www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 26, 2024 1:35 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS11»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 1:08 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONВто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON374
ljupce НапишиCOLON
Nikola si se fatil za oroto, igraj do kraj. Ti kako koncesioner si dolzen da go rabotis toa. Toa i ti dava pravo da si postavuvas ceni i uslovi za rabota sekako. E sega e nase dali nie ke gi prifatimi tie uslovi. A kancelarijata vi raboti samo dva casa vo denot, misles li deka site nie sme slobodni bas tie dva saata? Za ribniot fond sekoja cest, riba volku ne e imalo poslednite 10 godini. Ama samo bojniko go zastitite, izgleda vi e najdohodoven. Busaro e namalen maksimalno, drug predator nema, po so i ovaj revir i ne mi e tolku atraktiven. Za toa deka idat od strana ribari znam. Kontaktiram so mnogu od niv, ama od 10 ekipi, dali 1 se vrne pa da love. Mozebi i e toa poradi muabetite deka se fakja nad 3 kg sekoj den, a retki se tie denovi. Gledam kolku varira rekata sekoj den, posebno ovaa nedela koga za saat padna 10-15 sm. Aktivnost 1-2 ribi cel den. E da ima povekje vidovi, ne samo skobal, nema da bide ovaka. Ke bide prekrasno. Ke ja videme sega dunavkata u februari kolku ke bide aktivna, pa ke praeme muabet.
LJUPCE da pojasnam nekoj raboti najnapred jas ne sum koncesioner i ova e gragansko zdruzenie a ne privatna firma koe ima upraven odbor i pretsedatelstvo koe zaednicki so glasanje donesuva odluki
vo zdruzenieto plata zema ribocuvarot i sekretarot site ostanati koj sto vrsime nekoj rabotni aktivnosti sme volonteri
Nie ne postavuvame uslovi tuku go primenuvame zakonot za ribarstvo odnosno sto e dozvoleno a sto ne vo vrska so ribolovot vo eden od tekstovite vi napisav i za cenata na dozvolata i kako taa se formira
Za toa deka go stitime samo bojnikot si celosna greska bidejki nie pravime zastita na site vidovi na ribi za vremne na mrest a i preku cela godina trebalo da dojdes minatata godina na vliv na Otinja da vidis dali stitevme mrest na bojnik ili klen e sega toa sto bojnikot e najzastapena riba kaj nas jas nemam nikakva vina toj zazema teritorii i mozebi klenot se pomstuva od toj teren a deka nema klen ne se slozuvam .e sega ako vie site ribari sakate da lovite samo vo gradot a ne vi se odi vo dolnoto tecenie kaj sto ima i klen i mrena i som togas vo gradot ke lovite toa sto ima bidejki stanuva zbor za golo korito nema ni sto da ocekuvame da ima drugi ribi osven bojnik
Lugeto koj ednas dosle i poveke ne doagaat mozebi i tolku znaat da fakaat ribi jas sekoj den po nekolku pati odam do rekata i pokraj toa sto ima mnogu ribari fakaat samo onie koj sto si znaat da lovat bojnik sekoj si ima nacin tehnika i taktika nie kako zdruzenie seuste ne sme pocnale so edukacija vo vrska so nacini tehniki taktiki na lovenje a i nemame namera nitu vina za toa sto nekoj nemoze da fati riba neka gledaat ucat od tie sto fakaat
toa sto varira vodata isto taka ne e po nasa vina raboti centralata na kalimanci e sega poradi taa varijacija na vodata sto ne e aktivna ribata isto taka nemozam da vi pomognam
Vcera eden od ribarite reagirase zosto vrabotenite od JP ISAR go cistele koritoto i mi rece na mene odi ispudi gi ti si pretsedatel na zdruzenieto itoa isto taka ne e nasa rabota vo JP isar ima rakovoditeli koj sto gi rakovodat tie vraboteni a i nemame ingerencii da im zabranuvame da rabotat i pred se toa e dobro za site nas bidejki koritoto ke bide sredeno a toj sto mi go rece toa e sekojdnevnoi na rabota na Bregalnica bidejki se sto ke fati denes go prodava za 150 den po kg i zatoa site mu smetaat dokolku ribata ne e aktivna
Nasite obvrski da go stitime ribniot fond .da pravime redovni kontroli po celoto teceni .da poribuvame .da gi prijavuvame zagaduvacite .se vo celost zavrseni ako nekoj moze volonterski poveke nesto da napravi za ova zdruzenie za reka Bregalnica slobodno neka poveli imase na pocetokot takvi junaci mislejki deka ke se zdobijat so nekakva korist kako sto e fakanje ribi vo vreme na mrest za prodazba .neplakanje na dozvoli i red drugi raboti no toa kaj mene i clenovite vo UO ne pominuva takvi luge ne mu se potrebni na zdruzenieto a akoj nekoj ima vreme zelba da doaga i da pomaga vo zdruzenieto vratite se sekogas otvoreni

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONВто Јан 13, 2015 8:24 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Поддршка до концесионерот,....не би сакал многу да мудрувам, само ќе го дадам примерот со битолскиот регион....од повеќе активни здруженија во минатото битолскиот регион сега остана без концесија....многумина го вперуваат прстот на една или друга страна, крив е овој, крив е оној.....но фактите се јасни треба да се извлече поука.....ако риболовците не му помагаат на здружението, на концесионерот, ако не се уз него, тогаш лош е расплетот, таков беше случајот со Барбус.....така што мој апел е штипјани да пробаат да му помогнат на здружението и концесионер ЗСР Брегалница, никој не е безгрешен, сите имаат фалинки,...но ЗСР Брегалница е еден од најдобрите концесионери во МК во моментов во споредба со другите, тоа треба да се помогне, да се поддржи и да биде уште подобро..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 12:23 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON292
Bravo za ZSR Bregalnica
Posle vakov iscrpen i edukativen odgovor
mislam deka takvite kako Ljupce nema da izdrzat pred kompjuter
i kaj dae denovive ce vi se prikljucat.
Mala zabeleska e sto poslednava godina
mnogu go apstinirate forumov.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 12:33 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON621
Zoran, jas licno imam izvadeno 2 mrezi od rekata, ednata mu ja dadov na cuvarot, drugata ja isekov na parcinja so noz. A "vesterki" sigurno 7-8 gi imam izvadeno od voda. I toa vleguvav vo kamen ladna voda da gi odvrzam od drvata. Site sto me znaat na rekata znaat deka sum na nea ze rekreacija tamu. Mnogu retko zemam riba so sebe, a i cesto gi vrakjam nazad ribite. Odam za da uzivam, koga lovam, koga se setam, a i neretko znam i da prespijam pokraj vodata dodeka drugarot lovi. Licno moj prijatel koj sakase da "dzapa" so trokuki sum se karal da ne go pravi toa oti ke go prijavam licno. A na Nikola koga i da treba sekigas ke pomognam, ama nemame nikakva informacija za toa. Moze i malku ako bide poaktiven ovde, ke znaeme povekje za aktivmostite na zdruzenieto.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 12:42 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Oкт 24, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON292
Izvini LJupce nemav namera da te navredam.
Jas samo iskreno se nadevam deka mnogumina
kako tebe , so svoite cesni nameri ce i pomognat
na ZSR Bregalnica.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 1:00 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONНед Ное 13, 2011 12:11 am
МислењаCOLON27
Nikola blagodaram za informacijata.Kako drustvo od mene imate podrska.Nemam vreme da vi pomagam pa zatoa ne vi odmagam. Pozdrav.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 4:20 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
И друг пат сум кажал и ќе повторам, ЗСР Брегалница е едно од ретките здруженија кои си ја работат работата и секоја чест и пофалба за истото. :~~ :lepi:

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 10:32 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONСаб Дек 17, 2011 8:28 am
МислењаCOLON17
ЛокацијаCOLONШтип
Vcera na den 13.01.2015 (okolu 14 00 ) vo poseta na Stip bese nekoja inspektorka od Kocanii, trojca ribari bea zapisani bidejki nemaat markica za 2015 god. Megu tie zapisani bev i jas. Nasiot koncesioner seuste nema nabaveno markici, a za toa ne sme vinovni nie ribolovcite.

Od neodamna nekolkumina od drustvoto ja imaat pokaceno godisnata dozvola od 1 500 den na 1 800 den , i mnogubrojnoto clenstvo bese revoltirano na ovaa odluka.Ako nemaat sila i sredstva da go vodat drustvoto neka se otkazat ili ke se najde nekoj posposoben da go vodi. Dali namerno ja donesoja na rekata(za da pokazat nekoja sila) ili tolku gorivo navistina i stavil ministerot za zamjodelie ke pokaze vremeto.Mislam deka e dosta da pokazuvate sila na Makedoncite vo istocna Makedonija i mislam deka e vreme da gi posetuvate i delovite od zapadna Makedinija i tamu da vidam kolku ste jaki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 10:52 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 30, 2011 10:40 pm
МислењаCOLON1139
ЛокацијаCOLONSkopje
dozvli mislam se uste nema izdadeno.. ako si imal za 2014 ne bi trebalo da imas problemi

ako mislis na markica za legitimacija mislam deka i tie se uste ne bea podignati


a okolu kontrolite vo zapadna makedonija veruvaj deka gi ima povece otkolku vo istocna,toa e i normalno bideci ima poatraktivni i poposeteni reviri tamu.

_________________
se sto mozes da kupis so pari ne e skapo !!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLONСре Јан 14, 2015 11:27 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Маркици има од вчера.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS11»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum