www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Maр 29, 2024 1:51 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS96»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 1:23 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
i samo kako dopolnuvanje,
prosecen godisen trosok za ribolov (za 1 ribolovec) so vluceni trosoci za patuvanje i oprema, obratete vnimanie na prihodot od taksite vo dvete posledni koloni:
http://www.asafishing.org/statistics/sa ... r_all.html


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 1:29 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
i posle ova ajde zaklucok zosto ja pomagame Grcka i dr. zemji, kako sto go pravevme i pravime toa vo turizmot.
epa Makedonce....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 1:36 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
(столе) Е видиш Филип со републичката која мислам дека чинеше 5,000 денари одиш као господин секаде. И “ десперадосите“ и на Тиквешко и на Козјак само ќе те поздрават и чао бато.

Ја баш и не мислам дека е така....... Многу пути се дешавало да дојдат чуварите и да има трзавици, повуци потегни ситуации, заради нивните познати муабети--овде ова не ти важи треба дневна да се вади (парагон блокче со печат од гинеколог и неразбирлив ракопис нашкрапано набрзина) И нормално коа ке се испокараат имаш муабет од типот.......ај ај колку души сте 4ца.......соберете 250 денари и ајде ќутете си..........

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 1:58 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Даре, неколку години ја имав, никогаш не ми се десила таква рабпта. Од искуство збориш или од памет?

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 2:02 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Кој од памет ....... најмалку 2-3 пати у Велешки регион........ ја сум ја немал никогаш, Но на повозрасни риболовци што уствари ме носеле мене по риба им се дешаваше пред мои очи..... Оваа ти важи до карпана онаму горе .......... и ти важи после мовчено срушено кај Гоцевата нива па надолу........ и да нема расправија се собирале 200-300 ден........... да е раат риболовот....

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 2:04 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Mene mi se ima deseno samo na ezero treska privatno bilo na drzavata i odi razberise ali posle toa svati cuvarot deka ne e u pravo a na drugo mesto ne zboram za dozvolata ribolovnata da mu stane na nekoj pojasno.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 2:06 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Ајде нека кажат колегиве колку пати се случило да има натегање околу плаќање дневни дозволи, па да им кажат чуварите колку сте 4ца ? Дајте 300 ден и ајде ловете.... А дозвола била 200 ден..... ( мене многу пати најчесто на Козјак и на Вардар)

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 2:10 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Da ama so godisna ne se desilo barem kaj mene a onaka moze namesto 4 ajde 2 ili aj dajte po 100 den i uzivajte mnogu pati.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 2:31 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Сигурно се десило ти кажувам,пред 4-5г, немам ништо интерес да излажам некого, и онака е тоа минато-свршено време, само си го кажувам своето искуство. Исто како што би кажал дека доаѓале ќори пијани, ни барале ракија, мамци, вечерале со нас. Еднаш останавме без вода па чуварот со томос моторче ни наполни едно балонче од некаде и ни донесе.Знам дека јаделе ќотек од една агенција за обезбедување во Градско (во праските кај село Уланци) зошто место да наплатуваат дозволи, тие навечер береле вреќи праски и ги товарале во нивното тогашно адаптирано фичо со едно шоферско седиште и си оделе(инфо. од дечкото кој работеше како обезбедувач на споменатата локација). Имам и убави и неубави искуства со нив, ама не ги ставам во исти кош сите. Но дека сакаат да стават по 100ден во џеб сакаат, веднаш потоа испаруваат за најбрзо време и можеш шо сакаш да правиш, не мрежи да фрлаш............и водата можеш да ја сопреш ако ти е кеиф !

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Цена на Годишна Државна Дозвола
ТемаИспратеноCOLONСаб Дек 17, 2011 10:08 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Ное 18, 2010 10:28 pm
МислењаCOLON2806
ЛокацијаCOLONskopje
Keltan imas podatok kolku pati koncesionerot za negovoto vladeenje go ima poribeno Tikvesto i so sto?Sekoja voda sto ne se poribuva se nisti,epa taka on gi brka ribarite so samoto namaluvanje na ribniot fond si odat ribarite.Porano pat od Skopje do Tikvesko i ostanati troskovi gi kompeziravme i bevme zadovolni so 3 do 4 kila crvenoperka,a unazad dobri 5 godini samo somce lovime koe ke sotre se ostanato zto zivee vo toa ezero.Zboram vo moe licno ime sega da prati kola ili avtobus po mene ne mu odam na Tikvesko a ako cita gazdata neka se zaprasa zosto e toa taka...A ako nekoj ljubi statistika neka se stavi edna tema za Tikvesko za glasanje i od 500 clena ke go vidite ishodot.

_________________
JA KAKO MAL IMAV MLECNI ZABI A SEGA IMAM 3 ST.CROIX......
DA ZIVEE SPINOT.................................................


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS96»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 11 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum