболов кој треба да даде квалитет и пред се ОДЛУЧНОСТ на една екипа за да е компетентна да биде на еден голем шампионат!


Se e kazano. Posle ovoj post, pa duri i od najgolemite negativci i hejteri, ne bi trebalo da ima poveke komentari.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 22, 2018 12:34 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
charlie НапишиCOLON
Лигата е квалификација за едно од најголемите крапски случки на планатева. И треба да се пристапува поинаку.
Мора да си даде шанса и на оние кој се спремни да инвестираат време, знаење, енергија и најбитно ПАРИ!
За да одиме напред, ОВА НЕ СМЕЕ ДА СЕ ИГНОРИРА!

Ниедна вода, па ни Суки нема да не научи да фаќаме како што треба..НО, ќе ги натера екипите да вложат СЕ погоре.

3 кола 150кг храна.
1-во место ќе биде со 200 кг улов. Тоа е колку 3 кола кај нас.
Притосок од екипи, улов, бркање, 300 ракети дневно.....

Па имаш...Болка, издржливост, работа на мин 80-90 и млатење со голем спомб, фрлање на зиг, префрлање, барање длабочина, оса, топче, флуоро, прашок, чорба, каша, пелети...на 20 мин по 20-30 ракети...
Се спие по 2-3 саата ноќе.

Тоа е риболов кој треба да даде квалитет и пред се ОДЛУЧНОСТ на една екипа за да е компетентна да биде на еден голем шампионат!


Se e kazano. Posle ovoj post, pa duri i od najgolemite negativci i hejteri, ne bi trebalo da ima poveke komentari.
Абе очи ми истера со ова црвенава боја.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 22, 2018 11:04 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
Spaiva НапишиCOLON
Треба пари пред се!!
Лигата е квалификација за едно од најголемите крапски случки на планатева. И треба да се пристапува поинаку.
Мора да си даде шанса и на оние кој се спремни да инвестираат време, знаење, енергија и најбитно ПАРИ!
За да одиме напред, ОВА НЕ СМЕЕ ДА СЕ ИГНОРИРА!

Здравје од догодина, ќе мора да се одвои лигава некако. Имаме голем проблем.
Тонеме, тонеме и само тонеме...
Почнавме во оваа тема и овде ќе си цепаме. Нејсе.
Повеќе од 10 години сведоштва за развојниот пат на крапскиот натпреварувачки риболов во Македонија не упатуваат дека има напредок. И тоа добар, солиден и во рамките на можностите. Можеби резултатски не какви што ни се желбите, но секогаш ќе победува рибарската суета (една од најголемите, што би рекол Тафта) и ќе ни биде најголем противник. Го нарекуваме спорт, а сакаме рекреација и дружење. Заврши тој стадиум. Сергеј и МРФ и сите оние што размислуваат за Светски првенства немаат само право што бараат повеќе ангажман и посветеност, туку имаат и обрска да го направат тоа. Ако сакаме спорт. Последните 5 светски првенства не упатуваат на тоа дека треба многу поголема посветеност на сите играчи во приказнава, подобра опрема, способности за ловење подалеку, добри мамци и прихрани, поголема издржливост и се она што го бара секој СПОРТ.

НО, најважно од се се луѓето кои треба да пецаат, тие се реализацијата на се замислено. Сите сте свесни која популација на натпреварувачи имаме (немојте да мешате рекреативно ловење крап па макар и со насофистицирана опрема). Натпреварувач е спортист, а тоа значи целосна посветеност. Затоа, од една страна, за поздравување е оваа идеја за две нивоа на крапски натпревари која ја разбрав како едно ниво на спој на натпреварување со рекреативни основи со цел да се постигне поголема масовност ( масовна лига) и втор дел, поблиску до потребите на Репрезентацијата т.е. некој вид супер лига. НО имам и дилема
дали да ги мешаме овие работи. Ние организираме една единствена лига и попара се правиме, па што ќе биде со две лиги,навистина незнам. Тоа сепак зависи од МРФ. Лично за мене дилеми нема. СПОРТ е СПОРТ.

Наша должност е сите останати фактори на влијание да ги подигнеме на што повисоко ниво. Затоа престанете да се расправате околу ревирите и календарите. Секој што сака да биде дел од Репрезентацијата мора да тргне од себе и да ги постигне максималните способности за ловење, да се снабди со што подобра опрема за реализација на желбите и да партиципира (културно и демократски под раководство на Капитенот) во изборот на мамци, прихрани, тактики и сл. Да свати дека не е негово да прави календари и избира ревири, туку да појде и да се размавта за кастинг, и уште пред почетокот на натпреварите да расчисти дали има време, пари, опрема и посветеност за овој спорт.
Значи, ако решам да натпреварувам во 2018-та, дали на Суки или на Паљурци, не е моја работа, дали по овој календар или по друг исто така. Да не се упуштам во расправии по интернет полни со нервози и суетни мерења на онаквите и критики на се живо и диво. Премногу енергија се троши на ова последново.
Убаво е да се натпреварувам. Најубаво. Но треба да си расчистам апропо ова горе напишаното. Одам или не одам.
Ако одам, нема простор за НО, АМА, ЧЕКАЈ, НЕ СЕ СЛАГАМ, НЕМАМ ИЛИ НЕМОЖАМ.

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 22, 2018 1:17 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
charlie НапишиCOLON
Лигата е квалификација за едно од најголемите крапски случки на планатева. И треба да се пристапува поинаку.
Мора да си даде шанса и на оние кој се спремни да инвестираат време, знаење, енергија и најбитно ПАРИ!
За да одиме напред, ОВА НЕ СМЕЕ ДА СЕ ИГНОРИРА!

Ниедна вода, па ни Суки нема да не научи да фаќаме како што треба..НО, ќе ги натера екипите да вложат СЕ погоре.

3 кола 150кг храна.
1-во место ќе биде со 200 кг улов. Тоа е колку 3 кола кај нас.
Притосок од екипи, улов, бркање, 300 ракети дневно.....

Па имаш...Болка, издржливост, работа на мин 80-90 и млатење со голем спомб, фрлање на зиг, префрлање, барање длабочина, оса, топче, флуоро, прашок, чорба, каша, пелети...на 20 мин по 20-30 ракети...
Се спие по 2-3 саата ноќе.

Тоа е риболов кој треба да даде квалитет и пред се ОДЛУЧНОСТ на една екипа за да е компетентна да биде на еден голем шампионат!


Se e kazano. Posle ovoj post, pa duri i od najgolemite negativci i hejteri, ne bi trebalo da ima poveke komentari.
Se raZbiram ja I najveke znam.koj e kapacitetot na.krapskiot ribilov u mk,,.no se mesaat sekogas pred liga natrevari I sampionatot I ide do beskraj.
Znaci zboruvam opsto,prvo doma da se sredime neka ima kvantitet.I.poopoleka edna voda da se forsira I ke dojde nekoj kvalitet koj sega go nema ,, 2 dobri treninzi na.ada pecanje e najfobra opcija sto ke.pecaatt tie na.samionat I.imaat vreme da se.pripremat..
No kazav 100pati taa riba sto sekogas treba edna.da.se fati posle ova se polesno ke.se fati ,mnogu pati.ribi name u sektori I toa e najvazno..I drugo povazno e. Sto mora I.nas nekogas da.ni se sklopat kockite da bideme.podobri,zatoa sto tamicarskne.sme.smpremni od 90% od reprezentaciite a ima.I.reprezentacii sto.imaat vodi oprema I paari pa.I oni se dole.na.tabelata...
Sampionatot e druga I posebna.obvrska koja mora da se sraboti na.drug nacin,, od 20ekipi u mk 2ke pobedat I direktno ke.odat ,dve ke.izbere sergej,pa. Tie 4ke.bidat so ist kapacitet od.ostanatite. 16 :) zatoa.mora na.ovoj samipionat da se potaboti bar 2pati predhodno I da.se napravi nekoja.strategija, nekoj zabavi I kupcinnja ke.odlozi ako saka da peca na svesko..
Pa.ke kazam okolu paljurci ,dobro.e.sto trga vaka.,se.nadevam deka ke bidete na onoj katasrtofalen uslov od 10ekipi poveke.I.ke bidete ligata tamu,so poveke.riba koja ke.ima totalna.zabrana I dopolnitelno.ako.mrf poribi ke.ima nateevar podobar od.bugarija...
Dime fala.na.podrskata

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 22, 2018 1:18 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON 1142
marks НапишиCOLON

НО, најважно од се се луѓето кои треба да пецаат, тие се реализацијата на се замислено. Сите сте свесни која популација на натпреварувачи имаме (немојте да мешате рекреативно ловење крап па макар и со насофистицирана опрема). Натпреварувач е спортист, а тоа значи целосна посветеност.
Во прилог на ова само ќе додам еден коментар /

Натпреварувачкиот крапски риболов е есенција на крапскиот риболов. Повисоко ниво на знаења и умеења во сите насоки и сегменти на крапскиот риболов. Добар и искусен натпреварувач во 90% случаи е успешен и на слободен риболов, се разбира со сериозен пристап кон истиот а не со излетнички намери. Обратно оваа равенка обично не функцинира. Познавам еден куп Трофејни Крапджии низ светов кои ловат завидни примероци и количини на крап по светот и скоро ниеден од нив не е успешен натпреварувач. Натпревар во крапски риболов и слободен риболов се две сосема различни работи буквално во секој сегмент од риболовот. Пристапот, начинот, размислувањата, можностите, потебите, ограничувањата и да не набројувам натаму.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 22, 2018 4:26 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Вто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON 10473
[ img ]

:D :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 23, 2018 2:18 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Како ги гледам, се мислам дека многу си личат. :D

Далај Лама и Џингис Кан. :D

[ img ]

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Дуа во Лига 2018
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 23, 2018 8:25 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
:lollol: :lollol: :lollol: :lollol: :lollol:

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum