www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 12:44 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS101112131415»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONЧет Aпр 24, 2014 11:15 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Crven НапишиCOLON
дека ние модераторите гледаме и си свиркаме, небаре ние гатаме од каде се пастрмките
Za ova ima odgovor pogore

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 7:36 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ilija, nikad ne si znael da citash megju redovi, za zal.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 11:23 am 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
ilija НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Пазете на Треска...

Убава македонска пастрмка :)
Crven
Vie ne nagadjate od kade se pastrmkite,vie ubavo znaete.Pogledni sto napisal zeleniov na slikite od pastrmkite.
Baska gi predupreduva onie sto lovat na revir bes koncesija da vnimavaat.
Em pred celo clenstvo(1627 dusi) im kazuva kade mozat da se fatat vakvi dobri pastrmki,em na onie sto lovat na revir bez koncesioner im vika da vnimavaat.
Tuka gi predupreduva da vnimavaat od inspektori,a vo tema "ribokradci na Treska" povikuva sekojdnevno da ima javuvanje na brojot na inspekcija. :crazy:
Ve molam da ne se brise ovoj post zatoa sto postot koj go citiram stoj vekje edna sedmica vo ovaa tema i nikomu nisto.
Прво не е коректно да се обраќаш со Вие,....ако еден од зелените знаел или претпоставувал од каде се пастрмките не значи дека сите останати знаеле, или претпоставувале, или се замарале со тоа.
Второ, како што добро знаеш нема правило на форумов според кое би се тргале слики за кои некој претпоставува, или некој на некого кажал, или се ширеле моабети дека се од ревир кој е забранет.
Трето, наместо преку нас да ја пушташ бувата, повели отворено и јасно критикувај ги тие што одат на Треска и вадат пастрмки и кажи си го твојот став, ако имаш изградено некој јасен став, мене не ми изгледа на јасен, затоа што и ти укажуваш дека може човек да те најде на Треска, значи не си изричито против ловење на вода која е забранета за ловење, ама ти сметаат тие што земаат пастрмки, а уште повеќе ти смета тоа што некој ставил слики на форум, а не кажал од каде се пастрмките, тоа ли е ставот ?

Филип ти смета што индиректно предупредува, или пак демек обзнанил голема тајна дека во Треска имало пастрмки....Еве јас ДИРЕКТНО ПРЕДУПРЕДУВАМ и обзнанувам

1. Во Треска има големи пастрмки и мали пастрмчиња ! Алелуја ! Големи пастрмки и мали пастрмчиња има и во куп други води низ Македонија ! Алелуја !
2. Скопска Треска моментално е без концесионер и е ЗАБРАНЕТА за риболов, секој кој оди да риболови си оди на свој ризик !
3. Од инспектори е побарана поддршка од луѓе од РИБАР за “Акција“ на Треска, ама ние никогаш не сме учествувале ниту организирале акции против луѓе со трска во рака, не верувам ни дека ќе учествуваме, но наше е да предупредиме, со најдобра намера, за да не нестрада евентуално некој од форумот, тоа беше и на Филип намерата која ти не ја разбра. Тоа не значи дека надлежните нема да сроведат акција, а ако некој биде фатен еве што вика законот
4. Членот 112 од законот за рибарство и аквакултура, став 11 “Глоба во износ од 1000 до 2000 евра во денарска против вредност ќе му се изрече за прекршок на физичко лице, ако: Врши риболов на риболовни води забранети за вршење риболов“.

Таква е состојбата....НО, ова не значи дека сликите кои се моментално во темата се од Треска, јас НЕ ЗНАМ, јас не сум бил со колегите кои ги поставија по риболов, можам да слушам моабети и приказни, НО НЕ И ДА ТВРДАМ, ако колегите не пишале од каде се пастрмките, тоа е нивно право, нема правило на Форумов по кое можеме да инсистираме да кажат од каде се, да им налепуваме дека се од некаде, или да им ги трнеме (последната пастрмка на Синоок беше тргната затоа што беше легната на цименто). Ти Илија ако знаеш нешто друго, повели кажи и разбери се со колегите, или извини им се што безвезе ги ставаме во моабетов.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 11:30 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
sinooksk НапишиCOLON
На тие што "тврдат" да им пренесам дека рибите се фатени на овие координати

Decimal (WGS84) : -6.135653, 39.362117

Decimal Minutes (GPS) : S6 8.13917 E39 21.72701

Degrees Minutes Seconds : S 6° 8' 8.3502", E 39° 21' 43.6206"

Поздрав Борис :D
Наместо да ставаш координати од Занзибар, пиши му на Илија од каде ти се пастрмките, да му се смири душичката ако не се од Треска 3 :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 1:54 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Филип НапишиCOLON
sinooksk НапишиCOLON
На тие што "тврдат" да им пренесам дека рибите се фатени на овие координати

Decimal (WGS84) : -6.135653, 39.362117

Decimal Minutes (GPS) : S6 8.13917 E39 21.72701

Degrees Minutes Seconds : S 6° 8' 8.3502", E 39° 21' 43.6206"

Поздрав Борис :D
Наместо да ставаш координати од Занзибар, пиши му на Илија од каде ти се пастрмките, да му се смири душичката ако не се од Треска 3 :D
Mojot komentar za negovata pastrmka bese zatoa sto e malomerna i takva riba treba da se vrati nazad a ne i e mesto vo rubrika Pastrmka 2014.
Ako ja zemal da ja jade togas neka mu e na negova cest.
Ako ja pustil togas bar neka ne ja stava na cimento. Jas ne sakam da ja fatam istata riba cela osakatena zatoa sto nekoj sakal da ja slika. No ne mu se lutam na sinooks ako ova go ima zemeno kako greska. Pogledajte ja mojata reportaza od USA kade sto i jas gi imam aknato na kamen samo za da napravam slika za reoprtaza.
A sto seodnesuva do toa da mi pise od kade e pastrmkata, nema potreba. Ne e ubavo sa go stavas covekot vo situacija da laze ili javno da se diskreditira posto dobro znam od kade e pastrmkata.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 3:03 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Crven НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
Пазете на Треска...

Убава македонска пастрмка :)
Crven
Vie ne nagadjate od kade se pastrmkite,vie ubavo znaete.Pogledni sto napisal zeleniov na slikite od pastrmkite.
Baska gi predupreduva onie sto lovat na revir bes koncesija da vnimavaat.
Em pred celo clenstvo(1627 dusi) im kazuva kade mozat da se fatat vakvi dobri pastrmki,em na onie sto lovat na revir bez koncesioner im vika da vnimavaat.
Tuka gi predupreduva da vnimavaat od inspektori,a vo tema "ribokradci na Treska" povikuva sekojdnevno da ima javuvanje na brojot na inspekcija. :crazy:
Ve molam da ne se brise ovoj post zatoa sto postot koj go citiram stoj vekje edna sedmica vo ovaa tema i nikomu nisto.
Прво не е коректно да се обраќаш со Вие,....ако еден од зелените знаел или претпоставувал од каде се пастрмките не значи дека сите останати знаеле, или претпоставувале, или се замарале со тоа.
Второ, како што добро знаеш нема правило на форумов според кое би се тргале слики за кои некој претпоставува, или некој на некого кажал, или се ширеле моабети дека се од ревир кој е забранет.
Трето, наместо преку нас да ја пушташ бувата, повели отворено и јасно критикувај ги тие што одат на Треска и вадат пастрмки и кажи си го твојот став, ако имаш изградено некој јасен став, мене не ми изгледа на јасен, затоа што и ти укажуваш дека може човек да те најде на Треска, значи не си изричито против ловење на вода која е забранета за ловење, ама ти сметаат тие што земаат пастрмки, а уште повеќе ти смета тоа што некој ставил слики на форум, а не кажал од каде се пастрмките, тоа ли е ставот ?

Филип ти смета што индиректно предупредува, или пак демек обзнанил голема тајна дека во Треска имало пастрмки....Еве јас ДИРЕКТНО ПРЕДУПРЕДУВАМ и обзнанувам

1. Во Треска има големи пастрмки и мали пастрмчиња ! Алелуја ! Големи пастрмки и мали пастрмчиња има и во куп други води низ Македонија ! Алелуја !
2. Скопска Треска моментално е без концесионер и е ЗАБРАНЕТА за риболов, секој кој оди да риболови си оди на свој ризик !
3. Од инспектори е побарана поддршка од луѓе од РИБАР за “Акција“ на Треска, ама ние никогаш не сме учествувале ниту организирале акции против луѓе со трска во рака, не верувам ни дека ќе учествуваме, но наше е да предупредиме, со најдобра намера, за да не нестрада евентуално некој од форумот, тоа беше и на Филип намерата која ти не ја разбра. Тоа не значи дека надлежните нема да сроведат акција, а ако некој биде фатен еве што вика законот
4. Членот 112 од законот за рибарство и аквакултура, став 11 “Глоба во износ од 1000 до 2000 евра во денарска против вредност ќе му се изрече за прекршок на физичко лице, ако: Врши риболов на риболовни води забранети за вршење риболов“.

Таква е состојбата....НО, ова не значи дека сликите кои се моментално во темата се од Треска, јас НЕ ЗНАМ, јас не сум бил со колегите кои ги поставија по риболов, можам да слушам моабети и приказни, НО НЕ И ДА ТВРДАМ, ако колегите не пишале од каде се пастрмките, тоа е нивно право, нема правило на Форумов по кое можеме да инсистираме да кажат од каде се, да им налепуваме дека се од некаде, или да им ги трнеме (последната пастрмка на Синоок беше тргната затоа што беше легната на цименто). Ти Илија ако знаеш нешто друго, повели кажи и разбери се со колегите, или извини им се што безвезе ги ставаме во моабетов.
Crven
Jas nemam nikakov problem so kolegite (osven so onaa malomernata riba).Gi poznavam i dvajcata licno i duri (dokolku sakaat) sum spremen da im kazam nekoj mali taktiki kako da bidat pouspesni.Najvaznoto od se e deka na voda mnogu dobro se poznavame koj kakov ribar e ,koj vrakja riba a koj ne,koj lovi vo zabrana,koj zima malomerni ribi...taka da ne mi e potreben forum za takvi inaformacii i znam deka ovie kolegu se od onaa isprvnata (sportska) strana.
Imam problem so toa sto forumov ne i pomaga na vekje ranetata Treska 3.
Znaci se dodeka ribite si bea onaka postaveni bez da se spomnuva od koj revir se uloveni ke bese (aj da kazam) prifatlivo zatoa sto sekoj koj ja postavil slikata si odgovara pred sebe samiot pod kakvi uslovi ja fatil ribata.Jas na primer imam fateno dobra pastrmka vo period na zabrana-februari (mislejki deka e klen) i takva slika ne stavam zatoa jas taka cuvstvuvam,iako pastrmkata e vratena nazad.
E sega kade se menuvaat rabotite?
Koga ke napise zeleniot deka pastrmkite se od Treska togas na site im kazuva od kade se i celata tema vi se kosi so praviloto za voda bez koncesija.Baska im kazuva na 1600 clenovi kade da dojdat za da fatat vakvi ribi.Vo namerite na ovie dvajca- trojca kolegi ne se somnevam ama vo namerite na 1600 clenovi na forumov se somnevam.Da sakal toa da go napravi od kolegijalnost mozel da go pise na P.P.
Kaj e VASATA odgovornost,posto mi vikas da ne se obrakjam so VIE.
Taa e vo toa sto postot na zeleniot stoj povekje od 7 dena i nisto ne prevzemate.Vi pisav i do grupa na moderatori i Vie namesto da gi popravite propustite, pocnuvate bezuslovno da me ubeduvate deka postot na zeleniot e na mesto a deka jas neznam pravilo da go protumacam.
E sega mnogu bi sakal da se vklucat i drugite moderatori a posebno moderatorite koj ja kontrolira ovaa rubrika.
Dokolku smetaat deka postot na zeleniot ne pravi nikakva shteta na Treska 3,deka e spored pravilata na forumov i deka jas si pravam bajram na pametot , togas spremen sum da se IZVINAM JAVNO i mozete slobodno da gi izbrisete site moj postovi vo ovaa tema a da go ostavite postot na zeleniot.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 3:09 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Слободно извини се, не си го разбрал постот.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 4:00 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Ако добро те разбирам Илија, НЕ Е ПРОБЛЕМ што се лови на забранета вода, НЕ Е ПРОБЛЕМ што се зимаат риби, НЕ Е ПРОБЛЕМ што се зимаат и маломерни риби, НЕ Е ПРОБЛЕМ што промовираш дека си фаќал и во мрест (мислејќи дека е клен, јас не познавам ниту еден рибар кој оди на Треска целно да лови клен)....туку е ПРОБЛЕМ тоа што Зелениот напишал “Да се внимава на Треска“ :~~ :~~ :~~
Абе Илија бе, ти имаш добри намери, ама лошо ги канализираш, ние можеме целосно да го укинеме зборот Треска да не постои на Форумов, ако Форумот е проблемот, ама тоа нема да ја смени реалноста, нема да ја заштити Треска, луѓето кои одат ќе продолжат да си одат, ќе продолжат да си покажуваат слики и да си кажуваат информации, ќе продолжат да ловат во мрест, тие што зимаат ќе продолжат да зимаат, тие што враќаат ќе враќаат, тие што ги земаат и малите ќе продолжат да зимаат.....до каде ќе се стигне така времето ќе покаже, мене ме плаши тоа што заврши проектот преку кој Гр.Скопје неколку години по ред ја порибуваше Треска, Матка и Вардар,....сега све останува на природата и на совеста на луѓето, а како тргнало нема да биде далеку денот кога само камењата ќе останат во реката


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 5:00 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
коментарите од темата ги префрлив во оваа соодветна за сите тие ревири кои се останати без концесија

треска 3 е една капка од морето на ревири кои се на милост и немилост оставени, а форумот не е виновен поради таквата ситоација на терен ама ич
- форумот на никого не препорачува ловење на такви ревири и сите кои си ловат на нив на свој ризик ловат

тие ревири немој да мислите дека не се посетени од риболовци, криволовци и ...... секаков народ и нема потреба да останат како Табу теми па за нив да не се зборува и кажува

повелете искажете се, прашувајте, одговарајте - што сакате прајте само без расправии

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 5:32 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
еве колку имаат битолчани дозволен ревир за ловење :!:

тоа во кругот е езерото стрежево и само тоа е со концесија каде може легално да се лови со дозвола

- делот до црвените граници околу битола е целиот без концесија и е по закон забранет за риболов :!:
надвор од нив се други ревири кои имаат концесии - исто и преспанско нема концесија и во националниот парк Пелистер е забрането
[ img ]

и сега ајде бидете паметни и кажете каде ке одат околу 1000 и повеке риболовци да рибарат - ФОРУМОТ да не е Крив за тоа што мораат да бидат криволовци и оние поштените.

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS101112131415»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 25 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum