www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Aпр 25, 2024 6:32 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS119»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONПон Ное 28, 2011 11:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
ico baits НапишиCOLON
DACO i kotizacijata sto ja plakase mrf za sampionatot, si zaboravil deka del od kotizacijata za ligata ostavavme ostavavme srestva za da se plati sampionatot. i toa go plakavme nie..Sto platile plivkarite do sega i sto rezultat donele, :idea: :idea: 2ri od pozadi najdobar plasman vo izminative 50 god..i sega prasanje kaj trebase da se investira? :idea: :idea: :idea: :idea:
Друже Ицо...мене се ми е јасно како ден...иако плаќавме котизација за државната лига,со тие пари требаше да се плати котизацијата за светско и се плати...не било на терет на МРФ...овде на форумот имаше некои коментари како сме оделе и сме се шетале на државен трошок...па ете сега претседателот на МРФ ќе појасни,нели???....дури набавката на државното знаме и CD-то со државната химна ни беше на сопствен терет...а ја претставувавме државата нели???...а имавме состанок во работните простории на претседателот Васко,во институтот за сточарство каде некои работи цврсто се ветуваа...за жал и Јас бев присутен,па со право можам да тврдам дека се шо беше ветено ветер го однесе,...денес и децата не можеш да ги излажеш по втор пат за едно нешто,па камоли возрасни луѓе!!!!....се надевам дека со овој коментар на господинот Васил ќе му стане јасно од каде тивкиот бојкот на крапските спортисти...позз ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 12:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Maр 19, 2011 11:55 am
МислењаCOLON1040
ЛокацијаCOLONBitola
Kolegi da ne me razberete pogresno ama posle 4 strani temata pocna da zabeguva!
G-not Kostov jasno napisa deka ni stoi na raspolaganje za postaveni prasanja!
ne gledam prasanje vo toa shto nekoj platil od dzeb za zname ili za cd. toa jas go gledam kako nekoj finansier shto se promovira ovde!
Postavete prasanje red po red pa covekot neka odgovori, bidejki mene mi e sram da napisham bilo shto posle vakvite postovi!
DA NE SE ZABORAVI i nekoj da pomisli ovoj zazema necija strana !


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 12:05 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Ок...излишните коментари модераторите нека ги преместат во лаф муабет...позз ;)


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 12:46 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Ное 25, 2011 8:33 pm
МислењаCOLON306
Dragan.S НапишиCOLON
Vasil Kostov НапишиCOLON
"Цели, задачи и дејности на МРФ се :
- организирање на рекреативниот риболов во Р.Македонија;
- организирање на спортскиот риболов во Р. Македонија;
- организирано јакнење на РЗК, нивна меѓусебна соработка и омасовување на спортскиот и рекреативниот риболов;
- насочување и координирање во работата на РЗК;
- развивање и унапредување на рекреативниот и спортскиот риболов;
- зголемување на рибниот фонд;
- заштита на водите и рибите во нив;
- заштита и унапредување на животната средина;
- дава помош, соработува и врши контрола на терен во организирањето на спортскиот и рекреативниот риболов на своите членки;
- порибување на водите во Р.Македонија;
- издавање легитимација за рекреативен риболов;
- издавање легитимација за спортски риболов;
- водење евиденција и статистика од областа на рекреативниот риболов;
- водење евиденција и статистика од областа на спортскиот риболов;
- соработка, помош и учество во производството на порибителен материјал со регистрирани репроцентри;
- соработка со други организации, органи и здруженија;
- едукација на младите во тајните на спортскиот и рекреативниот риболов;
- спроведување и остварување на политиката за развој на физичката култура и спортот воМакедонија;
- утврдување и реализирање на систем за натпревари во спортски риболов;
- стимулирање за постигнување на врвни спортски резултати;
- унапредување на врвното спортување во спортски риболов заради репрезентирање на спортски натпревари на домашен и меѓународен план;
- организирање обука и испити за спортско риболовни судии;
- редовно и детално информирање на членките на федерацијата;
- издавање брошури и други стручно-информативни матерјали;
- изготвување и организирање на разни облици на стручно усовршување на спортските и рекреативните риболовци (семинари, советувања и друго);
- подготвување на програм и спроведување на семинар и курсеви за стручно дооспособување на рибочуварите;
- извршува и други цели и задачи од областа на спортскиот и рекреативниот риболов."

Би го замолил господинот Васил да ми одговори конкретно на кои цели и задачи имаат одговорено МРФ од зацртаниот план,освен обележените со црвено,нормално,откако е на мандат како претседател на МРФ...?????
Vasil Kostov НапишиCOLON
5. Како се финансира МРФ ?
Финансирањето на МРФ е дефинирано во Член 11 од Статутот на МРФ кој гласи:

МРФ за остварување на целите и задачите набележани во овој Статут се финансира од
следните извори:
- наплатен надомест од издадените легитимации за рекреативен риболов;
- членарини од РЗК
- котизација за спроведување на семинари, курсеви и оспособувања;
- котизација за учество во систем на спортски натпревари;
- од буџетот на Р. Македонија;
- од издавачка дејност;
- од донации, и други извори на средства.
Значи финансирањето на МРФ е одредено со закон..!!!
Vasil Kostov НапишиCOLON
Средствата од легитимацијата (280) денари се трошат за функционирање на канцеларијата на МРФ - плата за вработените, струја, вода, телефон, членарина во ЦИПС, за изработка и издавање на легитимацијата, за работата и акциите на државната риболовна контрола и дриги материјални трошоци.

Средствата од рекреативните дозволи ,процентот кој што останува за МРФ би требало наменски да се искористат!!!!...Ние не сме ревизори,ама сепак малку поконкретно каде отидоа парите од многубројното членство???..и пред да се плаќа рекреативна дозвола канцеларијата опстојувала....претходнит одговор беше многу оскуден..!!!!
Vasil Kostov НапишиCOLON
бројот на регистрираните рекреативните риболовци во Македонија кој пред моето доаѓање беше едвај 3500 се покачи на над 10.000.
За какво намалување на членови станува збор....а со тоа и не вадење на рекреативни дозволи..????
Vasil Kostov НапишиCOLON
Учествувавме на повеќе меѓународни натпревари (светски, европски балкански првенства)
Учествуваа,господине Костов...учествуваа луѓе со самофинансирање,сем уплатената котизација од страна на МРФ...од ваша страна не беа удостоени ни со трошка морална подршка!!!!....

Би Ве замолил господине Костов ако сакате да ми одговорите само на првото прашање,тоа ќе ни објасни многу и многу работи ќе ни бидат јасни!!!Останатите може да ги игнорирате,не се ни толку битни!!!Благодарам однапред!!!Поздрав......

Поздрав Драган
Сакале признале или не на сите поставени задачи МРФ има одговорено, со исклучок на тоа што немаме издадено брошура и немаме врвни резултати во спортот. Оспособување и семинар за рибочуварите ќе се организира во моментот кога ќе има концесионери кои ќе имаат свои рибочувари.

И уште нешто МРФ на Македонска Крапска Асоцијација за учество на меѓународни натпревари и развој на крапскиот риболов има префрлено ни помалку ни повеќе туку 680.000 денари во тек на неколку години. Исто така има и спонзорства кои се уплаќани директно на нивната сметка за светско првенство, а ги лобирал и барал некој од МРФ. Не знам зошто зборувате само за средства од самофинансирање. Согласно барањата на крапчиите сите ингеренции за учество и организација на крапските натпревари беа префрлени од МРФ на МКА. Дури и парите од котизации и спонзорства не одеа на сметка на МРФ туку на МКА. Информирајте се подобро каде се парите и кој и како ги трошел. Развојот на крапскиот риболов е моја заложба и сакам да помогнам. Тоа што помеѓу крапските риболовци има групирање и поделби е проблем кој јас тешко дека ке можам да го решам ако нема желба тој да се реши. За информација во Управниот Одбор секогаш имало (на мое инсистирање) лица кои ги застапувале интересите на крапчиите. На многу седници биле присутни крапчиите. Неколу пати направив обид сите да ги седнам на иста маса и да ги решиме проблемите. Повторувам од моја страна поддршка имаат сите крапчии.
Еве отворен повик до сите. Бујрум да ве видам на натпревар во лига систем наредната година.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 12:58 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONЧет Ное 11, 2010 3:27 pm
МислењаCOLON184
Vasil Kostov НапишиCOLON
И уште нешто МРФ на Македонска Крапска Асоцијација за учество на меѓународни натпревари и развој на крапскиот риболов има префрлено ни помалку ни повеќе туку 680.000 денари во тек на неколку години. Исто така има и спонзорства кои се уплаќани директно на нивната сметка за светско првенство, а ги лобирал и барал некој од МРФ. Не знам зошто зборувате само за средства од самофинансирање. Согласно барањата на крапчиите сите ингеренции за учество и организација на крапските натпревари беа префрлени од МРФ на МКА. Дури и парите од котизации и спонзорства не одеа на сметка на МРФ туку на МКА. Информирајте се подобро каде се парите и кој и како ги трошел. Развојот на крапскиот риболов е моја заложба и сакам да помогнам. Тоа што помеѓу крапските риболовци има групирање и поделби е проблем кој јас тешко дека ке можам да го решам ако нема желба тој да се реши. За информација во Управниот Одбор секогаш имало (на мое инсистирање) лица кои ги застапувале интересите на крапчиите. На многу седници биле присутни крапчиите. Неколу пати направив обид сите да ги седнам на иста маса и да ги решиме проблемите. Повторувам од моја страна поддршка имаат сите крапчии.
Еве отворен повик до сите. Бујрум да ве видам на натпревар во лига систем наредната година.
Не сум доволно запознаен со дешавањата или можам да ги наречам игрите мегу МРФ и МКА...само знам дека имаше некои тужбени побарувања на кои МРФ падна на суд,така имам слушнато...после Вашите состаноци проблемите не се решија туку се продлабочија!!!!!!
А за повикот,однапред благодарам...првиот чекор е Ваш,да видиме што ќе понудите,до сега од ветеното пред крапџиите фала богу ништо немате исполнето..!!!!
Ве молам не го сваќајте ова навредливо,ама многу ми е лошо искуството со соработката и со МКА и со МРФ,Ве почитувам како спортки крапски такмичар,како таков и Ве познавам,а се додека на виделина не излезат вашите ветувања околу крапскиот спортски риболов,непотребно само ќе коментирам кога немам доверба...поздрав!!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 1:56 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONПет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON2305
Nemam nikakvo prasanje no sakav da spomnam deka me raduva faktot sto konecno ja imame MRF na "linija" prestavuvana od Pretsedatelot.
Keiflija sum sto zaposnuva nekakov dijalog posebno zatoa sto sme na istata strana od boisteto.Sakam da go potikam G-dinot Kostovski da ostane "vklucen" i da vidime kako mozeme zaednicki da resavame nekoj gorlivi prasanja.Se nadevam deka MRF konecno ke pocne da razmisluva deka ribarite vo Makedonija ne se "livadari" tuku deka mozat da se organiziraat vo nekakvi strukturi kako sto e forumov i deka ke pocnat da povikuvaat na odgovornost.Vremeto na "lezi lebu da te jadam" e minato i bas me raduva deka eden vakov covek (spored biografijata) e izbran za da gi razburicka rabotite. Koj kogo ke pridobie?Vremeto ke pokaze.
Sakam samo da spomnam deka ocekuvam deka ke ima "tezok razgovor" na ovaa tema za sto molam da se vozdrzite od nepotrebni komentari.
I na kraj da kazam deka kaj ribarite "дошаја нож до коске" posebno zaradi nedodeluvanjeto na koncesi za ovaa godina poradi sto se cuvstvuva odredena nervoza vo eterot.Imajte razbiranje.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 1:59 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON1320
ЛокацијаCOLONStrumica
Еве и јас да поставам едно прашање.Искрено за натпреварите не се интересирам ,ама длабоко ме засега едно друго прашање,
Рековте дека според Вас,има услови за порибување со смуџ во сите наши води......Еве јас сум посетил многу различни води,населени со најразлични видови на риби(зборувам за во странство)по местоположба,услови за риби,растителен свет се исти со нашите води....Прашањето ми е е :!: :!: Зошто во нашите води отсуствува освен смуџот,една штука,една деверика,амур,толстолобик,јагула....и мн.други видови.Нај конкретно-ШТУКАТА.Секој кој малку прелистал за штуката не верува во стереотипи дека штуката е штетна риба,која ги уништува другите....Ма нема врска.Штуката е една атрактивна риба за спортски риболов,која успева секаде,која одржува баланс секаде,која е ефтина да се донесе и пориби,која брзо успева.....
И нај конкретно ДОЈРАН релација ШТУКА.Зошто досега не е направено ништо по ова прашање.Ги има сите услови во шаварот,има природна храна во плашките,карашите,црвеноперката(читај болни и повредени риби од овие видови)значи има се штои треба а со тоа спорсткиот риболовец ќе добие непроценлив кејф.....
Ако е до финансирање,кое не верувам дека е проблем,еве ние од форумот да се организираме би го порибиле Дојранско....но не смееме сами нели??
Ова прашање со видовите риби ,кои ни фалат бесконечно многу.....мора да се разјасни.
П.С
Од мене поздрав за храброста да влезете во жарот на борбата овде,и искрено се надевам дека заедно сме посилни :!: :!:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 8:52 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Vasil Kostov НапишиCOLON
tapa НапишиCOLON
a kaj se tie 600 denari od lanskite sponzoriranja vo vardar ???
sto imame nie od toa ;zastiteni vodi,poribuvanje,takmicenja???ne mi e jasno koja usluga dobivme za 600 denari???
Ова прашање треба да го адресирате на друго место. На ЗСР Вардар каде ги имате уплатено 600 денари. За другиот дел од прашањето веќе зборував.
Тапа, Вардар ги лажеа луѓето дека нивната “членска“ е замена за регуларната дозвола за риболов, и на тој начин си обезбедија пари за трошење во услови кога не можеа да заработат од продавање на дозволи! Кој се заеба, се заеба.
Баџо НапишиCOLON
Vasil Kostov НапишиCOLON
ДРЖАВНА ДОЗВОЛА за риболов која важи на рите риболовни води во земјава
I kolku jas shto sum zapoznaen takva dozvola ima izvadeno samo Menduh Taci :mrgreen:
Јас неколку години по ред (до годинава), имав таква дозвола и никаде немав проблем со истата. Дозволата се вадеше од Мин. за земјоделие и чинеше околу 5000 ден. Секако, имаше и гратиси.

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 9:13 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Vasil Kostov НапишиCOLON
krste1978 НапишиCOLON
Dali moze MRF na drustvata-zdruzenieta i konsecionerite da im nametne edna edistvena dozvola za ribolov za cela drzava za site vodi.
МРФ не може такво нешто никому да наметне. Меѓутоа, постои законска одредба согласно која во Македонија може да се купи ДРЖАВНА ДОЗВОЛА за риболов која важи на cите риболовни води во земјава каде е дозволен рекреативен риболов. Тоа треба сите риболовци да го знаат.

Поздрав Крсте
Vie kako pretsedatel treba da se stremite kon podobri zakonski regulativi i menjanje na postoeckite za da bidete vo situacija da nametnete edinstvena godisna dozvola za site vodi,stom e mozno toa da postoi vo sosedna Srbija i Bugarija koi imaat 10 pati povece voda od nas mora da e vozmozno i vo RM,najverojatno takvata dozvola se kosi so biznis interesite na koncesionerite taka da ke si tapkame vo mesto.
ЦитатCOLON
Дозволата се вадеше од Мин. за земјоделие и чинеше околу 5000 ден.
Filip pa toa ne e dozvola toa e lupanje reket 5000 :shock: :shock: vo srbija dozvolata e 45evra vo bugarija mislam uste poeftina
Dokolku cenata se namali na razumni 2500-3000den skoro sekoj ribar bi ja poseduval

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 29, 2011 10:10 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Најпрво би одговорил на прашањето кое Вие го поставивте до членовите на форумот :D
Да,јас сум против, моите пари наместо во МРФ,пари кои би служеле за порибување,да завршат во буџетот на РМ без никаква намена и на крајот да незнам како и каде ќе бидат потрошени :evil:
Моето прашање до Вас е во областа на екологијата,имено нашите реки се како подвижни депонии,а за мене а мислам дека и за поголем дел од риболовците најголем проблем се сеперациите.Посебен проблем се реките Пчиња и Лепенец :( Посебно Пчиња,која е речиси уништена од нив :(
Ме интересира дали МРФ сама или со координација со Мин.за екологија има превземено некакви чекори,за вршење на легален притисок тие сеперации да си направат таложници и сл.и водата која тие ја испуштаат во реките да е бистра или барем со некој подобар квалитет :?:

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1ELLIPSIS34567ELLIPSIS119»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 7 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum