www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Саб Aпр 27, 2024 9:54 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 24, 2016 8:09 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
imav eden prijatel i porano beshe poznat po toa shto ripashe mnogu dobro lasta koga ke se napijeshe ripashe vo prazen bazen :lol:

a za zdruzhenije kako ribar i na suvo skokam lasta :lol:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 24, 2016 8:12 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONНед Maј 01, 2011 1:26 pm
МислењаCOLON3505
Браво Аки :fishing:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONВто Maј 24, 2016 11:50 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
Carot go viknal itar Pejo i mu rekol da mu najde ovca, ni bela, ni crna, ni sarena, nitu bilo kakva boja. Ako ne uspee togas mu otide glavata.
Itar Peo ne spiel dve noki i konecno mu svetnalo.
Ide kaj Carot i mu vika:
Cestiti care, jas najdov takva ovca, ni bela,ni crna, ni sarena, nitu bilo kakva boja, ama ke mozete da ja videte nit denes, ni utre, ni zadute nitu bilo koj den.
Ribar ke zeme koncesija ama ceka da izleze nekoja od dunavski sliv. Nit egejski, nitu jadranski, nitu bilo koj sliv. :lepi:
....

Рибaр имa зaцртaнa цел, зa тoa ќе се дискутирa вo 2017. А штo не прoбaте дa јa земете Мaткa вие, oд МК Мaткa, секaкo дoбрo гo знaете теренoт, гo имaте кривoлoвенo пoвеќе пaти :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2016 12:38 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Филип НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Carot go viknal itar Pejo i mu rekol da mu najde ovca, ni bela, ni crna, ni sarena, nitu bilo kakva boja. Ako ne uspee togas mu otide glavata.
Itar Peo ne spiel dve noki i konecno mu svetnalo.
Ide kaj Carot i mu vika:
Cestiti care, jas najdov takva ovca, ni bela,ni crna, ni sarena, nitu bilo kakva boja, ama ke mozete da ja videte nit denes, ni utre, ni zadute nitu bilo koj den.
Ribar ke zeme koncesija ama ceka da izleze nekoja od dunavski sliv. Nit egejski, nitu jadranski, nitu bilo koj sliv. :lepi:
...

Рибaр имa зaцртaнa цел, зa тoa ќе се дискутирa вo 2017. А штo не прoбaте дa јa земете Мaткa вие, oд МК Мaткa, секaкo дoбрo гo знaете теренoт, гo имaте кривoлoвенo пoвеќе пaти :)
...
Ribar 2011 se zalaga da bide golemo drustvo so xxxx clenovi i so zafateni pozicii vo MRF.
I kako takvo e red da zemete koncesija za da mozat vasite xxxx clenovi da ribolovat na svoja voda i da ve vidat na teren a ne na muabet.
Nie sme malo drustvo koe e na nivo na klub so xx clenovi. Nikogas ne sme se zalagale za zimanje na koncesija i za zimanje na fotelji vo MRF. Sme se zalagale za promoviranje na FF vo MK.
A za krivolovenjeto mozam da ti kazam deka povekje krivolovci ima vo Ribar otkolku vo Matka, a povekje riba pustile clenovite od Matka otkolku clenovite na Ribar.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2016 8:20 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
ilija НапишиCOLON
I kako takvo e red da zemete koncesija za da mozat vasite xxxx clenovi da ribolovat na svoja voda i da ve vidat na teren a ne na muabet.
Точно, затоа РИБАР ќе земе концесија следната година кога ќе им завршат концесиите скоро на сите ревири.
Кој и да ја земе Матка, ако се најде таков јунак, ќе ја изгуби или ќе се откаже многу брзо.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2016 6:46 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON4637
ЛокацијаCOLONSkopje
Само да предупредам да се внимава на јазикот....

За некои душегрижници за Рибар, или за Матка или за незнам што....мој совет е ако веќе правите моабет бујрум со издржан факти и моабети...а не со народни мудрости и глупости...

На Матка сум бил со уште неколку луѓе на терен и лично да се запознаеме какви се условите за концесија на Матка,..тоа беше уште пред некоја година кога Матка остана без концесија, направивме моабет со повеќе луѓе и го прошетавме езерото до улив ....Условите се следни

Пристап на езерото е еден и единствен од Скопје, освен за параглајдеристи....значи

1.секој пристап таму при евентуална концесија на активисти или чувар НЕМОЖЕ да остане незабележан, читај рибокрадците имаат добра контрола, т.е ако некој си става мрежи додека дојдеш кај него 100% он дознава пред тебе
2. портите кај Манастирот навечер се затвараат, а внатре шетаат шарпланинци, читај акции за рибокрадците навечер не се баш лесни за правење
3. главни за пловидба по езерото се тие таткото и куп синови албанци кои го држат бизнисот со чамците, јас се возев со еден од луѓето и тој лично не однесе до нивната прекрасна нова брвнара да ни ја покаже како убаво си ја направиле и каде висеа мрежи да се сушат
4. на Матка има едно 10 тина може и повеќе куќички, што на македонци, што на албанци, секако безправно направени таму каде што освен зеленило не смее да има ништо друго, а половина, ако не и сите имаат газди кои се некои манги, или безмозочњаци, а добар дел од нив си ставаат мрежи ...па сега ти види...
5. пристапот до езерото е особено тежок, ентузијастички и авантуристички може да се оди по патот покрај езерото и на дадени местенца да се фрла...но во споредба со други езера е далеку полош пристап....евентуално пристапот би бил со чамци и кануа...што пак не се лесни за пренесување бидејќи пристапот со кола на матка е ограничен до одредена точка, а понатаму чамец треба на раце да се носи по тесното патче каде на одредени места едвај човек со човек се разминува. Поентата е дека при овозможен риболов навистина е прашање колку риболовци ќе ја посетуваат Матка и од каде ќе се најдат пари за плати на чувари, порибување и сл....

За бројки, финансии и чувари не би дискутирал освен со некој кој сериозно се занимавал со вакви бројки.

Да заклучам, за успешна концесија на Матка треба да се вклучат олеснувачи и претстатвници на Европска Унија и НАТО, да се ангажираат специјалните единици при АРМ и да има етничко-политичка воља да успее концесијата....

Па бујрум кој му стиска нека дојде и нека аплицира


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2016 9:24 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON3010
Boris НапишиCOLON
Само да предупредам да се внимава на јазикот....

За некои душегрижници за Рибар, или за Матка или за незнам што....мој совет е ако веќе правите моабет бујрум со издржан факти и моабети...а не со народни мудрости и глупости...

На Матка сум бил со уште неколку луѓе на терен и лично да се запознаеме какви се условите за концесија на Матка,..тоа беше уште пред некоја година кога Матка остана без концесија, направивме моабет со повеќе луѓе и го прошетавме езерото до улив ....Условите се следни

Пристап на езерото е еден и единствен од Скопје, освен за параглајдеристи....значи

1.секој пристап таму при евентуална концесија на активисти или чувар НЕМОЖЕ да остане незабележан, читај рибокрадците имаат добра контрола, т.е ако некој си става мрежи додека дојдеш кај него 100% он дознава пред тебе
2. портите кај Манастирот навечер се затвараат, а внатре шетаат шарпланинци, читај акции за рибокрадците навечер не се баш лесни за правење
3. главни за пловидба по езерото се тие таткото и куп синови албанци кои го држат бизнисот со чамците, јас се возев со еден од луѓето и тој лично не однесе до нивната прекрасна нова брвнара да ни ја покаже како убаво си ја направиле и каде висеа мрежи да се сушат
4. на Матка има едно 10 тина може и повеќе куќички, што на македонци, што на албанци, секако безправно направени таму каде што освен зеленило не смее да има ништо друго, а половина, ако не и сите имаат газди кои се некои манги, или безмозочњаци, а добар дел од нив си ставаат мрежи ...па сега ти види...
5. пристапот до езерото е особено тежок, ентузијастички и авантуристички може да се оди по патот покрај езерото и на дадени местенца да се фрла...но во споредба со други езера е далеку полош пристап....евентуално пристапот би бил со чамци и кануа...што пак не се лесни за пренесување бидејќи пристапот со кола на матка е ограничен до одредена точка, а понатаму чамец треба на раце да се носи по тесното патче каде на одредени места едвај човек со човек се разминува. Поентата е дека при овозможен риболов навистина е прашање колку риболовци ќе ја посетуваат Матка и од каде ќе се најдат пари за плати на чувари, порибување и сл....

За бројки, финансии и чувари не би дискутирал освен со некој кој сериозно се занимавал со вакви бројки.

Да заклучам, за успешна концесија на Матка треба да се вклучат олеснувачи и претстатвници на Европска Унија и НАТО, да се ангажираат специјалните единици при АРМ и да има етничко-политичка воља да успее концесијата....

Па бујрум кој му стиска нека дојде и нека аплицира
Za 99% od nasite vodi vazi ova.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONСре Maј 25, 2016 10:50 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Se slozuvam so Ilco. I jas go delam istoto mislenje.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 26, 2016 12:45 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Дек 09, 2011 2:36 am
МислењаCOLON2536
ЛокацијаCOLONСтруга
Da se doobjasnam za da ne bidam pogresno razbran so mojot prethoden post.
Mislam deka Matka ne moze finansiski da opstoi sama za sebe, a od tuka bi bilo los poteg dokolku Ribar ili nekoe drugo zdruzenie ja zeme pod koncesija. Osven ako ne sakaat da ja imaat koncesijata samo na hartija i da se molat da ne im ja odzemat i da bidat kazneti za neostvaruvanje na obvrskite. Imajte predvid deka edna koncesija bara minimum 5000 evra godisno za da se ostvarat obvrskite, a Matka tesko deka moze tie pari da gi obezbedi. Ako gresam ke me popravite.
A toa deka na sekoja voda vo MK gi ima problemite sto gi navede Boris, toa e 100% tocno. Ne samo tie problemi, tuku uste mnogu drugi problemi ima, nekoi i pogolemi od ovie navedenive, a na koncesionerite e da se borat so tie problemi za da malku od malku gi napravat ribolovnite vodi podobri od prethodno i da se nadevaat deka vo Drzavava ke se resat ostanatite socijalni problemi so sto bi se smenil mentalitetot na lugeto voopsto, pa so toa bi dobile vodi za kakvi sto sonuvame.
Ako nekoj se nadeva deka bilo koe zdruzenie, pa makar se vikalo Ribar 2011, ke napravi raj od nekoja voda uste "utre", mislam deka se laze. Bi sakal da gresam vo ova, ama .... Momentalno borbata e da se napravi eden cekor napred vo sporedba so vcera, ne moze da rascvetaat rozi preku nok.

_________________
„Земјата не ни е дадена во наследство од нашите предци,
туку ни е позајмена да ја чуваме за идните поколенија“


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Тендер за нови концесии
ТемаИспратеноCOLONЧет Maј 26, 2016 1:51 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
za nas e samo skopski vardar :)
sam se chuva po sebe,sam se odrzhava,ribari si vadat dozvola,ribari i riba si ima i poubav revir kako za nas skopjanishtava nema!
sakash dubinka,mushica,spin,tapa... :lol: :lepi:

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «12345ELLIPSIS9»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 21 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum