www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 7:18 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1516171819ELLIPSIS24»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 27, 2014 5:34 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON32
ЛокацијаCOLONBitola
spiro_jas НапишиCOLON
барбус поке не е концесионер а и како здр мислам дека нема да продолжи да функционира понатаму.
- што направил барбус во таа година и пол концесионирање и далитие се крвиците или пак ние сме кривците е муабет за во други теми

имајте на ум дека супер мен, и таквите се прикаски за деца -ке треба поке рибари ентузијасти да ги засукат ракавчината во тие здр. каде се членови за да се нешто помррдни
ако не еве вака ке бараме жртва за да плукаме - демек тие се лошите а јас сум паметниот или пак другите се поарните што концесионирааа(градеа И правеа) 50 год наназад а ништо не испустиле

гоце во муабетот и си ама и за многу работи и не си во право, никој не бранам во случајот и немам интерес да бранам ова е мој личен став

инаку јас лично сум бил на контроли со нив, биле и други -- можи и ти си се понудил за такви активности
сум бил лично и на порибувањата - можи и ти си бил во таквите акции

е сега дојде момент кога сите ние сме рекреативни рибокрадци на ревирот - па нека ни е разгеле а на инспекторатот со срека да муе кога оди на контрола за да нефати никој од нас рекреативците(мада и тука не се сите цвекиња за мирисање) и да го папа некој со трска

сега чекајтеја другата шанса за концесионер и памет во глава -кој сака да помогни нека помага па и нека се нафати на некоја функција во здруж. концесионер за да не дојде до вакво дерџе како сега
Барбус беше направено заради пропаѓањето на СРД Црна Река и ти многу добро го знајш то како и шо го основаа.Пред се ентузијасти и големи љубители на риболовот.Но за жал Спиро ништо не бидна!И во голем дел од мојот цитат сум во право,пошто такво здружение со млади сили вклучени со фамозно "второ место" во Р.М не требаше да си го дозволи ова!Денес е лесно,отвори јутуб а сигурно си гледал како работат друштвата на глобочица,црн дрим,брагалница и ред други.Нашиот град како еден од најголемите,со голем број на многу добри рибари требаше да биди на врв на Ек Ју добар клуб,а не само со ситење на дипломите,на терен ништо немаше!Знам дека имавте 1-2 акции во вечерен термин,но ништо поќе од тоа.Ти исто како и јас,како големи риболовци и пред се поштени во однос на риболовот утре-другиден ќе настрадаме од некој инспектор заради некој шо не си ја завршил работата шо сам се нафатил да ја работи,а во спротивно ние сме ваделе години,години дозволи и сакаме да е се во ред,не сме рибокрадци!И немој постојано да иницираш за ние обичните рибари да се вклучиме во некакви си акции,точно јас сум ЗА и да се прават прочистителни акции на некоја река,и да се чува и да се порибва и за се вервај,ама со ова народ јас имам одамна кренато раце!Кога концесионерот нема фб страна каде ќе ги информира членовите,нема тел број,нема маил за контакт,нема дуќан каде да се обратиш или извадиш дозвола (порано) ништо не прајме јас и ти како поединци да знајш!Ианку јас сум за подобар риболов,ама кога има платеници од полиција кој дели риби со рибокрадецот,кога министрството за земјоделие не обрнува внимание врз водите во Р.М кога друштвото и РФМ не си ја бркаат работата,па шо сум јас како поединец да прам?
П.С. Емил,сликата ја видов на фб,еден човек се имаше пофалено дека му почнува риболовната сезона,ја загледав и чудно ми падна и баш ме интересира дали Црна Река е концесионер,дали издава дозволи оти на неа пиши годишна дозвола,а не легитимација!Човекот е од Битола и претпоставувам нашиот р.р.Црна Река 3

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 27, 2014 6:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
барбус е веке минато како што и многуте црна река наназад се минато, минато е и богатството од рибен фонд кој го имаше на овај ревир Ц.РЕКА- 3.
нај поке за тоа се виновни големите загадувања, труењата кој неколку пати ја опустошија реката од нај мало до нај големо рипче. секако тука се и мрежарите и динамитчиите со свој удел имаат удел и рибарите со неконтролирано земање на риби посебно земање на матиците, за мрестилиштата да не правиме муабет (баш на тие места се нај големите и нај загадени канали насочени).

според мене и според моите познавања од работа на терен и менталитетот на лугето
- за жал на овај ревир и маринци да викнеме нема да го запрат криволовот и унишувањето на рибниот фонд а не пак некој концесионер со 3-4 па нека се и 10 рибочувари
- во времето на концесионерство на барбус првата год се извадени 200 дозволи(ако се точно секавам), втората беа само 40(и за оваа бројка не сум скрос сигурен) и потоа им ја одзедоа концесијата
-трошоците за еден рибочувар на год ниво за плати и придонеси се некаде минимум 3 000 еура, без други тековни давачки горива, дневници, струи, води и ......
- БАРБУС имаше само две год. кариера во концесионирање за разлика од поке од пола концеионери во МК кој и не се нешто многу поагилни и поисправни(според информации кои пристигаат до мене а и на форумот) ама сеуште си се концесионери
- дечките пробаа и се изгореа од пробата, башка и казна си кркаа. сега на ред се рибарите кој ке се фатат на лице место од инспекторатот(а ке биде и тоа).
Многу од коректните риболовци кои наназад се плеткале во битолските здр. се изгориле и сега си седат на страна и не помислуваат да се пак активираат во некое здр. (освен за да извадат лег. и дозвола)
до сега во битола нај голема бројка на дозволи што е извадена е околу 1000(кога беа заедно сосе стрежево- некаде 2008ма - мислам беше) и кога за во грција требаа визи

јас не гледам дека за брзо во битола ке има здраво здр. - па и концесионер од рибарско здр. Останува да битолските риболовци си тераат риболов(КРИВОЛОВ), да поштениот риболовец и да сака нема од каде да си извади дозвола за ц.река 3

ДА концесија се одзема за неправилности, АМА неможеш да оставиш повеке од 1000 риболовци без да им се даде шанса да си извадат дозвола и да си на раат рекреираат во округот од 30 или ??? КМ. околу битола

според мене ова одземање на концесија(на овај начин) е тотален промашајјј на министерството затоа што нај погодени се риболовците :!:
- казната за концесионерот е 3.500 евра
- казната за еден риболовец на дел без концесија е од 500 - доо ???? еура

нека повели сега истиот инспектор - да зврти по ревирот, има работа колку му душа сака рибарите нема да останат дома, рибарите се пак по реките и езерцата нема да чекаат нов концесионер па да одат по риба

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 27, 2014 6:42 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Гоце, да појаснам уште нешто.
На сликата имаш два различни документи, од лево е дозволата, а од десно и позади дозволата е картончето за евиденција на уловена риба.
Дозволата од оваа слика не можеме да знаеме кој ја издал и за каде важи. Тие податоци се на задната страна.
Картончето за евиденција на уловена риба дефинитивно го издало ЗСР Црна Река - Битола, што ми кажува дека тој човек има легитимација од таму. Ова не значи дека тие имаат концесија ниту дека тие му ја издале дозволата, туку дека како здружение му издале риболовна легитимација на нивни член со која тој може да си извади дозвола каде сака во РМ.
Како и да е, ова нема врска со ЗСР Барбус, нив им е одземена концесијата за делот на Црна Река што го концесираа, а во моментов за таму нема концесионер и нема да има уште подолго време затоа што не е ниту конкурс распишан за нов концесионер.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONПет Jун 27, 2014 9:03 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON32
ЛокацијаCOLONBitola
spiro_jas НапишиCOLON
барбус е веке минато како што и многуте црна река наназад се минато, минато е и богатството од рибен фонд кој го имаше на овај ревир Ц.РЕКА- 3.
нај поке за тоа се виновни големите загадувања, труењата кој неколку пати ја опустошија реката од нај мало до нај големо рипче. секако тука се и мрежарите и динамитчиите со свој удел имаат удел и рибарите со неконтролирано земање на риби посебно земање на матиците, за мрестилиштата да не правиме муабет (баш на тие места се нај големите и нај загадени канали насочени).

според мене и според моите познавања од работа на терен и менталитетот на лугето
- за жал на овај ревир и маринци да викнеме нема да го запрат криволовот и унишувањето на рибниот фонд а не пак некој концесионер со 3-4 па нека се и 10 рибочувари
- во времето на концесионерство на барбус првата год се извадени 200 дозволи(ако се точно секавам), втората беа само 40(и за оваа бројка не сум скрос сигурен) и потоа им ја одзедоа концесијата
-трошоците за еден рибочувар на год ниво за плати и придонеси се некаде минимум 3 000 еура, без други тековни давачки горива, дневници, струи, води и ......
- БАРБУС имаше само две год. кариера во концесионирање за разлика од поке од пола концеионери во МК кој и не се нешто многу поагилни и поисправни(според информации кои пристигаат до мене а и на форумот) ама сеуште си се концесионери
- дечките пробаа и се изгореа од пробата, башка и казна си кркаа. сега на ред се рибарите кој ке се фатат на лице место од инспекторатот(а ке биде и тоа).
Многу од коректните риболовци кои наназад се плеткале во битолските здр. се изгориле и сега си седат на страна и не помислуваат да се пак активираат во некое здр. (освен за да извадат лег. и дозвола)
до сега во битола нај голема бројка на дозволи што е извадена е околу 1000(кога беа заедно сосе стрежево- некаде 2008ма - мислам беше) и кога за во грција требаа визи

јас не гледам дека за брзо во битола ке има здраво здр. - па и концесионер од рибарско здр. Останува да битолските риболовци си тераат риболов(КРИВОЛОВ), да поштениот риболовец и да сака нема од каде да си извади дозвола за ц.река 3

ДА концесија се одзема за неправилности, АМА неможеш да оставиш повеке од 1000 риболовци без да им се даде шанса да си извадат дозвола и да си на раат рекреираат во округот од 30 или ??? КМ. околу битола

според мене ова одземање на концесија(на овај начин) е тотален промашајјј на министерството затоа што нај погодени се риболовците :!:
- казната за концесионерот е 3.500 евра
- казната за еден риболовец на дел без концесија е од 500 - доо ???? еура

нека повели сега истиот инспектор - да зврти по ревирот, има работа колку му душа сака рибарите нема да останат дома, рибарите се пак по реките и езерцата нема да чекаат нов концесионер па да одат по риба
За многу работи си во право за фондот на рибите во нашиот ревир,освен за една - загадувањето на водите.Точно дека загадена вода штети,ама кога и да ловам на Црна водата е иста,плус пастрмка има по некоја шо самото кажува дека не смета до толку многу да се изврши геноцид!Најголем удел имаат рибарите шо без исав земаат риби,или матици и слично,а нормално и мрежарите и бомбашите.Штета шо се случе ова,човек да не можи на риби да оди,не е добар потег на министерството,пак ќе потенцирам заради некој си,јас дома да седам а сакам и стално вадам дозвола и нормално е да сум револтиран!Многу турбуленции се случуваат во градот на сите полиња,така да ништо не ме чуди и утре-другиден да ја пресушат Црна и да речат нема одење поќе нариби!Другите друштва низ Мк кој како помалку поќе има средства важно прат нешто колку шо сум информиран и читам низ интернет (барем денес е лесно) а како можи нас да не ни успева?Прашањето е дали членовите (концесионерите) беа доволно вклучено во работењето на клубот?Јас мислам НЕ!Во иднина ако треба да се смени нешто,треба да биди од друштвото,па контролите па свеста на рибарите,оти кај нас сите овие сегменти фалат,а имаме многу убав ревир.Точно е дека ни маринци не би можеле да го чуват ревирот,ама со редовни контроли и то ќе се искорени,ама не контроли од типот да фатиш со 50 мрежи појдени и да ги поделиш рибите или да ти платат да не ги гибаш,а во спротивно некое детенце пошло со една трска и него да го казниш како шо било во дел случаеви до сега
П.С. Емил,чисто онака во очи ми падна дека видов 2014 год,а под него годишна дозвола и прво шо ми падна на памет дека концесијата му е доделена на Црна Река па да знам да извадам дозвола,а само за членска знам дека можи да се вади ама и цената ме збуна

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONСаб Jун 28, 2014 11:06 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Сеп 09, 2012 2:13 pm
МислењаCOLON30
Дотичните да работеа како треба,немаше да им биде одземена концесијата ниту ќе беа казнети.Нити пак во втората година да бидат издадени само 40 дозволи.Покажаа тотална неодговорност за ревирот,земаа пари а не си ги извршуваа обврските.
Спиро (или како веќе се викаш),за какви издатоци за рибочувари зборуваш,кога тие воопшто не вработија чувари ? За какви порибувањa зборуваш,кога имаше само едно единствено и тоа задоцнето неколку месеци.И што е интересно половина од тоа порибувањето го изврши здружението "РИБАР".Не дадовте информација со колкава количина риби учествуваше Барбус.Се зборуваше, учествувал со две најлончиња со крапчиња уловени кај каналчињата кај Жабени.
Уште во првата година од концесионерството повеќе рибари пријавувале мрежи,па дури му нуделе превоз до местото,ама твојот другар,не сакал ни да стани од фотељата, се правдал дека неможи да ги заплени оти уште немал чувари (како да неможел да викни полиција,па да ги заплени мрежите ?).
Се фалиш со твое ангажирање,ако можи да објасниш за какво ангажирање се работи,зошто ние на теренот не видовме никаква ангажирање ни твое ни од друштвото.
Ти постојано ја префлаш вината на сите рибари оти не се ангажирале во здружението.Ако им даеа некои привилегии,например бесплатни дозволи, ќе имаше волонтери и отповеќе.Тоа беше практика и порано.
Се согласувам со тебе дека уште долго нема да имама салам здружение - се додека имаме такви концесионери и такви необјективни подржувачи на форумот,по пријателска основа ,ситуацијата нема да се измени на подобро.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 29, 2014 1:14 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
колку пати си помагал во било кое битолско ЗДР(и кога биле и кога не биле концесионери) за било што. со одвоено време, финансии, возило, гориво, памет
- или само си одел да извадиш легитимација и дозвола и толку било до другата год. од твоето членување ?

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 29, 2014 1:29 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
pelister НапишиCOLON
Ако им даеа некои привилегии,например бесплатни дозволи, ќе имаше волонтери и отповеќе.
Totalno pogresno razmisluvanje. Site treba da investirame vo toa sto go sakame, vo slucajov ribolovot.
Ako ti izdaele besplatna dozvola, 100% sum siguren deka ke kazese deka za 1500 denari sakaat da te kupat za da "gi spiuniras" tvoite sogragani, a toa treba da e rabota na koncesionerot.
Imam jas iskustvo so vakvi kako tebe, ne se zamaraj so objasnuvanja. Toj sto e od pomos ne se cenka za 1000 ili 1500 denari ;)

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 29, 2014 6:58 am 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Сеп 29, 2011 9:16 pm
МислењаCOLON51
Нажалос сега ги трпиме последиците од несериозноста на концесионерот.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 29, 2014 7:23 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Сеп 09, 2012 2:13 pm
МислењаCOLON30
Спиро јас,не се фалев јас дека се ангажирав,туку се фалеше ти ! Па ред би било да појасниш каде и во што си се ангажирал толку многу,зошто ние не видовме никакви резултати.Знаеме дека си друштвен човек,ама ако за ангажирање го сметаш дружењето со концесионерот по кафаните,тогаш тоа е твој проблем.Не е во ред сега да дискутираме кога веќе им е одземена концесијата и не се присутни на форумот,ама ме испровоцира тоа што ја искривуваш вистината(не за нас Битолчани оти ние ја знаеме ситуацијата)туку за форумашите од другите градови кој не се запознаени. Зборот ми беше дека додека ние се жалевме на пропустите во ревирот,концесионерот секојдневно го посетуваше теренот,ама не својот терен,туку Стрежево кое во тоа време беше без концесија,па дури овде се фалеше со уловот.
Да имаше повеќе инспектори како Јован од Охрид(за кого слушнав пофални зборови во Охридско,без навлегување во некои негативни комантари за него),ситуцијата ќе се разрешеше порано.

Емил од Струга,една 10-ка од мене за бранењето на твојот ВОДИЧ и ДОМАЌИН на риболовот на штука на Црна на Мариово,за која патем прочитав дека не си извадил дозвола.Дали и ти ќе бидиш толерантен ако дојдиме во твојот ревир ? Бесплатните дозволи ги споменав затоа што тоа беше практика во предходното друштво, многу години наназад.Затоа кога не си запознаен со проблемот, не би било во ред да се мешаш :nono: ,сепак тоа е проблем на нас Битолчани нажалост ...

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLONНед Jун 29, 2014 9:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
pelister НапишиCOLON
Спиро јас,не се фалев јас дека се ангажирав,туку се фалеше ти !
---јас не се фалев него ти кажував дека сум бил - има разлика во тоа. фалење е ова твоето. се знаеш ама никаде те нема.
Па ред би било да појасниш каде и во што си се ангажирал толку многу,зошто ние не видовме никакви резултати.
- не знам кој си ти/вие толку релевантен што треба тебе да ти поднесувам/ме рачун или извештаи за моете/нашето ДОБРОВОЛНО АНГАЖИРАЕ(без барање ниакаква надокнада)
Знаеме дека си друштвен човек,ама ако за ангажирање го сметаш дружењето со концесионерот по кафаните,тогаш тоа е твој проблем.
--не е проблем да се дужиш со луге - проблем е да никаде те нема помегу лугето кои ги оговараш а да донесуваш за нив заклучоци. И ПО КАФАНИТЕ СО МОИ ПАРИ ПИЈАМ И ЈАДАМ
Не е во ред сега да дискутираме кога веќе им е одземена концесијата и не се присутни на форумот,ама ме испровоцира тоа што ја искривуваш вистината(не за нас Битолчани оти ние ја знаеме ситуацијата)туку за форумашите од другите градови кој не се запознаени.
---слободно дискутирај ама што ке дискутираш кога не си бил сведок на нити една средба во нити едно здр по состаноци или кога се праело нешто за риболовот во градот. и која вистина бре ти ја искривувам онаа што само плукаш по некој??? ајде застани ти на таква одговорност и покажи ни на цел град како се работи и ЗДР. И КОНЦЕСИОНЕРСТВО
Зборот ми беше дека додека ние се жалевме на пропустите во ревирот,концесионерот секојдневно го посетуваше теренот,ама не својот терен,туку Стрежево кое во тоа време беше без концесија,па дури овде се фалеше со уловот.
- за ова и од мене му беше кажано ама директ во лице -- така јас знам и така кажувам, не ми треба тастатура
Да имаше повеќе инспектори како Јован од Охрид(за кого слушнав пофални зборови во Охридско,без навлегување во некои негативни комантари за него),ситуцијата ќе се разрешеше порано.
--околу неговата работа не му се мешам и со него очи во очи имам правеноо доста муабет
Емил од Струга,една 10-ка од мене за бранењето на твојот ВОДИЧ и ДОМАЌИН на риболовот на штука на Црна на Мариово,за која патем прочитав дека не си извадил дозвола.
--не му бев јас водич на емил него бевме заедно по риба а дали извадил дозвола или не ти небеше на таква функција и не си тој што треба да знае - оној кој требаше беше благовремено обавестен
--- емил има од тебе многу повеке сторено за барбус него ли ти, иако не е биточанец и не беше член таму

Дали и ти ќе бидиш толерантен ако дојдиме во твојот ревир ?
-ако би го ти тоа побарал од пастрмка струга вервам дека ке ти излезат во пресрет да ловиш тој ден на сметка на концесионерот
Бесплатните дозволи ги споменав затоа што тоа беше практика во предходното друштво, многу години наназад.
-- се извинувам овде нешто не ми е јасно --- за кое поранешно друштво зборуваш :confused: биди попрецизан (СРД- СПОРТСКО РИБОЛОВНО ДРУШТВО), (МШСР- МЛАДИНСКА ШКОЛА ЗА СПОРТСКИ РИБОЛОВ), (ЗСР- ЗДРУЖЕНИЕ ЗА СПОРТСКИ РИБОЛОВ) --- ЦРНА РЕКА и можи да има уште некое кое не сум запознаен
Затоа кога не си запознаен со проблемот, не би било во ред да се мешаш :nono: ,сепак тоа е проблем на нас Битолчани нажалост ...
---НА ЖАЛОСТ изгледа ти не си запознает со проблемот --- се кладам и сегашното ЦРНА РЕКА НЕ МУ ГО ЗНАЕШ ПРАВОТО ИМЕ
ете накратко од мене, има и за долга и широка муабет ама не се допишува тука оти ТОЛСТОЈ ке го зафркнам

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1516171819ELLIPSIS24»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 40 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum