www.ribar.com.mk

Вашите рибарски приказни...
Сега е точно : Вто Jул 05, 2022 2:49 am

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 10 »
Автор Порака
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 12:07 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Oкт 24, 2014 1:32 pm
МислењаCOLON 17
Здраво, ми требаат ваши сугестии за подобрување на риболовот и рибниот фонд во Македонија. Поради рекламирање не би го напишал името на моето здружение на граѓани за животна средина. Ние се одлучивме да направиме проект за подобрување на целокупната ситуација во врска со риболовот во Македонија, дел од тоа е едукација на рибарите за методата catch & release (фати и пушти), затоа што сите знаеме дека голем број од рибарите фаќаат риба под мера и не ја враќаат назад, тоа и се објавува на социјалните медиуми како супер улов, како второ се осврнавме на работата на концесионерите, нивната (не)грижа кон ревирите кои им се дадени на концесија, и уште една тема, а тоа е стопанскиот риболов. Би сакал да ги слушнам вашите размислувања на овие и други теми, би сакал да соработувам со секого кој е искрено загрижен за целокупната ситуација и кој би сакал навистина да направи нешто за да промени на подобро. Ви благодарам однапред на сите и Бистро!!!


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 12:18 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Вто Maр 08, 2011 6:49 pm
МислењаCOLON 374
Temava e dobra sto se odnesuva do ribolovot vo R.M treba na site vodi vo zemjava ili da se vovede nacinot na lovenje fati pusti ili strogo da se pocituva propisaniot ulov i golemina na ribite bidejki najgolem broj od ribolovcite fakaat i ne gi vrakaat malomernite ribi osven toa se lovi i mnogu poveke od toa sto e dozvoleno i setoa toa se prodava na crno samo treba prethodno da se isprati dopis od federacija i ministerstvoto do site koncesioneri i sekade da se pocituva dozvoleniot ulov i golemina na ribi dokolku sakame da imame vodi bogati so ribi

_________________
pod golemite kamenja golemite mreni se krijat


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 2:04 pm 
Отсутен
Модератор
Членски аватор

РегистриранCOLON Чет Maј 19, 2011 2:20 pm
МислењаCOLON 6956
Миле...

Го поздравувам твоето обраќање и те охрабрувам во походот кој си го зацртал. Незнам дали идеата ти е во зародиш или веќе како проект ти е
во некаква фаза, но морам да напоменам дека е доста храбро и оптимистички.

Сугестии на форумов има во форма на постови преку 30% за истото погоре, особено за работата на концесионерите и стилот C&R.
Јас лично како еден од поборниците на C&R веднаш ќе ти посочам дека таква едукација е многу тешка, односно нема интерес за истото.
Причините се многу додека аргументите малку моќни, но сепак поддршка ќе најдеш.

C&R, концесионери, порибување, рибокрадство, стопански риболов и сл. се теми, идеали, заложби и на ЗРСРК "Рибар 2011" кој повеќе од 5 години ги промовира, работи и дејствува во полна пареа.
Резултати има, но сеуште бара многу работа која влече ресурси на секое поле.

Доколку имаш конкретен проект каде некој би застанал цврсто (под цврсто мислам пред се на финансиски) добро е да се презентира кај релевантни
институции или субјекти, во спротивно доколку е ова иницијата на мал круг на индивидуалци...те охрабрувам да продоложиш и работиш напорно.

Ако сме во можност ќе помогнеме и јас лично и моето здружение, но и секој оној кој сака подобро утре за риболовот во Македонија.

_________________
CT Asterix & Obelix


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 3:53 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Oкт 24, 2014 1:32 pm
МислењаCOLON 17
Проектот е сеуште во фаза на изработка, затоа сакав да слушнам и повеќе мислења и многу ме радува што има интерес. Чекав реакции за да можам поквалитетно да го составам и покасно и да го презентирам пред фондации, меѓународни, кои работат и се помалку или повеќе инволвирани во риболовот. Го следам веќе неко време вашето работење и од тоа што го гледам сум задоволен и се надевам дека сите друштва/здруженија така работат.
Знам дека голем проблем се финансиите од една страна и од друга страна непочитувањето на законите од огромен број на инволвираните во риболовот. Искрено мене ми се случило цел викенд да поминам на езеро (најчесто Тиквешко), и да не можам да уловам риба која е во дозволена мера а од друга страна не можам со чамец да поминам од мрежи, а само пред десет години беше буквално фрли вади. Знам дека нема да биде лесно, знам дека се трудите и вие тоа се некако да се подобри и мислам дека заедно, полека полека ќе успееме нешто да направиме.
Во Унгарија е донесена забрана за стопански риболов, во некои региони, и како што ја следам ситуацијата луѓето се многу задоволни.
Како и да е пишувајте предлози и се надевам на успешна соработка и подобрување на ситуацијата во риболовот.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 7:36 pm 
Отсутен
Дружељубив
Членски аватор

РегистриранCOLON Вто Jун 28, 2011 12:13 pm
МислењаCOLON 1530
ЛокацијаCOLON Skopje
Како прво ни треба СЈО за судење и изрекување казни за несовесни рибокрадци,концесионери,риболовци....Ама инстант казнување без шанса за помилување,е тогаш ке се воспостави ред малце од малце.
Ако појдеме по примерот на Тиквешко,..... :(

_________________
p.s. kolku poveke tupat krapdziite tolku poveke lovat spinerdziite. :mrgreen:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 8:42 pm 
Отсутен
Конструктивен

РегистриранCOLON Чет Феб 28, 2013 11:22 pm
МислењаCOLON 652
Vo razgovor so ribari odma ke ti recat plativ dozvola i ke zemam riba ili ako ja vratam jas drug ke ja zemi i vo mreza ke zavrsi.Edinstvena sansa za nasite ribi e 2-3godini celosna zabrana za site vidovi na ribi,i toa cuvari so kalasnikov.ama ovde ke bidat pogodeni koncesionerite,koi platile koncesija i treba od negde da nadoknadat.Finansiskata situacija vo mk i svesta na ribarite e takva sto nekoj prodava ribi a so toa i malomerni i pogolemi kolicini od dozvolenoto.Ova e moe razmisluvanje drug izlez daj boze da ima.

_________________
Shimano tribal realtree


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 9:10 pm 
Отсутен
Конструктивен
Членски аватор

РегистриранCOLON Пет Jул 05, 2013 5:01 pm
МислењаCOLON 621
Ќе испадне дека се повторувам цело време, ама мое мислење е дека концесиите се со краток временски рок за да може озбилно да се инвестира во ревирите и нормално е што некои концесионери сакаат максимумот да го извадат од нивниот ревир. Зошто да имвестираат во урбанизација на ревирот кога ќе треба да вложат средства кои тешко дека ќе вратат и плус да заработат нешто. Друга работа е разновидноста на рибниот фонд, не толку количината. Не сакаат сите крап само да ловат. А знаеме зошто само се дозволува да се пориби само со крап.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 9:21 pm 
Отсутен
Дружељубив

РегистриранCOLON Пон Ное 14, 2011 7:45 pm
МислењаCOLON 3010
Treba zakonot da se izmeni okolu nekoi rabotu mislam deka od ribar imase predlog koj tocno objasnuva i koga sudovite i policijata ozbilno ke pocnat da gi svakaat ribolovnite prekrshoci nekoi dzandari sto gi znam imam praveno muabet ili ne gi zanima toa drugi se zapoznaeni ali ribite "ne se tolku bitni" oni imaat problemi so drugi kriminalci,a treti sakaat nesto da napravat okolu toa ali nemaat podrshka od nivnite predpostaveni.

Udri go narodot po dzebot po dzebot i svesta ke mu se smeni.

_________________
Anything in life worth doing is worth overdoing. Moderation is for cowards.


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 9:25 pm 
Отсутен
Воздржан
Членски аватор

РегистриранCOLON Нед Јан 13, 2013 12:52 am
МислењаCOLON 99
ЛокацијаCOLON Свети Николе
Интересно прашање за нас риболовците.Според мене јас би се изјаснил да на територијата на Р.М односно сите езера и реки кој што се под концесија да барем во текот на време на мрестот рибочуварската служба да работи во полна пареа ,но не само и рибочуварска служба на некое риболовно друштво (или ревир),туку и државната рибочуварска служба...Односно јас мислам дека вака би се зголемил рибниод фонт во езерата и реките ..И исто така да се почитува правилото да не се носи риба под мера,односно според пропишаните прописи во риболовната основа... :lepi:


Кон врв
ТемаИспратеноCOLON Чет Aпр 28, 2016 10:57 pm 
Отсутен
Воздржан

РегистриранCOLON Пет Oкт 24, 2014 1:32 pm
МислењаCOLON 17
Меѓу другото да се врши тековно контрола над концесионерите во поглед на нивната работа, при порибување и се останато што им е обврска со концесијата.
Цената на годишната дозвола за цела Македонија, 7000 денари. На пример, во германската сојузна република Нордрајн-Вестфалија ова се актуелните цени за риболовни дозволи (не важат на приватни езера):

1. Дозвола за една година 16 евра,
2. Дозвола за пет години 48 евра,
3. Годишна дозвола за странци 16 евра,
4. Издавање на дупликат 5 евра,
5. За деца до ненавршени 16 години 8 евра.
Цените на риболовните дозволи и во другите сојузни републики се слични со горе напишаните цени.
https://www.bochum.de/C125708500379A31/ ... Z004BOCMDE


Кон врв
Покажи постара темаCOLON  Сортирај по  
Испрати нова тема  Одговори на тема  [ теми ]  Оди на страна 1 2 3 4 5 ELLIPSIS 10 »

Часовникот е според Македонско време или според зоната: UTC_OFFSET Etc/GMT-2


Кој е Присутен

Членови кои ја разгледуваат оваа тема: 0 and 0 гости


Вие Не може да поставите нова тема на овој форум
Вие Не може одговорите на теми на овој форум
Вие Не може да промените мислења на овој форум
Вие Не може да го бришите вашето мислење во овој форум

Оди доCOLON 

POWERED_BY
Преведено на Македонски од : nescafe, Read Here Forum