www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Феб 28, 2020 1:46 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 23, 2018 5:33 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Vo ona vreme koga ti ne bese del od slucuvanjata vo MRF posle sekoj natprevar pisuvase deka nema da se dobie celosna slika kade se gresi oti involviranite nikogas ne ja kazuvaat vistinata do kraj.Sega svacam ne bilo do ludjeto nego funkcijata taka terala da pravis.

Jane ne ODBI nego bese nadglasan,povece glasovi od nego dobi Martin i vleze na negovo mesto.Toa sto na sostanokot glasaa i ludje koi vrska nemaat so takmicenje nema veze neli e sega dali bese slucajnost sto site "ne natprevaruvaci" glasaa bas protiv nego ili ne toa e dr. prikazna.
Na sostanokot bev pokanet i jas od strana na Meco ali odma kazav deka stom e tema na sostanokot takmicarski ribolov nema jas sto da baram za razlika od drugite kako mene sto ocigledno bile prisutni oti im kazale deka treba da se kreva raka.A vo razgovori so nekoi od prisutnite i pred sostanokot im kazav deka ke bidat nasamareni oni ne mi veruvaa :)

Znaejki go Jane tesko mozam da poveruvam deka Odbil sam .taka da pozdrav selektore se citame tamu posle svedsko i iskreno se nadevam deka togas pak nema da vi bide kriv nekoj si Jane ilj pak nekoj bez ime

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 23, 2018 7:46 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
Prosto obozuvam da te citam.

Bas me interesira koj toa nenatprevaruvaci bile na sostanokot i glasale ?
Ajde rasprasaj se pa kazi ni.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 23, 2018 8:26 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
saso НапишиCOLON
Prosto obozuvam da te citam.

Bas me interesira koj toa nenatprevaruvaci bile na sostanokot i glasale ?
Ajde rasprasaj se pa kazi ni.
Koga ke objavis javno kolku pari po osnov na plateni legitimacii vleguvaat vo MRF na godisno nivo!!!

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 23, 2018 9:35 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON 1142
Mislam deka e vreme da si legnes. Znaejji go Jane hahahaha. Pa imashe 30 dusi, mozat da potvrdat. Se gleda deka uste ne si zapoznaen so profilot na notorniot lazgo. Nema sto mene da me vidis ete ti ponudiv posto gledam deka si mnogu strucen vo ovaa oblast pa nafati se. A sto se odnesuva do toa koga jas ne sum bil del od MRF. Ne sum ni sega za tvoja informacija. A bev koga najveke trebashe, koga se krshea kopja. Koga cel UO na MRF nese ednoglasno protiv nas. Koga na sekoj sostanok so togasniot pretsedatel Misho Hristovski se raspravavme do tepacka. Koga svoeglavo skoro 3 godini se borev da sega krapdziite imaat plateno pat, hrana i prevoz za na svetsko. Za na kraj da odime sami plakajki si korizacija na FIPS i site ostanati trosoci. Ti togas predpostavuvam moze uste Komaj si igral nadvor pa sega zapoznavajki go “doajenot” na krapskiot ribolov Gospodinot Jane Mojsovski koj misli deka go iscical Solomonovoto znaenje, mislis deka si go videl gospod gol kako seta po ulica. Odi covek lovi si Karashi nas ostaj ne da si ja vrsime rabotata za koja ne izbrale. Toa sto ti ne si dosol na toj sostanok toa e tvoj problem. Isto kako koga nema da izlezes na glasanje. Niti imas pravo da me prozivas niti pa sakam da se zamaram so tebe i tvoite gluposti.

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Сре Maј 23, 2018 11:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Не навлегувам повеќе во оваа патетика што се крена. Пишав таму поназад и стојам зад тоа.
Јас сум првиот што ќе критикува нешто што не чини.

Суки е вода која сум ја фаќал и се согласив за тоа со колегиве зошто знам дека после 3 кола таму, учесниците ќе зборуваат поинаку. Ќе гледаат на се поинаку...
А веќе зборуваат.
Лично се видов со неколку луѓе и ДА, веќе зборуваат.

Јас лани за 72 часа доживеав таму натпревар што не го менувам за 3 години лига што сум ги фаќаќл во МК.
Ова најсеризоно колку и смешно да ви звучи!

Па лани стигнавме со Крсте екипа која ни бегаше цели 100кг!!
Па ако тоа не натпревар, што е...? -1 тон риба се извади за 72 часа.

Како сакате мислете си вие....На крајот ќе си кажат сите учесници каква била лигата, а не Јане да кажуе ОБАЧЕ ЊАМА РИБА!

Па добро бре, па што ви кажува тоа?? - Треба да ЊАМАШ мозок да пишуеш секаде по фејсбук дека нема риба на Суки!!!


Али нејсе, еве финално - вака беше на состанок...

Присутни беа над 20 крапџии...Мечо, Васил, Сашо, Сергеј, Јане, Ицо, Даниел, Предраг, Јас, Тафта, Велијан, Марјан, Дуле, Мартин, Пепи, Кирца, Аце Вардар, брат му на Аце, Раде, Миха, Кире Брада, итн...

Добри 90% крапџии. Единствено Сашо и Кире брада не се натпреварувале во крапски риболов!

На ливче беа ставени луѓе кој беа предложени од присутните. Дел од нив веднаш се оградија.
Мечо прв се огради и рече дека тоа е работа за помлади и за луѓе со амбиции.
Предраг рече дека не сака повеќе да учествува во организација на лига натпревари.
За Јане искрено јас лично не се сеќавам дали сакал или одбил.
И да сакал, требаше да го изгласаат луѓето кој ги пишав погоре! - Така да....

Сите присутни имаа право да гласаат. Се гласаше за 4-ца, односно по 1 глас за 4-ца.
4-ца од причина што во комисијата влезе судијата Мартин (на предлог на Даниел) од Велес директно како 5-ти човек од судиската фела.

Исходот или редоследот кој добија највеќе гласови беше следен...

1. Сергеј
2. Тафта
3. Спаива (јас)
4. Мартин


Така да сите пресумции дека некој не наместил, дека некој се договорил или сл. се тотална измошљотина и глупоштина.

Кога падна дискусија за патека, Ицо го предложи Паљурци.
Јас лично го поддржав предлогот за Паљурци и дадов предлог да 2 кола се ловат на Паљурци, 1 на Суки.

Се беше во ред, но на првиот состанок на крапската секција дојдовме и до првите проблеми.

Доколку се одеше 2 кола на Паљурци, 1 коло на Суки ќе дојдевме до момент да се пријават над 10 екипи каде ќе треба да се организира 3-то коло мин 2 пати.
Капацитето на Суки е макс 12 екипи - ЗБИЕНО или 10 екипи - АКСИЈАЛНО!

Да претпоставиме дека ќе се пријавеа 20 екипи. Значи еден викенд да ловат 10, па друг викенд да ловат 10!

Е сеа како предлог (од сигурни извори) немаше да ни помине поради тоа што тогаш трошоците на федерација ќе беа каде каде ПОГОЛЕМИ!

Впрочем суштината е следнава:

2 кола на Паљурци (тоа оди со порибување) и ќе чинеше само порибување колку 3 кола на Суки.
3-то коло на Суки (на 2- пати), ќе кошташе/чинеше дополнително 600€.
А каде се трошковите за судии и делегат за 2-те колa плус.
Во игра беа и повеќе од 21 екипа...и тоа веќе беше неизводливо за добра организација!

Но, ПРОСТО Е - наместо 3 кола, ќе требаше да се организираат автоматски минимум 5 кола или малтене 2 лиги.
Ова немаше да ни помине на УО. За ова ќе требаше дополнително пари и беше премногу комплицирано.

Се зборуваше и за качување на котизација, но тоа исто така беше тешко изводливо!

Затоа крапска секција излезе со опција до 10 екипи - СУКИ, над 10 екипи - Паљурци.
Па нека одлучат натпреварувачите!

Ова пробавме да им објасниме на погоре споменатите кој ова го критикуваа веднаш, но немаше разбирање.
Просто нема конструкитивна дискусија. Просто нема разбирачка.
Наместо да седнеме и да разглобиме, сите почнаа со толку неиздржани критики да ми се смачи.

Што се не се изначитав и не слушнав. Па на СУки ми треба 50кг по коло храна, не пецам.
На суки ми е далеку и ќе ме кошта...Тамба Ламба!

А пазете, предлогот за Суки е официјален од натпреварувачите на здружението Вардар!

Се што требаше е да се пријават 11 екипи и лигата ќе беше на Пауљурци.
Но победи суетата, себепромоцијата, инаетот, егото и се останато од лоша човечка особина.
Се, освен разумот!

Нека ни е алал!

И тоа е, еве ви нешто повеќе од пластично ви пренесов.
Стојам зад ова 100% дека сето ова погоре е ВИСТИНА!

Како сакате сватете го, како сакате разберете...
Мене ова што исчитав како критики ми е страшно патетично!!

На крајот учесниците во лигата 2018-та ќе се изјаснат. Спремен сум да понесам одговорност ВЕДНАШ!

Јас лично го поддржав купот на Паљурци и учествував заедно со здружението со мала помош како пријател!
Го поддржувам и вториот куп, тоа е добро за регрутација и за подигање на атрактивноста на спортот во МК.

Но, се надевам дека секое лошо за добро ќе е.

пс. Повторувам, Суки не е предлог ниту мој , ниту на секција. Суки е официјален предлог за патека од Здружението Вардар!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Maј 24, 2018 12:21 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
И уште нешто...

Се што ќе прочитате поразлично од ова погоре е ЛАГА, МАНИПУЛАЦИЈА, ИЗВРТЕНА ВИСТИНА, ФИКЦИЈА И ГЛУПОСТ!

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Maј 24, 2018 2:05 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Нед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON 3505
Дека е рибата :fishing:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Maј 24, 2018 6:55 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8358
ЛокацијаCOLON Skopje
I uste nesto za da nema zabuni.
Saso, toj koj sto ne e takmicar vo krapski ribolov a bese prisuten na ovoj sostanok, imase doblest da ne glasa.
Za da denes utre nekoj ne mu kaze zosto ti si glasal koga nemas ,,vrska,, so krapdzii...

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Maј 24, 2018 8:44 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Maј 04, 2012 8:51 pm
МислењаCOLON 3008
Има една од А. Линколн:
MЕНЕ можеш да ме лажеш НЕКОЕ време
СИТЕ можеш да ги лажеш НЕКОЕ време
МЕНЕ можеш да ме лажеш ЦЕЛО време
НО, не можеш СИТЕ да ги лажеш ЦЕЛО време

_________________
CARPE DIEM


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 4 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum