www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Пон Jул 15, 2024 4:50 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS30»
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 1:41 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПон Aпр 11, 2011 7:31 pm
МислењаCOLON1221
ЛокацијаCOLONСкопје- Кисела Вода
Драги колеги, јас како вљубеник на риболовот на сом, кој искрено во последниве 2 години не ми е ич за фалење,(ама не се откажувам) ја отварам оваа тема се со цел отворено да си поразговараме и воедно да ги споделиме размислувањата околу тоа дали некогаш кога би се слушал нашиот глас, би сакале или не акумулацијата Козјак да биде порибена со сом и зошто !?! Јас ке го произнесам своето размислување, па ве очекувам и вас потоа.
Јас сум сигурно за...... 8-) Зошто ??? Затоа што сомот како риба важи за предатор на водите, вистински грабливец, крал на темнината и длабочината, а овие услови ова езеро му ги нуди безпрекорно. Има длабина огромна, карпест предел, изобилие од храна и пространство за телесно напредување. Ке биде вистински мерак за ловење на сите риболовци. Некои од вас ке речат ке ја уништи другата риба !?! Има караш и плашка да лови и да јаде колку сака, а и да порасне енормно многу. Од карашот спас нема, плашка колку и да јаде неможе да ја искорени целата, крапот е премногу паметен за него, а кленот и пастрмката се брзата птица итрица.Едино може да ја разретчи попадиката која важи за кротка риба. За пар години мислам дека доволно бројно ке се размножи и ке преставува задоволство и за воблерашите и за оние кои ке го ловат на стандарден начин ( :D не со струкови :D ) мислев на дубинско :lol: или со бучка !!!
[ img ]
Природните услови, пред се мислам на длабочината и пространоста-неколку пати ги спомнав, кои ги нуди езерото мислам дека можат да создадат езеро кое со сигурност ке може да го замени испразнетото и уништено Тиквешко, маѓепсаното Велешко(стварно незнам што се случува со сомот на тоа езеро, ако има некој информација нека пише) и харпуносаниот Вардар кога станува збор за риболовот на оваа риба, притоа без никакви загуби по останатиот рибен фонд. Само да знаеме, сомот при вакви идеално исполнети услови, и изобилие од храна годишно може да напредува во тежина од 1,5 до 2.0 кг. Интересен за риболов, вкусен за гурманска трпеза, не знам кому не би му било задоволство да го има на својата трска. Тоа беше моето размислување, сеа да го чујам вашето, БИСТРО !!!
[ img ]

ПС: Заборавив да кажам дека на Козјак едни мои пријатели близу браната веќе имаат пуштено околу 10 сомчиња Вардарски (околу 200-300гр) пред 2 години.За едно сигурно знаеме дека е фатено(се пофалил риболовецот пред неколку рибари кај што се спуштаат чамците) набрзо по пуштањето во првиот залив на тежина околу 500гр на шекерац и однесено си е дома по огромното чудење на среќниот риболовец !!! Можеби некој знае и повеќе од мене околу ова........... Баш ме интересира :)

_________________
Ако не замириса на риба ке замириса на кобасица


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 2:03 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Дек 18, 2010 9:47 am
МислењаCOLON4783
ЛокацијаCOLONskopje
jas sum za za idejava :)

_________________
TAPATTA JA LECHI DUSHATTA
mrtva dae-od reka dae!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 7:21 am 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Ное 05, 2010 3:44 pm
МислењаCOLON1681
ЛокацијаCOLONСкопје
Интересна идеја и јас сум за,не сум слушнал досега дека некој пуштил сом во езерото а ниту пак дека некој фатил,но да бидам искрен и многу малку сум ловел таму :(

_________________
[ img ]

ВАРДАР Е ВАРДАР


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 7:31 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
Dare se sinavme na vardar brkajki ama utka nevidena a za kozjak mislam deka e dobro i taa riba da ja ima .

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 7:57 am 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Зошто да не, јас би кренал 2 раце за такво порибување. Дури би пуштил и костреж, има плашка во изобилство за него, а водата е доста ладна, ќе се мрести убаво и ќе расте поголем :)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 8:16 am 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Da bese vodata na Kozjak malku potopla, poveke ke mu odgovarase.
Samo imam golem strav da ne namesto evropskiot se pusti amerikanskoto somce pa da upropasti se.
Toa e ziva napast i treba da se trebi.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 8:40 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONВто Ное 02, 2010 4:56 pm
МислењаCOLON2186
ЛокацијаCOLONСкопје
Филип НапишиCOLON
Зошто да не, јас би кренал 2 раце за такво порибување. Дури би пуштил и костреж, има плашка во изобилство за него, а водата е доста ладна, ќе се мрести убаво и ќе расте поголем :)
Костреж!! И јас мислам дека езерото е како измислено за него.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 9:12 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
A losos da doneseme.

_________________
[ img ]


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 9:19 am 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLONПон Aпр 25, 2011 9:20 am
МислењаCOLON224
ЛокацијаCOLONСкопје
Според моето скромно познавање најмногу ќе и одговара на штуката која во нашите води ретко ја има а мозе да биде добра замена за сомот,покрај другото оваа вода е ладна и одговара за штука.За ова треба да се произнесе институтот за рибарство кој се најповикани за овие работи,треба да одговори г.дин Васко,а не само да организираат како Риболовна федерација натпревари во рибници и со тоа да не замајуваат нас обичните риболовци.Додека организираат такмичења,дивите води се празнат а ние сме принудени да риболовиме во празни води,а си ги плаќаме дозволите најпоштено.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 18, 2011 9:35 am 
Отсутен
Ветеран

РегистриранCOLONНед Jул 10, 2011 1:06 pm
МислењаCOLON5485
гоце НапишиCOLON
Според моето скромно познавање најмногу ќе и одговара на штуката која во нашите води ретко ја има а мозе да биде добра замена за сомот,покрај другото оваа вода е ладна и одговара за штука.За ова треба да се произнесе институтот за рибарство кој се најповикани за овие работи,треба да одговори г.дин Васко,а не само да организираат како Риболовна федерација натпревари во рибници и со тоа да не замајуваат нас обичните риболовци.Додека организираат такмичења,дивите води се празнат а ние сме принудени да риболовиме во празни води,а си ги плаќаме дозволите најпоштено.
A POSTOI NESTO VAKVO PA JAS NEMAM VIDENO NI CUENO ZA RIBOLOVNA FEDERACIJA ILISAMO ZA KES POSTOJAT.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS30»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum