www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 14, 2020 8:53 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Предлог за измени на закон
ТемаИспратеноCOLON Чет Jун 30, 2016 2:57 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Ное 06, 2010 10:29 am
МислењаCOLON 2030
ЛокацијаCOLON Кочани
Лани кон крајот на годината имаше една иницијатива за измени во Законот за рибарство од страна на Рибар 2011.Неможам да го најдам каде беше мислам дека Диме-Спаива го објави овде на форум,ако некој го најде може да го објави повторно да се потсетиме.Истата иницијатива беше пратена до сите риболовни Здруженија и ние како Кочански рибар-Кочани дадовме одговор-подршка за истата и плус наше размислување и ставови.Еве го целост па ме интересира ваше мислење на таа тема.

Почитувани колеги,за поздравување се напорите и залагањето кога се размислува за доброто на риболовците,и се надеваме дека со целовкупна подршка од риболовните здруженија ќе успеете во Вашата намера.
Во однос на точките,односно намерите и целите што ги добивме генерално се согласуваме,но за првите две точки имаме свои размислувања и ставови.
Накратко за втората точка можеби најбезболно и наједноставно е да се настојува да на самата шумска полиција им се зголемат ингеренциите односно да можат да вршат набљудување ,надзор и контрола на риболовните ревири бидејки шумската полиција е под ингеренции на самото МСШЗ.
Во однос на првата точка,30% од сумата која се плаќа за легитимација за рекреативен риболов,да се вратат во МРФ,кои како што укажувате се со намена за порибување,ние како риболовно здруженије не се согласуваме.

Причината е што веќе се издвојуваат 70% од уплатите ,а самите спортски риболовни здруженија и членство од 3000 денари во МРФ.Затоа сметаме,како и што наведовте од насловот „риболовците за риболовците„ тие 30% да се уплатуваат во здруженијата од каде членуваме ние како риболовци. Факт е дека повеќето риболовни здруженија буквално се борат како финансиски да опстојат и да мора да бидата зависни од донатори.
За риболовецот задоволството ќе биде поголемо кога ќе знае дека дел од тие 400 денари за спортска легитимација,односно 30% од уплатата останува во самото риболовно здруженије во кое членува .Со самото тоа ќе има поголемо членство,повеќе издадени легитимации и МРФ ќе има бенефит со повеќето издадени легитимации за рекреативен риболов.
Тие средства ќе бидат добредојдени за сите риболовни здрженија и ќе бидат неменети за порибување и зголемување на рибочуварскати служби на здрженијата кои имаат води под нивна концесија.

СРЗЕК Кочански рибар-Кочани

_________________
When you walk through a storm hold your head up high.....and don't be afraid of the dark.... at the end of the storm Is a golden sky....

Alliance Carp Team


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Предлог за измени на закон
ТемаИспратеноCOLON Пон Дек 19, 2016 12:48 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Вто Maј 05, 2015 12:23 pm
МислењаCOLON 21
Moj predlog i licno mislenje da site imaat benefit e da se napravi edna i edinstvena dozvola za ribolov vo Makedonija koja ke se vadi isklucivo od Ribolovnata Federacija na Makedonija primer zboram za nekoj 1500-2000 denari so vklucena Legitimacija.
So sto tie pari bi odele samo za Federacijata. Dodeka na sekoe odenje na ribolov na bilo koj Revir da se vade posebna 1dnevna, 7 dnevna ili 30dnevna dozvola od Koncesionerot ili Ribolovnoto Zdruzenie da receme nekoj 30-50 denari po den koj sto sredstva ke odat direktno za Ribolovnoto Zdruzenie. Dokolku nekoj nema Dozvola od Federacijata ke si plati 250 denari dnevna dozvola na Ribocuvarot od koj da receme 40% povtorno bi odele vo Federacijata.

Toa spored mene e edno od Resenijata kako bi se resil ovoj problem da bi opstanale Finansiski i Federacijata i Ribolovnite Zdruzenija.

_________________
Не се грижам поради тоа што украле моја идеја… Се грижам поради тоа што немаат свои.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Предлог за измени на закон
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 4:39 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Вто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON 374
:head_bang: :head_bang: :head_bang: :head_bang:

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Предлог за измени на закон
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 6:33 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Aj да не испадне само чукање глава да ти доловам неколку работи

Велиш една дозвола 1500-2000 за федерација - Федерација не е концесионер, не е обврзана да ги порибува водите, не е обврзана да вработува рибочувари, Федерација е здружение како и сите други здруженија, од тука прашањето е зошто таму да даваш пари ? сосема погрешно

Еве и да речеш да се дадат тие пари на друго место, пак тие пари треба да отидат кај оние субјекти кои се грижат, т.е треба да се грижат за водите, порибување, плати за чувари, односно кај концесионерите. Ако пак треба од едно купче пари (од се што риболовците улатиле во таа единствена дозвола) да се најде формула како да се распределат на концесионерите тоа ќе биде војна затоа што некои имаат атрактивни ревири, повеќе риба, повеќе рибари, повеќе и работа и неможе да земат исто како и другите. Тука ако се најде формула која ќе помине без тепачки, тој што ќе ја најде може нобелова награда да добие.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Предлог за измени на закон
ТемаИспратеноCOLON Вто Дек 20, 2016 6:47 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Еден концесионер на сите води,државата.....една дозвола за сите води...до 2000 денари прифатливо.нема рибар во Македонија што нема да извади годишна.А бројката на риболовци не е за занемарување.да речеме 10000 риболовци х 2000 денари е 20 милиони денари.

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ] 

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 5 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum