www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Jул 11, 2020 5:54 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 ELLIPSIS 11 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 10:29 am 
Отсутен
Уредник
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON 2186
ЛокацијаCOLON Скопје
Незнам зошто не го користите форумов за информации? :|
Секој од концесионерите и здруженијата може слободно да си отвори своја тема и
да не информира сите за промените и битните работи за ревирот и работата.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 11:02 am 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Јан 17, 2012 4:22 pm
МислењаCOLON 86
ЛокацијаCOLON Штип
Владо во право си...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 12:20 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
Golem del od ribarite se otkazaa uste koga se vovede godisna dozvola. Del se otkazaa od revolt, demek zosto da plakjale, a.a izgleda im bese deka ne mozat da krivolovat, a sportski ne mozat ni platica da fanat . Ete zatoa se pobunija. Sega imase i del koi sakaa, ama finansiski da si dozvolat i pokraj toa sto imase i opcii na 3 rati da ja platat. Za zal. Drug problem so visokata cena e i toa so koga ke fatat malumerna riba 90% si vikaat sum platil tolku pari, i malumernite ke gi zemam. Moe mislenje e deka so poevtina godisna, ke imate povekje godisni izvadeni. I visokata cena na Drzavnata povekje kje vi odgovara. Zosto da dadam 8000 ako lovam bojnik pretezno, koga bi mozel da izvadam 3 godisni od Vardar - Demir Kapija, Bregalnica - Stip i Pcinja po 800 denari na primer =2400, sto e daleku pomalku od 8000, malku pomalku od onie 1300. I ako e na 3 pati plakjanje, ratite bi im bile 400 denari, 200 pomalku. Moze za nekoj ovie 200 se smesni, no ova e Stip, kade golem del od vozrasnata maska populacija e recisi bez rabota. Samo moe mislenje.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 7:56 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пон Oкт 24, 2011 11:10 pm
МислењаCOLON 292
Kolega Ljupce sto e ova da ja platat dozvolata na 3 rati.
Te molam daj objasnija ovaa moznost.
Ova najdobronamerno kako bi mozele poveceto
nasi kolegi vo ova krizno vreme da si
dojdat do dozvola.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 8:30 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Читам и не можам да сватам зошто е целава узбуна.
Па годишна дозвола е САМО 1300 денари за Брегалница.
Кај нас на Црн Дрим оваа година ќе е 1600 денари.
Ако ме прашате мене, јас мислам дека треба годишна дозвола да не е пониска од 2000 денари за ниту една вода во МК, па „ко воли, нек изволи“.
Спонзорства, донации и не знам што друго ..... кој е способен да издејствува пари настрана од дозволите нека каже, јас ќе му обезбедам државна дозвола за секоја година во која што ќе ми донесе барем по 500 евра спонзорство.
Луѓе, мора да сватиме дека работите поинаку изгледаат кога ги гледаме од страна, а сосема поинаку изгледаат кога си дирекно вклучен во работата.
И да, рекреативниот риболов е РЕКРЕАЦИЈА, а не извор на егзистенција и сламка за спас на најзагрозените категории на луѓе кои се 365 дена на вода за да од тука продаваат риби и со тоа ранат фамилии .... барем треба така да биде, рекреација и само рекреација.

Никола, ако не е тајна, колку плата зема вашиот рибочувар?
Нашиот зема просек по 11 000 денари. Па некој тие пари ги зема од продавање риба уловена „за рекреација“, а сега ние треба нив да ги жалиме, а рибочуварот што мрзни покрај вода, се кара со секакви бараби, изложен е на секакви закани и ризици .... за него никој не прашува дали има да однесе леб дома .... па и лекови затоа што неговата работа е само болест.

Ако не ви е срам да продолжите со муабетот за 1300 денари за ГОДИШНА ДОЗВОЛА .... продолжете, јас немам што друго да кажам околу ова.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 8:54 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
Emil a sto ne mu zemes ti kako rabotodavec na vasiot cuvar edno odelo zimsko, da ne mrzne? Ne site lovat za da zarabotat od toa. Golem del toa sto ke go ulovat im e rucek za eden den. Ne mozete site da gi stavate vo ist kos. Imas cuvar, neka kontrolira koj kolku lovi. Sigurno gleda koj kolku izleguva po rekata. Kaj nas cuvarot sigurno ne znaese 90% po ime. I nieden gazda( vo ovoj slucaj koncesioner), nikogas nema da mu e dovolno bez razlika kolku i da bide godisnata. Sekogas ke e malku i sekogas ke se vadite na istite finti: dozd, nevreme, ribokradci, mrezi. Lugje ste se fatile na oroto, igrajte. Jas samo se obiduvam da objasnam deka so kacuvanje na cenite ke imate kontrefekt. Jas si vadam markica i ke si lovam slobodno. Ako dojde nekoj da mi naplati dnevna, ke si platam. Ako ne, nikomu nisto.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 9:01 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON 1930
ljupce НапишиCOLON
Emil a sto ne mu zemes ti kako rabotodavec na vasiot cuvar edno odelo zimsko, da ne mrzne? Ne site lovat za da zarabotat od toa. Golem del toa sto ke go ulovat im e rucek za eden den. Ne mozete site da gi stavate vo ist kos. Imas cuvar, neka kontrolira koj kolku lovi. Sigurno gleda koj kolku izleguva po rekata. Kaj nas cuvarot sigurno ne znaese 90% po ime. I nieden gazda( vo ovoj slucaj koncesioner), nikogas nema da mu e dovolno bez razlika kolku i da bide godisnata. Sekogas ke e malku i sekogas ke se vadite na istite finti: dozd, nevreme, ribokradci, mrezi. Lugje ste se fatile na oroto, igrajte. Jas samo se obiduvam da objasnam deka so kacuvanje na cenite ke imate kontrefekt. Jas si vadam markica i ke si lovam slobodno. Ako dojde nekoj da mi naplati dnevna, ke si platam. Ako ne, nikomu nisto.
:!: :!: :!: :!: :!: :!:

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Чет Јан 15, 2015 9:11 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
И кoгa ќе ти лупне инспектoр кaзнa, ќе се чешaш и кaј штo не те чешa

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Пет Јан 16, 2015 5:51 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Пет Феб 10, 2012 1:25 pm
МислењаCOLON 281
ЛокацијаCOLON Штип
Нема да го лупне сигурно, Љупче излегува 5 пати годишно на риба :lollol:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: ЗСР - БРЕГАЛНИЦА2011 - Штип
ТемаИспратеноCOLON Пет Јан 16, 2015 5:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON 4780
ЛокацијаCOLON skopje
od fb stranatta za zsr bregalnica-shtip

Denes Zsr Breglnica2011 od Stip izvrsi poribuvanje na r.Bregalnica so okolu 2500 parcinja mali krapcinja
Poribuvanjeto bese izvrseno vo tecenieto pod mostot kaj banja Kezocica vo prisustvo na clenovi od zdruzenieto inspektor od Mzsv i clenovi na Zsr Ribar 2011 od Skopje koj ovaa godina donoraa okolu 800 parcinja mali krapcinja za poribuvanje vo r.Bregalnica
Golema blagodarnost do ZSR Ribar 2011 Skopje
Se izvestuvaat site rekreativni ribolovci deka kaj mesnost kukubajsko trlo poradi poribuvanjeto ke ima celosna zabrana za ribolov vo traenje od sedum denovi

odlichna vest :~~

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 5 6 7 8 9 ELLIPSIS 11 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum