www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 01, 2022 12:18 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 13 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 11, 2018 10:32 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Почитувани колеги крапари,

Рибар 2011 со особена чест и задоволство по пети пат ја објавува традиционалната крапска дружба која ќе се одржи надвор од границите на Република Македонија.
Зборното место овојпат ќе биде на атрактивна локација на 5км од Софија во Р.Бугарија, односно езерото Бистица .
Целта е да се соберат љубителите на крапскиот риболов на едно незаборавно натпреварување и дружба, на улов кој секогаш го качува адреналинот од каде секогаш произлегува
и големата мотивацијата за еден голем пријателски крапски натпревар.
Овој пат објавата не одеше јавно туку екипите беа по пат на покана и одобрени од напреварувачка комисија на Рибар 2011 секако во консултација со Управниот Одбор на Рибар 2011.


[ img ]

Ова се и маиците за учесниците на оваа дружба.

[ img ]

Екипите кој ке бидад дел од оваа дружба се вкупно 15 од кој 12 се од Македонија и 3 од соседна Бугарија.
Сите треба котизацијата од 4000 ден да ја подмират до 20.04.2018
Нивниот редослед гласи вака
1.Ct Dream team ribar 2011 Крсте и Кременадла
2 Ct Asteriks i obeliks ribar 2011 Тафта, Диме и Матеј
3 Ct Vip ribar 2011 Предраг ,Сергеј и Васил
4 Ct Palavkovci ribar 2011 Борис и Аки
5 Ct Crap Lider ribar 2011 Милчо и Деки
6 Ct Hokaj ribar 2011 Дуле
7 Ct Natus Vincere ribar 2011 Мартин и Марио
8 Ct Eagle carp team Кико, Илија и Божидар
9 Ct Laplast m Пепи и Мики
10 Ct Vinica1 Марјан и Дејан и Дарко
11 Ct Vinica2 Роберт и Запа и Слободан
12 Ct Carp team 34 Трасул и Чупле
13 Ct 253 carpbajts Слави и Боби
14 Ct Saramandov Васил
15 Ct Uncle Danny Јордан

ПРАВИЛА

- Секоја екипа е составена од 2-3 ца натпреварувачи кој се рамноправни во ловењето.
- За мерни риби ке бидат од 1кг па нагоре. Затоа потребно е носење на повеке чуварки за риби.
- Правилата се стандардни, односно важат правилата на ФИПС (со одредени олеснувања кои ќе бидат соопштени пред почетокот на натпреварот).
- Се лови со 4 (четири) риболовни стапови
НАГРАДИ

Наградите кои се доделуваат како пехари се предвидени да бидат врачени после натпреварот, односно за време на прогласувањето.

Пехари ќе има за првите 3 места и за уловена најголема риба.

За пехарите кој ќе бидат уникатни преголема благодарност однапред за Мики и ЛАПЛАСТ -М.

1 место : 2 Пехари
2 место : 2 Пехари
3 место: 2 Пехари

Најголема риба : Пехар
Ке има и стоковни награди овозможени од нашите помагатели 253 carpbaits, Ribocentar i ezeroto Bistrica.

ПРОГРАМА

Време на пристигнување:

ПЕТОК: - 04.05.2018 година

до 08:00 часот - Пристигнување на екипите на езеро и пријавување
од 08:00 до 08:30 часот - Извлекување за редослед и стартни места
од 08:30 пристап на патека
10:00 часот - Почеток на ДРУЖБАТА


НЕДЕЛА: - 06.05.2018 година

11:30 часот - Последно мерење
12:00 часот - Крај на дружењето
12:30 часот - Соопштување на резултатите и доделување на наградите.

За сето ова ке имаме и судија кој ке биде од Скопје Драган Sвер кој ке биде и наш трет член, секако ке има помоши од нас.

Саатницата е по македонско време.

Подетални информации за езерото и местоположбата
https://www.google.com/maps/place/Bezde ... 23.0975077

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 11, 2018 11:14 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Овие под реден број три многу опасна работа :fishing:
ПС. од кило нагоре, папапапа, судијата да си понесе точак :thumbs_up:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 11, 2018 11:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON 605
Немој така чичко Васил,да не ни го предомислиш судијата,не е кондициски спремен баш :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 11, 2018 11:36 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Prvin neka fatat pa ke merime.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 12, 2018 11:36 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
:yahoo: :yahoo: :yahoo:

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 12, 2018 8:31 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Да се подсетиме


Секој учесник мора да има индивидуално спецификација на опремата која ја пренесува преку граница.

Не мора да се навлегува до детаљ, туку се наведуваат сите крупни и габаритни работи со количина.

пример....трски, машинки, сигнализатори, шатори, мадови, тенди, родподи и сл.

Не олова, јадици, пва мрежи....туку сето тоа се наведува во - кутија со аксесоари и ситна опрема.[ img ]


Најдоле да се наведе Име и Презиме и ЕМБГ во чија сопственост е опремата, како и со кое возило се пренесува и регистрација.


[ img ]
Да напоменам, не екипно туку индивидуално треба да се наведе сопственост на опремата.

Тоа се предава на наша граница, ви удираат печат и за назад ќе се покаже истиот документ.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 12, 2018 8:48 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5485
Poziciite na ezeroto se 15 i ke bidat postaveni kako na slikata, so mali izmeni kade sto prostorot za ribolov ke bide belezan so manila i ke bide strogo da se lovi vo belezaniot prostor.
Zatoa ke ve molam da se vnimava na toa da ne bi doslo do nesakani situacii.
Toa e napraveno vo dogovor so gazdata za da ribata dobie pogelem prostor na dvizenje i sekako pobogat ulov na ekipite.

[ img ]

eve i edna panoramska slika na ezeroto. Inace kako informacija za site ezeroto e so dlabocini od 1.5m do najdlaboko 4.5m.


[ img ]

Za podetalni info so kakov kapacitet na riba raspologa ezeroto moze da se informirate na nivnata fb strana.

https://www.facebook.com/profile.php?id ... 1523558417

Na takmicenje pred dve godini na istiot datum se izvadile 600 kg riba pa taka moze da se ocekuva bogat ulov.

Na samoto ezero ima restoran koj funkcionira i sekako ima wi-fi.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Aпр 13, 2018 12:09 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Дек 22, 2015 8:37 pm
МислењаCOLON 26
Еепа добро е сите сте си се запишале :))


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Aпр 13, 2018 9:19 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
vasil НапишиCOLON
Овие под реден број три многу опасна работа :fishing:
:thumbs_up:
Паштета. :D :D :D

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Aпр 13, 2018 5:02 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4783
ЛокацијаCOLON skopje
kazete nekoe info kako raspolaga ezeroto so krupni ribi i so kapitalni ribi gi ima li vo golem broj ?

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 13 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum