www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:46 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 10:49 am 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
filip030682 НапишиCOLON
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
Акцијата на стапот и тезината на фрланје се обратно пропорционални големини (реципроцни),затоа сто со порастот на тезината на фрланје пага акцијата на стапот и обратно (најцесто).
Ova e po moe mislenje najbitna rabota za da se napravi razlika pomegu tie 2 raboti
komu e nejasno neka procita poveke pati...
Prvo otpocetok malce mi e cudno A-brza B-polibrza C-spora...........Jas kolku snam A e vrsna akcija(raboti samo so vrvot) B e poluparabolik C e parabolik (raboti od vrvot do drskata) iskreno za D ne sum cul do sega mozda ima varalaciraski.
E sega ako A e brza akcija jas tvrdam deka trska so B akcija od odredena model moze da bide pobrz od drug model so A akcija,taka da licno mislam deka toa nema vrska do nekade.

Ova pa na Zoki pa ic ne mi e jasno i ne drzi voda.Ako trskata e so A akcija vrsna ili B poluparabolik taa takva ke ostane bez razlika kolku ja opteretuvam so olovo ili pak vobler....Ednostavno nekoj ja proektiral da bide so vrsna akcija i optovarija ti kolku sakas taa nema da bide parabolik.Tie dve raboti ne da ne se povrzani medzu sebe nego nemaat ni dopirni tocki,Akcijata(test curve) ni pokazuva kako raboti stapot,a tezina na zafrluvanje ni pokazuva do kade smeeme da odime i ovoj del e ubavo objasnet vo tekstot na Tapa
I Zoki uste ova da dodadam akcijata TC se primetuva pri vadenje na ribata dali se vitka 1/3,2/3 ili 3/3(celiot stap),a ne pri zafrluvanje.
Prvo otpocetok malce mi e cudno A-brza B-polibrza C-spora...........Jas kolku snam A e vrsna akcija(raboti samo so vrvot) B e poluparabolik C e parabolik (raboti od vrvot do drskata) iskreno za D ne sum cul do sega mozda ima varalaciraski.
E sega ako A e brza akcija jas tvrdam deka trska so B akcija od odredena model moze da bide pobrz od drug model so A akcija,taka da licno mislam deka toa nema vrska do nekade.


Filip mozebi vo odredeni situacii no zborime voopsteno..so razvivanje na materijali ima trski koi mozat da bidat napraveni da bidat so A i so teret na zafrluvanje dosta golem...

Ova pa na Zoki pa ic ne mi e jasno i ne drzi voda.Ako trskata e so A akcija vrsna ili B poluparabolik taa takva ke ostane bez razlika kolku ja opteretuvam so olovo ili pak vobler....Ednostavno nekoj ja proektiral da bide so vrsna akcija i optovarija ti kolku sakas taa nema da bide parabolik.Tie dve raboti ne da ne se povrzani medzu sebe nego nemaat ni dopirni tocki,Akcijata(test curve) ni pokazuva kako raboti stapot,a tezina na zafrluvanje ni pokazuva do kade smeeme da odime i ovoj del e ubavo objasnet vo tekstot na Tapa
I


Filip optereti tvojot bolognjez so 50 grama olovo i kazi mi da li ja dobil ili ja izgubil tezinata na zafrluvanje,kako prvo?
kako vtoro da li mu e smeneta akcija A/B/C/D ..od teretot taa trska se izvitkala/ne daj boze da se skrsi/ preminala vo akcija B ili se skrsila..iako e akcija A.kako takov ne funkcionira kako A tuku e sega b akcija..

kako treto toj sto ja proektiral jasno ti kazal sto i kakov teret da isfrlasi ti rekol 0-10gr poveli pa frli so nego 50gr...Znaci postoi tkn.funkcionalnost ..na oprema ...i jasna opredelenost na A/B/C/D vitkanje..Zasto nikoj na somska trska ne stava A akcija bas poradi funkcionalnposta i namenata na trskata ..stavi na nejze tapa od 5gr lovi ona ti se vitka od racka..i namenata ne i e taa.

pak ke kazam akcija na trska i tezina na frlanje se vo obratna proporcija

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 12:12 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Феб 08, 2011 10:44 pm
МислењаCOLON4404
Zoki rib.prikazni НапишиCOLON
porazmisli filip...nikoj ne ti odreduva sto ke frlas ama ne mozes so akcija A da frlas teret od 100 gr...taka da sekoj proizvoditel go znae toa ...
Zoki sega moze da se dokazuvame kolku sakame,ali sto vrska ima toa dali trskata e so vrsna,poluparabolicna ili parabolicna akcija so tezina na zafrluvanje.Ako kako primer gi zememe krapskite trski primer modelot Prologic CC30 toa e tipicen stap so A akcija i so nego ne 100gr mozes da frlas ili potocno frlaat 140gr pa i do 160gr.I stapot ke ostane so vrsna akcija i so 80gr i so 140gr.
Akcija (test curve) i tezina na zafrluvanje vo nikoj slucaj ne treba da gi povrzuvame,Akcija ni pokazuva kako trskata ke se ponasa na riba a tezina na zafrluvanje do koja granica na olovo ili vestacka mamka bi trebale da se dvizime.

_________________
https://www.facebook.com/Detektivski-Bezbednosen-Servis-Udjata-1501192640209658/?fref=ts


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 2:00 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 10, 2011 1:07 pm
МислењаCOLON146
ЛокацијаCOLONOstrovo, Skopje
мешате баби и жаби, нормално дека се разликува акција и тежина на зафрлување. Како што кажа Зоки, акцијата на трските први ја означија три фирми во светот и тоа по Шекспир е A, B, C , D , по ДАМ е 5, 4 , 3, 2 и по Г. Лумис е Extra fast, Fast, Moderate и Slow. Многу брзите трски при оптималното оптеретување работат само со горниот дел (отприлика со првата 1/4), Брзите трски се виткаат отприлика третина, Умерено или средно брзите работат до половина (полу параболици) и спорите се виткаат со целата должина (параболици). Затоа и напишав под оптимално оптеретување, ако оптеретувањето е поголемо од тежината на зафрлање секоја трска ќе се свитка до папок а можно е и крц.
Тежина на зафрлување е дозволената грамажа со која се оптеретува трската а воедно да се извади максимумот од неа, на пример ако тежината на зафрлување е 30-60 гр. оптималната тежина на зафрлување ќе биде 45 гр. (ова важи кај повеќето производители, не кај сите)

_________________
"FILLET & RELEASE CLUB"


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 2:31 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Oкт 10, 2011 1:07 pm
МислењаCOLON146
ЛокацијаCOLONOstrovo, Skopje
а за краповските параболици важи друго правило , они се обележуваат со T.C. 3 lb. Кривата на свиткување или Test Curve значи кога крапот дрилува оптеретувањето во најголем дел се концентрира на 3/4 од должината на трската во долниот дел , и право да ти кажам ме мрзи повеќе да пишувам. Најди ја книгата на Јованов или побарај на нет што е како е :lollol:

_________________
"FILLET & RELEASE CLUB"


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 4:56 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
Zoki sega moze da se dokazuvame kolku sakame,ali sto vrska ima toa dali trskata e so vrsna,poluparabolicna ili parabolicna akcija so tezina na zafrluvanje.
DOKOLKU nema vrska.... na sto ke licese proizvodstvo na trski koga site bi frlale po tvoja logika...polovina od trskite ako ne i celi 90 % bi bile skrseni...bidejki bi frlale koj kako ke mu tekne ..nekoj so A akcija ..nekoj so B akcija....nekoj so 100 gr ke frla so trska vrsna akcija A


Ako kako primer gi zememe krapskite trski primer modelot Prologic CC30 toa e tipicen stap so A akcija i so nego ne 100gr mozes da frlas ili potocno frlaat 140gr pa i do 160gr.I stapot ke ostane so vrsna akcija i so 80gr i so 140gr.
Cyco Dule mislam jasno obrazlozi...
Akcija (test curve) i tezina na zafrluvanje vo nikoj slucaj ne treba da gi povrzuvame,Akcija ni pokazuva kako trskata ke se ponasa na riba a tezina na zafrluvanje do koja granica na olovo ili vestacka mamka bi trebale da se dvizime.

najdobro i sam da probas dokolku imas takva predstava za akcija i tezina na frlanje...Mislam deka ti dadov dobar primer ..dokolku imas bologjnez 0-10gr ,znaci so vrvna akcija..namontiraj olovo od 30 grama i frli .....da li tvojata trska ke zadrzi vrvna akcija ?Ili ke se skrsi? Ili ke prejde vo druga akcija

Test curve koj sto go spomnuvas go svakas separatno ili posebno ..sto znaci ne mozes da frlas "posebno'" ako ne ja zapazis i tezina na zafrluvanjeto i akcijata...obratno proporcionalno

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 5:52 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Akcijata ja odreduva prvenstveno blankot,pa okcata,spigotot i rolerhuterot,debeinata vo dolniot del i red red drugi raboti.tezinata ama bas nema nikakva vrska.nikogs ultra brza trska nema da premine vo brza.toa e do gorespomenatite raboti i sekogas ke raboti brzo.tezinata na zafranje neznaci kolku ke se svitka nego koku daleku i precizno ke se isfri mamecot odnosno sistemot.ke se svitkala i ke izgubela.c c c c.
da stavam 50gr na 5-15 pa pak ke bide pobrz od 0-10 ako ja stavam istata tezina.kvalitetot na bankot postavuva normi do koja tezina se zafrla a ne akcijata.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 5:55 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLONЧет Јан 26, 2012 7:33 pm
МислењаCOLON2782
jane, jasno nie deka akcijata ja odreduva blankot kako e napraven,i ne se site blankovi isti..nitu isto se staveni okcata itn...drzaci itn....
Po vasa logika ke postoele samo trski so akcija A..fabrikive nema da se macat da pravt blankovi so razlicno zafrluvanje tuku so eden tip na blank za site vidovi trski i ribolov..5-15/10-30/80-150gr...No toa ne taka...

_________________
tel/fax : ++389 2 3069793
email: gomak99@t-home.mk
075/291167 zoki


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONВто Aпр 09, 2013 7:39 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Pa nemoze da bide taka zosto ne sakaat site kruti trski.nekoj saka pomeka nekoj najmeka.ama neznaci deka najmekata trpi pomaa tezina od najkrutata-citaj akcija.

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONСре Aпр 10, 2013 4:16 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПет Oкт 07, 2011 7:26 pm
МислењаCOLON118
JaneMK НапишиCOLON
Akcijata ja odreduva prvenstveno blankot,pa okcata,spigotot i rolerhuterot,debeinata vo dolniot del i red red drugi raboti.tezinata ama bas nema nikakva vrska.nikogs ultra brza trska nema da premine vo brza.toa e do gorespomenatite raboti i sekogas ke raboti brzo.tezinata na zafranje neznaci kolku ke se svitka nego koku daleku i precizno ke se isfri mamecot odnosno sistemot.ke se svitkala i ke izgubela.c c c c.
da stavam 50gr na 5-15 pa pak ke bide pobrz od 0-10 ako ja stavam istata tezina.kvalitetot na bankot postavuva normi do koja tezina se zafrla a ne akcijata.
Dobro napisano,Kvalitetot na blankot postavuva normi do koja tezina se zafrla a ne akcijata.Akcia po definicija e brzinata na vrakanje na blankot vo normala(vertikala)odnosno ako raboti so vrvot vo odnos na svojata dolzina,pobrzo see vraka vo normala(vertikala)bidejki ima najkratko rastojanie(odstapuvanje) do svojata vertikala vo odnos na akciite B,C,D,po sekspir.Sto ako za sekspir A e brza za drugi e pospora akcija zatoa sto imaat povisoki kriteriumi za akcija kako:Ex-fast,Fast,Moderate,Moderate light, Medium i Slow sto vo prevod na sekspir bi bilo;A,B,C,D,E,F


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: akcija i tezina na frlanje
ТемаИспратеноCOLONНед Jул 28, 2013 8:48 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Oкт 06, 2011 10:30 pm
МислењаCOLON6506
Od se po nesto , ne da ste pomesale babi i zabi tuku i dedovci i repki .... :D Ova e zimska tema ... ama ajde
Zoki kako bre ne moze da bide trska X-fast a da ne frla 100 grama ??
Kako moze akcijata da ni pokaze kako ce se vitka pod riba ??
Kvalitetot , sto pa toj ima so toa kakva akcija e trskata?
Kako toa bre Filipe ...opteretija kolki sakas nema da bide parabolik ? Akcijata e vazna za kontra i se gleda na kontra ne pod riba .Zakaci tu ubav brko na X-fast trska pa ce vides dali ne stanuva parabolik .

Ovaa tema e dzvakana , predzvakana batalete.Neka mislat za to onie vo Shimano ... Sto e bitno za nas da znaeme? Lovis som so vobleri da receme , koj ce ti dzavol trska so tezina na zafrlanje od 100-200 grama ? Dovolno ti e 50 gramec. . ..osim ako ne koristis nekoi ekstremni dlabokoronci ..vo ekstremno jaka struja na vodata ,,E ako koristis teski glaviinjari , kasiki ...togas zemaj takov 200 gramec. Trska se bira pred se sprema mamcite sto ce se koristat .Da ve prasam , koja trska e pobrza onaa so Akcija ajde A kako pisuvate ovde i so tezina na zafrlanje 50-100 neka bide ili trska so B akcija i tezina na zafrlanej 100-200 grama ?? A mamec e kasika od 100 grama vodena na 10 metri dlabina .. ?? Se e relativno vo ovaa prikazna ...Akcijata nema vrska so tezinata na zafrlanje , nikakva a ni dvete so toa kako ce se vitkaat pod ulov .....

_________________
[ img ]
Како лови Келтан крапови ? Оди до реката и вика: ‘‘Ти , ти, и ти – надвор !‘‘.


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «1234»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 9 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum