www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Чет Maр 28, 2024 9:26 pm

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2




Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS147»
Автор Порака
 Наслов на мислењетоCOLON КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 19, 2015 9:46 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Deneska na eden mini sostanok,stari i odmereni luge kajstor,marks,pepi,saso,toni solar i nervozni tipcinja kako mene i kremenadla praevme muabet za liga 2016.

ima edna ideja koja daniel uste pred dve godini ja ima kazano a jas ja potegnav vo temata svetsko prvensto i receptot za uspesna reprezentacija

Sergej(dokolku prifati) da mu se dadat odvrzani race kako kapiten i selektor za sve sto e za reprezentacijata.Znaci ako ne on togas nekoj so respekt,znaenje i odmerenost vo se okolu takmicarskiot ribolov.Odnapred da se postavi za selektor i da ja sledi ligata i natprevaruvacite..

Moja misla e :ako gi biva spored nego trite plasirani ekipi da odat,megutoa kako nemame vodi i sve se faka na ezera so poribeni krapcinja kade mnogu malku vlijae tehnikata i taktikata i trite plasirani ekipi spored nego nebi go zadovlile ona sto treba za svetskoto da se bira od ostanatite ekipi.Da se napravi edna solidna reprezentacija a ne spored babu i stricevima.

Ako i posle ova sme duduci da si kazeme stvarno ne ne biva i da si odime kako turisti ama togas ke se znae i ke se nema nervozi za nisto.

Jas licno nema da natprevaruvam kako sto kazav i lani i neni planiram vo dogledna idnina ne poradi dvajca trojca ,si imam svoi licni problemi.Ne sum bil nikogas da nese odi na svetsko,podobro e da se ima kontinuitet odkolku da se nema,ama pa nebiva ni kako turisti da se odi..

Uste nesto bi dodal,mnogu pari bespotrebno potroseni na nekoi raboti mozat da se iskoristat za takmicarite sto im e potrebno.
Sergej e vo pravo za mnogu raboti koga zbori za finanskiska strana i za iskustvo na voda ,ovoj muabet sme go pravele so nego nekolku pati porano,ama h..ga kaj nas nema uste dolgo da bide stigna to toa nivo na takmicari za zal.


Ke kazam deka nikoj neme ubedil na ova,nikoj nemi rekol da napisam vakvo nesto..cisto edno moe razmisluvanje za idninata na reprezentacijata vo MK

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: liga 2016
ТемаИспратеноCOLONПон Oкт 19, 2015 9:54 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Uste nesto dokolku nema seltor kako sto gore napisav ke bide tamba lamba sto bi rekol pepi i ke se tera po staro :D :D :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: liga 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 9:36 am 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Jул 31, 2013 10:08 am
МислењаCOLON388
ЛокацијаCOLONСвети Николе
abre jane veke neznam kolku pati ke pisam i ke se pravite slepi deka ne citate vie nekolku koi mislite deka ste vrvot vo krapskiot ribolov.
neznam koj da bide selektor, neznam koj da bide kapiten isto ke bide i dogodina barem vo slednite 3-4 godini.
zosto :confused:
zatoa sto so 3 kola takmicene i so eden kup na godisno nivo ne moze da se dobie rezultat.
treba treninzi jane treba natprevari mnogu a ne 4 vo godinata,dali me razbiras.
drugo nema oformeni ezera koi barem, malku nalicuvaat i po goleminata i po fondot na ribi.
dajte ostajte gi tie vreli misli vo glavite i ostajte go svetskoto barem na nekolku godini.prenasocete gi tie tolku mnogu pari najprvo vo ezero, da ima kade da treniraat, pa potoa da se vlozuva i vo poveke natprevari na godisno nivo, ako treba i so pomali kotizacii za da ima masovnos na istite, pa da se vlozuva i vo op-rema so koja ke i dolikova na reprezentacijata da nastapuva nadvor ,da bidat sposobni da frlaat i daleku i da ne im pretstavuva problem i dalecinata pa zarem na reprezentaciite vo drugite sportovi oprema si kupuvaat samite natprevaruvaci.,da se organiziraat i kasting natprevari, i pocesti sostanoci da se razmenuvaat mislena i idei.
i jas jane ne sum zasegnat so situacijata bidejki ne takmicam, ali eve davam i moj predlog bidejki se nerviram sto site vie se nervirate.

_________________
КД електроника.


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 9:56 am 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
kire ova go zboram 3 godini na forumov i dzabe e ,ova e edina solucija vo momentov spored mene,inaku uste 10 godini ovie takmicari nema da otidat na kupovi nadvor

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 2:43 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
JaneMK НапишиCOLON
Deneska na eden mini sostanok,stari i odmereni luge kajstor,marks,pepi,saso,toni solar i nervozni tipcinja kako mene i kremenadla praevme muabet za liga 2016.

ima edna ideja koja daniel uste pred dve godini ja ima kazano a jas ja potegnav vo temata svetsko prvensto i receptot za uspesna reprezentacija

Sergej(dokolku prifati) da mu se dadat odvrzani race kako kapiten i selektor za sve sto e za reprezentacijata.Znaci ako ne on togas nekoj so respekt,znaenje i odmerenost vo se okolu takmicarskiot ribolov.Odnapred da se postavi za selektor i da ja sledi ligata i natprevaruvacite..

Moja misla e :ako gi biva spored nego trite plasirani ekipi da odat,megutoa kako nemame vodi i sve se faka na ezera so poribeni krapcinja kade mnogu malku vlijae tehnikata i taktikata i trite plasirani ekipi spored nego nebi go zadovlile ona sto treba za svetskoto da se bira od ostanatite ekipi.Da se napravi edna solidna reprezentacija a ne spored babu i stricevima.

Ako i posle ova sme duduci da si kazeme stvarno ne ne biva i da si odime kako turisti ama togas ke se znae i ke se nema nervozi za nisto.

Jas licno nema da natprevaruvam kako sto kazav i lani i neni planiram vo dogledna idnina ne poradi dvajca trojca ,si imam svoi licni problemi.Ne sum bil nikogas da nese odi na svetsko,podobro e da se ima kontinuitet odkolku da se nema,ama pa nebiva ni kako turisti da se odi..

Uste nesto bi dodal,mnogu pari bespotrebno potroseni na nekoi raboti mozat da se iskoristat za takmicarite sto im e potrebno.
Sergej e vo pravo za mnogu raboti koga zbori za finanskiska strana i za iskustvo na voda ,ovoj muabet sme go pravele so nego nekolku pati porano,ama h..ga kaj nas nema uste dolgo da bide stigna to toa nivo na takmicari za zal.


Ke kazam deka nikoj neme ubedil na ova,nikoj nemi rekol da napisam vakvo nesto..cisto edno moe razmisluvanje za idninata na reprezentacijata vo MK

Vi blagodaram za doverbata no jas sum realen covek koj cvrsto stoi na zemja so dvete noze i ne leta vo oblaci !

Jas eve i da se nafanam, jas nemam magicno stapce kako Fenix da ja izdignam reprezentacijata vo krapski ribolov od Pepelta za tolku kratko vreme! Jas ne mozam za edna godina da gi naucam tie sto ne znaat da frlaat da zafrluvaat na 140 metri, da hranat, da znaat koga, kako i sto fali vo prezentacijata na mamecot sprema toa sto se slucuva kaj niv, da frlaat raketa, da mislat kako vistinksi natprevaruvaci i sto uste ne. Poveketo od ova se uci samo so trening i se steknuva so iskustvo ! Za toa se potrebni godini i godini rabota ! Za edna godina nisto nema da smeni, prvo od pricina sto jas ne mozam da odredam koj ke zeme ucestvo vo natprevarite za plasman na svetsko, nitu pak mozam da vlijaam a niti sakam na krajniot rezultat! Ne e samo Trenerot treba da ima i natprevaruvaci, a od ona sto go vidov ovde se izlozeno, slusnav vo izminatite godini i sega citam ili mi kazale, bogami ima bajagi za rabota dodeka se stigne tamu kade sto treba !

Jas kazav uste pred nekolku godini, nekoi se smeeja nekoj ne, zavisi koj kako svati!

Ako se saka uspeh i rezultat sega i doma (citaj za max dve godini) Jas bi se nafatil da vodam reprezentacija samo dokolku jas ja biram istata (posto ova ne e ni Srbija ni Hrvatska kade 85% od ucesnicite vo ligata se dvojni, trojni, svetski prvaci, iskusni ribolovci, ili vo najmala raka imaat po minimum 10 natprevari godisno i tolku izleguvanja na voda tuku Makedonija kade pola liga nema vkupno 10 megjunarodni natprevari zaedno) i nikako poinaku !

I toa ne od toa tie sto ke se prijavat tuku jas da probam licno da gi ubedam tie sto mislam deka treba da se natprevaruvaat! Za takvo nesto treba da bidat ispolneti site preduslovi, obezbedeno se, plateno se, (koga mislam plateno se ne mislam na prevoz, hrana, obleka i tn, ona sto pod default se podrazbira kaj durgite, tuku i mamci, prihrana, trening barem na 3 clena na reprezentacijata tamu kade ke se lovi pred svtesko.

Da imam odvrzani raci vo formiranje na timot za logistika, da nema mesanje na politicka, etnicka, MRF-ovska ili bilo kakva osnova vo odnos na izborot na mamci, prihrana, luge za natprevar, logistika i organizacija .

Da ima obzebedena finansiska konstrukcija i da se znae so sto se raspolaga za da se napravat site potrebni podgovotvki !

Ova da se sproveduva dve godini po red i da se bara rezultat, plasman megju prvite 5, poveke od ambiciozno mozebi no ostvarlivo !

Problemot e sto kakvi sto sme, toa nikogas nema da se sluci !

- Prvo ne e popularno za natprevaruvacite koi sakaat da ucestvuvaat vo liga ! Ke ima milion negoduvanja, komentari, otkazuvanja, prepukuvanja koj e podobar od koj a koj ne e, i sto uste ne!

- Ligata ke Bide proforma natprevar i ke se razvodni i poveke odoklu sto e vo momentov !

- Pogolem del od Natprevaruvacite sto bi bile eventualni patnici na toa svtesko mislam deka nema da se nafatat poradi toa sto ke bidat staveni na stlbot na sramot ako ne uspeat da donesat rézultat (na celo so mene) i ke bidat pod golem pritisok, sto ne e vo red ako se saka rezultat !

I da ne redam ponatamu!

Jas sum sekogas tuka da pomognam, za soveti, za pomos okolu organizacija, i se drugo samo da bidam iskren DO SEGA NIKOJ NE ME NI POKANIL OFICIJALNO, se bilo i ostanuvalo na rekla kazala od odredeni luge !

Rabota, rabota i samo rabota ! Mnogu Treninzi, mnogu poveke natprevari i se ke si dojde na svoe mesto !

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 2:52 pm 
Отсутен
RIP
Членски аватор

РегистриранCOLONСаб Ное 13, 2010 9:30 am
МислењаCOLON9475
Sergej fala ti na tekstov I te podrzuvam 100%.a ti blagodaram sto mi razresi I uste edna dilema so godini plasirana :D

_________________
Rodjen da peca,Nateran da radi


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 2:53 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON6956
Sportex, секоја ти чест!

Малку те познавам, но еве свежа конкретна случка каде поставив прашање на еден состанок на УО на Рибар 2011.

Се работи за онаа ОФИЦИЈАЛНА ПОКАНА што ја спомена...

Гo прашав моменталниот STRATEGY MAKER (член на натпреварувачка и член на УО на МРФ):

Зошто Сергеј не го поканивте за селектор/капитен:

Добив одговор:

"Му реков на Пепи да го праша, ама овој неќел..." на што слатко се изнасмејав. :lollol:

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 3:10 pm 
Отсутен
Мушичар
Членски аватор

РегистриранCOLONСре Oкт 27, 2010 7:55 am
МислењаCOLON11616
ЛокацијаCOLONСкопје
Sportex НапишиCOLON
Ako se saka uspeh i rezultat sega i doma (citaj za max dve godini) Jas bi se nafatil da vodam reprezentacija samo dokolku jas ja biram istata (posto ova ne e ni Srbija ni Hrvatska kade 85% od ucesnicite vo ligata se dvojni, trojni, svetski prvaci, iskusni ribolovci, ili vo najmala raka imaat po minimum 10 natprevari godisno i tolku izleguvanja na voda tuku Makedonija kade pola liga nema vkupno 10 megjunarodni natprevari zaedno) i nikako poinaku !

I toa ne od toa tie sto ke se prijavat tuku jas da probam licno da gi ubedam tie sto mislam deka treba da se natprevaruvaat! Za takvo nesto treba da bidat ispolneti site preduslovi, obezbedeno se, plateno se, (koga mislam plateno se ne mislam na prevoz, hrana, obleka i tn, ona sto pod default se podrazbira kaj durgite, tuku i mamci, prihrana, trening barem na 3 clena na reprezentacijata tamu kade ke se lovi pred svtesko.
По мене, правилно би било да избереш како селектор 4 екипи од лигата, да имаш можност да ги гледаш во лига и на купови како работат и колку им фаќа црпката.

Инаку, кога би одбрал да убедуваш трети лица кои не се натпреваруваат во лига, на што ќе личи тоа? МРФ плаќа и праќа на светско такмичари кои не сакаат да се натпреваруваат во сопствената земја? Кои не допринесуваат за развојот на крапскиот риболов тука, ама сакаат да го шетаат газот надвор? Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.

Тоа може да помине во еден поинаков случај. Ти си селектор на репрезентација, си бираш 4 екипи по сопствен избор, МРФ евентуално плаќа котизација и накривува капа, а се избира/пронаоѓа и менаџер на репрезентацијата кој ќе обезбеди финансии од спонзори/МЗШВ/АМС итн. Во тој случај да, може да се каже дека Сергеј ќе убеди и ќе избере 4 екипи, Петко ќе најде 20.000 евра и ќе се оди на светско така.

Ова горе е само мое мислење ;)

_________________
Животот е досадното време помеѓу два риболовни излета...


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 10:50 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLONЧет Jун 16, 2011 6:25 pm
МислењаCOLON1142
Филип НапишиCOLON
Sportex НапишиCOLON
Ako se saka uspeh i rezultat sega i doma (citaj za max dve godini) Jas bi se nafatil da vodam reprezentacija samo dokolku jas ja biram istata (posto ova ne e ni Srbija ni Hrvatska kade 85% od ucesnicite vo ligata se dvojni, trojni, svetski prvaci, iskusni ribolovci, ili vo najmala raka imaat po minimum 10 natprevari godisno i tolku izleguvanja na voda tuku Makedonija kade pola liga nema vkupno 10 megjunarodni natprevari zaedno) i nikako poinaku !

I toa ne od toa tie sto ke se prijavat tuku jas da probam licno da gi ubedam tie sto mislam deka treba da se natprevaruvaat! Za takvo nesto treba da bidat ispolneti site preduslovi, obezbedeno se, plateno se, (koga mislam plateno se ne mislam na prevoz, hrana, obleka i tn, ona sto pod default se podrazbira kaj durgite, tuku i mamci, prihrana, trening barem na 3 clena na reprezentacijata tamu kade ke se lovi pred svtesko.
По мене, правилно би било да избереш како селектор 4 екипи од лигата, да имаш можност да ги гледаш во лига и на купови како работат и колку им фаќа црпката.

Инаку, кога би одбрал да убедуваш трети лица кои не се натпреваруваат во лига, на што ќе личи тоа? МРФ плаќа и праќа на светско такмичари кои не сакаат да се натпреваруваат во сопствената земја? Кои не допринесуваат за развојот на крапскиот риболов тука, ама сакаат да го шетаат газот надвор? Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.

Тоа може да помине во еден поинаков случај. Ти си селектор на репрезентација, си бираш 4 екипи по сопствен избор, МРФ евентуално плаќа котизација и накривува капа, а се избира/пронаоѓа и менаџер на репрезентацијата кој ќе обезбеди финансии од спонзори/МЗШВ/АМС итн. Во тој случај да, може да се каже дека Сергеј ќе убеди и ќе избере 4 екипи, Петко ќе најде 20.000 евра и ќе се оди на светско така.

Ова горе е само мое мислење ;)
По мене, правилно би било да избереш како селектор 4 екипи од лигата, да имаш можност да ги гледаш во лига и на купови како работат и колку им фаќа црпката.

Od tie sto ke se prijavat vo liga ako ne im faka crpkata ne mozes da napravi natprevaruvaci za edna godina ni Sveti Petar a ne pak jas !

Инаку, кога би одбрал да убедуваш трети лица кои не се натпреваруваат во лига, на што ќе личи тоа?

Tie treti lica se iskusni natprevaruvaci na koi ne im treba posebno skolo, samo im treba dobra organizacija i golema podrska a ke lici na edna solidna reprezentacija koja e sposobna so dobra logistika, treninzi i uste podobra organizacija da napravi dobar rezultat!

МРФ плаќа и праќа на светско такмичари кои не сакаат да се натпреваруваат во сопствената земја?

Ne sakaat da se natprevaruvaat vo liga poradi MRF i nejziniot odeons sprema niv vo izminatite godini, losata organizacija, turistickiot pristap kon Svetskoto prvenstvo i milion drugi raboti ! Vo sopstvenata zemja se natprevaruvale milion pati, i vo liga i na kupovi, i vo organizacija na MRF i privatni, vo stranstvo i kade uste ne !

Кои не допринесуваат за развојот на крапскиот риболов тука, ама сакаат да го шетаат газот надвор? Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.

Nivniot pridones vo popularizacijata i omasovuvanje na krapskiot ribolov e nesogledliv. Tie luge orgaiznirale kupovi, natprevari, plakale od svoj dzep apsolutno se za da ja predstavuvaat drzavata na svetsko prvenstvo. Vrsele edukacii na svoj trosok niz makedonija, organizirale zdruzenija na krapski ribolovci, tie istite vojuvaa so togasnoto rakovodstvo na MRF krapskiot ribolov da dobie liga, da dobie finansiska kosntrukcija i da bide na isto ramniste barem so plivkarite. Tie istite so noki sostancea i se raspravaa za da denes krapdziite mozat da odat na svetsko i da ja imaat podrskata od MRF sto ja imaat. Tie istite gi postavija temelite na moderniot krapski ribolov vo Makedonija i se najzasluzni sto edna vakva ubava disciplina zazivea i vo MK. Mesto kon niv da se gleda so pocit, po niv se pluka, Tie istite sto treba da si go setaat gazot spored tebe ? Si go iznasetale oni sopstveniot gaz i toa na svoj trosok prijatele, mnogu poveke od sto ti mozes i da zamislis !

Тоа никад нема да помине во МРФ, а и не треба да помине таква замисла.

Koj rece deka ke pomine, procutaj sto sum napisal ke vidis !

Тоа може да помине во еден поинаков случај. Ти си селектор на репрезентација, си бираш 4 екипи по сопствен избор, МРФ евентуално плаќа котизација и накривува капа, а се избира/пронаоѓа и менаџер на репрезентацијата кој ќе обезбеди финансии од спонзори/МЗШВ/АМС итн. Во тој случај да, може да се каже дека Сергеј ќе убеди и ќе избере 4 екипи, Петко ќе најде 20.000 евра и ќе се оди на светско така.

Stoeshe kako predlog, ne bese prifateno ! Ne od MRF tuku od drugite predstavnici na zdruzenija na sportski ribolovci

_________________
САМО БУДАЛИОТ МИСЛИ ДЕКА ЗНАЕ СЕ...ПАМЕТНИОТ МОЖЕ И ОД БУДАЛИОТ ДА НАУЧИ НЕШТО !!!


Кон врв
 Наслов на мислењетоCOLON Re: КРАПСКА ЛИГА 2016
ТемаИспратеноCOLONВто Oкт 20, 2015 11:06 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLONПет Феб 18, 2011 11:50 pm
МислењаCOLON8361
ЛокацијаCOLONSkopje
Po mene najlogicno bi bilo tie ,, treti lica ,, da se ,, ubedat ,, da nastapat vo Liga.
Mislam deka vo toj slucaj mislam deka krapskiot ribolov vo MK najmnogu ke dobie.

_________________
[ img ]


Кон врв
Покажи постара темаCOLON Сортирај по 
Испрати нова тема Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 12345ELLIPSIS147»

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 17 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

cron
POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum