www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 8:34 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS155156157158159ELLIPSIS161»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 30, 2015 9:28 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Утрово поминав од кај ЗСРРК-Вардар и имаше истакнато цени на дозволи. Како позитивно е пакет дозволата за два реони нивни:
Вардар 6 + Пчиња 2 = 1600ден
Вардар 6 + Бадар = 1600ден
Бадар + Пчиња 2 = 1600ден
Лоша математика е тројната дозвола:
Вардар 6 + Пчиња 2 + Бадар = 2300ден
Некако не ми прави ич кеиф, да е вклучено и Вардар 11 (Удово) ок ама вака скапа некако.
Ке пројдам деновиве да се информирам поточно или ако некој веке прашал нека каже да не е случајно и Вардар 11 во пакет со неа.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 8:50 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Uste nekoja novina za lica postari od 65 godini cenite se:
Вардар 6 = 700ден
Пчиња 2 = 700ден
Бадар = 700ден
ili pak bez logika Вардар 6 + Пчиња 2 + Бадар =2000den


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 9:06 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Ima nekoi kombinirani dozvoli koj na nekoj ke mu odgovaraat na nekoj ic:
- Regionalna dozvola: Вардар 6 + Пчиња 2 + Бадар+ Veles + Negotino + D. Kapija + Valandovo (Vardar 11) = 4200den > ne znam dali ova Veles e za cel Veleski revir ili samo za rekata ako nekoj znae neka kaze

- Skopska + Veles = 3500den
- Skopska + D. Kapija = 3500den

- Вардар 6 + Veles = 1900ден
- Пчиња 2 + Veles = 1900ден
- Бадар + Veles = 1900ден
- Вардар 6 + Negotino = 1900ден
- Пчиња 2 + Negotino = 1900ден
- Бадар + Negotino = 1900ден
- Вардар 6 + D. Kapija = 1900ден
- Пчиња 2 + D. Kapija = 1900ден
- Бадар + D. Kapija= 1900ден
- Вардар 6 + Valandovo (Vardar 11) = 1900ден
- Пчиња 2 + Valandovo (Vardar 11) = 1900ден
- Бадар + Valandovo (Vardar 11) = 1900ден


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 4:59 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Колега незнам од каде се вадат ваков тип на дозволи.....НО сите кои можеби и се заинтересирале треба да знаат дека:

- Групни дозволи по закон не постојат, тој што ви нуди таква може да ве излаже, да ви ги земе парите, да си мислите дека си имате дозвола, а на терен да си имате проблеми. Пр. Им давате на Вардар пари за некоја си комбинирана само ним позната дозвола (незаконска) за скопски Вардар и за велешки Вардар. Одите во Велес, а таму концесионер е Бабуна од Велес и му ја покажувате вашата наводна дозвола и они ви се смеат и ви кажуваат дека тука не важи таа дозвола и дека треба да си извадите од кај нив, или да сркнете казна
- Дозвола за конкретно место може да ти издаде концесионерот на таа вода. Во конкретната ситуација ЗСР Вардар може да издава дозволи само за ревири кои се под негова концесија, а не за се и свашта. Тоа е противзаконско, да не речам криминално. А ЗСР Вардар е концесионер на скопски Вардар, Бадар, Пчиња (катланово) и Вардар 11. Река Вардар во Велес концесионер е Бабуна Велес, Река Вардар - Неготино концесионер е ЗСР Неготино, Река Вардар - Демир Капија концесионер е Дошница Демир Капија


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 5:52 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСаб Aпр 07, 2012 9:56 pm
МислењаCOLON534
ЛокацијаCOLONKumanovo
Boris pa ako uste ima glup narod sto neznae da cita neka gi zaebat...
Pa na sekoja dozvola pisuva za koj revir e ako si platil za dva revira mora da ti gi pisuva na dozvolata.
E sega ako na dozvolata kaj sto se ispisani revirite ima pecat od ribolovnoto drustvo, togas mi e gajle i vo dvata revira koi se navedeni jas ke si lovam pa neka dojde nekoj da mi kaze deka ne vazi...
Pa i ako ti opnat kazna ke imas i koj da tuzis zasto da se razbereme dozvolata e so pecat od zdruzenieto...
Inace mozi ke ima nesto takvo so po dva revira porano znaes kako bese, ako se secas vadis od PCINJA ti vazi i za vardar...
Inace se ova sto napisav e realno ama da ne te snajde inace po sud po ovo po ono ke ti iskoci "vise dara nego maslo"

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 5:57 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Јан 18, 2011 11:04 am
МислењаCOLON720
ЛокацијаCOLONSkopje
Jas prenesov sto e istaknato na stakloto, cisto info a sto smee a sto ne smee vo Makedonija samo Gospod znae.
Mene licno mi e skapa taa od 4200 denari i zatoa si zemav samo za dva reona, taa od 1600 za mene e top. So clenska od MRF mi izleze 2000 denari.
Kako sto se poretko imam slobodno vreme za ribolov i taa mi e mnogu.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 5:57 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Ova so popustot dokolku se kupuvaat dozvoli za poveke reviri, zakonski i ispravno moze da bide samo dokolku dobiete posebna dozvola za sekoj od tie reviri oddelno.
Na primer, ako kupuvate od ovaa "Regionalna dozvola": Вардар 6 + Пчиња 2 + Бадар+ Veles + Negotino + D. Kapija + Valandovo (Vardar 11) za 4200den , mora da vi dadat vkupno 7 dozvoli i na sekoja da bide naveden samo eden revir od nabrojanite.
Dokolku na edna dozvola pisuva poveke reviri da znaete deka ne e validna i mnogu e verojatno da imate problemi so takva dozvola.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 6:00 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
sasokone НапишиCOLON
Jas prenesov sto e istaknato na stakloto, cisto info a sto smee a sto ne smee vo Makedonija samo Gospod znae.
Mene licno mi e skapa taa od 4200 denari i zatoa si zemav samo za dva reona, taa od 1600 za mene e top. So clenska od MRF mi izleze 2000 denari.
Kako sto se poretko imam slobodno vreme za ribolov i taa mi e mnogu.
A dobi edna dozvola so navedeni dva reviri ili dobi dve razlicni dozvoli?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 8:15 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
dobre2000 НапишиCOLON
Boris pa ako uste ima glup narod sto neznae da cita neka gi zaebat...
Pa na sekoja dozvola pisuva za koj revir e ako si platil za dva revira mora da ti gi pisuva na dozvolata.
E sega ako na dozvolata kaj sto se ispisani revirite ima pecat od ribolovnoto drustvo, togas mi e gajle i vo dvata revira koi se navedeni jas ke si lovam pa neka dojde nekoj da mi kaze deka ne vazi...
Pa i ako ti opnat kazna ke imas i koj da tuzis zasto da se razbereme dozvolata e so pecat od zdruzenieto...
Inace mozi ke ima nesto takvo so po dva revira porano znaes kako bese, ako se secas vadis od PCINJA ti vazi i za vardar...
Inace se ova sto napisav e realno ama da ne te snajde inace po sud po ovo po ono ke ti iskoci "vise dara nego maslo"
Абе не е работата глуп народ, ќе исадне “абе на форум прочитав“...најголем дел од луѓето нејќат да се замараат, не значи дека се глупи, јас само предупредувам затоа што имало многу такви случаи каде што луѓе си дале пари, не добиле дозвола, или не добиле регуларна дозвола, народот не е проблем кога концесионери прават криминали, а надлежните ќутат,.....како што ви пиша Емил (кој е концесионер) ако не добиеш посебна дозвола за сите ревири, тоа не е валидна дозвола.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 10, 2015 9:14 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
boris stalno navivas za poveke pari da plakaat ljudgevo, ne si mi jasen :D :D

sto e problem nekoj koncesioner ako napravi edna dozvola zasite reviri,,podostapna za site

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS155156157158159ELLIPSIS161»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 10 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum