www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 12:55 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS45»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:09 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
А може некој да ми објасни како може Државата да ми додели на концесија одредена вода, за таа вода да бара од мене да исполнам некои обврски кои чинат во најмала рака 5-6000 евра, а од друга страна таа да одредува цена на Државна дозвола која важи за сите води. Ејјјјјј па ова мислам дека во најмала рака е неуставно и се коси со еден куп закони.
Еве еден прост пример. Ако јас ви издадам под кирија дуќан и сме се договориле да ми плаќате кирија во одреден износ, кој редовно ми го плаќате. Дали тоа ми дава за право јас да си доаѓам во тој дуќан кој сум го издал и да си земам од вашата роба без да платам? Дали јас имам право да ви одредувам цена на производите што ги продавате? Дали јас имам право да застанам пред врата и да им наплаќам на муштериите пари, а производите да ги земаат од дуќанот кој вие рботите. Нормално дека не, јас сум го издал дуќанот и за тоа барам и добивам кирија, барам да си ги подмирувате сметките за комуналии, барам да ги одржувате просториите, и тоа е што барам, и немам право да ви се мешам во финансиската политика.

Државна дозвола ..... поголема глупост, според дефиницијата од сегашниот Закон, не може да постои. На кого му одговара оваа дозвола? На Државата за да полни буџет и одговара сигурно. На риболовците од Скопје им одговара затоа што одат на повеќе различни ревири, а тоа ќе ги чини скапо ако вадат секаде посебно дозвола. А што од тоа добиваат концесионерите од внатрешноста? НИШТО !!!! Риболовците од внатрешноста си ловат на одредени ревири, 99% од нив се локал риболовци и не ги интересира Државна дозвола. И овде доаѓаме до уште еден апсурд, Државни дозволи најчесто имаат Скопјани кои многу ретко или воопшто не ловат на скопските ревири, ловат на ревирите во внатрешноста на Македонија, а плаќаат пари на Скопски здруженија и во буџет на РМ.

И сега ќе прашам, дали ова е фер политика спрема концесионерите? Дали има некоја логика во дефинирањето на Државната дозвола?

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:16 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
Еве Емил јас ке пробам да ти одговорам од моја гледна точка .
Вадењето дневна дозвола го направивте како да вадам зелен картон за кола или незнам што ...
ЈАс за да одам на некој ревир по риба , треба да ја најдам нивната жиро сметка , па да најдам колку кошта дневна или 7 дневна дозвола , па да идам у банка да уплатам за да имам заверена уплатница или да уплатам преку електронско банкарство па да се убедувам со некој чувар дека тоа е нормална уплатница која сум ја уплатил преку интернет.
ако вадам на лице место треба да барам кај ви е пунктот , дали воопшто го има и дали ке работу и 4 сабајле кога рецимо би стигнал на вода .

вака со државна не ме боли глава каде ке ми текне сабајле да идам по риба . палам кола и идам ...
не викам дека е фер распределбата на средства од страна на министерство но тоа е од моја гледна точка ;)

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:29 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Дали е комплицирано или не вадењето дневни дозволи е друго прашање, а и тоа е пропишано со закон и концесионерите не го измислиле сами.
Овде е муабетот за тоа дека некој друг наплаќа во твое име. Ајде кажете некој друг таков или сличен пример каде во твој „дуќан“ можам јас да пуштам некого да си земе тоа што му треба и да не смееш да му наплатиш.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:39 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
NE E BAS TAKA EMIL, nego e vaka,

te tepa i ne ti dava da places :lol: :lol:

ila pa , ,,,,,,,,on te j,,,e a ti se pravis kao da ne osecas :lol: :lol:

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:41 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Aпр 14, 2011 11:43 pm
МислењаCOLON2377
emil.matoski НапишиCOLON
Дали е комплицирано или не вадењето дневни дозволи е друго прашање, а и тоа е пропишано со закон и концесионерите не го измислиле сами.
Овде е муабетот за тоа дека некој друг наплаќа во твое име. Ајде кажете некој друг таков или сличен пример каде во твој „дуќан“ можам јас да пуштам некого да си земе тоа што му треба и да не смееш да му наплатиш.
Колега ако јас ти издадам дуќен- игротека и ако ти во таа игротека во текот на денот имаш 100 деца кои ќе си играат со играчките кои јас сум ти ги дал под кирија, а за тоа си наплаќаш, ШТО ќе изгубиш АКО јас ти пратам едно дете во тој ден кое ќе си поигра со играчките и потоа ќе си замине БЕЗ притоа да земе со себе некоја играчка. :confused:

п.с. само уште една споредба


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:44 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONНед Јан 08, 2012 10:04 pm
МислењаCOLON6059
ЛокацијаCOLONСкопје - Кисела Вода
emil.matoski НапишиCOLON
Дали е комплицирано или не вадењето дневни дозволи е друго прашање, а и тоа е пропишано со закон и концесионерите не го измислиле сами.
Овде е муабетот за тоа дека некој друг наплаќа во твое име. Ајде кажете некој друг таков или сличен пример каде во твој „дуќан“ можам јас да пуштам некого да си земе тоа што му треба и да не смееш да му наплатиш.

кај мене на работа ... јас ти ја издавам робата тебе а ти му плаќаш на шпедитерот :hit_head: :D

_________________
Često popričam sa samim sobom, ali nemo'š budali dokazati.
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:46 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
emil.matoski НапишиCOLON
А може некој да ми објасни како може Државата да ми додели на концесија одредена вода, за таа вода да бара од мене да исполнам некои обврски кои чинат во најмала рака 5-6000 евра, а од друга страна таа да одредува цена на Државна дозвола која важи за сите води. Ејјјјјј па ова мислам дека во најмала рака е неуставно и се коси со еден куп закони.
Еве еден прост пример. Ако јас ви издадам под кирија дуќан и сме се договориле да ми плаќате кирија во одреден износ, кој редовно ми го плаќате. Дали тоа ми дава за право јас да си доаѓам во тој дуќан кој сум го издал и да си земам од вашата роба без да платам? Дали јас имам право да ви одредувам цена на производите што ги продавате? Дали јас имам право да застанам пред врата и да им наплаќам на муштериите пари, а производите да ги земаат од дуќанот кој вие рботите. Нормално дека не, јас сум го издал дуќанот и за тоа барам и добивам кирија, барам да си ги подмирувате сметките за комуналии, барам да ги одржувате просториите, и тоа е што барам, и немам право да ви се мешам во финансиската политика.

Државна дозвола ..... поголема глупост, според дефиницијата од сегашниот Закон, не може да постои. На кого му одговара оваа дозвола? На Државата за да полни буџет и одговара сигурно. На риболовците од Скопје им одговара затоа што одат на повеќе различни ревири, а тоа ќе ги чини скапо ако вадат секаде посебно дозвола. А што од тоа добиваат концесионерите од внатрешноста? НИШТО !!!! Риболовците од внатрешноста си ловат на одредени ревири, 99% од нив се локал риболовци и не ги интересира Државна дозвола. И овде доаѓаме до уште еден апсурд, Државни дозволи најчесто имаат Скопјани кои многу ретко или воопшто не ловат на скопските ревири, ловат на ревирите во внатрешноста на Македонија, а плаќаат пари на Скопски здруженија и во буџет на РМ.

И сега ќе прашам, дали ова е фер политика спрема концесионерите? Дали има некоја логика во дефинирањето на Државната дозвола?
Seto ova go znese pred da konkuriras za toj vas revir ...ZOSTO konkurirase ??
ТафТабиТ НапишиCOLON
Еве Емил јас ке пробам да ти одговорам од моја гледна точка .
Вадењето дневна дозвола го направивте како да вадам зелен картон за кола или незнам што ...
ЈАс за да одам на некој ревир по риба , треба да ја најдам нивната жиро сметка , па да најдам колку кошта дневна или 7 дневна дозвола , па да идам у банка да уплатам за да имам заверена уплатница или да уплатам преку електронско банкарство па да се убедувам со некој чувар дека тоа е нормална уплатница која сум ја уплатил преку интернет.
ако вадам на лице место треба да барам кај ви е пунктот , дали воопшто го има и дали ке работу и 4 сабајле кога рецимо би стигнал на вода .

вака со државна не ме боли глава каде ке ми текне сабајле да идам по риба . палам кола и идам ...
не викам дека е фер распределбата на средства од страна на министерство но тоа е од моја гледна точка ;)
Pobrgu ce smenam hobito ili ce krivolovam nego ovaa FISKULTURA da ja napravam ..:head_bang:

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Прво тоа дете ќе го земам ако јас сакам, а не може да ми биде наредено затоа што јас ти плаќам кирија и со тебе сум завршил.
А ако веќе го примам тоа дете поради моја добра воља, а не затоа што морам, тогаш воспитачките ќе губат време со него, децата што платиле ќе имаат една играчка помалку, родителите од другите деца ќе се бунат како тие треба да плаќаат за нивните деца, а некое разгалено дете си игра тука без да плати .....

Значи овде не се работи за добра волја, овде се работи за обврска да им дозволиш на сопствениците на Државни дозволи да ловат таму каде што не платиле.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:48 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Kaj mene na rabota.
Proizvoditelot, proizveduva a germanecot mene mi plaka.

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПет Јан 09, 2015 8:49 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Aпр 12, 2012 3:42 pm
МислењаCOLON605
.................................momentalno sum u Srbija i bas mi kazuvaat kolku povolnosti imaaf i rati i se...60 evra e dozvola tuka alo i toa na rati

_________________
Carp fishing...i love it !


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123456ELLIPSIS45»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 6 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum