www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Сре Maј 22, 2024 8:36 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 23, 2015 3:22 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:D :D t :D taka e

pa i clenovi vadat , zakoni kako bozem viza za kanada bara covekov :D :D

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 23, 2015 5:44 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Stole НапишиCOLON
SantaFe НапишиCOLON
ПО ЗАКОН ЛЕГИТИМАЦИЈА ЗА РЕКРЕАТИВЕН РИБОЛОВ ЧИНИ 400 ДЕНАРИ И СЕ УПЛАЌА НА СМЕТКА НА МРФ!!! Тоа дали сакам да бидам член на некое здружение тоа е моја работа и нема никаква врска со вадењето на легитимација. Еве јас две години вадам преку Рибар 2011, си уплаќам 400 денари на сметка на МРФ и си добивам маркица (дури здружението ми ја доставува бесплатно на домашна адреса по пошта), а не сум член на здружението. Според мене тоа е присилување на луѓето бидејќи мора да извадат маркица (легитимација) па мора и 100 - 200 денари за членарина за здружението да платат. ПАК СПОРЕД ЗАКОН: ЧЛЕНУВАЊЕТО ВО ЗДРУЖЕНИЈА Е ДОБРОВОЛНО, А НЕ ОБВРЗУВАЧКО!!!
Само тоа е, кога нема институции да застанат зад тебе тогаш ќе бидиш оставен на „добрата воља“ на здруженијата, па ако се погоди некое кое несака да те „стрижи“ тогаш ОК, ако не...


И со легитимацијата ќе може само да се “сликаш“, а да ловиш риба ЈОК :D зошто во чл.20 од Статутот на МРФ пак стои ова :

[ img ]
Незнам што е поентата да се збунат луѓето или што ???

Цитираниот член од статутот на МРФ во најголем дел е глупост кој некој така си го пишал кујзне од кога. МРФ нема никаква ингеренција да одлучува кој во колку здруженија ќе членува и како се одредува кое здружение колку членови има, се одредува преку пристапници, а регистарот на МРФ е регистар на извадени легитимации.

Статутот на МРФ има куп работи кои се некоординирани со актуелните закони, ама ваљда еден ден некој и на тоа ќе се сети и ќе го измени статутот. Иначе Статутот на МРФ е исто што и Статут на било кое друго здружение и како акт е далеку под законот, а во Законот за рекреативно да риболовиш еве што пишува (никаде не се спомнува членување во здружение, туку само Легитимација и Дозвола). Бујрум

Член 49
(легитимација за рекреативен риболов)

Рекреативен риболов може да врши лице кое поседува легитимација за рекреативен риболов.

Легитимацијата од ставот 1 на овој член ја издава федерацијата од членот 80 на овој закон со времетраење од една календарска година и се продолжува за секоја наредна година.
Во зависност од реалните трошоци потребни за изработка на легитимацијата на предлог на федерацијата министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство го одредува надоместокот за нејзиното издавање на и/или продолжување.
Остварениот приход на годишно ниво од легитимациите федерацијата го наменува за:
- 70% за реализирање на работите од член 82 од овој закон,
- 30% за Буџетот на Република Мекедонија уплатени најдоцна до 31 декември за тековната година.
Федерацијата остварениот приход од ставот 4 алинеја 1 на овој член го реализира по предходно поднесена и одобрена програма за реализација на работите од членот 82 на овој закон.
Со програмата од ставот 5 на овој член федерацијата доставува и писмен доказ за уплатени средства во Буџетот на Република Мекедонија од ставот 4 алинеја 2 на овој член.
Програмата од ставот 5 на овој член федерацијата ја доставува до Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство најдоцна до 15 јануари во тековната година и истата најмалку содржи планирани активности и потребни средства за реализација на активностите за тековната година.
Доколку остварениот приход на годишно ниво од ставот 4 алинеја 1 на овој член не е доволен за реализација на активностите предвидени во програмата, истите активности федерацијата треба да ги предвиди во програмата за наредната година.
Формата и содржината на образецот на легитимацијата за рекреативен риболов и начинот на нејзинот издавање го пропишува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство.

Член 50
(дозвола за рекреативен риболов)

Рекреативен риболов на риболовните ревири и рекреативните зони се врши врз основа на дозвола за рекреативен риболов.
Дозволата за рекреативен риболов може да биде:
- годишна за сите риболовни води во Република Македонија - државна дозвола,
- годишна за одреден риболовен ревир и рекреативна зона,
- петнаесетдневна,
- седумдневна и
- еднодневна.

Дозвола за рекреативен риболов се издава на лице кое поседува легитимација за рекреативен риболов.
По исклучок на став 3 од овој член дозвола за вршење рекреативен риболов без поседување на легитимација може да се издаде на рекреативни риболовци кои се странски државјани.
Рекреативните риболовци се должни легитимацијата и дозволата за рекреативен риболов да ја носат при вршење на риболовот, редовно да водат евиденција за уловената риба и податоците да ги доставуваат до концесионерот.
Формата и содржината на образецот на дозволата и образацот за водење евиденција, како и начинот на водење на евиденцијата и доставување на податоците ги пропишува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 23, 2015 6:19 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
ДА --ако извадиш легитимација си член на здружение -- макар и фантомски бил ама си член

и такви фантоми се бројка која во мрф се води и евидентира за бројот на делегати кој ке имаат глас на некое собрание на МРФ(КПЈ) што ке решаваат за риболовот во мк и т.н и т.н

- разликата е што, ако си член со членска во некое здружение можи ке платиш чланарина и ке ги со тоа помагаш ставовите на тоа здр и нема да бидеш фантом


на крајот се се сведува на ма.е во чибук - кога се работи за рекреативен риболов(нема ништо подобро да видиш), си бил иле не си бил не е важно, битно е да си член на мрф и тоа ке те чини 400 ден

и не се змарајте со математика -- која веке некој пред вас да ви текне ја израчунал и ја сложил во закони,правилници и статути :filip:

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONПон Феб 23, 2015 7:12 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
:mrgreen: :mrgreen: bravo

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 24, 2015 1:57 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
znachi mora da sli chlen? :mrgreen:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Феб 24, 2015 8:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Maр 23, 2012 9:31 pm
МислењаCOLON831
ЛокацијаCOLONskopje
ili ne ? :mrgreen: :mrgreen:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Гoдишни дoзвoли и држaвнa дoзвoлa 2015
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 25, 2015 2:29 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 12:47 am
МислењаCOLON1119
ЛокацијаCOLONАеродром
emil.matoski НапишиCOLON
Za 100-200 denari clenarina tolku zborovi napisani :hit_head:
Clenarinata treba so kejf da ja plakame kaj naseto omileno drustvo, a ne da cepidlacime.
Ne sakame da clenuvame vo zdruzenija, a barame nekoj da ne zastapuva pred instituciite. Koj ke ne zastapuva ako site vaka mislime? Jas ne vikam deka mora da platis clenarina vo moeto zdruzenie, plati si vo koe sakas, ama mora da svatime deka samo taka nesto ke smenime na podobro, samo ako sme zduzeni.
Taka e Emil posle ova ne treba da ima dugi postovi. A zosto da ne se bide clen na nekoe zdruzenie. Zaednicki celi i interesi so eden kup drugi lugje, uste ako si i poaktiven.

_________________
Podobro da si malku lud, otkolku da si malku pameten
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 25, 2015 2:47 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Сеп 21, 2012 2:25 am
МислењаCOLON1322
ЛокацијаCOLONПрилеп
Кралу (king) читаш ли бре насловот на темата?
Читајте добро, трет или четврт пат пишувам, прашањето беше дали може да се извади легитимација без да бидеш член на здружение, а не дали 100 или 200 денари се многу или малку и тн. си има за тоа теми! Ве молам немојте да ја расипувате темата и не ја „носете водата“ дека ние сме против членување во здружение или против 100 - 200 денари, туку овде зборуваме како се поставени работите од правен аспект!

_________________
---> ИмАмЕ цРвИ, АуТотО нИ ШибА, дЕнЕс СитЕ оДиМе дА ЛоВИмЕ РибА <---
Мувата е НајМакедонскиот инсект! Ем јаде л@јна, ем трие раце во стилот „ добро е, добро е !!! “...

Постои само една солуција - РЕВОЛУЦИЈА !!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 25, 2015 3:16 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Ako edno zdruzenie donese odluka da samo so platena clenarina posreduva za dobivanje legitimacija, sto ke bide? Ke im citame zakon? Pa vo zakonot nikade ne pisuva deka zdruzenijata se dolzni na ribolovcite da im vadat legitimacii. Ako sakaat ke mi izvadat, a ako ne ke mi recat odi vo drugo zdruzenie. Ako site baraat clenski kniski za da posreduvaat za izdavanje legitimacii? Na koj zakon ke se povikame za da ni izvadat legitimacija zdruzenijata bez da platime clenska? Imajte vo predvid deka seto toa kosta pari, nekoj treba da potrosi nekoj denar plus od onie 400 denari za vasata legitimacija.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONСре Феб 25, 2015 3:25 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Bideki sum odgovorno lice na zdruzenie i ne sakam da bidam pogresno svaten, ke moram da napisam i kako se postaveni rabotite vo moeto zdruzenie.
Vo Pastrmka -Struga ovaa godina clenska kniska ne e zadolzitelna, a legitimacija moze da izvadi koj saka za 400 den.
Do lani clenskata bese zadolzitelna, no ovaa godina resivme da ne e zadolzitelna od pricina sto sakavme da gi izbegnime vakvite diskusii, a i legitimacija moze da ima sekoj nekoj, duri i mrezari i nesovesni ribolovci, a takvi kako clenovi ne ni trebaat.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [� теми ]  Оди на страна «123456»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 8 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum