www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 10:42 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS157158159160161»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 10:49 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
А и ова го провери или онака мислиш дека така треба ???

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 10:56 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaci stvarno ne citas sto pisuva drug,a toa bi trebalo da ti e rabota na forumot da procitas pa da reagiras.....tvoj problem.Znaes kade e drustvoto Vardar sigurno pominuvas tamu,vlezi vnatre i prasaj.A jas za razlika od tebe ova go pisuvam so sigurnos i pisav vo prviot post.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 10:56 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Филип НапишиCOLON
Проблемот ќе се јави после кај концесионерите кога ќе го молат Вардар за пари, како во 2014 што не им плаќаше на Бабуна за дадените 300-400 картончиња, а за кои Бабуна требаше да плати надомест за концесија и плус да прибере средства за работа.
Ова си е нивна математика и нека си делат/множат како сакаат, за мене е важно да ми дадат дозвола со напишан ревир од река Вардар - Велес, со печат од концесионерот Бабуна, па ако сакаат и поклон нека ми ја дадат, во тој случај јас не сум засегнат со нивните математики.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 11:03 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
filip030682 НапишиCOLON
Boris НапишиCOLON
Колега незнам од каде се вадат ваков тип на дозволи.....НО сите кои можеби и се заинтересирале треба да знаат дека:

- Групни дозволи по закон не постојат, тој што ви нуди таква може да ве излаже, да ви ги земе парите, да си мислите дека си имате дозвола, а на терен да си имате проблеми. Пр. Им давате на Вардар пари за некоја си комбинирана само ним позната дозвола (незаконска) за скопски Вардар и за велешки Вардар. Одите во Велес, а таму концесионер е Бабуна од Велес и му ја покажувате вашата наводна дозвола и они ви се смеат и ви кажуваат дека тука не важи таа дозвола и дека треба да си извадите од кај нив, или да сркнете казна
- Дозвола за конкретно место може да ти издаде концесионерот на таа вода. Во конкретната ситуација ЗСР Вардар може да издава дозволи само за ревири кои се под негова концесија, а не за се и свашта. Тоа е противзаконско, да не речам криминално. А ЗСР Вардар е концесионер на скопски Вардар, Бадар, Пчиња (катланово) и Вардар 11. Река Вардар во Велес концесионер е Бабуна Велес, Река Вардар - Неготино концесионер е ЗСР Неготино, Река Вардар - Демир Капија концесионер е Дошница Демир Капија
Boris i od tvoja strana ne e vo red da iznesuvas vakvi komentari i da digas tenzii a pritoa ni od daleku neznaes kako stojat rabotite.Sasokone prvo proveril vo Vardar pa pisal ne trese od rakav,vo red bi bilo i ti bar isto kako nego da se potrudis da vidis sto e rabota.
Ali koga vece neznaete a obvinuvate da vi objasnam malce.Znaci lani jas vadev za drugari takvi dozvoli so grupen popust,aj uste ednas so golemi bukvi GRUPEN POPUST.Znaci ne stanuva zbor za grupna dozvola nego za popust koga vadis dozvoli od isto drustvo za povece reviri.Taka da ti si placas za koj sakas revir a drustvoto vo ovoj slucaj Vardar ti dava popust,ti si si ispraven kako ribar i pred ribocuvari i pred inspektori i pred forum bidejki Zdruzenieto za sekoj revir ti dava uredno popolneta dozvola i toa posebno za sekoj revir.Znaci ako zemes tri revira za sekoj go dobivas onaa plastificirano kartonce t.s dozvola.Drzavata vo ovoj slucaj isto e namirena bidejki si zima sredstava po prodadeni dozvoli,tuka verojatno drustvoto se otkazuva od odreden procent na svoi sredstva.

ај сеа ти убаво прочитај што си напишал , па прочитај јас што сум напишал !!!

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 11:19 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Mnogu e tesko koga ke resis da mu objasnis nesto na covek koj uste vo start resil da ja ignorira vistinata po sekoja cena.

Ti pisav i na tebe i na Boris,stom ste tolku zasegnati za ribolovcite pojdete vo Vardar i kazete deka ste zainteresirani za paket na dozvoli i ke vi objasnat.

Sorabotka pomedju zdruzenia od sekogas imalo i ke ima ako resile oni da si otstapuvaat dozvola za svoi reviri za odredena nadoknada toa si e nivna rabota vazno oni se cisti pred drzavata a ribarite cisti pred cuvarot ili inspektorot.

E sega ti kako moderator najmalce sto mozes da napravis e site komentari od objavata na Sasokone da gi otstranis bidejki vnesuvaat nesigurnost kaj ribarite sto go citaat ovoj razdel i nanesuva steta na drustvoto.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 11:31 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Ма сите коментарите си се добри :)

Него Тафта, во случајов имењаков мој е во право. Јас убаво го разбрав и само може да го потврдам истото. Вардар дава попуст кога купуваш дозволи за повеќе ревири од кај нив, со тоа што ако плаќаш само за негови ревири, може да ти даде едно картонче за 2-3 ревири. Ако плаќаш дозвола за повеќе ревири во кои дел се од други концесионери, ти дава за секој ревир посебно картонче и ти си чист. А другите концесионери нека му ја мислат на крај на година :D

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 11:34 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
filip030682 НапишиCOLON
Mnogu e tesko koga ke resis da mu objasnis nesto na covek koj uste vo start resil da ja ignorira vistinata po sekoja cena.

Ti pisav i na tebe i na Boris,stom ste tolku zasegnati za ribolovcite pojdete vo Vardar i kazete deka ste zainteresirani za paket na dozvoli i ke vi objasnat.

Sorabotka pomedju zdruzenia od sekogas imalo i ke ima ako resile oni da si otstapuvaat dozvola za svoi reviri za odredena nadoknada toa si e nivna rabota vazno oni se cisti pred drzavata a ribarite cisti pred cuvarot ili inspektorot.

E sega ti kako moderator najmalce sto mozes da napravis e site komentari od objavata na Sasokone da gi otstranis bidejki vnesuvaat nesigurnost kaj ribarite sto go citaat ovoj razdel i nanesuva steta na drustvoto.


ама ич не ми дреме мене што прави Вардар ... овде пишуваме за да не го крка некој кој за да дојде до поевтина дозвола може да си навлече поголема беља .
А Вардар нека си излезе со официјално соопштение ако сака ... ја немам ништо со нив :roll:
и за крај ... биди мангуп , купи дозвола од нив и за велешки регион па оди кај Бабуна да видиш дали ке ти важи .


а ова подоле е мојот став ... кога ке добијам на писмено од нив тогаш ... до тогаш фала пријатно :arrow:
ТафТабиТ НапишиCOLON
ico baits НапишиCOLON
Никој никого не плаши зајак ... само им се кажува реалната слика . Утре кога некој ке го кркне за вода , ке дојде и на форум ке пцуе .
Ке биде па така пишуваше на форум ;)

Друга работа ... јас ке ја купам таа мочана регионална дозвола знаеш кога !!!??? Кога Вардар ке ми даде писмена изјава заверена на нотар , дека ако го јадам од инспектор или некој друг орган не ми ја признае дозволата на тој реон , Вардар ке ми ги сноси сите трошоци ( опрема , судски , казни , адвокати и сл )

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 1:47 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Овде треба да има плотер.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 4:49 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
filip030682 НапишиCOLON
Boris НапишиCOLON
Колега незнам од каде се вадат ваков тип на дозволи.....НО сите кои можеби и се заинтересирале треба да знаат дека:

- Групни дозволи по закон не постојат, тој што ви нуди таква може да ве излаже, да ви ги земе парите, да си мислите дека си имате дозвола, а на терен да си имате проблеми. Пр. Им давате на Вардар пари за некоја си комбинирана само ним позната дозвола (незаконска) за скопски Вардар и за велешки Вардар. Одите во Велес, а таму концесионер е Бабуна од Велес и му ја покажувате вашата наводна дозвола и они ви се смеат и ви кажуваат дека тука не важи таа дозвола и дека треба да си извадите од кај нив, или да сркнете казна
- Дозвола за конкретно место може да ти издаде концесионерот на таа вода. Во конкретната ситуација ЗСР Вардар може да издава дозволи само за ревири кои се под негова концесија, а не за се и свашта. Тоа е противзаконско, да не речам криминално. А ЗСР Вардар е концесионер на скопски Вардар, Бадар, Пчиња (катланово) и Вардар 11. Река Вардар во Велес концесионер е Бабуна Велес, Река Вардар - Неготино концесионер е ЗСР Неготино, Река Вардар - Демир Капија концесионер е Дошница Демир Капија
Boris i od tvoja strana ne e vo red da iznesuvas vakvi komentari i da digas tenzii a pritoa ni od daleku neznaes kako stojat rabotite.Sasokone prvo proveril vo Vardar pa pisal ne trese od rakav,vo red bi bilo i ti bar isto kako nego da se potrudis da vidis sto e rabota.
Ali koga vece neznaete a obvinuvate da vi objasnam malce.Znaci lani jas vadev za drugari takvi dozvoli so grupen popust,aj uste ednas so golemi bukvi GRUPEN POPUST.Znaci ne stanuva zbor za grupna dozvola nego za popust koga vadis dozvoli od isto drustvo za povece reviri.Taka da ti si placas za koj sakas revir a drustvoto vo ovoj slucaj Vardar ti dava popust,ti si si ispraven kako ribar i pred ribocuvari i pred inspektori i pred forum bidejki Zdruzenieto za sekoj revir ti dava uredno popolneta dozvola i toa posebno za sekoj revir.Znaci ako zemes tri revira za sekoj go dobivas onaa plastificirano kartonce t.s dozvola.Drzavata vo ovoj slucaj isto e namirena bidejki si zima sredstava po prodadeni dozvoli,tuka verojatno drustvoto se otkazuva od odreden procent na svoi sredstva.
Колега не е убаво да пишуваш навредливо, без да прочиташ што пишува на тоа што реплицираш. Јас сум упатен во детали за сето ова и правнички и законски. Значи Законот засега познава (ако го сменат ќе збориме понатаму)
-дневна
-неделна
-годишна за ревирот
- државна дозвола за цела МК кај што има концесија

За овој тип на дозволи Министерство задолжува дозволи и им ги дава на концесионерите.

Регионална дозвола не постои во закон и Министерство не дава никакви регионални дозволи.

Во исто време апсулутно знам што тоа лепат ЗСР Вардар на нивните џамови, лепеле и во претходни години, па имале инспекции, па одлепувале и сл.....они си тераат под девизата “ако пројде пројде, ако некој крека ќе одлепуваме“,....јас не реков во ниту еден момент дека Sasokone збори на памет, јас само предупредив што е законски, што не е.

Притоа ако читаш и разбираш Македонски ќе видиш дека не пишував за Групниот попуст за ревири на ист концесионер Вардар, туку за Групна дозвола за ревири на различни концесионери, набројани ти се со име и презиме и ревир. Друг пат читај пред да пишеш и да вреѓаш.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСРРК- ВАРДАР-Скопје
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 11, 2015 6:17 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Znaci ti pak zboris na pamet,nikoj ne ti dava grupna dozvola neli takva ne postoi.Ti dava za sekoj revir posebna godisna dozvola takva e predvidena i so zakon kako sto kaza i sam ti.Novina vo ovaa prikaska e cenata drustvot valjda ima pravo ako od niv izvadis 4 dozvoli da ti dade popust.
Znaci nikoj ne ti dava dozvola sto ne e predvidena so zakon.
A za nekoj den koga ke si zemam jas ke ti slikam posto ocigledno ne sakame da se razbereme.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS157158159160161»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum