www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 1:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 05, 2013 8:26 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
joco НапишиCOLON
Риба од 1кг големина треба да се чадит околу 80минути.

И со ова ептен ме збуни ова моиве парчиња се во просек 300-500 гр. а ја цел ден ја маткам и викам да не треба уште :hit_head:
И добро си направил. За 80 мин да се исчади риба од 1 кгр мало морген. За толку време може само да ја испечеш. Јас сум чадел во буре повеќе килограми (10-15) и колку што се сеќавам ја чадев скоро цел ден.
Бурето на горниот дел беше избушено на повеќе страни и низ дипките проврена арматура. Рибата ја врзував со жица. На долниот дел (странично) од бурето беше исечен правоаголник (околу 25х25 см) и свиткан нагоре по агол од 90 степени. Ложев надвор во импровизирано огниште ( направено со цигли), со тоа што топлината и чадот преку исечениот отвор, ја усмерував во бурето.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 05, 2013 9:16 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLONПет Феб 25, 2011 12:15 am
МислењаCOLON48
ЛокацијаCOLONСкопје-Лисиче
За 80 мин да се исчади риба од 1 кгр мало морген. За толку време може само да ја испечеш. Јас сум чадел во буре повеќе килограми (10-15) и колку што се сеќавам ја чадев скоро цел ден.
Бурето на горниот дел беше избушено на повеќе страни и низ дипките проврена арматура. Рибата ја врзував со жица. На долниот дел (странично) од бурето беше исечен правоаголник (околу 25х25 см) и свиткан нагоре по агол од 90 степени. Ложев надвор во импровизирано огниште ( направено со цигли), со тоа што топлината и чадот преку исечениот отвор, ја усмерував во бурето.[/quote]

Значи во мојов случај постапката е иста како кај тебе.
Како и да е рибата е исчадена ви благодарам на сите за советите не верувам дека ќе остане . Па бујрум :eatdrink:


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 05, 2013 9:19 pm 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONВто Ное 08, 2011 12:17 am
МислењаCOLON10473
joco НапишиCOLON
За 80 мин да се исчади риба од 1 кгр мало морген. За толку време може само да ја испечеш. Јас сум чадел во буре повеќе килограми (10-15) и колку што се сеќавам ја чадев скоро цел ден.
Бурето на горниот дел беше избушено на повеќе страни и низ дипките проврена арматура. Рибата ја врзував со жица. На долниот дел (странично) од бурето беше исечен правоаголник (околу 25х25 см) и свиткан нагоре по агол од 90 степени. Ложев надвор во импровизирано огниште ( направено со цигли), со тоа што топлината и чадот преку исечениот отвор, ја усмерував во бурето.
Значи во мојов случај постапката е иста како кај тебе.
Како и да е рибата е исчадена ви благодарам на сите за советите не верувам дека ќе остане . Па бујрум :eatdrink:[/quote]


kolega u prAVO SI,, kolicinata i ne e bitna nego vremeto e bitno za da bide cadena,,

najmalku 0 casa, sto i samiot proces bara vreme za da bide ribata kako sto treba,,,,,,,,,

U BURE SUM NOSEL DA MI CADAT RIBA SAMO SKUSA,, sega planiram 10 kg bojnik da iscadam, se iznenadiv od kvalitot negov proslata god,, ima nacin za koskite s=da se izvadat i treba priprema,,,,,,

_________________
http://www.carpologija.com/


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 05, 2013 9:29 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... ех море Столе, искуството кажвит сé :D можит и морген ак сакаш идај Охрид ќе прајме заедно :mrgreen: ти си чадел еднаш во Буре, а јас немам еднаш чадено, туку мноооогупати, и времетраењето на чадење на рибата е околу 60 минути, пошто најчесто сум чадел калифорниска Пастрмка од 0,5кг. А да не прам муабет колку пати сум чадел Крап и Кленко од ОЕ ;) Едино јагулата требит да се чадит подолго во зависност од големината, но не подолго од 180 минути ;)

Секако дека можит и да се работит за 2 различни рецепти, но Риба да ја чадиш скоро цел ден, ова првпат го слушам, а и не ја гледам причината зошто толку долго, кога се знае дека рибата се спрема многу брзо, и има способност на брзо апсорбирање на мирис :?

Како и да е, ево линк од на You Tube, има повејќе видеа за начинот на чадење на риба, а наскоро ќе имат и мое на истата тема :D


http://www.youtube.com/results?search_q ... WIhdmCm-uE


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 05, 2013 10:24 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
Лепи јас не напишав дека сум чадел еднаш. :D Можеби од напишаното си стекнал таков впечаток.
Твојов метод повеќе ми личи на индустриски начин...што побрзо, со што помалку калирање. Така го чадат денешниот “чаден свински врат“ што го има по продавнициве. Чаден, а од него ВОДА ТЕЧЕ и по три дена парчињата се лепат меѓу себе.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONВто Ное 05, 2013 10:57 pm 
Отсутен
Ветеран
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Феб 26, 2011 4:07 pm
МислењаCOLON5851
ЛокацијаCOLONbitola
параметрите за чадење се
месото - да не го фаќа топлина, да не е многу чад пошто ке мириса на борија , и да има провев кој му ја зема влагата од него
и сол доволно

_________________
-------- КоЈ ФаТи ><> ФатЕ - КоЈ Не ФаТЕ <>< Ке ФаТИ ---------
---------Piscator non solum piscatur------------


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 06, 2013 10:07 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
Jas vikendov ke cadam, pa ke vidime dali ke e uspesno... ke postiram ovde nekoja slika sigurno :)


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 06, 2013 11:05 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 12, 2010 9:34 am
МислењаCOLON1930
spiro_jas НапишиCOLON
параметрите за чадење се
месото - да не го фаќа топлина, да не е многу чад пошто ке мириса на борија , и да има провев кој му ја зема влагата од него
и сол доволно
Првото не е точно (Како ќе ја отстраниш влагата без топлина?). Второто е точно. Третото не е точно (провевот не ја зема влагата туку ја трга од просторот). Четвртото точно.

_________________
Бора Чорба....“Како је лепо бити ГЛУП, О како је лепо бити ГЛУП“ ..


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 06, 2013 11:53 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONСре Maј 29, 2013 8:04 pm
МислењаCOLON144
Jas citav po forumi i razgovarav so poveke ljuge sto cadele riba.. i zaklucokov mi e sleden :)
1. Ribata treba da stoi vo sol, dva do tri dena ( 20 grama sol na 100 grama riba )
2. Potencijalno "losata" mirizba kaj ribata doaga od glavata, taka pri cistenje na ribata, se otstranuva glavata, jas ke cadam krapcinja, taka da ja trgnav glavata, opaskata i site perki, ostana samo mesoto
3. Najcesto se koristi drvo bagrem/dab i nekoe ovosno drvo za aroma.
4. Mora da ima provev, odnosno cadot da cirkulira, bureto da ne e skros zatvoreno.
5. Da se vnimava na temperaturata da ne e mnogu golema.
6. Skepticen sum deka dovolno e 80 90 minuti, bidejki sistemov sto go koristi Lepi e dosta razlicen od mojov, jas mislam deka za 12-15 kg riba, ke mi trebaat nekolku casa ( 4-5 )


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: Чадена риба
ТемаИспратеноCOLONСре Ное 06, 2013 4:55 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Дек 02, 2010 7:49 pm
МислењаCOLON1985
... Горан, важно е да почниш со чадење :) со тек на време ќе го погодиш рецептот по твој вкус, и ќе си го усовршиш со твој финеси ;)


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна «123»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 3 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum