www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Jул 10, 2020 11:47 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 18 19 20 21 22 ELLIPSIS 24 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 18, 2014 11:00 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Акo немa кoнцесиoнер, oдгoвoрoт е не. Битoлa имa 2-3 здруженијa, aмa некaкo незaинтересирaни се...

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Чет Дек 18, 2014 11:34 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON 6506
Posto nema koncesioner ne e li nadlezno ministerstvoto koje gi dava koncesiite da go cuva ? Mislam da si vraboti cuvari koj bi kontrolirale sto se slucuva tamu ? Ako e ostaveno na milost i nemilost i se ispusti do drt ...koja budala utre bi konkurirala za koncesija ?? Mrtvo more ce reklamira i ce bara dozvoli za posmatranje revirot kako da e nacionalno bogatstvo zastiteno od UNESCO ??

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 08, 2015 11:57 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON 32
ЛокацијаCOLON Bitola
Добро ај нема шо нема концесионер засега...А ќе има нешто ново?Ќе има некој да се заинтересира,а не само за личен интерес да работи?Дали ќе туркаме уште една сезона пак како оваа со страв да не те фати полиција и слично :x

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Пон Јан 12, 2015 6:34 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пон Oкт 24, 2011 8:06 pm
МислењаCOLON 218
ЛокацијаCOLON Битола
Gockaaaaaaaa, teraj majka nemaj gajle. Kaj nas zakonite vazat samo na papiru. Kolku so imase lani kontroli od policija i inspektori, tolku ke ima i godinava.

_________________
Фрли рипче, фати Крапче....


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 14, 2015 10:11 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON 32
ЛокацијаCOLON Bitola
Veleso НапишиCOLON
Gockaaaaaaaa, teraj majka nemaj gajle. Kaj nas zakonite vazat samo na papiru. Kolku so imase lani kontroli od policija i inspektori, tolku ke ima i godinava.
Абе знам за то во право си,ама не е чоек рает да појди да фаќа...Лани колку шо знам никој не спомна дека имало полиција/републичка ваква таква.Заради некој си други ние неможиме рает да ловиме,се испустија и нормално на никој не му текнува да ја попрај пропуста.Ќе чекаме некоја подобра ера да го зафати градот.... :hit_head:

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Сре Јан 14, 2015 2:34 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Вто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON 374
Goce Bitolski НапишиCOLON
Дали за новата 2015-та риболовна сезона некој ќе се загрижи за битолскиот ревир?Дали можиме како нормални луѓе да си платиме и ловиме по реките и езерата?Дали ќе има дозвола како некогаш што имаше?Дали некој ќе бери гајле за то мајче плачија од мрежи клавање,а никој не ги спречува?
Kako be tolkav grad Bitola da nemoze da se soberat deset entuzijasti da se zaangaziraat da se zemat ovie reviri jas tuka gledam nezainteresiranost kaj ribolovcite imate vodi imate ribari organizirajte se i pocnete so rabota vaka ostavate se na ribokradcite i za zal ako dojde kontrola ke kaznat nekoj od rekreativcite

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 09, 2015 10:29 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Jун 29, 2012 3:46 pm
МислењаCOLON 32
ЛокацијаCOLON Bitola
nikola НапишиCOLON
Goce Bitolski НапишиCOLON
Дали за новата 2015-та риболовна сезона некој ќе се загрижи за битолскиот ревир?Дали можиме како нормални луѓе да си платиме и ловиме по реките и езерата?Дали ќе има дозвола како некогаш што имаше?Дали некој ќе бери гајле за то мајче плачија од мрежи клавање,а никој не ги спречува?
Kako be tolkav grad Bitola da nemoze da se soberat deset entuzijasti da se zaangaziraat da se zemat ovie reviri jas tuka gledam nezainteresiranost kaj ribolovcite imate vodi imate ribari organizirajte se i pocnete so rabota vaka ostavate se na ribokradcite i za zal ako dojde kontrola ke kaznat nekoj od rekreativcite
Џабе и толкав град,толку убав ревир кога има шалабајзерски народ!Ете пред неколку години се нафатија ентузијасите и ја оплескаа работата.И други да се нафатат пак истото ќе биди,тоа е генетиката на овај народ.Истиот муабет го праевме пред 3 години,па остануваат да поминат уште 3 до нова концесија па пак ќе се мачиме и тогаш со некој нови "кадри" (ентузијасти) кои ќе работат по тертип на претходниците.Инаку за информација,до толку е испустен битолскиот ревир шо нема рипче повеќе

_________________
Pobudala od ribar ima dvajca ribari samo


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 09, 2015 10:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5850
ЛокацијаCOLON bitola
тој ревир - нема кој да го земе а и финансиски одржува(такви будали нема да се најдат во догледно време), тие што се пробаа го јадоа стапот и им фукнаа казна, не дека нешто кој знај колку не си ја бркаја работата или пак дека другите ревири концесиии и концесионери низ македонија беа светлосни години напред од овие, ама ете овде било писанието да се нема концесија на тој ревир и така и бидна

околу ревирот
- моите информации од после земање на концесијата не велат така
- другата година --- колку крап се изваде на потегот кај новации (пола битола таму окапа некој месец дена и поке) и се фалеа како вадат крапови и по 6-7 кг
- езерцата да не ти ги набројувам -- од секаде сум слушал информации за јаки риболови
- река црна рапеш и натаму --- пак иста прикаска мрена , крап
- криволовците -- исто јака берба

само една е маката -- што неможе на раат поштен човек да си извади дозвола и да оди на риби и мора да криволови и да биди спремен да некој инспектор му фукне пријава ако го затекне на тој ревир

ете сега ти види која е предноста а која е маната на ревир без КОНЦЕСИЈА и ревир со КОНЦЕСИЈА (само поштениот може да настрада)

нека му служи на чест на оние што ја донесоа состојбата до вакво дереџе, и да нема на округ од 30км каде да одиш чесно на вода(река)
-едно и единствено е само стрежево кое едвам куртуле од казни и одземање на концесија и мислам дека сеуште се по судови со тие поднесени пријави
сите сме ентузијасти - ама без концесија
поради штоо ??
оти сакаме да рекреираме на вода

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Пет Aпр 10, 2015 7:18 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON 8360
ЛокацијаCOLON Skopje
Nemojte da ja barate vinata vo drugi.
Vo Bitola sigurno moze da se najdat luge koj go sakaat ovoj revir i koj mozat da sozdadat edna ekipa koja moze da se grizi za ovoj revir.
Samo treba angazman i cesno rabotenje.
Spirojas eve ti sansa da go pokazes ona sto go propagiras ovde na forum.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: З.С.Р -БАРБУС - Битола
ТемаИспратеноCOLON Пет Aпр 10, 2015 10:42 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Јан 12, 2012 9:48 pm
МислењаCOLON 496
ЛокацијаCOLON Bitola
tocno taka eve sansa za spiro ama i za ribar2011 ,konkurirajte za koncesija sigurno ke ja zemite posto tesko deka nekoj drug bi se prijavil a imate i dosta clenstvo vo bitola pa razgledajte od niv sigurno ima takvi cesni koi bi se grizele za revirot a posebno sansa imaat i onie koi postojano plukaa i plukaat po barbus i crna reka

_________________
Anyone who truly understands the passion for
angling knows, only true happiness exists by the
waterside. All other time is spent either thinking or
dreaming about it.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 18 19 20 21 22 ELLIPSIS 24 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum