www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 19, 2024 10:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS9»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 3:47 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
на неколку пати имам пишано за ова проблематика ама ете пак ке се измачам да апелирам

колку што знаете и самите или пак некој и не знае - риболовот(зборам за РЕКРЕАТИВНИОТ) каде нема КОНЦЕСИЈА Е ЗАБРАНЕТ а со самото тоа и лугето или риболовците кои ке се или би се фатиле на дело се потенцијални жртви за да заработат и Пријава која и не е баш малку пари со оглед на примањата на грото од народот што ги имаат или ги земаат како плати

иако за сите води кај нас има изработено РО(риболовна основа) која детално опишува пропишува се за таа вода
-што смее
-што несмее
- правила за риболовт и т.н

е сега тие правила и таа РО важат само кога ревирот би бил под концесија - кога не е важат пријавите за криволов

еве вака изгледа - реално и моментално според законите

КАКО Е НА ТЕРЕН ??

на терен сликата е сосемаа поинаква
- значи лугето или риболовците и рекреативците секој дневно си ги посетуваат водите си ловат риба или да кажм се рекреираат - а зошто па и да не ???

ке чекаат ли доделување на концесија за да ја посетат реката/езерото која им течи на 10,20,50 метри од дворот или на неколку километри од дома и во тој период ке мора да браат некоја најблиска легална вода со концесија за да одат по риба (поточно да РЕКРЕИРААТ)

нормално дека не, глупаво е некој да ти забрани да рекреираш на најблиското место каде си до вчера рекреирал

ЗАМИСЛЕТЕ
- да фудбалските, тениските, кошаркарските игралишта крлешките на децата - да се даваа под концесија и да каде нема концесионер во тој период биде заклучено или пак отворено ама забрането - и кој ке игра, трча , крла(рекреира) да биде казнет - глупости живи и тоа во боја :head_bang:

реките, езерата, планините се на државата и на народот во неа а богами и на туристите кои сакаат да прошетаат или искористат дел од таа природа

како би го решиле ова погоре ?
мое мислење е дека треба да се малку замислиме и да се потрудиме да апелираме до некој од надлежните за решавање на ваквата состојба со тоа што на оној кој сака да риболови на ваквите делови државата ке му даде шанса да си извади некој легален документ со некоја си надокнада и да си биде чист пред законот и пред инспекторот или полицијата и да не се соочи со казна за КРИВОЛОВ

на форумот не има доста членови а и здр. па дури и МРФ го прати форумот
денес се без концесија моите блиски ревири - утре би биле и вашите а решавањето е поволно за сите поштени риболовци

што мислите добро лие да се проба или да си тераме по старски- како што си е

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 4:09 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Spiro
Najgolemata glupost e toa sto drzavata bara od koncesionerite da ispolni nekoj obvrski koja i samata nemoze da gi ispolni.
Jas nemam problem so toa deka edna voda nema koncesija nekoe vreme dokolku taa voda "odmori".
Na toj nacin ke se izmrestat novi ribi i nema da se izlovuvaat postoeckite i bi trebalo da se zgolemuva atraktivnosta na taa voda zatoa sto se zgolemuva ribniot fond.No vo realnosta e nesto drugo.Toa e raj za krivolovcite.A zasto?Zatoa sto krivolovcite znaat deka Drzavnite institucii se daleku poneefikasni i od nejneefikasniot koncesioner.
E kade e sega najgolemata glupost.Site ova go znaeme i si kjutime.A na tie vo drzavnite institucii im odgovara da kjutime posto si zimaat "lesna" plata.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 5:06 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
И се ова убаво, ама не застанувајте на констатација, треба да се даваат предлози, да се разговара, Пр. тој и тој член од законот да се смени и да се направи да во период кога на некое езеро или река не е доделена концесија важат овие и овие правила, може да одат сите без дозволи, можат да одат сите ама со некакви дозволи, кој и како би давал дозволи, кој би наплаќал, кој би чувал, кој би порибувал.....тука има многу прашалници....притоа треба да се имаат во предвид и другите членови од законот, за измената да не се коси со некој друг член, или некој друг закон......само со констатации џабе моабет


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 5:18 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Еве еден предлог вака на прва што ми дојде

Од момент на одзимање на концесија до момент на доделување на концесија да може да се лови со уплатени средства на жиро сметка на Буџет на Р.М и цени утврдени од сектор Рибарство во Мин.за земјоделие.

На уплатницата да пишува секако ден/денови за кој се уплаќа.

Пр. Сакам да одам утре на Треска уплаќам денес, си ја зимам уплатницата со себе.

На терен контрола само инспектори, доаѓа, ако имаш уплатница за дента си чист, ако не кркаш пријава и ти ја собираат опремата. Воедно инспекторот си ја знае Риболовната Основа на дотичната вода, така што кога ќе искочи на терен може да те провери и што имаш во чуварка (маломерност и број на риби) и секако можеш па да кркаш казна (ако не си чист)

На овој начин би се легализирале нелегалните рибари кои фаќаат на забрането, за оние совесните не би имало страв од полиции и сл.би се збирале пари во Буџет и државата би имала обврска да го пориби тоа езеро/река ако подолго од половина или година дена е без концесија


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 9:44 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
боро ке пробам после подетално да го опишам предлогот/ иницијативата
на прва блиску сумм со твојата констатација
на пр
да се издаваат идозволите на сметка на бучетот да е уплатата - тука мислам има член за државната само да се вметне измена
цените да бидат двојно поскапи за сите дозволи како што се по риболовни основи по ревирите - за да нема конфликт со концесионрите и државната дозвола да не важи за овие ревири или пак да се воведе државна со повисока цена од формираната (пример сега е 6000 за води со концесија, а за сите води во мк и со и без 9000)
кога би имало концесионер да си биде поевтина дозволата - за да сепак некој се потруди и се ангажира за концеионерство
- за ова ке мора да се додаде во некој член или точка или алинеја ипи на постоечкиот измена

вака на прво ми изгледа нека нема многу да за преправки по членовите ама ке видиме

илија - тотално си во право
и нај поке што ме љути од целата прикаска е тоа што на поштениот не му се дава шанса да биде легален, оној кој неки и оној кој криволови - него исто му се фака и со и без концесија

а водите од оние поштените секако не страдаат, башка што ако сум легален одма вртам во полиција или инспектор да дојде ;) па нели сум платил и сум раат

би сакал да слушнам повеке предлози од оние кои се поупатени со закони и со право

редно време е да се организираме за нешто да направиме - доста исправавме влакна

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 9:49 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Злате, што попросто, тоа по би поминало, по мене не треба да се усложнува и да се меша со државната, туку треба да си биде за секој ревир поединечно и по нормална цена не по поскапа.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 10:03 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON297
spiro_jas НапишиCOLON
и нај поке што ме љути од целата прикаска е тоа што на поштениот не му се дава шанса да биде легален, оној кој неки и оној кој криволови - него исто му се фака и со и без концесија
коментар на годината, браво Спиро


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 10:08 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
да боро али тогаш ке дојде до конфликт - со концесионерите
тие од истите пари плакаат
рибочувари, порибувања и сл, а вака државата нема да врати сретства за рибочување и да пориби на тие води

ако се оди со директна уплата на буџет - да не е како со джавната принципот (30 со 70%)
тука ке нема контрола (легитимации, повратни сретства за порибување и т.н)

- ако пак уплатата оди преку МРФ - која ке има увид дали уплатувачот има ЛЕГИТИМАЦИЈА и ке проследи до мин. и уплати до буџет тука е нај добра опција
со тоа што МРФ ке води евиденција како и секое здр. од каде и за каде се извадени тие дозволи - па таму и ке пориби

ако тгреба нека се додаде и некоја комисија за овие ревири без концесија - која ке ги работи овие документи

па и да за тоа земе процент као и со вадење на државна 10,20,30 % - за мрф другите на буџет 90,80, 70 % како ли ке биде одлучено

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 10:14 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
коста НапишиCOLON
spiro_jas НапишиCOLON
и нај поке што ме љути од целата прикаска е тоа што на поштениот не му се дава шанса да биде легален, оној кој неки и оној кој криволови - него исто му се фака и со и без концесија
коментар на годината, браво Спиро
коста од вакви идеи на овај форум - дали од мене или од други се почнале и завршиле многу добри работи поврзани со риболовот, затоа што повеке глави се уклучени толку повеке идеи ке излезат

форумот е институција која има доста голема улога во мк - само што повеке тупачи на мозок требаат :D

фала за поддршката - иако реално сите тоа го знаеме, не го јас измислив

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПет Aвг 22, 2014 11:01 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
spiro_jas НапишиCOLON
што на поштениот не му се дава шанса да биде легален, оној кој неки и оној кој криволови - него исто му се фака и со и без концесија
Edna ispravka
Na krivolovecot povekje mu odgovara voda bez koncesija.Em nema posteni ribari koj ke go prijavat em i da go prijavat nema inspektor koj ke dojde da go kazni. :head_bang:
So koncesija e potesko.Nikogas neznaes koga ke ti dojde cuvarot.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum