www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Aпр 29, 2024 5:11 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 7:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Malce e glupo toa da ne lovis so trska ako nema koncesioner bolje neka zabranat kaj nema koncesioner neka e zabraneto da se lovat krap i pastrmka bidejki neli samo toa se poribuva ;)
Isto ti se faka dali nekoj ke fatil 3 klena i 4 bojnika so ili bez koncesioner i taka i taka nema da ima nadomestok so poribuvanje nego sto dade gospod kako i sekogas sto bilo.

I koga nekoj ke gi spomne mrezarite,harpundzii ili onie sto koristat vesterki,dinamiti,topovi,tenkovi i drugi razni trakatanci.... niv isto im se faka imalo nemalo nekoj si naogaat nacin da si teraat po nivno :head_bang:

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 7:27 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Столе во прв ред е крива државата што не воспоставила механизам да секоја вода во било кој момент и ден да биде под концесија и да нема вакви заебанции. Ако на некој одземаш концесија, или спроведуваш постапки за концесија по пола година, или цела година, треба да имаш механизам како рибарите да си бидат легални на вода, и како во тој луфта период да има стопан и одговорен за водата и рибарите да бидат легални, тие се најмалку криви за тоа што засега таков модел нема, крива е државата, МРФ и здруженијата, сите заедно треба да работат овие работи да се средуваат и да немаме вакви глупи теми “Риболов на вода која нема концесионер“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 7:29 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Sam si nadov propust u predhodniot post uste eden kiks ima sto ke bide kolku e dozvoleno da se nosi riba doma i goleminata na riba ali mnogu retko slusam i uste poretko gledam nekoj da ti odi so kantar i ljenir u raka da gleda po ribarite taka da toa isto kako da go nema.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Pastrmka 2014
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 7:44 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 20, 2012 7:24 am
МислењаCOLON684
Филип НапишиCOLON
sinooksk НапишиCOLON
На тие што "тврдат" да им пренесам дека рибите се фатени на овие координати

Decimal (WGS84) : -6.135653, 39.362117

Decimal Minutes (GPS) : S6 8.13917 E39 21.72701

Degrees Minutes Seconds : S 6° 8' 8.3502", E 39° 21' 43.6206"

Поздрав Борис :D
Наместо да ставаш координати од Занзибар, пиши му на Илија од каде ти се пастрмките, да му се смири душичката ако не се од Треска 3 :D
Сигурен сум дека на Илија му е мирна душата, си направивме муабет, ги почитувам неговите совети, и чисто информативно, рибата не беше "бапната,фрлена,мавната,забиена,набиена" на "цименто", туку најнежно положена, сликана, и вратена во вода, евидентирано е и со видео. Јас лично го немам видеото, а после сите тие зајадливи коментари, обвинувања, деградирања, нема ни да го објавам, чесен Титов пионерски збор (за тие кои знаат што значи тоа). Чувствувам огромна негативна енергија од некои членови. Жал ми е за нив. Лично јас, ја сакам и почитувам природата и гледам секој момент да го поминам во природа. И не е само риболовот моја пасија. Тука е и планинарењето, фотографијата и ред други.

_________________
I can be hopeful out here even in failure because I know if I just go out there, it might be different, something might be different, something I do might make a difference.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 10:59 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
А за да ја сочуваме таа иста природа и “утре“ ние и останатите да уживаме во Треска, треба да ги почитуваме законите.
Само така може да се заштити реката и рибите, ако ние сме чесни.
Секоја чест што си ја вратил пастрмката, но со самата твоја појава таму даваш пример на другите, во некои случаи и кураж на некои кои претходно се плашеле да ловат на таа вода. Те (ве) гледаат како си ловите безгрижно и си викаат “зошто не и ние“. И така секој ден се повеќе и повеќе рибари, а се помалку и помалку риба.

И на крај Илија ќе нема што да лови, ќе мора клен да фаќа

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aпр 25, 2014 11:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Aпр 15, 2011 3:11 pm
МислењаCOLON553
ЛокацијаCOLONSkopje
Одлична лекција одржавте. Наредно што очекувам е уште викендов сите да ве видам на Треска и истово ова да им го кажете на десетици рибари што ќе ги сретнете таму.
П.С. Дечково што го пердашите, само пред шест месеци купи спин трска.

_________________
Ракијата што ја носат рибарите кога одат по риба, има спасено многу повеќе риби
одколку што спасиле сите рибочуварски служби, здруженија и инспектори од ДИЗ заедно


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСаб Aпр 26, 2014 8:42 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
lesno e preku tastatura so istomislenicite dase deli pravda.
koj go boli tolku neka iskochi na voda i neka vleze vo direkten konflikt so tije sto treba.
kako vo najladnoto koga beshe mrestot nieden junak nese najde da zaprasha barem sto se sluchuva so pastrmkata vo mrest na taa voda narecena treska3.
sega naednash prashina krevanje bez efekt.
jas i vo mrestot sum probal da prevzemam neshto,i mrezi sum vadel i unistuval od taa voda,so ribari sum se karal da vrakaat i polovina pati mi uspealo i obrazot mie chist.
sum vratil sve sto sum fatil zemeno nemam 1 !

nese fakajte za najlesnata solucija i za licna sadisfakcija dase zasitite deka demek nesto ste prevzemale so eftin napad na bezopasen kolega forumzija tuka na forumot ;-)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 4:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Gledam momentalno i godspodinot Jovan e prisuten na forumot,pa ke go zamolam ako ne e problem da mi odgovori na edno prasanje.Ovoj slucaj go pocnav na temata za Dojransko ezero ama tamu ne mu e mesto...Konkretno stanuva zbor za ezeroto Gradce..Momentalno ima koncesioner na koj koncesijata mue vo postapka na odzemanje no seuste ne mu e odzemena.

Pa prasanjeto mi e dali moze da se ribolovi na ezeroto ili ne?

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 5:03 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Димитар нешто сумљам дека Јован ќе ти одговори, можеби и ќе ме демантира, ја би пробал директно во Инспекторат 0800 11 000 или допис од новото здружение од Кочани до ДИЗ, директор, или Министер, заменик, со образложение на ситуацијата и потребата да се излезе во пресрет на риболовците


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Jун 02, 2014 5:14 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON2030
ЛокацијаCOLONКочани
Crven НапишиCOLON
Димитар нешто сумљам дека Јован ќе ти одговори, можеби и ќе ме демантира, ја би пробал директно во Инспекторат 0800 11 000 или допис од новото здружение од Кочани до ДИЗ, директор, или Министер, заменик, со образложение на ситуацијата и потребата да се излезе во пресрет на риболовците
Del sum od novoto zdr. od Kocani clen sum na UO,no koj i da prasam nikoj neznae da odgovori,ke mora utre da se javam na brojot i so precedatelot da pratime dopis do ministerstvo.Ok ako e zabrana ako me prasat mene neka bide i 2god. zabrana,ama bas zabrana za site i da izleguva nekoj na teren,a ne da se ostavi ezeroto na kriminalcite,sto i ke se sluci ako se stavi zabrana milion posto nema da ima nikoj(ribolovec) cesen ke ostanat samo mrezarite i veke poznatite "ribolovci" kriminalci so koj navodno nikoj ne moze da se razbere i ke se unistuva i ke i prekisne na ribarite,megu koi sum i jas i pak ke odime na ezero i bas togas ke dojde inspekcija da kazni nekoj ribar...Toa me vadi mene od kontak..

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS1112131415»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 27 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum