www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 14, 2020 8:17 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 39 40 41 42 43 ELLIPSIS 45 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 07, 2015 2:25 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLON Нед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON 5482
Legitimacijata vazi segde i vrz osnova na nejze konsecionerot a i ti kako ribolovec e dolzen da ti izdade dnevna,nedelna i godisna dozvola i istata mora da ja poseduvas pri ribolov.....Legitimacijata moze da ti bide od Berovo a dozvola da izvadis za Ohidsko....Toa e za legitimacija sto ja izdava MRF i bez nejze ne moze da se izdade dozvola....Legitimacijata od MRF i clanarinata za clenuvanje vo drustvoto nemaat nikakvi zaednicki svojstva ....

_________________
[ img ]


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 07, 2015 2:33 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Tocno.
A sportska legitimacija moze da izvadis od zdruzenie koe e clen na MRF i ima resenie za vrsenje dejnost sport
Izdadeno od Agencija za mladi i sport.
So ova zdruzenie ke potpises dogovor deka ke natprevaruvas za niv i ke odneses lekarsko uverenie od sportska medicina, plus ke si uplatis uste 400 denari vo MRF za sportskata legitimacija.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 07, 2015 2:54 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Jун 16, 2013 1:52 pm
МислењаCOLON 42
dali godisnata dozvola odi vo paket so clanarina i legitimaciji ili posebna e cenata za godisna dozvoila posebno se placa za clanarina posebno za legitimacija ???


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Вто Aпр 07, 2015 3:05 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Може и посебно, може и во пакет. Ако си член на друштвото, ќе ти понудат пакет. Ако јас сакам да извадам сега дозвола од кај Емил, ќе му уплатам 1600 за годишна и ќе отидам да си земам годишна, легитимација си имам, а членарина нема што да му плаќам ако не сум му член.

А ако прашуваш за Глобочица, таму колку што сум запознаен, цената на годишната е 2000 денари. Значи ако јас сакам да купам годишна за таму, треба да им уплатам 2000 денари. А ако си нивни член, добиваш и годишна и легитимација за 2000 денари. Тоа значи дека тие ја субвенционираат легитимацијата, на државата ќе и платат 200 денари од тие 2000 денари како надомест за концесија, а за друштвото ќе останат само 1400 денари за годишната дозвола, бидејќи 400 ќе уплатат на МРФ.

Ние пред некоја година ги субвенциониравме легитимациите кои се вадеа преку нас и чинеа 300 денари, иако ние плаќавме на МРФ 400 денари за секоја легитимација. Исто така, веќе неколку години инвалидите од Скопје вадат легитимации преку нас за 200 денари, со тоа што ние доплаќаме 200 денари за нив.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 08, 2015 2:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Jун 16, 2013 1:52 pm
МислењаCOLON 42
А ако прашуваш за Глобочица, таму колку што сум запознаен, цената на годишната е 2000 денари. Значи ако јас сакам да купам годишна за таму, треба да им уплатам 2000 денари. А ако си нивни член, добиваш и годишна и легитимација за 2000 денари. Тоа значи дека тие ја субвенционираат легитимацијата, на државата ќе и платат 200 денари од тие 2000 денари како надомест за концесија, а за друштвото ќе останат само 1400 денари за годишната дозвола, бидејќи 400 ќе уплатат на МРФ

prasav za globocica jas sum clen na drugo ribolovno drustvo legitimacija si ullativ preku drugoto ribolovno drustvo a godisna dozvoila sakam da izvadam na globocica znaci ceme cini 2000 denari a ne 2500 kako sto vo mentov se izdavaat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 08, 2015 2:19 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Ne. Dozvola ke platis 2500 denari, bez razlika sto si clen na drugo drustvo.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 08, 2015 2:21 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Znaci, ako sakase da imas legitimacija i dozvola od kaj niv, ke dobiese legitimacija gratis, odnosno Tasmarunistani ke ti ja platea legitimacijata, a ti pak ke platese 2500 denari.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 08, 2015 2:25 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11613
ЛокацијаCOLON Скопје
Сум јa утнaл брoјкaтa, 2500 нaместo 2000

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 08, 2015 2:42 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Нед Jун 16, 2013 1:52 pm
МислењаCOLON 42
legitimacija ne dobivam gratis tuku ja placam zato sto taa e vo cenata a jas legitimacija vece imam izvadeno a pak ce platam 2500 denari


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: cenovnik za dozvoli po reviri za 2014
ТемаИспратеноCOLON Сре Aпр 08, 2015 2:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON 2536
ЛокацијаCOLON Струга
Kratko i jasno, godisna dozvola za Globocica e 2500 denari. Ovaa cena e prijavena vo MZSV.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 ELLIPSIS 39 40 41 42 43 ELLIPSIS 45 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 1 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum