www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пет Aпр 16, 2021 1:00 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 11 »
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Време на Mрест - Забрана за Риболов
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 10, 2011 4:34 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON 4404
Mozno e deka taa mreza vece si go odrabotila svoeto i bila ostavena namerno nekoj da ja najde za trofej,a nie ovde rakopleskame ko bodali,taa prikaska e poznata od ohrid se zaplenuvaat po 1000m mreza a da gi prevrtis nemozes 1m parce da najdes ne skapano,ama zato na sitel ke gi ima kako polocijata raboti uspesno

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 10, 2011 4:42 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Oкт 26, 2010 9:38 pm
МислењаCOLON 1320
ЛокацијаCOLON Strumica
Вардарски,ми ги земаш зборовите од уста ;) Треба да им направиме еден квиз на нашите и вашите инспектори :mrgreen: 0-0 им е загарантирано :!: Жално но вистиното,но факт е дека спортскиот риболов е последната дупка на свирчето во нашата држава,и моментално на никој не му дреме за чувствата и потребите на спортските риболовци.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Вто Maј 10, 2011 6:40 pm 
Отсутен
Админ
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Oкт 07, 2010 10:26 am
МислењаCOLON 4638
ЛокацијаCOLON Skopje
Vardarski
Зошто најмалку 3 (три) години се нема порибено во ниедна риболовна вода во Велешкиот ревир со едно ќоро рипче?!

Може нема ќоро, ама сакато има, не ли го фати тој крапот без опаш а ? :D


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 14, 2013 11:37 am 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLON Саб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON 5851
ЛокацијаCOLON bitola
Продолжен ловостојот за пастрмка на Дебарско и во Радика

Забраната за лов на пастрмка на Дебарско Езеро и на реката Радика е продолжена до 31 март, по препорака од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Тоа значи дека има забрана за лов на пастрмка, како за рекреативен така и за стопански риболов, што подразбира дека не смее да лови ни концесионерот „Охридска пастрмка“ од Струга, ниту да порибува без специјална дозвола за тоа, велат од дебарската ПЕ на Министерството.

- Со претходната одлука донесена врз основа на Законот за рибарството, поради перидот на мрестење на овој вид риба, беше воведена тримесечна забрана, од ноември до крајот на јануари. Сега забраната продолжува до 31 март - вели Лири Делиши, началник на ПЕ во Дебар.

Според Делиши, рекреативен и спортски риболов е дозволен за сите други видови риба. Според него, освен редовната рибочуварска служба што ја воведе концесионерот, продолжува и зајакнатата контрола од страна на другите надлежни служби. (В.Т.)

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 14, 2013 1:45 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
spiro_jas НапишиCOLON
Продолжен ловостојот за пастрмка на Дебарско и во Радика

Забраната за лов на пастрмка на Дебарско Езеро и на реката Радика е продолжена до 31 март, по препорака од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство. Тоа значи дека има забрана за лов на пастрмка, како за рекреативен така и за стопански риболов, што подразбира дека не смее да лови ни концесионерот „Охридска пастрмка“ од Струга, ниту да порибува без специјална дозвола за тоа, велат од дебарската ПЕ на Министерството.

- Со претходната одлука донесена врз основа на Законот за рибарството, поради перидот на мрестење на овој вид риба, беше воведена тримесечна забрана, од ноември до крајот на јануари. Сега забраната продолжува до 31 март - вели Лири Делиши, началник на ПЕ во Дебар.

Според Делиши, рекреативен и спортски риболов е дозволен за сите други видови риба. Според него, освен редовната рибочуварска служба што ја воведе концесионерот, продолжува и зајакнатата контрола од страна на другите надлежни служби. (В.Т.)
Zabrana za reka RADIKA e prodolzhena do 31/03/2013 ama vazhi za delot od BOSHKOV MOST do vliv na Debarsko ezero,delot shto e pod N.P.Mavrovo,ribolovot na pastrmka e dozvolen.PROVERENO pred 5 minuti.Bistro.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Феб 14, 2013 6:51 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пет Maр 04, 2011 10:01 pm
МислењаCOLON 2305
Tvrdko 1
Pred dva saati razgovarav so eden covek od MZSV.
Mi rece deka zabranata na Radika se prodolzila zatoa sto taka bilo vo ribolovnata osnova.
Do koga ,ne zapamtiv zatoa sto zaminav od sredbata ama ne e povekje 1 februari.

_________________
Podobro da si sam, otkolku da ne si so site


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 15, 2013 12:44 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
Сега пред 15 минути праев муабет со еден пријател од Жировница и ми кажа дека од 1 фебруар си ловат луѓето најнормално, е сега ако на некого отпосле му текнува, тоа не би требало да биде проблем на рибарите.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пет Феб 15, 2013 8:39 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLON Сре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON 11615
ЛокацијаCOLON Скопје
ilija НапишиCOLON
Tvrdko 1
Pred dva saati razgovarav so eden covek od MZSV.
Mi rece deka zabranata na Radika se prodolzila zatoa sto taka bilo vo ribolovnata osnova.
Do koga ,ne zapamtiv zatoa sto zaminav od sredbata ama ne e povekje 1 februari.
Значи, без разлика што пишува на сајтот на НП Маврово, во новата риболовна основа за слив на Црн Дрим, река Радика, објавена пред 1 година, стои:

[ img ]
[ img ]

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 5:57 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Aвг 16, 2012 10:10 am
МислењаCOLON 923
Филип НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Tvrdko 1
Pred dva saati razgovarav so eden covek od MZSV.
Mi rece deka zabranata na Radika se prodolzila zatoa sto taka bilo vo ribolovnata osnova.
Do koga ,ne zapamtiv zatoa sto zaminav od sredbata ama ne e povekje 1 februari.
Значи, без разлика што пишува на сајтот на НП Маврово, во новата риболовна основа за слив на Црн Дрим, река Радика, објавена пред 1 година, стои:

[ img ]
[ img ]
Od 01.02.2013 god,N.P.Mavrovo izdava godishni dozvoli za ribolov na reka Radika(do Boshkov most).Cena 3.000,..denari.Ribolovot e dozvolen od 01.02.2013(dnevni ne davaa vo pochetokot zashto nemale dobieno od MZSV)ama so nivnite godishni,dozvolen ribolov od 01.02.2013.I vikendovribolovot e dozvolen,prodolzhuvanje na zabranata ima ama od Boshkov most do vliv na Debarsko ezero kaj s.Kosovrasti.Toj revir neznam koj go stopanisuva,ne e so Debarsko ezero istiot koncesioner.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Пон Феб 18, 2013 6:36 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Дек 01, 2011 11:07 am
МислењаCOLON 297
Tvrdko 1 НапишиCOLON
Филип НапишиCOLON
ilija НапишиCOLON
Tvrdko 1
Pred dva saati razgovarav so eden covek od MZSV.
Mi rece deka zabranata na Radika se prodolzila zatoa sto taka bilo vo ribolovnata osnova.
Do koga ,ne zapamtiv zatoa sto zaminav od sredbata ama ne e povekje 1 februari.
Значи, без разлика што пишува на сајтот на НП Маврово, во новата риболовна основа за слив на Црн Дрим, река Радика, објавена пред 1 година, стои:

[ img ]
[ img ]
Od 01.02.2013 god,N.P.Mavrovo izdava godishni dozvoli za ribolov na reka Radika(do Boshkov most).Cena 3.000,..denari.Ribolovot e dozvolen od 01.02.2013(dnevni ne davaa vo pochetokot zashto nemale dobieno od MZSV)ama so nivnite godishni,dozvolen ribolov od 01.02.2013.I vikendovribolovot e dozvolen,prodolzhuvanje na zabranata ima ama od Boshkov most do vliv na Debarsko ezero kaj s.Kosovrasti.Toj revir neznam koj go stopanisuva,ne e so Debarsko ezero istiot koncesioner.
Значи гледам овде секој постира се што ќе најде на интернет, на пример, сега ми кажа еден фиљан човек и во тој стил понатаму, се само само вистинска информација нема или ретко.
Очекувам, не од форумот туку од МЗШВ знам дека го следат форумов, да истапи со вистинска информација, зошто времето поминува а трпението на рибарите се тенчи.
Тнка е работава.
:mrgreen:


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна « 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 11 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum